BRILLEN e u 11e t o n DE OUDE STRIJD Land- en Tuinbouw „We 2Srf(lemaefter" Nieuw kinderverhaal Fed. VrouwenVrijwillige Hulpverlening DE SCHAKEL ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 10e Jaargang Nummer 559 Vrijdag 14 OCT. 1855 Drukkers-UitgeverijFirma SMOOR DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs: f 1,10 per kwartaal; franco per post f 1,25 Prijs der advertentiën 10 cent per m.m. bij abonnement korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen" 10 cent extra. (slot) In een vorig nummer wezen wij op de noodzaak van het aanwezig moeten zijn van een leraar heilgymnastiek en wel voor die kinderen, waarvan de houdings afwijkingen bijzonder schoolgymnastiek nodig maken. Hiermee alleen, zo zegt het jaarverslag van de Schoolartsen- dienst, waaruit wij deze gegevens put ten, zou echter het probleem van de verbetering der lichaamshoudingen der kinderen niet zijn opgelost. Dit laatste kan wel geschieden door alle schoolkin deren geregeld gymnastieklessen te ge ven. Gymnastiek, te geven door bevoeg de gymnastiekkrachten en bovendien in naar de eisen des tijds gebouwde en in gerichte gymnastieklokalen. Onze streek heeft hier waarlijk een grote achter stand. Op een enkele uitzondering na zijn er in West Zeeuws-Vlaanderen geen gymnastieklokalen. Het school leervak lichamelijke oefeningen komt dan ook lelijk in de knel te zitten. In dien het gegeven wordt, dan beperkt het zich meestal tot oefeningen in de open lucht of het vindt (noodgedwongen) plaats in een of ander lokaal, dat door zijn bouw, zijn ouderdom en zijn in richting nu niet bepaald als voorbeeld gesteld kan worden van hoe het wèl moet. Het is ons echter bekend, dat de gemeentebesturen in West Zeeuws- Vlaanderen terdege de achterstand be seffen, welke op dit terrein is. In me nige gemeente werd dan ook reeds het besluit genomen om gymnastieklokalen te bouwen. Hopelijk zal de uitvoering niet lang op zich laten wachten! 0 Op een enkel belangrijk punt uit het Jaarverslag van de Schoolartsendienst willen wij hier nog de aandacht vesti gen. Wij menen, dat het opschrift Sa menwerking, dat wij ook voor dit schrij ven gebruikten, daarop in hoge mate van toepassing is. Het betreft het bui tengewoon lager onderwijs, de z.g.n. b.l.o.-scholen. Vele, vele jaren wordt over dit onderwerp reeds gepraat, maar een school is er in West Zeeuws-Vlaan deren helaas nog niet. Bij een onder zoek, dat enkele jaren geleden bij de leerlingen van alle lagere scholen in onze streek werd ingesteld, bleek, dat ca. 5 pCt. der leerlingen op een school voor buitengewoon lager onderwijs thuis hoort. Berekend naar een totale school bevolking van 3400 kinderen, zou dit betekenen, dat ca. 170 leerlingen voor een b.l.o.-school in aanmerking komen. Diep teleurstellend is het, dat men, met zulke cijfers voor ogen, het in West Zeeuws-Vlaanderen nog niet eens ge worden is over de wijze, hoe een derge lijke school tot stand kan komen, hetzij dat die school een openbare school, een bijzondere of wellicht een combinatie van beiden zou zijn. Deze besluiteloosheid, deze onmacht om tot besluitvorming te komen, werkt remmend op het gewone lager onder wijs, waarvan niet alleen de b.l.o.-kin- deren de dupe zijn. Het lager onderwijs moet, het kan nu eenmaal niet anders, storend werken, indien een onderwijzer meer dan gewone aandacht moet wijden aan een in de klas zittende b.l.o.-leer- ling. Bedroevend is deze toestand voor Een verhaal van de water vloed op een Z.-H. eiland, door HENK VAN HEESWIJK Joke werd nu onzeker. „Men waar schuwde mij voor Dijkstra. Dat hij zijn handen niet kan thuishouden. Daarom zou dat meisje zijn weggegaan". ,,Zo, zo. En desondanks ben jij er toch heengegaan?" ,,Ik wist het pas. toen ik er al een paar dagen werkte," antwoordde Joke verontwaardigd. „Joke, meisje, ik ken Dijkstra en ik kan je wel verzekeren, dat er niets op hem aan te merken is. Wij wij heb ben samen in het verzet gezeten. Hij was hier in de buurt ondergedoken. We hebben samen gewerkt. Een fijne kerel. Ik kan niets anders zeggen. En wat dat geval met Rina betreft je kunt iets wat wit is zwart noemen, nietwaar? Rina hield van een grapje en Dijkstra is ook geen houten Klaas. Maar er zijn grenzen en die heeft Rina overschreden. Dijkstra heeft haar moeten ontslaan en uit wraak daarover roddelt zij op de ouders, waarvoor de zware last, die zij toch reeds te dragen hebben, nog drukkender wordt, nu zij gedwongen zijn hun kind naar een b.l.o.-school elders, b.v. in Walcheren of naar Oost Zeeuws- Vlaanderen te zenden. Oost Zeeuws- Vlaanderen, waar 2 b.l.o.-scholen (in Hulst en in Terneuzen) zulk prachtig werk verrichten en waar, om dit resul taat te bereiken - en te behouden - Samenwerking in zo ruime mate aan wezig is. Dat moet bij ons toch óók kunnen! Attentie grondgebruikers! Uitgezonderd enkele gewassen, als bieten, mais e.d. die nog op het veld staan, geven de landerijen weer een kale aanblik. De drukke oogsttijd met uit zonderlijk goed weer behoort ook voor dit jaar tot het verleden. Het afgelopen seizoen was ook uiter mate geschikt voor het doen van proef veld- en praktijkwaarnemingen. Wie zijn ogen goed de kost heeft gegeven, kon zien dat er in verschillende gebie den nogal wat aan de bemestingstoe stand van de grond haperde. Vooral op onze lichte zandgronden troffen wij nog vaak kalk- en magnesiumgebrek aan en op menig slecht graslandperceel was dikwijls fosfaat-, kali- en kalkhonger te constateren. Er wordt aan een oor deelkundige bemesting nog veel te wei nig aandacht besteed. Nu wij weer in het bemestingsseizoen zitten en het weer (in tegenstelling met vorig jaar) meewerkt is het in de eer ste plaats Uw belang, boer en tuinder om reeds die meststoffen toe te dienen die thans gestrooid kunnen worden, dus het Thomasmeel en de verschillende kalkmeststoffen. Om een goede gelijk matige verdeling van de meststoffen te verkrijgen is uitstrooien met een kunst meststrooier de beste werkwijze. In het voorjaar geeft het veelal moeilijkheden om de kunstmeststrooier te gebruiken. Ook is er op bouwland thans betere ge legenheid om met eggen, cultivateren en ploegen de meststoffen door de bouwvoor te verdelen, hetgeen de wer king zeer ten goede komt. Burgerlijke Stand GEMEENTE OOSTBURG over de maand September 1955 GEBOORTEN: 2, Louisa Rosalia Wil- helmina Maria, d. van J. A. van Waes en van E. M. Tielen, wonende te Hoofd plaat. 2, Marinus Jacobus, zn. van J. Dieleman en van C. Verpoorte, wonende te IJzendijke. 7, Anthonie Peter, zn. van F. F. Parinussa en van A. A. Griep, wo nende te Groede. 15, Anna Andréa An- toinetta, d. van M. J. M. de Swart en van S. G.G. Turkenburg, wonende te Oostburg. 19, Margaretha Jannetje, d. van I. D. de Hullu en J. M. de Jager, wonende te Oostburg. 22, Godelieve Maria Josepha, d. van P. C. L. Boon man en M. S. Steijaert, wonende te Oostburg. 23, Pieter Abraham, z. van P. J. la Gasse en J. C. Bevelander, wonende te Oostburg. OVERLIJDEN14, Melanie Marie le Grand, zonder beroep, oud 77 jaar, wo het eiland over hem. Je moogt het ge rust weten: ik zit wel eens een avondje bij hem thuis. Ik kan me begrijpen dat hij je ten huwelijk vraagt". Klaa.^ had dit alles op een rustige toon uitgesproken. En Joke verwonder de zich hierover. Had ze zich dan ver gist in Klaas' gevoelens? Ze verkeerde in de veronderstelling, dat hij ook van haar hield, maar nu begon ze opnieuw te twijfelen. „Maar, ik houd niet van hem, Klaas, helemaal niet". „Dat is jammer voor Douwe, meisje". „Douwe?" „Ja, dat is zijn voornaam". „Ja maar. Klaas, ik houd van een ander Eindelijk was dat hoge woord er uit. En tot grote verwondering van Joke antwoordde Klaas op zijn gewone rustige toon: „Dat weet ik immer meisie. Daarom schrok ik ook helemaal niet toen je me vertelde, dat je een aan zoek had gekregen. Ik ben met Joke van Vliet opgegroeid en ik heb samen met je op de schoolbanken gezeten. Ik herinner me, dat ik wel eens je tra nen gedroogd heli en dat je je neus ge snoten hebt in mijn zakdoek. Ik ben vaak je raadsman geweest, zo klein als ik was En ik heb je zo leren kennen. Ik heb me nooit in je vergist, zelfs vo- rip;e week niet, die avond in Rotterdam. Maar ik vul niet, dat de mensen ons nu samen zien. Om je naam. En om je OOSTBURG nende te Oostburg. 17, Sara Maria de Smit, zonder beroep, oud 87 jaar, wed. van C. de Meij, wonende te Oostburg. 20, Vitalus Groosman, gehuwd met Ph. A. de Vriese, wonende te IJzendijke. 21, Francois Bastiaan Christiaansen, zon der beroep, oud 66 jaar, wonende te Dordrecht. 28, Augustinus Petrus Roe- giers, oud 75 jaar, zonder beroep, ge huwd met E. van de Rostijne, wonende te Hoofdplaat. 29, Victor Josephus van Vooren, oud 68 jaar, wedn. van M. A. J. Monjé, zonder beroep, wonende te Bress- kens. HUWELIJKEN: 2, Jacobus Leunis Pieter Michielsen, belastingambtenaar, oud 31 jaar, wonende te Terneuzen en Maria Sara Herman, zonder beroep, oud 29 jaar wonende te Oostburg. 8, Augustinus Steijaert, oud 26 jaar, werkman bij de telefoondienst, wonende te Hoofdpaat en Jozina Suzanna Sara Versprille, oud 23 jaar, zonder beroep, wonende te Oostburg. GEMEENTE GROEDE over de maand September 1955. GEBOREN: 5, Catharina Maria Suzan na, d. van W. Oosterling en S. J. Mee- sen. 22, Maria, d. van C. A. A. de Pauw en B. M. Siben. 29, F"rancois Jannis, zn. van W. A. Bron en M. E. van Haneghem. OVERLEDEN: 21, Jacobus Poissonnier, 86 j., echtgenoot van S. A. van Male. 23, Abraham Verkeij, 80 j., echtgenoot van M. J. Neele. GEHUWD: Geen. INGEKOMEN: 20, C. Verstraaten en echtgen., van Breskens naar Brouwerij straat A 259. VERTROKKEN: 1, Jacobus de Jonge, van A 273a naar Dordrecht, Bilderdijk- straat 65. 5. Izaak A. Risseeuw, van A 7 naar Dordrecht, Koninginnestraat 13. 8. Jeanne M. P. S. Govaert, van A 179b naar Etten en Leur. Molenstraat. 9, Elirina Koster, van O 229 naar Leiden, Rapenburg 59. 10, Izaak D'Hont, van W 38 naar Oostburg, Kotkastraat 9. 14, Pie ter Leenhouts, van O 5' naar Breskens, Noodplan E 9. 19, Martha A. Verpoorten, van A '63 naar Aardenburg, Haven 59. Nu de avonturen van Toontje Ezelsvel ten einde zijn, beginnen wij volgende week met de geschiedenis van: PIETJE PLUIS en JANTJE JOPPE Wij twijfelen er niet aan, of deze reis belevenissen van de twee dikke vrienden zullen zeer zeker, zowel bij onze jeugdige als oudere lezers, in de smaak vallen. De Uitgever. Afdeling West Zeeuwsch-Vlaanderen. De actie „Van de vrouw-voor de vrouw", welke deze zomer door de Fede ratie V. V. H„ afd. West Z.-Vl., gehou den is, heeft de volgende opbrengsten vaders naam. Ik weet zeker, dat je thuis grote moeilijkheden zou krijgen als be kend werd dat Joke van Vliet uit de Idapolder met de beruchte Klaas van der Waal omgang had. We zullen ver standig doen met te wachten Joke, tot het geklets geluwd is en tot ik genoeg verdien om je een onbezorgd bestaan te verschaffen". „Klaas, dat kan me allemaal niets schelen. Weet je wel, dat je me dagen van onzekerheid hebt gegeven, door je teruggetrokkenheid? Nu weet ik, dat jij ook van me houdt en dan trek ik me van de rest niets meer aan, versta je? Maandag zeg ik mijn betrekking op bij de bank, want je begrijpt wel dat mijn positie daar nu onhoudbaar is gewor den, met alle respect voor de heer Dijk stra. En we wachten niet tot je door je examen bent. In het voorjaar gaan Harm en Greet trouwen; in het voor jaar gaan ook Klaas en Joke trouwen, verstaan? En geef me nu maar eens vlug een zoen, want dat wordt toch wel eens hoog tijd „Meid ik Verder kwam hij niet, want het volgende ogenblik nam hij het meisje in zijn armen en drukte een in nige zoen op haar lippen. Toen keken ze elkander aan en lach.- ten. „Joke, drommelse meid, je hebt het gewonnen. Ik dacht dat ik sterk genoeg zou zijn om m'n gevoelens voor me te houden tot volgend jaar zomer, na het gehad: Biervliet f 277,65; Breskens f 221,85; Cadzand f 65,07; Oostburg f 366,77; Sluis f 531,20; Waterlandkerkje f 125,45; IJzendijke f 296,45; Zuidzande f 154,65; K. A. V., afd. Oostburg f22,04. Na aftrek van de onkosten kan aan de Provinciale afdeling Zeeland van de Fe deratie V. V. H. f 2040,33 worden afge dragen. WEST Z.-VLAAMSE BURGEMEESTERS NAAR HET SAARGEBIED. De Minister van Binnenlandse Zaken heeft een aantal Zeeuwse burgemeesters en ambtenaren aangewezen als waarne mer bij de volksstemming in het Saar- gebied op 23 October a.s. Hieronder be vinden zich de volgende West Zeeuws- Vlaamse burgemeesters Jhr. L. E. D. S. von Bönninghausen tot Herinckhave, te IJzendijke; J. M. A. C. van Dongen, te Aardenburg; mr. K. Hoekzema, te Oostburg; P. F. v. Hoote- gem, te Sluis De overige burgemeesters, die zich beschikbaar gesteld hebben, zijn als al gemeen reserve aangewezen. DE ZEEWERINGEN. In West Zeeuws-Vlaanderen is het werk aan de zeewering van de herdijkte Zwartepolder (Vrije van Sluis) reeds gedeeltelijk voltooid, evenals bij een ge deelte dijk van de polder Oud en Jong Breskens. Een ander deel, vlak bij Bres kens, wacht op de beslissing ten aan zien van de nieuwe veerhaven. NAJAARSCONFERENTIES NEDER LANDSE ZONDAGSSCHOOL VERENIGING. In Middelburg zal op 15 October in de „Bogardzaal" Bogardstraat (aan vang 3.00 uur precies) de regionale con ferentie worden gehouden, waartoe alle Zondagsschoolleiders (sters) uit Zeeland werden uitgenodigd. „Waarheid in onze vertelling". Het middagprogramma zal voor een belangrijk deel besteed worden aan bo vengenoemd thema. De vragen: „wanneer zijn we niet waar te genover het kind" en „wanneer doen we de waarheid van de Bij belse Boodschap te kort?" gelden als discussie-vragen, die ook van te voren in de plaatselijke afdelingen zullen worden besproken. De inleiding wordt verzorgd door de Heer A. Kroese, directeur der Neder landse Zondagsschool Vereniging. Het avondprogramma wordt voor een deel besteed aan kennis van het land van de Bijbel. De plaatselijke afdeling geeft een opvoering van een pantomine getiteld: „Van de morgen tot de avond" in Oosterse klederdracht. Tot slot wordt de Amerikaanse film „The Quiet One" (De Eenzame) ver toond. In deze film vertelt een gestichts jongen uit een gestoord gezinsmilieu zijn geschiedenis. Allen, die zich voor de Zondagsschool- arbeid interesseren, kunnen aan deze conferentie deelnemen. examen. Maar je hebt me overrompeld. Nee, daar kan ik niet tegen op. Doch over dat trouwen praten we nog wel eens. Je haalt je een berg moeilijkheden op de hals, als het bij je thuis bekend wordt". „Hoor eens hier, beste jongen, dat kan me allemaal niets schelen En zo'n vaart zal dat niet lopen, want ik ben in de eerste plaats meerderjarig en boven dien van niemand afhankelijk. Dat weet je ook wel. Wat let mij, om ergens een paar kamers te gaan huren?" „Niet doen, Joke. Neem nu eens een goede raad van me aan en houd je mond. Althans voorlopig nog. We kunnen het toch best nog een poosje onder ons hou den. Elke dag is winst en over veertien dagen vertrekt zij die weduwe. Dan zullen de praatjes ook wel ophouden, veronderstel ik. Begin volgend jaar kun nen we dan wel eens weer zien". Joke dacht even na en aantwoordde tenslotte: „Best, aanstaande man van me, ik zal je je zin geven. Maar ik wil, dat we elkaar minstens een paar maal in de week zullen ontmoeten. Desnoods in Rotterdam" „Wel, dat vind ik zelf uitstekend. La ten we dan zeggen Woensdags en Za terdags. Maar laten we opstappen, want anders zou je kou vatten, meisje en dan zou ik je een hele poos niet meer zien". Ze greep hem bij zijn arm. „Zou je dat erg vinden, beste jongen?"

De Schakel | 1955 | | pagina 1