Als we naar de maan gaan! Land- en Tuinbouw Feuilleton DE OUDE STRIJD De schakel ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 10e Jaargang Nummer 560 Vrijdag 21 OCT. 1955 Drukkers-UitgeverijFirma SMOOR DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Oiro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 per kwartaalfranco per post f 1,25 Prijs der advertentiën 10 cent per m.m. bij abonnement korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen" 10 cent extra. V De mogelijkheid dat reeds spoedig kunstmatige satellieten om de aarde zullen cirkelen, is zeker een wereldsen satie van de eerste orde. Wanneer zou blijken dat dit plan wer kelijk practisch met succes te verwe zenlijken is, dan moet ongetwijfeld ge sproken worden van de grootste triomph door de wetenschap tot nu toe behaald. Bij het eerste bericht hierover echter heeft de President der Verenigde Sta ten, Dwight Eisenhower, er op gewezen, dat we de verwezenlijking te danken zullen hebben aan de militairen. Daarmede onthulde hij - voor zover dit nog nodig was - dat deze vredelie vende verovering van de stratosfeer, deze vreedzame eerste schrede in de in terplanetaire ruimte naar het eerste „station," de maan, feitelijk slechts tot stand kan worden gebracht, omdat het een oorlogsbelang van de allereerste rang is. Ware dit niet het geval, dan zou er niet met zo koortsachtige haast naar worden gezocht en gestreefd, en dan zouden de benodigde kapitalen aan beide zijden van het ijzeren gordijn - niet zo grif ter beschikking zijn gesteld. Dat geld zou dan zeker „nuttiger" zijn besteed aan de verdere ontwikke ling van atoom- en Hiellebom en andere duivelse uitvindingen. We mogen dan ook gerust zeggen dat, als we binnenkort - in letterlijke zin - naar de maan gaan, we de practische mogelijkheid daartoe hebben te dan ken aan de militairen. Niet mogen we zeggen, in figuurlijke zin gesproken, dat we als we naar de maan gaan, dit te danken zullen hebben aan de militairen. Dat mag men hun zeker niet in de schoenen schuiven. Voorkomt rot in voederbieten-kuilen. Jaarlijks treden in de bietenkuilen grote verliezen op door het spruiten en rotten van de bieten. Niet alleen is dit een verlies in gewicht, maar ook een verlies aan voedingswaarde. Door de voederbieten tijdens het op maken van de kuil te behandelen met Conserbeta is het mogelijk gebleken de bovengenoemde verliezen tot een mi nimum te beperken, doordat dit het rotten en spruiten van de bieten tegen gaat. Bovendien wonden door deze be handeling de in de bietenkuilen over winterende bladluizen gedood. Dit laat ste is van belang voor de bestrijding van de vergelingsziekte. Resumerend kan gezegd worden, dat het de bewaring van bieten verbetert door het tegengaan van kuilrot en spruit vorming en een indirect bestrijdings middel is tegen de gevreesde vergelings ziekte in de bieten. Praktijk-proefnemingen hebben dit bewezen. Burgerlijke Stand Gemeante SCHOONDIJKE over de maand September 1955 GEBOORTEN: Geen. I Een verhaal van de water vloed op een Z.-H. eiland, door HENK VAN HEESWIJK 11 .Een vulpen? Klaas, weet jij dat dan?" ..Wat bedoel je, Joke?" ..Och, doe toch niet zo achterlijk. Jij wist dat, van die vulpen. Of heb jij die soms gegeven? Nou snap ik er hele maal niets meer van Wie gaf me nu die vulpen, jij of Dijkstra?" Klaas lachte hartelijk. „Een goeie mop. Vorige week was ik op een avond bij hem en toen vroeg hij, of het op het eiland als een belediging beschouwd zou worden als men een meisje, dat men graag mocht, met Sinterklaas een vul pen zou geven. Ik zeg: Welnee, kerel.dat kun je geru t doen. Maar er nooit bij stilgestaan, dat hij jou, uitgesproken jou op het oog had. Toen jij me vanavond vertelde, dat hij jou ten huwelijk had gevraagd, wel, toen begreep ik onmid dellijk. wie de vulpen gekregen had. En, schrijft-ie goed?" „Zeg, wat denk je wel? Ik heb hem teruggegeven HUWELIJKEN: 8, O. A. Barra, 24 j„ wonende te Oostburg en M. Blaakman, 21 j„ wonende te Schoondijke. OVERLIJDEN: 2®, Jac. Leenhouts, 66 j„ echtgenoot van J. S. Moggré. INGEKOMEN: 1, G. J. van Houwelingen, van Eindhoven naar D. A. Lammestraat 8; 8, L. L. M. de Croock, van Sluis naar Willemsweg 11; 13, M. de Zwaan, echt genote van E. Minnaard, van 's-Graven- hage naar W 88; 28, W. G. M. van den Brand, van Lith naar Willemsweg 31. VERTROKKEN: 3, J. A. Steijaert, van O 29 naar Oudenbosch; 5, T. Herrebout, van Prinses Irenestraat 21 naar Vlissin- gen; 7. H. M. H. Schepers, van Dorps plein 1 naar Amsterdam; 8, M. Blaak man, echtgenote van O. A. Barra, van W 107 naar Oostburg, Baljuw Velters- weg 16; 12, L. Hengst en echtgenote, van Losserstraat 5 naar Breskens; 13, S. M. Meerman, van v. d. Slikkestraat 21 naar Alphen a.d. Rijn; 29, A. A. Kotvis, van W 100 naar 's-Gravenhage. GEVAARLIJKE BERMEN LANGS DE WEG S-GRAVENPOLDER-KAPELLE Het is de A.N.W.B. gebleken, dat de bermen van de verbindingsweg tussen 's-Gravenpolder en Kapelle in zeer slechte toestand verkeren, zodat het herhaaldelijk voorkomt dat voertuigen die daarop moeten uitwijken in de naast de weg liggende sloot belanden. Vooral ten tijde van de fruitoogst, wanneer deze weg een intensief verkeer van vracht auto's en paard-en-wagens moet ver werken, is deze toestand onhoudbaar. De A.N.W.B. heeft er dan ook op aan gedrongen de bermen te verstevigen, en, indien dit niet mogelijk is het verkeer door middel van borden „Gevaarlijke Berm" te waarschuwen. NIEUWE RICHTINGBORDEN AAN RIJKSWEG GOES—MIDDELBURG. A.N.W.B. past reflecterend materiaal toe. De Wegwijzerdienst van de A.N.W.B. heeft dezer dagen de bewegwijzering herzien op het punt waar de oostelijke toegangsweg tot 's Heer Arendskerke aansluit op de rijksweg Goes>Middel burg. De reeds aanwezige driearmige weg wijzer is verplaatst en als aanvulling is een tweetal blauwe richtingborden aan de voet van deze wegwijzer aangebracht. Hierdoor zal het verkeer uit de richting Goes komende, zich gemakkelijk en snel op de te kiezen richting kunnen oriën teren. Ook bij avond zal dit thans moge lijk zijn, daar de opschriften van deze borden van lichtreflecterend materiaal zijn vervaardigd, zodat zij in het licht der koplampen reeds van verre lees baar zijn. De A.N.W.B. heeft voorts het plan in verloop van tijd de opschriften van alle in Zeeland staande richtingborden met dit reflecterende materiaal uit te voeren. BELGISCHE DOUANEKANTOREN OP 1 EN 11 NOVEMBER GESLO TEN VOOR HANDELSVERKEER. De A.N.W.B. bericht dat alle Belgische douanekantoren op 1 November f Aller heiligen) en 11 November f Wapenstil standsdag) voor het handelsverkeer ge sloten zullen zijn. Vervoer van goederen „Och, lieve help, ook dat nog Ik heb echt met hem te doen „Zo. mijnheer, maar mij liet je een week lang in het onzekere Ik had wel aan een gebroken hart kunnen sterven in die tijd Maar Klaas lachte. „Nee, meisje, daar ken ik je te goed voor. Jij hield van me en ik van jou. Dat was voldoende. Geen tien vulpennen en twintig Dijkstra's hadden ook maar enige kans bij je ge had Joke trok hem venijnig aan zijn jas mouw en bromde: „Drommelse jongen, je hebt nog gelijk ook HOOFDSTUK VII. Klaas is een geluksvogel. Maandagmorgen vroeg werd er gebeld aan de woning naast de boerenleenbank in Munnikenoord. Het was nog halfduis ter en. het duurde enige tijd voor er bo ven een raam opengeschoven werd en een slaperig hoofd naar buiten keek. Wie b' daar?" Oké. Douwe, ik ben het, Klaas. Doe ie tent eens open, want ik heb wat te ve-tellen". De man uit het raam keek verbaasd en mopperde toen: „Zeg. had je daar veen andere tijd voor uit kunnen zoe ken?" „Jawel, maar ik had er nu eens zin in jou vroeg uit je bed te halen. Kom, over de Nederlands-Belgische grens is op die data dus niet mogelijk. Ook voor het reizigersverkeer zijn een aantal kleinere grenskantoren gesloten. De A.N.W.B. adviseert dan ook om bij een bezoek aan België deze beide dagen via de grote douanekantoren te reizen. Plaatselijk Nieuws Groede Raadsvergadering. Tijdens de raadsvergadering, welke vorige week onder voorzitterschap van burgemeester J. C. Everaars werd ge houden, bood het college van B. en W. de raad de begroting voor het dienst jaar 1956 aan. De voorzitter gaf op deze begroting een uitvoerige toelichting en betoogde, dat de financiële moeilijkhe den niet dit jaar hun Intrede hebben gedaan, maar dat men reeds een reeks van jaren hiermee te kampen heeft. Toch slaagde men er steeds in de be groting sluitend te maken door de uiter ste zuinigheid te betrachten. Thans is men met de versobering op een zodanig niveau beland, dat onmogelijk verder be zuinigd kan worden om het reeds zeer lage verzorgingspeil der gemeentenaren niet nog verder te drukken. De begro ting 1956 is U aangeboden met een te kort van f 17.000,- en toch is de opzet zeer sober. Vele wensen, die in andere gemeenten geen wensen meer zijn, kun nen wij niet in vervulling brengen. De armen- en krankzinnigenzorg vraagt thans veelvouden der kosten van vroe ger. Ook de kosten der herbestrating, riolering, verbetering van woningen, ver betering der straatverlichting, verdere electrificatie der gemeente, aanleg sportveld, de wegverbetering Groede- Oostburg, hebben niet nagelaten de fi nanciële positie der gemeente ongunstig te beïnvloeden. B. en W. zijn van me ning. dat het noodzakelijk moet worden geacht een verhoogde bijdrage uit het Gemeentefonds aan te vragen, welke aanvrage eerst dan in overweging geno men zal worden, wanneer de gemeente op haar beurt haar belastingen tot een maximum heeft opgevoerd. Dan zullen wij er rekening mee moeten houden een z.g. straatbelasting in te voeren met heffingen van 6 pCt. op de belastbare opbrengst van de gebouwde en 3 pCt van de onbebouwde eigendommen. In zijn openingswoord deelde de voorzitter mee, dat de heer C. W. Cij- souw nog steeds verhinderd is wegens ziekte de raadsvergaderingen bij te wo nen. Hij wenste de zieke een spoedig herstel toe. De fa. Schippers te Groede bood de gemeente 4 zitbanken aan, welke in de gemeente zijn geplaatst voor de ouden van dagen. Het schrijven waarin deze schenking werd meegedeeld, werd voor kennisgeving aangenomen, terwijl de fa. Schippers namens de raad voor deze geste hartelijk dank zal worden ge bracht. Wegens de financiële positie der ge meente, werd op voorstel van B. en W. besloten, afwijzend te beschikken op de subsidieaanvragen van de Militaire Bond Pro Rege, de Centrale voor Katholieke Militaire Tehuizen, de Stichting Militai re Tehuizen van het Humanistisch Thuisfront en de Bond tegen het schen den door het vloeken van Gods Heili gen Naam. Gezien het nationale belang verleende de raad een éénmalige subsi die van 1 cent per inwoner aan de schiet een beetje op, want ik moet ook nog aan het werk vandaag". „Een ogenblik. Even een jas aansehie ten". Na een paar minuten werd de deur geonend en Dijkstra zei lachend: „Kom d'r in, zet je hoed af". „Dank je wel. Ga gauw naar binnen, anders vat je nog kou". Klaas volgde Dijkstra op de voet naar een kleine ka mer. waar de haard een behaaglijke warmte verspreidde. Het licht werd op geknipt en beiden vielen in een club neer. „Vertel eens, wat je op je hart hebt," begon Dijkstra, zijn gast een sigaret presenterend, „want het moet wel erg belangrijk zijn, dat je me daarvoor zo onmenselijk vroeg m'n bed uithaalt". Klaas zoog bedaard vuur in de siga ret, rookte even en zei toen op droge toon: „Dat is ook zo. Ik kom je name lijk een pak slaag geven, zie je?" De ander, die ook iuist een sigaret wilde aansteken, schrok en liet bijna ziin aansteker vallen. Hij keek zijn be zoeker verwonderd aan en vroeg: „Zeg, kom lij bii geval soms van een bruiloft1" Klas- schudde het hoofd, inwendig grinnekend van pret, maar antwoord de op dezelfde toon: „Zover is het nog niet. al duurt het misschien niet zo lang meer. Nee, ik ben volkomen nuch- Stichting Nationale Rheumafonds. De Koninklijke Federatie van Harmo nie- en Fanfaregezelschappen heeft richtlijnen uitgegeven volgens welke de plaatselijke muziekgezelschappen zou den kunnen worden gesubsidieerd. B. en W. konden geen vrijheid vinden, gezien de gemeentefinanciën, de raad voor stellen te doen genoemde richtlijnen toe te passen, welke een verhoging der subsidie aan de plaatselijke verenigin gen „E.M.M." en „Hosanna" zouden be tekenen. De raad ging er mee accoord dat dit punt werd aangehouden. De voorzitter sprak er zijn voldoening over uit, dat de collecte welke „E.M.M." in de gemeente hield, de niet onbelangrijke som van f 2500,- opbracht voor de aan schaffing van instrumenten, enz. Sterke afkeuring had spr. voor de houding die de bewoners van de kust hebben ge meend te moeten aannemen door deze collecte te saboteren, omdat de electri ficatie van de kust niet tot stand is kunnen komen. Het ontging de voorz. wat „E.M.M." met de electrificatie te maken heeft gehad. Ook de gemeente zou niets liever willen dan de electrifi catie van de kust tot stand te zien ko men en heeft ook steeds daarvoor ge ijverd. Het dagelijks bestuur van het Water schap „Het Vrije van Sluis" is bereid het z.g. Vliegersdijkje te behandelen met een eshalite slijtlaag, op voorwaar de, dat de gemeente f 1500,- in de kosten bijdraagt en na het gereedkomen van het werk het Vliegersdijkje in onder houd en beheer van het Vrije van Sluis overneemt. B. en W. stelden voor op dit schrijven nog niet in te gaan vooraleer dit college zich door de nieuwe gemeen teopzichter over een en ander heeft la ten voorlichten. Een gratificatieregeling werd in het leven geroepen voor gemeenteambtena ren, die een 25-jarig of 40-jarig jubileum vieren. De gratificatie zal bij een 25- jarig jubileum bestaan uit twee weken extra salaris en bij een 40-jarig jubileum uit 4 weken extra salaris. Na enige discussie werd besloten aan het Protestants Tehuis Rozenoord een subsidie te verlenen van f 100,-, nadat de voorz. de raad had voorgehouden dat bij inwilliging van het verzoek enkele andere subsidies zullen geschrapt die nen te worden. Besloten werd de verzekering tegen fraude van gemeentegelden bij de Frau de Risico Onderlinge voor gemeenten voor een periode van 3 jaar te verlengen. Als gevolg van de belastinghervor ming van het Rijk werd het noodzake lijk de opcenten op de grondbelasting van resp. 190 voor gebouwde en 110 voor ongebouwde eigendommen te verlagen tot 60 en 30 opcenten. De raad stelde de bezoldigingsrege ling voor de gemeenteopzichter vast Over een eventueel participeren in de gemeenschappelijke regeling ziektekos tenvoorziening van het gemeenteperso- neel door Zuid-Hollandse en Zeeuwse gemeenten in het leven geroepen en be kend onder de naam Instituut Ziekte kostenvoorziening Ambtenaren (I.Z.A.), werd levendig van gedachten gewisseld. Toch werd het voorstel van B. en W. aanvaard dit agendapunt aan te houden. De premie ingevolge de woningverbe tering is verhoogd tot f 1500,- wanneer de gemeente één-derde deel dezer sub sidie voor haar rekening neemt. De raad ging hiermee accoord en verleende B. en W. machtiging subsidieaanvragen voor woningverbetering tot dat bedrag ter. Kom, schiet een beetje op, want ik heb niet zoveel tijd. Heb je ook bij ge val ergens een stok hier, want ik sla niet graag mijn handen stuk". Dijkstra's verwondering steeg bij ieder woord. Hij schudde niet begrijpend zijn hoofd en zei tenslotte: „Wil ik misschien even een dokter voor je bellen?" „Dat kun je alvast wel doen, maar dnn is het niet voor mij, maar voor je- ze'f. Ben je behoorlijk verzekerd?" Opnieuw schudde Dijkstra zijn hoofd en zei: „Als het nu hartje zomer was en midden op de dag, zou ik denken, dat je een zonnesteek hebt opgelopen. Mag ik misschien weten, waaraan ik dit pak slaag verdiend heb?" „O ja, natuurlijk. De ergste misdadi ger wordt in de gelegenheid gesteld zich te verdedigen, nietwaar? Welnu, de beschuldiging luidt, dat je mijn ver loofde hebt beledigd". „Zo? Ik ben me anders van geen kwaad bewust. Misschien als je haar naam noemt, dat ik me iets zal her inneren". „O. je kent haar heel goed. Het is na melijk Joke van Vliet. Werkt ze niet op je kantoor?" Nu schrok Dijkstra toch werkelijk. Hij keek de bezoeker ongelovig aan. „Juf frouw van Vliet," herhaalde hij, „jouw verloofde nee, dat kan niet Hij legde zijn halfopgerookte sigaret in het

De Schakel | 1955 | | pagina 1