CORSETTEN Regenmantels BOBBE Vreemdelingenverkeer Feuilleton DE OUDE STRIJD 8 Kadzand De schakel ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 10e Jaargang Nummer 561 Vrijdag 28 OCT. 1965 Drukkers-UitgeverijFirma SMOOR DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementspriji 1,10 per kwartaalfranco per post f 1,25 Prijs der advertentiën 10 cent per m.m. bij abonnement korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen" 10 cent extra. Het is van de plaatselijke verenigin gen voor vreemdelingenverkeer een goede gedachte - en een goed besluit - geweest, om elk jaar een streek-V.V.V.- dag te houden. Voor het eerst werd een dergelijke dag het vorige jaar te Aar denburg gehouden; deze week vond zij te Breskens plaats. De V.V.V.'s in West Zeeuws-Vlaanderen komen dan in ver gadering bijeen. Het doel van deze sa menkomsten is het uitwisselen van op gedane ervaringen en voorts het onder ogen zien van de mogelijkheden, die er zijn om het Westelijk Deel van Zeeuws- Vlaanderen meer dan tot nu toe het geval was, tot een vacantie-oord te ma ken; tot een gebied, waar de vreemde ling gaarne vertoeft. Geboren uit de ernstige wil om door het aantrekken van vreemdelingen de plaats harer vestiging meer bekend heid te geven, daarbij voor ogen hou dende, dat iedere bezoeker wel van zijn kooplust zal laten blijken, zag elke plaatselijke vereniging bij haar initia tieven zeer gauw in, dat men als „V.V.V.- alléén" heel weinig bereiken kan. De verstrooiing zoekende vacantie-mens wil zich nu eenmaal niet aan een bepaalde gemeente binden. Hij moet kunnen uit zwermen, zich een ogenblik kunnen uitleven daar, waar hij-zelf meent dat te kunnen doen. Het zal voor een plaatselijke V.V.V. well eens moeilijk zijn om verder te zien dan de grenzen van haar eigen ge meente. Het zal bovendien voor haar soms een zelfoverwinning betekenen om zich van een dorpsbelangenvereniging op te werken tot een deel van een streekvereniging. De West Zeeuwsp Vlaamse Verenigingen voor Vreemde,-?, lingenverkeer zijn reeds lang, het is ver-' heugend dit te kunnen constateren, bo ven dit eng-plaatseüijke uitgegroeid. Zij konden daardoor op dit brede terrein reeds veel goeds tot stand helpen bren gen. VreemdelingenverkeerWest Zeeuws- Vlaandéren heeft in de achter ons lig gende jaren veel pionierswerk moeten verrichten. Zij is daarin heel wel ge slaagd. De streek, amper enkele tien tallen jaren geleden - ook in het den ken der mensdn - nog grotendeels ge ïsoleerd, is nu voor de niet-bewoner opengelegd. West Zeeuws-Vlaanderen heeft als vacantie-oord reeds naam ge kregen. Het eigent zich voor recreatie dan ook uitermate goed. Een gave be volking. wars van de afkeurenswaar dige vreemdelingen-„industrie"-gedach - te, heeft nog steeds als hoge menselijke waarden hartelijkheid en gastvrijheid in zich. De streek zelve, zo rijk aan na tuurschoon, heeft middels de provinciale boten en autobusdiensten zeer goede aanvoerwegen vanuit Walcheren en Oost Zeeuws-Vlaanderen. Zij leunt voort* - en dat is van niet te onderschatten betekenis - tegen de grote vreemdelin gencentra, de Belgische steden Brugge coud-stedenschoon) en Knokke (mo derne badplaats). Wij zijn op de goede< weg, maar wij zijn nog lang niet daar, waar we wezen willen. De brede massa en ook menig gemeentebestuur moet nog vreemde lingenverkeer-„minded" gemaakt wor den. De gemeentebesturen o.m. door het aantrekkelijk maken hunner gemeen Een verhaal van de water vloed op een Z.-H. eiland, door HENK VAN HEESWIJK Om negen uur stapte Joke het kan toor binnen en Dijkstra loosde een zucht van verlichting, toen hij haar voetstap pen hoorde. Hij luisterde geruime tijd maar na een poosje hoorde hij haar tikken op de machine. Ze kwam dus ditmaal niet als gewoonlijk even bin nen om de sleutel van de kas. Nu ja, dat was te begrijpen. Hij zou er dus heen moeten. Enfin, gewoon doen, heel gewoon, net of er niets aan de hand was. Langzaam stond hij op en nam de sleutel van het rek. Daarna opende hij de deur en trad het kantoor binnen. „Morgen, juffrouw van Vliet". „Morgen, mijnheer". „Hier is de sleutel van de kas". „O ja, dank U wel. Ik heb er niet zo gauw aan gedacht". „Natuurlijk, dat kan ik begrijpen". Zijn toon klonk weer even luchtig als altijd. Hij liep naar de kaartenbak en bladerde er even in. Hij schraapte zijn keel en vervolgde, op dezelfde toon: K if MEDISCHE Burchtstraat 13 OOSTBURG ten, door het zorgen voor goede verbin dingswegen (een zeer belangrijke fac tor !i en het geldelijk steunen van de plaatselijke V.V.V.'s. In feite toch ne men deze verenigingen een deel van de taak der gemeenten, c.q. het economisch sterker maken van de gemeenschap, over! In België, om maar dicht bij huis te blijven, zijn in vele gemeenten reeds stedelijke diensten voor het tourisme. Doch ook de grote massa heeft hier een belangrijke taak te vervullen. De wijze, waarop zij, alsmede de middenstand en de café-, restaurant-hotelbedrijven de vreemdeling tegemoet treden kan voor hem beslissend zijn voor een al - of niet langdurig verblijf in onze streek. Voor menig bezoeker is een winkel en een café het venster, waardoor men heel de gemeente ziet. Het was eigenlijk vanzelfsprekend, dat op de Breskense streek-V.V.V.-dag, naast zovele andere prominenten op vreemdelingenverkeer-gebied ook aan wezig waren vertegenwoordigers van de Stedelijke Diensten voor het Toerisme van Brugge en van Knokke. Dat deze heren beiden een inleiding hebben wil len houden over het belang van een goede samenwerking tussen België en d^n in het bijzonder de steden Brugge eri'Knokke met ons gewest gaf aan deze 2e-,streek-.V.V.V.dag een wel zeer bij zónder cachet. Het was van de samen werkende V.V.V.'s zeer juist gezien om deze Diénsten als gasten te ontvangen. Zeeuws-Vlaanderen-West Jieeft steeds de meest hartelijke betrekkingen met Brugge en Knokke gehad. De behulp zame haqd, door beide1 steden zo gul en zo spontaan toegestoken, toen wij van alles berooid en vol ontbering in 1945 uit de oorlog kwamen, heeft ban den van vriendschap doen ontstaan. Dat deze banden, ook in het belang van een gemeenschappelijke bevorde ring van het vreemdelingenverkeer, hecht mogen blijven, is onze oprechte wens. De laatste zwaluw trok weer zuid waarts en de laatste hardnekkigaards van de badgasten trokken deze week de andere richting uit. Als goede sportlui hebben zij dagelijks gezwommen tot in October. Kadzand kan weer op adem komen en dat is goed. Hotel- en pensionhou ders, kamerverhuurders en verkopers van allerlei tot de gekste dingen toe kunnen weer uitrukten van het ping- ping-verdienen eiïr dat laatste is ook goed. Niet alle vreemde bezoekers hadden gelijke „chance". Dokter moest onfor tuinlijke zwemmers, die de noodlottige streling van giftige kwallen hadden on dervonden, nogal eens bijbrengen. Dan was daar de jeugdige badgast die nabij Hotel „De Blanke Top" om laag fietsend in een moffenbunker tui- Apropos, ik had vanmorgen al heel vroeg bezoek. In de regel ben ik niet zo matineus, maar ditmaal was ik er al vroeg bij. Ja.; Uw verloofde was er even tjes. We. kennén elkaar al geruime tijd, uit de oorlogöj ar/en. Maar dat zal hij U zeker wel eens verteld hebben, niet?" Joke kleurde tot achter haar oren. Dus Klaas had Dijkstra al ingelicht. Hij wist er dus alles al van. Ellendig voor hem, dacht zev „Eh ja, dat heeft hij inderdaad al eens verteld". „Dat dacht ik al. We konden altijd uitstekend met elkaar overweg en ik ben blij dat ik hem nog steeds mijn vriend kan noemeln, ziet U? Dat stel ik op hoge prijs". „Eh dat begrijp ik, mijnheer". Dijkstra liet de kaarten weer los en keek even door het loket naar buiten. „Gelukkig de mist trekt een beetje op. Als we een beetje geluk hebben, komt mis chien de zon vandaag nog door. Het is tenminste altijd een troost te weten, dat achter de dikste wolken toch altijd de zon schijnt". Langzaam liep hij langs de twee lo ketten weer terug naar zijn privékan- toor en toen hij bij de deur gekomen was, draaide hij zich nog even om em keek naar het meisje, dat met de han den in rust voor zich uit zat te sta ren. Alsof het hem te binnen schoot, zei hij, met de deurknop in de hand: „Vanmiddag komen de spaarbankboek jes voor rentebijschrijving, juffrouw van melde en dermate gewond werd, dat hij naar een ziekenhuis moest vervoerd worden. Een echtpaar ging met de motor om ver over los gereden grint nabij de nieu we sluis en moest deerlijk gehavend ver bonden worden. Weer anderen maakten bij het baden op pijnlijke wijze kennis met het puin, dat in rijke mate achter bleef op het strand na de „opruiming" van bunkers. Verdrietelijkheden des badlevens! In tussen kunnen Kadzandenaren weer hun aandacht richten op meer locale dingen, zoals daar is onze nieuwe zeesluis, wel ker fraaie aspect reeds weer afbreuk wordt gedaan doordien het sloepenhuis der reddingsmaatschappij zijn smake loze puntdak er boven verheft. Een poging van een drietal jaren te rug om ons natuurschoon te verstevigen liep vrij falikant uit. Van circa 5000 struiken of jonge boompjes op zeker ter rein ingezet, waren er het vorige jaar nog een 20-tal over. In 1955 beëindigden ook deze dapperen hun kwijnend be staan. In de duinen nabij het Zwin kan men soms medelijdende geesten doende zien de door toeristen achtergelaten papie ren en andere rommel op een hoop te brengen en te verbranden. Onze soldaat jes die een oefening hielden in ons duin terrein, hadden aan deze rommel geen schuld. Wel ontspon zich het volgende gesprek tussen een hunner en de bevel voerende officier. „Zeg luit, weet U dat we hier in de hel gelegerd zijn?" „Kom, verkoop jij je grappen nou el ders". „Verdeid luit; laat een paar van onze jongens even meegaan en U zal de be wijzen uit hun mond horen. Als ik on gelijk heb, mag U me in de patoet drukken". Glimlachend beduidde de luitenant met een handgebaar dat enkele jongens de opsnijder volgen konden. En wat was het nu? Van een geschilderde aankondiging op een houten bord: „Verboden in de helm te wandelen," had een grappen maker de lette'r m van het woord,, helm" doen verdwijnen. En voor het soldaatje is begrijpelijkerwijs geen appartiment meer gereserveerd geworden in de patoet Onze V.V.V. heeft op volle toeren ge draaid (dit niet letterlijk op te vatten). Wel passend ware voor haar de lijf spreuk: (V)ol (V)uur (V)ooruit! Een andere afleiding ten deze en voor andere mensen zou mede als passend kunnen gelden: (V)erliefd (V)an (V)er- re. Want uit iets dergelijks is het aan minnige feit voortgekomen, dat een lief tallige jongedame van onze Kadzandse kust werd weggehaald om als bruid een engels medicus te volgen naar zijn verre home. Waaruit valt te concluderen dat men zelfs te Kadzand nog wel eens een ge lukkig mens treft! Onze beste wensen vergezelden het paar Vliet. De ontvangstbewijzen liggen in de kast. U geeft iedere spaarder maar een getekend bewijs. Zij weten, dat ze over een dag of tien de boekjes daarop weer in ontvangst kunnen nemen". „Ik zal er voor zorgen, mijnheer". Dijkstra draaide zich om en ging zijn kantoor binnen, de deur achter zich sluitend. Toen haalde hij een zakdoek uit zijn zak en wiste zich het zweet van het gezicht. Toen hij weer achter zijn bureau zat, zei hij tot zichzelf: En nu maar weer aan het werk, jongen, dat is onde{r de gegeven omstandigheden wel de be*te remedie. Jongen, Klaas, wat ben je een geluksvogel met zo'n meisje HOOFDSTUK VIII. De moeilijkheden komen. Joke tramde Woensdagsavonds naar Rotterdam en aan de donkere Maas kant zag ze Klaas reeds staan. Ze liep op hem af en hij nam meteen haar arm. „De tram is vanavond uitzonderlijk mooi op tijd. meisie," zei hij, terwijl yze voortbenen. ..Gehikkig wel. Eh, dank je wel Klaa*, vo^r Maandagmorgen". ..Gpen moeilijkheden gehad?" „Nee, gelukkig niet. Hij vertelde !s- morgens, zo langs zijn neus weg, dat miin verloofde er geweest was en dat iullie elkander al geruime tijd kenden. Meer niet. Verder was hij weer even waarvan hei mode-idee een enorme vlucht naml Wij brengen U een weergaloze collectie regenmantels in BURDASEAL - NINOFLEX GABARDINE en TWEED Kaza Burdaseal mantels Nieuw Amerikaans materiaal. Een combinatie van rayon gabardine met dacron, waardoor deze mantel driemaal sterker, kleurecht, waterafstotend en krimpvrij is. Voor de bijzonder lage prijs van f 49,75 Ninoflex regenmantels Een begrip voor een goede poplin regenmantel. Een regen mantel waar U werkelijk droog in blijft. Diverse modieuze modellen en kleuren. Prijzen f 47.50; f 52,50; f 59,50 Wollen gabardine mantels in diverse modieuze modellen en kleuren. Prijzen f 110,—f 98,50f 89,50 Speciale aanbieding double face regenmantels (tweed en popeline) Aan beide zijden te dragen. Met regenhoedje. Maten 38 tot en met 48 nu f 49,75. Voor Uw betere regenkleding Eerst kijken bij UW MODEHUIS COOSJE BUSKENSTR. 63, VLISSINGEN De bus van boot en trein stopt vooronze zaak Plaatselijk Nieuws Najaarsvergadering 1955V.V.V.'s. Dinsdagmiddag ontving het gemeente bestuur van Breskens de vele afgevaar digden naar de najaarsvergadering van de 9 samenwerkende plaatselijke V.V.V.- verenigingen in West Z.-Vlaanderen, ten gemeentehuize. De Burgemeester, de heer J. A. Eekhout, sprak een welkomst woord, waarin hij het bijzondere be lang onderstreepte dat ^gelegen is in een nauwe samenwerking der West Z. Vlaamse V.V.V.'s, hetgeen ook door de diverse gemeentebesturen ingezien dient te worden door een ruimere financiële steun. Sinds de tijd, dat te Breskens de eerste W. Z.-Vlaamse V.V.V. werd opge richt, is de wil tot samenwerking tot ontwikkeling gekomen, zodat spr. thans de mogelijkheden tot oprichting van een correct als altijd. Ik ben blij, dat ik je raad opgevolgd heb, Klaas, want ik vind het well prettig daar te werken. Zo vrij". „Ik heb je toch al gezegd, dat hij een heer is. Ja 't is natuurlijk beroerd voor die jongen. Maar dat zal wel slij ten. Als hij nog eens in het huwelijks bootje stapt, krijgt hij een mooi ca deau van ons, hè Joke? Een vulpen of zo". Ze trok hem aan de arm. „Weet je niets anders? Ik vind het maar een el lendige geschiedenis met die vulpen". Klaas lachte hartelijk. „Kom nou, ik vind het een reuzenmop. Hij vroeg mij advies en ik zei, dat hij het meisje zij ner dromen gerust een vulpen kon ge ven. Geen flauw idee, dat hij jou op het oog had. Of jij even een gewilde partij bent, hè? Krijgt een aanzoek van een bankdirecteur „Ach, plaag me toch niet, Klaas. Ik vind het niets leuk". „Stil maar, meisje, ik zal er niet meer 'over praten". Gearmd liepen ze langs de ^stille kant van de Maas en lange tijd werd er tussen hen niet gesproken. Bei den waren al gelukkig in elkanders na bijheid. Maar opeens zei Joke: „Klaas, nu zijn we verloofd en we hebben niet eens ringen". „Maar dat kan toch niet, meisje". „Waarom niet, Klaas?" „Wel, om de mensen". „Ach, ik heb toch maling aan de

De Schakel | 1955 | | pagina 1