dit verband het eventueel aanstellen van een badmeester en het zo mogelijk oprichten van kleedhokjes. Bij de behandeling van de aanvrage om subsidie van de zijde van de R.K. H.B.S. te Schoondijke, zei de heer A. Ha mers dit verzoek volkomen te onder steunen. De heer A. Dijk verklaarde, dat genoemde aanvrage indertijd niet dooi de P.v.d.A.-fractie was ondersteund, niet om redenen gegrond op het beginselpro gramma van die partij, maar wegens het niet opvolgen van de overeenstemming door de K.V.P. met betrekking tot het loco-burgemeesterschap. Spr. meende, dat van deze controverse de bevolking niet blijvend de dupe mag zijn en ver klaarde thans de aanvrage te zullen steunen. Met alg. stemmen werd hierop de subsidie verleend. Tot wederopzeg- gens werd een subsidie van 1 cent per inwoner per jaar toegekend aan de Stichting van Protestantse Militaire Te huizen „Pro Rege," de Stichting Militai re Tehuizen van het Humanistisch Thuisfront en de Centrale voor Katho lieke Militaire Tehuizen. Bovendien werd aan het Prot. Tehuis voor Ouden van Dagen „Rozenoord" te Sluis een subsi die toegekend van f 100,- bedoeld als bijdrage in de exploitatie van de nieuwe vleugel. 3 cent per inwoner per jaar werd toegekend aan de Dienst voor de Geestelijke Volksgezondheid in Zeeland per niet katholieke inwoner en een bij drage van 3 cent per katholieke inwoner aan de Dienst v. Geestelijke Volksge zondheid van de Prov. Bond „Het Wit Gele Kruis". De begroting werd hierop vastgesteld met aan inkomsten en uitgaven op de Gewone Dienst van f 498.495,48. De post onvoorzien is f 4738,33. De Kapitaal Dienst sluit met een nadelig slot van i' 127.174,02, de uitgaven op deze dienst bedragen f 1.014.998,02. Tijdens de rondvraag zei de heer van Hoeve het vormen van een reserve ten behoeve van een nieuw aan te leggen begraafplaats niet te hebben gevonden in de begroting. De voorz. zei dat dit niet betekent, dat de plannen voor een nieuwe begraafplaats zijn opgegeven, maar men een dergelijk werk uit kan voeren op elk moment dat de raad dit zou wensen. De heer A. de Meijer wees op de nood zaak een lichtpunt aan te leggen bij de noodwoningen te Driewegen en het dek sel van de waterleidingput in de straat voor die noodwoningen te verlagen. De heer I. Michielsen zou graag iets gedaan zien aan de aansluiting van de weeg brug van dhr. Aug. de Smet op de Gent sestraat. De heer J. W. Verplanke brengt een lichtpunt ter sprake tussen Drie wegen en de Nieuwelandse Molen wat na de bevrijding niet meer werd her steld. Tot slot wijst de heer v. Hoeve er op dat te Driewegen vuilnis wordt ge stort op niet hiervoor aangewezen plaat sen. In dit verband doelde spr. op een plaats voor de woning van dhr. W. Naeije-Weeda. Spr. zou gaarne zien dat het huisvuil wekelijks door de gemeente ook te Driewegen door de gemeente werklieden werd opgehaald. Benoeming. Met ingang van 31 Oct. j.l. werd de hulpbesteller P.T.T.. de heer C. I. de Ruijsscher, benoemd tot besteller in vaste dienst. Cadzand Raadsvergadering De ontwikkeling van de gemeente Cadzand als badplaats eist thans en rechtvaardigt ook de aanleg van riole ring met zuiveringsinstallatie aan de kust. Onder voor Cadzand uiterst gun stige financiële voorwaarden kan dit werk in D.A.C.W.-verband uitgevoerd worden met een rijksfinanciering van 95 pCt. der kosten. Voorts neemt het Rijk nog 8 1'2 pCt. architectenhonora rium voor dit werk voor haar rekening en een bijdrage van f 8000,- voor de be- geval met Klaas betreft, als hi1 het niet gedaan heeft, wie deed het dan wel?" Joke haalde haar schouders op. „Dat weet ik niet, en dat intere^sert me ook niet. Als lij het zo graag weten wilt, waarom ga je het dan niet even vra gen bij die weduwe?" .,Ik? Ik zal wel wijzer wezen, ik heb er niets te maken". „Juist en het gaat je ook niets aan. Ik zeg toch zeker ook niets over jouw Greet?" „Zeg, ga nou?" Harm keek zijn zuster fel verontwaardigd aan. „Dat is toch geen vergelijking? Op Greet is niet zo veel aan te merken, hoor je?" O nee? Nou. op mijn Klaas evenmin Als je dat maar weet. En doe me verder een plezier en bemoei je met je eigen zaken". ..Nou. je moet het zelf weten Van mil zullen ze niets horen". Nors en zwijgend kwamen broer en zuster binnen en zwijgend ging men aan de maaltijd Van Vliet had zijn dochter al eens verwonderd aangezien. Joke sprak weliswaar nooit veel, maar van avond was ze wel uitzonderlijk stil. Na het eten hielp Joke met de afwas en daarna nam ze een handwerkje en Jan- nie nam een paar sokken, die ze ging stoppen. Harm las een landbouwblad, maar keek af en toe even verstolen naar zijn zuster. Van Vliet zat. als ge woonlijk, in zijn luie stoel bij de haard en keek dan eens naar de een, dan eens naar de ander. Intuïtief voelde hij. dat er wat aan de hand was. maar hij ken de zijn kinderen en daarom zweeg ook hfj. Vandaag of morgen kwam hij het wel te weten. (Wordt vervolgd). nodigde electrische installatie van de zuivering. Het is zaak zo spoedig mogelijk tot aanbesteding over te gaan, waartoe de raad dan ook besloot en B. en W. machtigde de aanbesteding voor te berei den. Het werk dient vóór 15 December aangevangen te zijn. Het verzoek om subsidie van de stich ting van R.K. militaire tehuizen werd afgewezen, terwijl de gevraagde eenma lige subsidie van 1 cent per inwoner ten behoeve van het Nationaal Rheumafonds werd verleend. Op voorstel van B. en W. bleef de subsidie aan „Rozenoord" te Sluis ook voor het komende begrotings jaar gehandhaafd. Tegen een symbolisch bedrag van f 1.- werd besloten grond aan te kopen van de heren J. Kools, G. Beun, C. J. de Lan ge en I. de Lijser. Op bedoelde grond- gedeelten liggen sinds jaren gemeente lijke wegen en straten. Besloten werd de met de gemeente Clinge indertijd aangegane kasgeld lening tegen een rente van 1,5 pCt. te continueren. In verband met de wijziging van de ge meentewet werd besloten de opcenten op de grondbelasting te verlagen. Ten behoeve van de gemeenteambte naren trad de gemeente Cadzand toe tot de gemeenschappelijke regeling ziekte kostenregeling voor de ambtenaren in dienst van de gemeenten in Zeeland. De gemeentegelden werden verzekerd tegen fraude bij de F.O.G. De begroting 1955 onderging wijziging, terwijl de reke ning voor het dienstjaar 1954 werd aan geboden. De gewone dienst sluit met een batig slot van f 1205,47 en heeft aan in komsten een bedrag van f 223.642,41. De kapitaaldienst sluit met een nadelig sal do van f 71.054,70. De begroting 1956 werd aangeboden met een post van onvoorzien van f 2198,85 De afrekening van de toegezegde fi nanciële medewerking in de bouw van de Rijkslandbouwwinterschool, Schoon dijke, viel nog al mee. Door de betaling van 15,6 cent per inwoner of f 151,12 in eens, voldoet Cadzand aan zijn verplich tingen. Over het voorstel van B. en W. de woning, gemerkt O 38, van de Provin cie aan te kopen voor f 100.-, ontstond een levendige discussie. Men was van mening dat het niet verantwoord was een dergelijk krot opnieuw te verhuren. De voorzitter zei, dat in deze tijd van woningnood het onbegrijpelijk was, dat het Rijk nog niet met de krotopruiming een aanvang maakt. De beide jonge mensen zijn zeer geholpen dat zij het krot kunnen huren. De heer de Neef zei deze toewijzing te betreuren. Met 5 tegen 2 stemmen werd de woning aan gekocht, waarbij de overdrachtskosten ten laste van de gemeente zullen komen. Nieuwvliet Raadsvergadering. De voltallige raad der gemeente Nieuw vliet kwam Dinsdagavond in openbare vergadering bijeen. Onder de ingek. stukken was o.m. een verzoek van het Nat. Rheumafonds om een subsidie van 1 cent per inwoner. Hoewel de gemeentefinanciën nog steeds niet rooskleurig zijn, werd dit verzoek toegewezen. Afgewezen werd een ver zoek van de Stichting „Rozenoord" te Sluis om de jaarlijkse subsidie te ver hogen en blijft op 5 cent per inwoner gehandhaafd. Geen subsidie kon worden verleend aan de Katholieke bond voor Militaire Tehuizen, en Pro Rege. Ook het Ned. Gesprek centrum kreeg geen subsidie. Een verzoek van de Commissie voor de Hygiëne van het Kind om subsi die werd aangehouden om te bezien of de nieuwe begroting ruimte biedt om dit doel te subsidiëren. Gunstig viel voor Nieuwvliet de Rijks financiering uit voor de Rijkslandbouw- winter-vhool te Schoondijke. Nieuwvliet had zich indertijd garant verklaard voor een bedrag van f 3,- per inwoner. Dit kon worden teruggebracht tot circa 15,5 cent per inwoner. Besloten werd deze bijdrage ineens te voldoen. On verzoek van het Prov. Bestuur werd de kindertoelage-verordening voor ambtenaren gewijzigd. Een nieuwe gratificatieregeling werd ontworpen, terwijl de rekening 1950 ge wijzigd werd evenals de begroting 1955 Besloten werd een uitbreidingsplan voor de gemeente voor te bereiden, dit in verband met de goedgekeurde aan- konn van vronden van de kinderen Schijve. Indertijd is de raad terugge schrokken voor de consequenties, welke dit besluit met zich meebracht. Alleen met de grondaankopen was toedertijd een bedrag van f 27 000 - gemoeid. De verordening op de opcenten der grondbelasting werd vastgesteld, evenals de wijziging on de heffing van secreta rieleges. Voor de z.e- premie voor wo ningverbetering werd een hogere norm vastgesteld. De heer A. P. Aarnoutsen wee° er op, dat R en W. nauwlettend dienen toe te zien. welke panden wel of niet voor deze premie-verbetering in aanmerking komen De gemeentelijke bouwverordening werd gewijzigd. Niet toegetreden werd tot de gezame- lijke ziektenkosten-vegeling voor ambte naren. De leden van de advies-commissie woonruimtewet '47 werden herbenoemd Kolentoeslag voor on- en minvermo genden zal worden verstrekt. Voorgesteld werd in te gaan op een verzoek van G.S. de Cadzandse weg in beh°er en onderhoud over te nemen voor een bedrag van f 15.300,-. Do gemeentebegroting 1956 werd aan geboden. Er is een post onvoorzien van f 800.-: de komende weken zal deze be groting in besloten zitting uitvoerig wor den behandeld. Tijdens de rondvraag werd gevraagd naar de rioleringswerkzaamheden, welke zijn stop gelegd. Daar de gemeente dit werk uitvoert in D.A.C.W.-verband en er thans geen werklozen zijn, moest het werk worden stilgelegd. Zo gauw de landbouw de werkkrachten niet meer nodig heeft, zal het werk hervat worden. Schoondijke Raadsvergadering. De raad der gemeente Schoondijke kwam in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van Burgemeester F. A. van Rosevelt. Bij de ingek. stukken bevond zich een adres van de zijde van diverse samen werkende Muziekbonden in Nederland, waarin richtlijnen aangegeven voor de gemeentelijke subsidies aan de plaatse lijke muziekverenigingen. In genoemd stuk wordt geadviseerd de subsidies te verlenen naar gelang van de afdeling waarin de betrokken verenigingen uit komen, n.l. de lagere afdelingen f 600.-; de ere-afd. f 750.-; de Vaandel-afd. f 1000.- en de afd. Superieure f 1250,-. B. en W. zagen geen aanleiding in de bestaande subsidieregeling wijziging te brengen en stelden voor het schrijven voor kennisgeving aan te nemen, waar aan de raad voldeed. B. en W. stelden voor goedgunstig te beschikken op de subsidieaanvrage van „Het Nationaal Rheumafonds". 1 cent per inwoner stelde de raad als eenma lige subsidie ter beschikking. Het verzoek van dhr. L. J. Verplanke om ontheffing rioolbelasting, werd voor nader onderzoek nog aangehouden. Dhr. P. Cornelis kreeg de bouwgrond toegewezen, gelegen tussen de percelen van G. Wijffels en J. C. den Hollander. Genoemd perceel bouwgrond was reeds eerder toegewezen aan Wed. Wijffels; Thans na het inachtnemen van een zeer ruime periode werden voor de bouw plannen van Wed. Wijffels nog geen te keningen en bouwaanvragen ingediend, waarom de gemeente dan ook het recht heeft verkregen de bouwgrond opnieuw uit te geven. De begroting 1954 werd opnieuw ge wijzigd. Het geraamde tekort bedraagt thans f 13.689,33, welk tekort uit de al gemene reserve zal worden gedekt. De afrekening van de bouwkosten van de Rijkslandbouwwinterschool is voor de gemeente Schoondijke nog al gunstig verlopen. Het Rijk draagt thans f 60.000,- bij, de Provincie f 40.000.-, terwijl nu voor de gemeente het aandeel f 18.000,- bedraagt. De West Z.-Vlaamse gemeen ten, die aanvankelijk een bijdrage toe zegden van f 3,- per inwoner, kunnen thans volstaan met een bijdrage van 15,6 cent p. inwoner of in totaal f 4000,-. Voor Schoondijke en de W. Z.-Vlaamse gemeenten betekent deze gunstige af wikkeling een niet geringe verlichting der financiële lasten. Van G.S. werd bericht ontvangen, dat de door de raad ingestelde verordening op de z.g. straatbelasting door de Kroon werd goedgekeurd. G.S. richtte zich tot de gemeentebesturen over de bluswater voorziening, v.nl. in de polders. Dit Col lege signaleerde, dat de aanwezige brandputten door de aanleg van de wa terleiding nu als overbodig worden be schouwd en derhalve vervuilen of ge dempt worden. B. en W. stelden in dit verband de vaststelling van een verorde ning op de bluswatervoorziening voor. De heren R. E. A. de Badts en Dekker kantten zich tegen dit ontwerp en oor deelden, dat men de last van het schoon houden dier putten niet op de landbou wers mag wentelen. De voorzitter meen de, dat vooral de afgelegen boerderijen mede uit zelfbescherming, over goede bluswatervoorzieningen dienen te be schikken. Spr. zei dat hij het ergerlijk zou vinden, wanneer bij brand de brand weer niet zou kunnen optreden wegens watergebrek en dat schuren of boerde rijen in vlammen zouden opgaan op plaatsen, waar vroeger goede bluswater voorzieningen waren. B. en W. waren van oordeel, dat het algemeen belang aanwezigheid van brandputten op de boerderijen voorschrijft. Weth. de Feij- ter vond het ook bedenkelijk de land bouwers de schoning van de brandput ten on te leggen. Aangezien enkele pun ten in de ontwerp-verordening bij de raad geen bevrediging konden vinden, namen B. en W. hun voorstel terug. Be loten werd aan dhr. J. Risseeuw- Risseeuw een perceel bouwgrond, gele gen hoek Lange Heerenstraat-Lange- straat. te verkopen voor f 902,40 Veel critiek werd gehoord naar aan leiding van een schrijven van G.S., waar- bii dit College de raad van Schoondijke wijst- op de wijziging van de toestand bij de gemeente Oostburg door de om legging van de Rijksweg rond Oostburg heen. Door deze weg wordt een gedeelte Schoondijk's grondgebied ter grootte van 2,61 ha. afgesneden, wat dan als het ware geografisch bij Oo^tburg gaat be horen. Uitdrukkelijk onderstreepte de raad, dat Oostburg zelf grond genoeg heeft om haar uitbreidingsplannen te projecteren en zij maar weinig voor een grenswijziging voelde. Na een geanimeer de discussie besloot de raad genoemde grenswijziging goed te keuren op voor waarde. dat de geprojecteerde omleg ging der Rijksweg rondom het dorp Oostburg er werkelijk komt en de ge meente SeVioondjike volledie voor het verlies van haar grondgebied schadeloos wordt gesteld Zuidzande Raadsvergadering De gemeenteraad kwam in openbare zitting bijeen, onder leiding van burge meester Everwijn. De notulen van de vorige vergadering werden onveranderd vastgesteld. De heer J. de Doelder uit Biervliet werd beëdigd als ontvanger der gemeente. De burgemeester sprak er zijn blijdschap over uit, dat het secretarie- personeel thans weer op volle sterkte is. Aan de heer Iz. Verkruijsse, onderwij zer aan de openbare lagere school, werd met ingang van 1 November eervol ont slag verleend, zulks in verband met zijn benoeming tot hoofd van de openbare lagere school in IJzendijke. In de hier door ontstane vacature werd met alge mene stemmen benoemd de heer J. A. C Smallegange uit Dreischor. Daar de heer Smallegange onmiddellijk zijn functie kan aanvaarden, is er geen sto ring in het onderwijs. Een subsidie-aanvrage van het Neder lands Gesprekcentrum werd afgewezen. De commissie voor hygiëne van het kind in Zeeland vroeg f 0,20 per consult voor het kleuter- en zuigelingenbureau. De raad was van oordeel, dat de gemeente echter op dit gebied voldoende zijn plicht deed en dat de gemeente-arts een dusdanige financiële regeling met het gemeentebestuur had, dat deze subsidie overbodig was. De stichting „Rozenoord" vroeg verhoging van de bestaande bij drage, maar ook hier kon de raad het niet over het hart krijgen, dieper in de beurs te tasten. De burgemeester zei, dat de gemeente reeds behoorlijk bijdraagt voor „Rozenoord" en dat er, wanneer er werkelijk armlastigen in de gemeente gebruik zouden moeten maken van „Ro zenoord", de gemeente zeker nooit in zijn plicht tekort zou schieten. Het nati onaal rheumafonds kreeg de gevraagde cent per inwoner als eenmalige bijdrage. Voor een muziekcursus voor de kinde ren van de gemeente zal f 40.bijge dragen worden, mits hiervan door mins tens 20 kinderen gebruik wordt gemaakt. Overeenkomstig het bepaalde in art. 13 van de l.o.wet, werd aan de heer G. Bokelaar een bijdrage verleent in het voer van zijn kinderen, die een school buiten de gemeente bezoeken. Bij het schoonhouden van de gemeentegebou wen zal ook geld beschikbaar komen voor het verenigingsgebouw „Het Plek je", n.l. f 100.De begroting 1955 werd gewijzigd en voor het nazien ervan wer den aangewezen de heren Dubois en van Houte. De begroting 1956 sluit, wat de ge" wnne dienst betreft met een bedrag van f156.429.91 waarin een post van f2222. voor onvoorzien. De kapitaaldienst heeft aan inkomsten f 358.610,71 en aan uit gaven een bedrag van f 455.966,18, dus een nadelig slot van f 97.654,53. Bij de rondvraag bracht de heer Van Houte de wenselijkheid naar voren van een betere organisatie ten bate van het gymnastiekonderwijs. De burgemeester lichtte uitvoerig de verlangens van de gemeente toe, doch voegde er aan toe, dat de finaneië le toestand van de ge meente dit alles niet toelaat. Als de mo gelijkheid zich echter voordoet, zal de gemeente niet aarzelen, diep in de zak te tasten. Groede Jeugdwerk. Van Ned. Herv. zijde wordt getracht het jeugdwerk nieuw leven in te blazen. Om deze actie te leiden werd een inter kerkelijke Jeugdraad ingesteld. Deze ver gaderde reeds enkele malen en maakte plannen voor diverse Jongensclubs. Hiermee hopen zij nog eind Nov. te kun nen starten. Ook een Zaterdagavond in stuif wordt overwogen. Het werk onder de meisjes zal eveneens worden gestimu leerd. Om dit alles goed te kunnen op zetten zal gebruik gemaakt worden van de Franse Kerk. Voorlopig worden de allernoodzakelijkste veranderingen in dit gebouw door de ieugd zelf in hun vrije tijd aangebracht. Reeds werd overgegaan tot het oprichten van een Jonge Kerk die Vrildag 28 October voor het eerst bijeen kwam, en een kinderkoor dat lie deren instudeert voor een te houden Kerstzangdienst. Dit repeteerde reeds enkele malen onder leiding van de heer T. Oosterling op Maandagavond. Breskens Midde?istands-gezinsavond. Door de Koninklijke Ned. Middenstandsbond zal op Maandag 7 November a.s., om 8 uur, in hotel Valk, in samenwerking met de winke liersvereniging te Breskens een Middenstands Gezinsavond worden gehouden. Op deze avond zullen enkele zeer mooie geluidsfilms worden vertoond, terwijl de muziek wordt verzorgd door de bekende Axelse band „The Four Lads" onder leiding van Dolf Schoot. Alle Breskense middenstanders, zowel de winkeliers als ook de ambachtsmensen en andere tot de middenstand behorenden, met hun huisgenoten, zijn welkom. Aanbesteding. Door de architect J. C. P. Loonen te Breskens, werd aanbesteed het bouwen van een woonhuis met garage aan de Haven Westzijde, voor rekening van de heer Jan Woittiez te Breskens. Het werk is opgedragen aan de volgende aanne mers: Fa. Gehr. Vergouwe, Fa. Kareis Behage en Fa. L. Izeboud. Geslaagde uitvoering. Zaterdag j.l. gaf de accordeonvereni ging „The Sarino's" haar eerste uitvoe ring in een geheel bezet Verenigingsge bouw. De heer van Heek opende de avond met een kort welkomstwoord en sprak de wens uit, dat nog vele uitvoeringen zullen mogen volgen. „The Sarino's" kunnen op een uitstekend geslaagde avond terugzien. Zowel de muziek, zang en snel viel in de smaak van het publiek. De toneelschetsjes brachten nogal wat vrolijkheid in de zaal. Het door dhr. A.

De Schakel | 1955 | | pagina 2