Plaatsetijk Nieuws Breskens Cabaret voor de Ouden van dagen. In verband met het 5-jarig be staan van de afdeling Breskens van de Bond van Ouden van dagen, op 29 Aug. 1.1., werd door de Landelijke Bond beslo ten, de afdeling Breskens een cabaret middag aan te bieden ter gelegenheid van dit jubileum. Deze zal gehouden worden op Woens dag 2 November a.s., des nam. 2 uur. in het Gem. ontspanningsgebouw. Het programma wordt verzorgd door het ca baretgezelschap J. M. van Deen. Behalve eigen leden en genodigden uit Oostburg, Schoondijke en Waterland kerkje, zijn ook welkom die ouden van dagen uit Breskens, die nog geen lid zijn van de plaatselijke afdeling. Oostburg. Vergadering Voetbalver. Breskens Vorige week Vrijdag had de algemene vergadering plaats van de voetbalver eniging „Breskens" in het clublokaal van de heer A. Roest. De voorzitter dankt de aanwezigen voor hun opkomst en spreekt de hoop uit, dat deze vergadering op een spor tieve en prettige wijze zal mogen ver lopen, waarna hij allen verzoekt zich van hun zitplaatsen te willen verheffen en 1 minuut stilte ln acht te willen ne men, ter herdenking van het overleden ere-lid, de heer A. J. van de Velde. De notulen van de jaarvergadering 1954 werden zonder op- of aanmerkin gen door de vergadering goedgekeurd. Uit het jaarverslag van de penning meester bleek, dat de toestand der kas dit verenigingsjaar. dank zij de vorig jaar gehouden verlotingscampagne en mede doordat op de reiskosten der elf tallen ernstig werd bezuinigd, gezonder te noemen is. De vergadering gaf haar goedkeuring aan dit verslag. Het jaarverslag van de secretaris was zeer uitgebreid te noemen. Hij wees op de bewogen tijd die achter hen lag, n.l. het bakzeil halen van de K.N.V.B. in zake het semie-profstelsel, waardoor hij ren moeilijke tijd zag voor de besturen en werkende leden van vooral kleine verenigingen. Vervolgens herinnerde hij er aan, dat op 1 Mei 1920 de vereniging werd opgericht,'dus dit jaar 35 jaar be stond. Echter konden geen feestelijkhe den plaats vinden, gezien het feit, dat de accordeonclub „Mirian" op het laat ste moment haar medewerking niet kon verlenen, terwijl het aantrekken van een ander gezelschap te grote kosten met zich zou brengen. Echter dit na jaar zal toch een jubileumavond ge houden worden. Ook het afscheid ne men van Henk Fenijn kwam in het jaar verslag voor, waarmede een der spor tiefste spelers uit het actieve voetbal spel verdween. Henk speelde zijn laat ste wedstrijd in de jubileumwedstrijd tegen Terneuzen, door ons met 21 ge wonnen. Ook het ter ziele gaan van het clubblad werd gememoreerd en is te wijten aan te weinig adverteerders, waardoor de financiële kant hei af moest leggen. Het ledental steeg tot 120, terwijl dat der donateurs enigszins te rugliep. Een ernstig beroep werd gedaan op alle spelers om toch vooral waarschu wingen en schorsingen te vermijden. Eveneens werd aangehaald, dat er des tijds door de gemeente besloten werd een sportterrein te doen aanleggen, doch dit nog wel jaren op zich zal laten wach ten, daar de gemeente zo klein blijkt te zijn, dat hiervoor geen geschikte grond aanwezig is. Vervolgens werd op gemerkt, dat er dit jaar meer vriend schappelijke wedstrijden werden ge speeld als voorgaande jaren, waaruit blijkt, dat andere verenigingen ook wel weer inzien dat v.v. „Breskens" weer be gint mee te tellen. Een ernstig woord werd gesproken tot allen, die actief aan de voetbalsport deelnemen, zich toch medisch te laten keuren, daar ongeval len, zoals deze zich ook dit jaar hebben voorgedaan, dan vermeden kunnen wor den. De mededeling dat het clublokaal op verzoek der leden, werd veranderd en wel in het hotel van de heer Anton Roest, werd gunstig ontvangen. Het Hij draaide haar naar zich toe en boog zich over haar heen. Opnieuw kuste hii het meisje en toen ze zacht vroeg: „Zeg eens dat je van me houdt, Klaas antwoordde hij op een toon. waarin een wereld van liefde lag: „Meis je van me". Ze fietsten samen terug, tegen de steeds in kracht toenemende wind in, hand in hand. Na een poosje zei Klaas: „Ik geloof toch. dat het beter is, dat Je voorlopig nog bij Dlikstra blijft. Joke. Al was het alleen maar weer om de kletspraatjes. Je moet niet vergeten, dat R.ina ook ineens weg was. Als jij nu pre cies hetzelfde doet, zullen de mensen er wat. achter zoeken en dat kon zijn naam wel eens schaden". „Ja maar Klaas, begrijp je dan niet, hoe delicaat, mijn positie daar zal wor den, als ik zijn aanzoek moet afwijzen?" „Och nee. meisje, dat is helemaal niet nodig Hij behoort niet tot het type dat sterft aan een gebroken hart. Kom, kom, hij is nog iong en het eiland zit vol met aardige meisjes, misschien iets minder aardig dan jij, maar hij stelt ook niet zulke hoge eisen als ik, zie je?" „Dank je voor het compliment. Klaas. Maar in alle ernst: Ik ik durf het hem niet te zeggen „O. dat maak ik wel voor ie in orde". „Goed. doe het dan vanavond nog". „Och. waarom die jongen een slechte Zondag te bezorgen? Slecht nieuws jaarverslag eindigde met de wens, dat dit seizoen v.v. „Breskens" mocht pro moveren naar de 3de klasse. De kas- en ballotagecommissie wer den in zijn geheel herkozen. Kascom- missie de heren: E. Seuss, P. Brakman en J. A. Erasmus; ballotagecommissie de heren: H. A. Fenijn, C. van Opdurp en H. de Lobel. Voor de elftalcommissie bedankte, wegens drukke werkzaamhe den, de heer C. J. Erasmus en bestaat deze thans uit de heren: G. van Heek, A. I. Jansen en M. Clement. De periodiek aftredende en herkies bare bestuursleden, t.w. K. C. Praat, G. v. Heck en W. Vergouwe, werden bij ac clamatie herkozen, terwijl voor de heren P. J. Faas en J. Neuféglise, die bedank ten als bestuurslid, werden gekozen de heren A. I. Jansen en M. Clement. Het bestuur ziet er thans als volgt uit: C. J. Erasmus, voorzitter; K. C. Praat, secre taris; J. B. Jacobs, penningmeester; J. Boorsma, vice-voorzitter. Leden: M. Cle ment; G. van Heck; H. de Lobel; A. I. Jansen en W. Vergouwe. Hierna volgde de rondvraag, waarvan door enkele leden gebruik werd gemaakt. Over enkele punten ontspon zich een drukke discussie, welke juist werden afgehandeld en toegelicht. De heer G. van Heek verzocht de vergadering ac- coord te gaan met een contributiever hoging daar hij meende, dat de kas hier mede zeer gebaat zou zijn. Na enige ge- dachtenwisseling werd dit voorstel, na bepaling van het contributiebedrag, door de vergadering met algem. stemmen aanvaard. Hierna sloot de voorzitter de vergade ring, waarbij hij allen dringend verzocht hun beste krachten aan v.v. „Breskens" te geven, opdat men dit jaar beslist kampioen van haar afdeling zou worden Geslaagd. De heren H. van de Sande en M. Vroon te Breskens, slaagden Woensdag j.l. te Rotterdam voor het examen Vak bekwaamheid voor de brandstoffenhan- del. Aanrijding'. Bij het aflopen van de Prov. boot te Breskens werd Zaterdag j.l. op de Schel - dekade een handkar, bestuurd door V. uit Breskens, aangereden door een per sonenauto, bestuurd door G. uit Sluis. De handkar en de auto werden beiden beschadigd. Persoonlijke ongeukken kwamen hier bij niet voor. Vaardigheidsproeven en Onderlinge Verenigingswedstrijden. Woensdagavond j.l. werden door de turnvereniging „D.I.O." te Breskens we derom vaardigheidsproeven afgenomen, welke in het kader van het jubileumjaar der vereniging tevens als wedstrijden werden aangemerkt, waarvoor diverse prijzen, zoals standaards en medailles werden beschikbaar gesteld. De volgende dames en meisjes slaagden: Dames 2e graad: 1. M. van Belois 46,3 pnt. (Ie prijs!2. C. Klaassen 46,2 pnt. (2e prijs)3. N. Haartsen 44,8 pnt.; 4. L. v. d. Wege 44,6 pnt. Dames 3e graad: 1. A. Leenhouts 35,9 pnt. (Ie prijs); 2. M. Kareis 35.85 pnt. 2e prijs); 3. R. van Houte 35,15 pnt.: 4. A. Schrier 34,95 pnt.; 5. R. Versprille 34.20 pnt. Afgewezen 1. Adspirantmeisjes 14-16 jaar: 1. H. Verduijn 38,35 pnt. (Ie prijs); 2. M. Leenhouts 37 pnt. (2e prijs)3. Yv. van Quekelberghe 36,3 pnt. (3e prijs)4. M. Koster 35.6 pnt.; 5. J. Christiaansen 34,95 pnt.: 6. J. Haartsen 34,80 pnt.; 7. R. Frelier 34,70 pnt.; 8. R. Stokkerman 34,60 pnt.; 9. I. v. d. Heuvel 34,40 pnt; 10. A. Vermeulen 34,30 pnt.; 11. A. de Back en R. de Ruijsseher 34 pnt.; 12. M. Wezelman 33,65 pnt.; 13. M. van Mee- nen 33,20 pnt.; 14. Yv. Frelier 33 pnt. Aan alle geslaagden zal namens het K.N.G.V. een diploma worden uitgereikt. De Breskense Korfbal Club. Na de succesvolle competitie van onze Breskense Korfbalclub „B.K.C.," is het op zijn plaats aan deze al ruim 25 jaar bestaande vereniging even aandacht te schenken. Deze vereniging is voor tal van jon- komt altijd nog te vroeg. Ik zal Maan dagmorgen vroeg even bij hem aan gaan. Ik moet toch door Munnikenoord, dus dat treft. En dan zal ik hem eens behoorlijk de huid uitvegen, omdat hij het gewaagd heeft mijn verloofde ten huwelijk te vragen". „Ho, ho, toen was ik je verloofde nog niet. beste jongen". „Nu ja, dat doet niets ter zake Ik zal hem eerst een pak slaag geven en daar na zal ik hem officieel mededelen, dat mejuffrouw van Vliet tot haar grote spijt laat weten, dat ze zeer vereerd i door zijn aanzoek, maar er helaas we gens bijzondere omstandigheden geen gebruik van kan maken". „Och, Klaas, doe niet zo mal. Maar doe je het?" „Wat? Dat pak slaag geven? Wis en waarachtig". „Ach nee, malle jongen, ik bedoel: zeg je het hem op een fatsoenlijke ma nier?" „Maar dat spreekt toch vanzelf, dom meisje. Ik heb je toch verteld, dat hij een vriend van me is". „Ja. dat is waar ook. Wil je wel gelo ven, dat ik het beroerd voor hem vind?" „Best te begrijpen, meisje. Weet je wat ,ie doet? Je geeft hem een klein ge schenk. als pleister op de wonde. Bij voorbeeld een vulpen of zo". (Wordt vervolgd). geren in onze gemeente een bron van ontspanning geweest, al moesten de le den zich financiële offers getroosten om hun sport te beoefenen. Door de geringe publieke belangstel ling voor deze tak van sport moeten de leden, naast hun contributie, de rei zen zelf betalen. Vaak is het dan ook zo geweest, dat aan spelen in competitie verband niet kon worden gedacht. Dit jaar echter werd deelgenomen met één twaalftal, en met bijzonder succes. Na een wat zwak begin, werden de laatste 11 wedstrijden in successie ge wonnen, vaak met grote cijfers als b.v. 111, 91, 112 en 72. Door de laat ste wedstrijd B.K.C.Animo II met 10-0 te winnen, werd onze Breskense ploeg kampioen van haar afdeling. Nu volgen de promotie-wedstrijden, die door het ontbreken van een daar voor geschikt terrein, op het veld van de voetbalvereniging „Breskens" worden gespeeld. De voetbalvereniging heeft hiervoor zeer loyaal haar medewerking verleend. A.s. Zaterdag om 4 uur begint de le wedstrijd en wel tegen „Eendracht" uit Tholen. We kennen de sterkte van deze ploeg niet, maar laten we met zijn al len eens gaan kijken. B.K.C. zal zeker goed zijn best doen en ik wed, ze win nen 'm weer!! D. Zeeuwse collecte. Zaterdagmiddag 15 October rammelt er weer een collectebus in onze plaats. Ook aan uw deur zullen de collectrices aanbellen. U vraagt natuurlijk, waar is dat nu weer voor? Het antwoord: „Voor u en alle Zeeuwen, jong en oud." Want de Stichting Zeeland voor Maat schappelijk en Cultureel werk wil dit jaar zorgen voor een betere lectuurvoor ziening in onze provincie. Een onderzoek naar de stand van za ken wat betreft lectuur ten gerieve van de Zeeuwse bevolking heeft uitgewezen dat de toestand op dit gebied, vooral ten platten lande in Zeeland, aller treurigst is. Dat is jammer! Goede boe ken geven ons ontwikkeling, nuttige ontspanning en verrijking van de geest. Met inschakeling der organisaties der verschillende levensbeschouwingen, wil men bestaande uitleen bibliotheken uit breiden en nieuwe stichten. Geeft daarom de Stichting Zeeland een kans om dit Cultureel werk te kun nen uitvoeren en moge de slagzin„Octo- bermaand-Zeeuwse maand" voor u een aansporing zijn uw duitje te offeren voor dit mooie doel in eigen provincie. J. A. Eekhout. Ds. J. H. van Beusekom. Pastoor J. A. A. van Mechelen. Ds. W. F. Praas. C. Bakker. J. van Haneghem. W. C. van der Hooft. J. de Winde. Biervliet Raadsvergadering. De raad der gemeente Biervliet kwam Maandagavond in spoedeisende verga dering bijeen. Na het welkomstwoord door de voorzitter, werden de notulen, die in afschrift aan de raadsleden wa ren toegezonden, ongewijzigd vastgesteld. G.S. heeft haar goedkeuring gehecht aan de raadsbesluiten tot wijziging van de verordening jaarwedden der secre tarie-ambtenaren en de jaarwedde ver ordening gemeentewerklieden. Door het verificatiebureau van de Ver. van Nederl. Gemeenten werden de boe ken en bescheiden van de gem.-ontvan ger over het derde kwartaal 1955 gecon troleerd en in orde bevonden, terwijl het kassaldo, wat in kas diende te zijn, werd aangetroffen. Het vak nuttige handwerken wordt sinds enige tijd door een ongediplomeer de kracht gegeven, zulks met goedkeu ring van de Minister van Onderwijs. Ge noemde Minister heeft thans zijn ant- heffing weer voor 1 jaar verlengd, zodat mej. C. S. van Hoeve haar functie voor lopig weer voor 1 jaar kan voortzetten. Het bedrag per leerling per jaar voor het jaar 1956. op grond van art. 55 bis der L.O.-wet werd bepaald op f 32,30 voor wat betreft de vergoeding en f 0,75 voor wat betreft administratiekosten. De werkingsduur van de verordening op de begrafenisrechten eindigt per 1 Jan. 1956. B. en W. stelden in dit ver band voor genoemde verordening op nieuw ongewijzigd vast te stellen voor 0 jaar met uitzondering van de hef fingsbepalingen betreffende het gebruik van de lijkkoets, welke kunnen verval len. De raad ging met dit voorstel ac- coord. Eveneens met ingang van 1 Jan. 1956 werd de verordening op de Markt- gelden opnieuw voor een periode vast gesteld, omdat deze verordening haar geldigheids- en werkingsduur verliest met ingang van 1 Jan. a.s. De verorde ning op de heffing van opcenten op de hoofdsom der grondbelasting werd ge wijzigd. De tot 1 Jan. 1956 geldige op centen. n.l. 190 op bebouwd en 110 op ongebouwd werden ingevolge de voor schriften op belastinggebied terugge bracht. op resp. 60 en 30 opcenten. De gederfde inkomsten door deze verla ging zullen als compensatie aan de ge meente uit het Gemeentefonds worden terugbetaald. Z h.-t. besloot de raad toe te treden tot het Instituut Ziekenfondsvoorziening Ambtenaren (I.Z.A.), welk instituut op basis ener gemeenschappelijke regeling door Zuid-Hollandse en Zeeuwse ge meenten in stand wordt gehouden. Ge noemde toetreding' gaat in per 1 Jan. a.s. Aan de heer J. de Doelder werd op diens verzoek, eervol ontslag verleend als onbezoldigd ambtenaar van de burgerl. stand m.i.v. 1 Nov. a.s., dit in verband met zijn benoeming tot eerste ambte naar-ontvanger in de gemeente Zuid- zande. De voorzitter maakte van de ge legenheid gebruik de heer de Doelder toe te wensen, dat het hem goed zou mogen gaan in zijn nieuwe gemeente en dat hij, al was zijn verblijf te Biervliet vrij kort, nog lang met genoegen aan zijn Biervlietse tijd zou mogen terug denken. De raad verleende aan B. en W. machtiging tot het overdragen van wo ningwet-woningen aan herbouwplichti- gen. Thans zijn er twee gegadigden die de door hen bewoonde woningwetwoning met een herbouwplicht over willen ne men, n.l. C. den Decker en E. C. Du- cheine. De begroting 1955 werd gewijzigd; on der meer werd een post van f 1000,- opgenomen voor aanschaffing van nieuwe leermethoden voor de school B te Driewegen, terwijl voorts een post van f 1400,- werd uitgetrokken voor aanschaffing van materialen voor ijs- en sneeuwbestrijding enz. De begroting 1956 werd aangeboden. In 1948 besloot de raad van Biervliet financieel mee te werken in de stich- tingskosten van de Rijks Landbouwwin- terschool te Schoondijke. Het gemeente lijk aandeel zou f 3,- per inwoner be dragen. Terwijl Schoondijke toezegde te zullen trachten een hogere Rijks- en Prov. bijdrage te verkrijgen, wat thans is gelukt. Alle West Z.-Vlaamse gemeen ten, welke indertijd hun financiële me dewerking toezegden, zullen in totaal f 4000,- bijeen dienen te brengen of ruim 15,6 ct. per inwoner, wat voor Biervliet een bedrag uitmaakt van f 331,43. Na in besloten zitting uitvoerig van gedachten te hebben gewisseld over vervroegde beëindiging van de pacht overeenkomst met dhr. Verplanke, aan de Markt, betreffende het boerderijtje dat hij van de gemeente in pacht heeft, maakte de voorz. in openbare zitting bekend, dat de raad overeenstemming heeft bereikt met genoemde heer Ver planke. De voorz. deelde mede, dat Zaterdag 29 Oct. de aanbesteding zal plaatsheb ben van de 4 met herbouwplichten te bouwen woningen voor rekening van de gemeente. Tijdens de rondvraag informeerde de heer J. W. Verplanke naar het speelplein voor de schoolkinderen der openb. lagere school B en of hiervan nog iets zou ko men. De voorz. zei dat nog op de nota ris gewacht wordt; een gedeelte zijkant - dijk is van de Erven Dhont aangekocht. De gedachten gingen er naar uit het bedoelde speelplein met tegels te beleg gen. Dhr. I. Michielsen wees op de over dadige verlichting van het Marktter rein, waartegen de verlichting in de overige straten der gemeente schril af steekt. Hij drong er met klem op aan ook daar de straatverlichting te verbete ren. De voorz. zei dat B. en W. terzake zich reeds tot de Pzem hadden ge wend om advies en te zijnertijd met voorstellen aan de raad zullen komen. Voorts vestigde dhr. Michielsen de aan dacht er op, dat de septic-tanks te Drie wegen niet goed functioneren als gevolg van een dikke laag feacalieën, die de afvoer verhinderen. Aangezien een en ander te wijten is aan fouten in de riolering die thans kortgeleden zijn op gelost, werd het redelijk geacht, dat een en ander op gemeentekosten in orde zal worden gemaakt. Dhr. A. J. van Hoeve informeerde er naar wanneer nu eens de schoolarts zijn onderzoek zou uitvoeren. De voorz. zei dat de schoolarts had toegezegd na be ëindiging van zijn onderzoek te Ter- neuzen allereerst Biervliet onder han den te nemen. Spr. zei gehoord te heb ben dat de schoolarts ziek is. Veel critiek werd op de schoolarts uitgeoefend, aan gezien het drie jaar geleden is dat de schoolkinderen werden onderzocht. Het gaat toch niet aan gemeentegelden aan een dienst te besteden waarvan men weinig of geen nut heeft. Stemmen gin gen op uit de dienst te treden en de plaatselijke arts met het onderzoek der schoolkinderen jaarlijks te belasten. Een en ander zal nader worden bezien. Sluis Tentoonstelling. De Maatschappij tot bevordering van Ooft- en Tuinbouw in Zeeuwsch-Vlaan- deren, westelijk deel, besloot deze week haar driejaarlijkse tentoonstelling in 1956 te Sluis te houuden. Het college van B. en W. dier gemeente zegde bereids zijn medewerking toe. Ter voorbereiding en tot activering van de leden zal de Maatschappij deze winter in diverse gemeenten van het gewest propaganda-avonden houden. De vorige tentoonstelling, die een waar succes was, werd in 1953 te Groede gehouden. Verwacht mag worden, dat de expo sitie te Sluis ook internationale aan dacht zal trekken. Retranchement Aanstelling. De heer M. van Westen, tijdelijk hulp kommies te Retranchement, werd aan gesteld als grenskommies. Beroepen te Witmarsum (toez.): H. D Hendriks, vic. te Retranchement. Sint Kruis Mond- en klauwzeer. Voor de derde maal in zeer korte tijd werd te St. Kruis een geval van mond en klauwzeer geconstateerd, nu bij de Gebr. Bonte op „het Eiland". 14 stuks vee werden afgemaakt. De veeartsenij- kundige dienst te Breda nam onmiddel lijk maatregelen ter ontsmetting en ter voorkoming van verdere uitbreiding.

De Schakel | 1955 | | pagina 2