af te wikkelen. De adviescommissie woonruimtewet 1947 werd herbenoemd. Het zijn de he ren P. Casteleijn, A. Salomé, J. Lucieer en O. de Sutter. De voorz. bracht deze commissie dank voor de wijze, waarop zij haar werk steeds heeft vervuld. In de vacature v. Haneghem zal binnen kort worden voorzien. Bijencursus voor beginners. Bij voldoende deelname bestaat het voornemen te Groede een cursus Bijen teelt voor beginners te houden. Het is gebleken, dat hiervoor na de opmerke lijke succes en van de oud-cursisten te Biervliet tijdens de laatste zomer (op brengsten van 30 kg. honing per volk is een algemeen voorkomend gemiddel de) hiervoor nog al belangstelling be staat, evenals in het naburige Nieuw- vliet. Vele mensen voelen zich tot de bijenteelt aangetrokken, maar hebben de moed niet er mee te beginnen, we gens gebrek aan kennis. Dus hier is de kans de kennis op te doen, die nodig is voor succesvol bijen houden. Naar wij vernemen zijn aan die cursisten, die met goed gevolg een cursus hebben gevolgd en die nog geen bij enhouders waren, van Rijkswege twee bijenkasten gratis ver strekt om on die wijze de bijenteelt te activeren. Wij twijfelen er niet aan, of te Groede en Nieuwvliet zal men de ge boden gelegenheid met beide handen aanvatten. Mooi succes. Dinsdag j.l. betrok de heer C. A. Ver meulen te G-oede, official Ford Tractor dealer, zijn 190e Ford diesel-tractor in 1955. Dit mooie succes van de heer Ver meulen werd door de Ford-fabrieken beloond met de aanbieding van een prachtige taart, waarop natuurlijk een miniatuur-tractor niet ontbrak. Breskens V oorlichting s- en filmavond. Uitgaande van de Visserij vereniging ,Ons Belang" te Breskens, werd Vrijdag j.l. in het Gem. Ont^panningsgebouw een voorlichtingsavond met film gege ven voor leden van bovengenoemde ver eniging en genodigden. Aanwezig waren o.a. de heren Dr. Reuter, directeur van het visserij-proefstation te Utrecht, P. A. de Boer, adj. inspecteur Visserij le distr., M. Roessingh, bioloog Rijks inst. voor Visserij-onderzoek, de heer Brocker, filmoperateur van de directie der Vis serijen, alsmede burgemeester J A. Eek- hout. De voorzitter, de heer P. de Baare, sprak een openingswoord, waarbij hij allen hartelijk welkom heette. Hij zei dat dit een voorlichtingsavond heet te zijn, maar in feite is het meer een con tactavond, waar de viscerijbevolking eens samenkomt. Verder was spreker ver heugd dat de visserij thans, in tegenstel ling met vroeger, zich in de belangstel ling mag verheugen van de overheids instanties in den Haag. Vervolgens sprak de heer P. A. de Boer, adj. Visserij-inspecteur le distr.. die mededeelde dat de voorlichtings avonden overal zo in de smaak vallen, dat thans in de verschillende plaatsen in tegenstelling met voorgaande jaren, twee avonden zullen worden gegeven. Het wordt echter, aldus spr„ steeds moeilijker om goede visserij films te pokken te krijgen. Hierna werd de schitterende kleuren film „Reis naar het Australische koraal- riff onland" vertoond, die met grote aandacht door de aanwezigen werd ge volgd. Na afloop hiervan kwam dr. Reuter, dir. van het Ned. Visserij- proefstation te Utrecht aan het woord, die een uit eenzetting gaf van de verschillende methoden, die toegepast worden om het rotten van touwwerk en netten tegen te gaan Met behulp van een schoolbord, waarop spr. een en ander verduidelijkte en meegebrachte monsters van de nieuwste bestrijdingsmiddelen, toonde hij aan, wat volgens hem de beste methode was om het ,,rot" tegen te gaan. Tn de pauze, waarin een geslaagde ver loting plaats vond, maakten vele vis- asbakje en bevochtigde zijn lippen. Toen- „Je gelooft me waarschijnlijk niet, als ik ie zeg, dat ik niet wist, dat juffrouw van Vliet je verloofde is". Klaas lachte even maar werd onmid dellijk daarna weer ernstig. „Beste kerel, ik geloof je onmiddellijk. En ik kan er nog tot troost aan toevoegen, dat Joke nog met verloofd was toen je haar ten huwelllk vroeg zie je? Als ik vorige week geweten had, dat je met die vul pen Joke op het oog had. dan had ik ie meteen deze teleurstelling kunnen besparen. We zi.in het namelijk el een poosje eens. zie je? Maar om de bij iou ook bekend^ oorzaak hielden we het noe geheim. Zaterdag vertelde ze me. dat iij haar f<m huwelijk had gevraagd en toen nu ia toon zijn we tot de con clusie gekomen, dat we maar niet meer zo lang moeten wachten. Weliswaar ben iij nog de en^ge di« het weet en dat zul je vnorlomV wei bliiven ook. Maar als er niet- tussen komt, hopen we toch in het komende voorlaar te trouwen". Dijkstra zat stil voor zich uit te sta ren en maakte zo een zielige indruk Klaas kree«r met hem te doen, drukte zijn sigaret u't en stond op, waarna hij naar Dijkstra toeliep en hem op de schouder klopte. „Kom, ouwe jongen, kop op. Je hebt wel eens vooor moei lijker dingen gestaan, meen ik Ik be grijp het best. dat het beroerd voor je is. maar er zijn meer vrouwen in de we reld dan Joke van Vliet". sers van de geboden gelegenheid ge bruik tot. het bezichtigen van de aanwe zige monsters en het stellen van vragen aan dr. Reuter over het caoutchouën van netten. Na de pauze werden nog een 2-tal zeer mooie films vertoond, n.l. „Groen land-Visserij", die te zien gaf hoe de kabeljouw, heilbot en ijshaai gevangen worden en een prachtige kleurenfilm over het leven der planten en wat zij be tekenen voor de mensheid en industrie. De voorzitter sprak bij het einde har telijke woorden van dank tot de heren, die deze avond verzorgden en hoopte hen in Maart a.s. weer in Breskens te mogen begroeten op de tweede voorlich- tings-filmavond. Alle aanwezigen wa ren zeer voldaan over deze leerzame en mooie filmavond. Biervliet Jong-Hervormden. Vorige week vergaderden de Jong- Hervormden. Het is reeds geruime tijd geleden, dat zij enige activiteit ont plooiden. Thans met de winter voor de deur en dus een hoogtepunt in bijna elke vereniging, is met grote voortva rendheid weer begonnen en dit maal met het vaste voornemen de werkzaam heid niet meer te laten verslappen. De leden en hen, die voor een lidmaatschap in aanmerking komen, werden inmiddels een appèl gezonden om aan dit voor de Ned. Herv. Gemeente zo belangrijke werk deel te gaan nemen. De opkomst ter vergadering was bevredigend en men kon een nieuw bestuur installeren. Ge kozen werden: Jochem Dieleman, voor zitter; Kitty de Die, secretarese, ter wijl Ko den Hamer met het financieel beheer werd belast. Ds. Evenhuis besprak het Herderlijk schrijven, een onderwerp, waarnaar met bijzondere aandacht geluisterd werd. Ieder der aanwezigen schafte zich het Herderlijk schrijven aan, alsmede de bijbehorende uitgave van Kerk en We reld. Bijzondere oogst. De heer F. Haak, landbouwer in de Sint Pieterspolder (Wijk Driewegen), oogstte een reuzenbiet van maar liefst 9 kilogram. Voor hen, die menen, dat de heer Haak bieten-latijn spreekt, blijft de biet nog enige tijd ter beschikking om persoonlijk het juiste gewicht te kunnen constateren. Ongeval. Donderdagmorgen, tijdens een vrij dikke mist is de heer Jos. Maas een on geval overkomen, dat voor hem wonder boven wonder vrij goed is afgelopen. Des morgens om half acht begaf de heer Maas zich met een met twee paarden bespannen wagen, waarop landbouw werktuigen geladen waren van de boerderij van de heer P. de Meijer naar het land om daar werkzaamheden te verrichten. De wagen was onverlicht. Naast de wagen, aan de linkerzijde lopende, werd de heer Maas plotseling door de uit de mist opduikende vracht wagen van de fa. den Ouden Zoon, aannemers te Biervliet, bestuurd dooi de heer C. de Pauw, aangereden en kreeg een klap van de bumper, waardoor de heer Maas kwam te vallen. De ijlings ontboden arts, dr. Kalkman, consta teerde een flinke wonde aan het dijbeen, evenwel niet van dien aard, dat opname in het ziekenhuis noodzakelijk was. De lieer Maas werd naar huis vervoerd. Eindles Bijenteeltcursus voor gevorderden. Na twee cursussen Bijenteelt voor be ginners in de afgelopen twee jaren, werd een cursus voor gevorderden georgani seerd door het Rijks Bijenteeltconsu- lentschap voor Zuid Nederland. De heer A. J. van Willegen was de docent dezer cursus. Zaterdag was het zover, dat de cursisten tijdens een eindles konden to nen, wat zij op de cursus geleerd had den en of hun kennis toereikend was om het diploma te verwerven. De eind les werd gehouden in hotel „De Vriend schap" te Biervliet, waarbij de heer J. H. J Evers, leraar in Algemene Dierrt Dijkstra keek even op en lachte. „Sor ry, Klaas, ik heb dit niet geweten, an ders had ik deze stommiteit nooit uit gehaald. Ik kreeg namelijk de indruk, dat ze me wel een beetje mocht", „Dat doet ze ook, Douwe. Ze acht je hoog als patroon en ik heb geen kwaad woord over je gehoord". „Weet je, het beroerde is bovendien, dat ik haar nu ook hier kwijt ben. Wat zullen de mensen wel zeggen?" „Maak je daarover maar geen zor gen, want Joke blijft bij je. Ben je mal, ze komt straks weer gewoon als altijd en ze zal haar werk even accuraat doen als voorheen. Jullie praten verder ner gens over en over een paar weken ben je het vergeten. En als je nu weer een iemand op het oog hebt, vraag mij dan eerst om advies. Ik ken ze zo ongeveer allemaal op het eiland en er zijn er wel betere dan Rina". Dijkstra stond op en greep zijn hand. ..Dank je, Klaas, dat je kwam. Maar ik heb haar Zaterdag nog gevraagd of ze verloofd was of zo en daarop heeft ze een ontkennend antwoord gegeven. Derhalve vatte ik moed en vroeg haar begrijp je?" „Volkomen, ouwe jongen. Vergeet het maar gauw, dat is het beste. En nu ga ik er vandoor, want anders zou ik nog te laat komen en dat is iets, waaraan ik een gruwelijke hekel heb. Sterkte. Ik kom nog wel eens aanwaaien". (Wordt vervolgd). van het Rijks Bijenteeltconsulentschap voor Zuid Nederland, examineerde. Uit de antwoordden op de vragen bleek, dat de cursisten de examenstof volkomen onder de knie hadden. Alvorens het resultaat bekend te ma ken, sprak de heer Evers de cursisten toe en zei het zeer verheugend te vin den, thans een overwegend damesgezel schap te hebben geëxamineerd. Uit alles is mij gebleken, aldus spr., dat U allen de cursus met bijzondere interesse hebt gevolgd. Dat er hier in Biervliet het af gelopen seizoen goed geoogst is bewijst een te meer, dat er ook goed geimkerd wordt. Ik heb besloten aan U allen het diploma voor gevorderden uit te reiken. U bent thans pioniers om de bijenteelt op te werken en te bewijzen, dat de Ne derlandse bijenteelt rendabel is. De heer Evers wees er met klem op dat men, met het diploma op zak niet moet denken, dat men volleerd is. Men raakt nooit over de bijenteelt uitgepraat en uitge leerd. De diploma's werden behaald door: mevr. I. van Rattingen-Geirnaert, mevr. J. C. Verplanke-Haak, mevr. B. M. v. d. Hemel-v. d. Hemel, mej. Georgette Ver- vaet, mej. Cecile M. L. Vervaet en de heren G. T. Termote en A. Dieleman, allen te Biervliet. De heer G. T. Termote bracht de do cent dank namens de cursisten voor al het geleerde en de prettige wijze waarop hij les gaf. Hij onderstreepte deze dank door, namens de cursisten een boeken- bon aan te bieden voor de aankoop van een boekwerk naar keuze. De heer van Willegen dankte diep getroffen voor de ze waardering van zijn werk. Als sluit stuk van deze voor elke cursist zo suc cesvolle middag fuifden de cursisten op koffie met gebak. Oostburg Vergadering vrouwenbond. Het Herderlijk schrijven, waarin de Ned. Herv. Kerk haar standpunt be paalde over haar positie in de Neder landse samenleving met betrekking tot het politieke- en vakverenigingsleven, acht de Vrouwenbond van het N.V.V., federatie West Z.-Vlaanderen,van bij zondere betekenis. Daarom belegt zij binnenkort te Oostburg voor haar leden een vergadering, tijdens welke Ds. Hugo van Dalen een lezing zal houden over dit Herderlijk schrijven. De zaal van samenkomst is in café Adriaansen, voorheen Bergsma. Geslaagd. Van het Instituut Aalbregtse te Oost burg is geslaagd voor het diploma dic taattypiste met 200 aanslagen per mi nuut mej. B. Fremouw te Sluis. Gemeentepersoneel gaat voetballen. Zaterdagmiddag wordt in het sport park te Oostburg een voetbalwedstrijd gespeeld tussen de elftallen van het ge- meentepersoneel van Oostburg en het gemeentepersoneel uit Heijst (B.i. Aardenburg Hengelsport, Door de hengelaarsvereniging „Aar denburg" werd in het afgelopen seizoen een competitie gehouden waarvoor veel belangstelling bestond, niet alleen uit Aardenburg zelf, maar ook uit omlig gende plaatsen en zelfs uit België. De wedstrijden werden gehouden in de Stierskreek'' nabij de Elderschans. Het kampioenschap 1955 der vereniging werd behaald door J. de Groot uit Eede met 765 pnt,2. O. Debbaut, Eede 500 pnt. 3. A. de Vos, St. Kruis 145 pnt.; 4. M. Kegel, Aardenburg 140 pnt. Sluis Biljartwedstrijd De biljartvereniging „Krijt op tijd" te Sluis opende het seizoen met een onder linge wedstrijd voor de leden. Er werd gerpeeld tegen een inleg, bestemd voor het onlangs gestichte Stadhuisfonds. Dit bracht f 7,50 op. De heer F. Dusar- dui.in. voorzitter, sprak de hoop uit, dat vele verenigingen uit Sluis dit voorbeeld zullen volgen om zodoende over enkele jaren in de gemeente over een krachtig fonds te kunnen beschikken. Pauselijke onderscheiding. Tijdens de jaarvergadering van de Prov. Bond „Het Zeeuwse Wit-Gele Kruis" te Terneuzen, op Zaterdag j.l., waarbij het 25-jarig bestaan van deze Bond werd herdacht, mocht de secreta ry van het Bondsbestuur, burgemeester P. F. van Hootegem te Sluis, die sedert de oprichting der Bond deel uitmaakt van het bestuur, uit handen van de geestelijke adviseur, pastoor J. Preijers, als erkenning voor zijn grote verdiensten, de Pauselijke onderscheiding „Pro Ec clesia et Pontifice" ontvangen. In verband met deze hoge onderschei ding bracht de muziekvereniging „Apol lo" burgemeester Van Hootegem Dins dagavond een serenade. Cadzand Weekeinde Prov. Herv. Jeugdraad op „Hedenesse" De Prov. Herv. Jeugdraad houdt, mede in verband met het verschijnen van het speciale ..Jeugdnummer" van het tijd schrift „Wending," blijkens een aan kerkeraden en plaatselijke jeugdraden in deze provincie gerichte circulaire, op 5 en 6 November a.s. een weekeinde op ..Hedenesse te Cadzand. De Zaterdagavond zal besteed wor den aan de behandeling van enige as pecten uit genoemd „Wendingnummer". Na een gezamenlijke kerkgang des Zon dagsmorgens, zal des middags een jeugdouderling vragen, mogelijkheden en moeilijkheden vanuit de practijk van het jeugdwerk bespreken. Na discussie over dit onderwerp zal tenslotte in een „forum" op deze vragen nog nader wor den ingegaan. Sint Anna ter Muiden Bazarcomité opgericht. Te St. Anna ter Muiden is een bazar comité opgericht in verband met dc restauratie van de Ned. Herv. Kerk. Voor het kerkgebouw moet door de Ned. Herv. Gemeente een deel uit eigen mid delen worden gefinancierd en op deze wijze hoopt men een groot deel van de benodigde gelden bijeen te brengen. De uitvoering der bestaande plannen is opgedragen aan de volgende personen: dhr. I. le Roy, voorzitter; mej. A. Jong man, secretaresse; dhr. T. Bos, secreta ris; mevr. v. d. Ameele-v. d. Putte, pen- ningmeesteresse en dhr. J. de Bruijne, penningmeester; mevr. Bos en de heren S. A. van Hol, J. Bodderie en P. Bodde- rie, leden. IJzendljke 25 jaar arts. Gisteren herdacht de heer A. C. Brou wer het feit, dat hij zich 25 jaar geleden al arts te IJzendijke vestigde. Het heeft de jubilaris niet aan be langstelling ontbroken. IJzendijke. Festiviteiten gedurende winkelweek. Ter gelegenheid van de 19e IJzendijkse winkelweek zullen verschillende festivi teiten gehouden worden. Zondag a.s. is er een wielerkoers voor nieuwelingen over 65 km. Er zijn reeds 35 inschrijvers, o.w. P. Rentmeester, E. Verstraeten, C. van Amsterdam, H. Middelkamp en vele anderen. Na afloop zal de Koninklijke muziekvereniging uit Biervliet een con cert geven op de Markt. Woensdag 26 October wordt in het jeugdgebouw een zang- en muziekcro- chet gehouden. Aan deze avond werkt eveneens mede de bekende^ radio-confe rencier van de K.R.O.. de heer Jan de Cler. terwijl de pianobegeleiding ver zorgd zal worden door de heer J. Antho- nisse. Tot slot is er Zaterdagmiddag 29 October efen knobbelrit voor de school gaande jeugd, die om 2 uur begint. IJzendijke Geslaagde bonte avond. In het HofzichVtheater te IJzendijke gaf het revue-gezelschap „Klaver vijf" uit Roosendaal een zeer geslaagde bonte avond. De vele, toeschouwer.^ hebben ge noten. Hoofdplaat Collecte. De Reclasseringscollecte heeft te Hoofd plaat f 69,05 opgebracht. Aanleg telefoonkabel. De P.T.T. is in Hoofdplaat begonnen met de aanleg van een telefoonkabel, in verband met. de komende automati sering van het telefoonnet. De kabel wordt gelegd van het postkantoor tot de St. Pieterspolder. Retranchement Collecte. De collecte voor de Reclassering bracht te Retranchement f 19,07 op. Korfbal B.K.C. Eendracht 45. In een fraaie en spannende wedstrijd is het de Bressiaanders niet mogen ge lukken deze in een overwinning om te zetten. Gezien het vertoonde spel is het zo, dat de gelukkigste deze wedstrijd heeft gewonnen. Het spel van de Bres siaanders was vaak heel goed en er werd fel gespeeld; de aanvallen waren snel en geraffineerd, maar met het schieten was het, als zo vaak, weer huilen. Dit onderdeel moet, om met succes in de tweede kla se te spelen, nog eens met aandacht worden beoefend. De gasten lieten bij de aanvang al direct zien de huid duur te willen ver kopen en na enkele aanvallen, die door B.K.C. nog wat onhandig werden afge slagen, door het verrassend hoge tempo van de gasten, werd het 01. B.K.C. ant woordde met een serie felle tegenaan vallen en wist keurig gelijk te maken 1—1. De strijd ging gelijk op, maar weer was het Eendracht die eerst scoorde uit een tamme aanval 12. Oosterling maakte daarop voor B.K.C. voor de twee de maal gelijk met een beheerste worp 22. Vlak voor de thee nam Eendracht weer de leiding na een fel offensief 23. Bij de voortzetting van de strijd speelde B.K.C. tegen wind en wist di rect grote druk uit te oefenen op de korf van de gasten. Goede schoten van v. d. Lijke misten rakelings hun doel, tot dat Vergouwe met een ver schot ge lijk maakte 33. De gasten wisten ech ter door sterk spel in het middenvak de druk te verplaatsen, waardoor een strafworp ontstond die feilloos werd in geschoten 34. Niet ontmoedigd door deze tegenslag zette B.K.C. nog eens al les op alles en het was mevr. Vos, die 12 min. voor tijd, gelijk maakte. Nu ont spon zich een strijd om het winnende doelpunt, waarbij B.K.C. de meeste kan sen had, door sterk spel van mej. Fenijn en v. d. Lijke, maar als zo vaak kwam het succes aan de andere kant. Uit een snelle aanval 1 min. voor tijd werd het

De Schakel | 1955 | | pagina 2