een gymnastieklokaal. De heer P. W. Neele wees op enkele plaatsen in de gemeente waar vuilnis wordt geworpen door de inwoners. De voorz. zei dit diep te betreuren en alles te ondernemen om dit euvel tegen te gaan. De heer Dekker zei vernomen te heb ben. dat de gemeente een advertentie heeft geplaatst ter vervulling van de va cature klerk-ontvanger of schrijver ontvanger. Hij vroeg of geen der leden van het secretarie-personeel voor deze fnnctie in aanmerking kwam. De voorz. antwoordde niet bereid te zijn in open bare vergadering tot beantwoording van deze vraag over te gaan, maar hier op terug te zullen komen tijdens de be sloten bespreking die binnenkort over de benoeming van een klerk-ontvan ger of schrijver-ontvanger zal worden gehouden. Schoondijke Benoeming. Bij Koninklijk Besluit is, op voor dracht van de Minister van Landbouw, Visserij- en Voedselvoorziening, te re kenen van 1 Juli 1955 ir. J. Roest aan gesteld als directeur van de Rijksland- bouwwinterschool te Schoondijke en te vens als Rijksconsulent belast met on- derwijs-aangelegenheden. Ir. Roest was vóór zijn benoeming als leraar aan genoemde onderwijsinstelling verbonden. Qroede St. Bavo-kermis. Voor de St. Bavo-kermis, welke jaar lijks te Groede wordt gehouden en die dit jaar op 8 en 9 October valt, bestaat van de zijde der kermisexploitanten grote belangvstelling. Het aantal aanvragen om een staan plaats is dermate groot, dat een aantal aanvragen moest worden afgewezen we e-ons gebrek aan plaatsruimte op het kermisterrein. Vergunningen voor een staanplaats werden o.a. afgegeven aan een variété-theater, een golfbaan en een luchtschommel. Ongeval. Maandagmorgen reed het 13-jarig- meisje M. M., wonende aan de Straat weg naar Groede, per rijwiel in de rich- 'ing Schoondijke. Toen zij ter hoogte van de Kmisdijk rechts de weg over stak zag zij, doordat een tractor voor haar uitreed, niet de volkswagen, be stuurd door de heer H. uit Hoek, nade ren Het gevolg was dat zij werd aan gereden en enige verwondingen aan hoofd en armen opliep. Dr. Ossewaarde uit Breskens verleende de eerste hulp, waarna het meisje naar haar ouder lijke woning kon worden gebracht. Biervliet Vacature. Door het a.s. vertrek van de heer J. de Doelder, commies ter secretarie te Biervliet naar de gemeente Zuidzande, alwaar hij tot ambtenaar-ontvanger werd benoemd, is een vacature ontstaan. Op de door de gemeente Biervliet in di verse bladen geplaatste oproep kwamen 1(5 sollicitaties binnen Door de gemeente werd gevraagd een schrijver, adjunct commies of commies. Straatverlichting. tn bet kader vnn de verbetering van het Marktplein te Biervliet, werd ook de verbetering van de straatverlichting op de Markt opgenomen. Het bleek niet eenvoudig te zijn de plaats te bepalen, waar de lichtpunten zouden moeten ko men. alsmede de kous welke masten en armaturen gebruikt zouden moeten worden om een sfeervol geheel te krij gen. Wat betreft de plaats der licht masten werd het advies van de Pzem gevolgd, n.l 4 op de hoeken van het klein marktle en 4 op de hoeken van bof grotere marktje Over de keus der masten en armaturen wa« de Pzem het met do gemeente ntet eens. Deze laat ste had n.l. besloten, na een bezoek aan Rilland Bath, de aldaar toegepaste licht masten met de zeer decoratieve lan taarn-armaturen in moderne uitvoe ring voor de markt te benutten. Thans is het zover, dat de masten zijn -tuur. zodat ze bijna tegen elkaar reden Toen remde ze en stapte af. zodat Klaas het eveneens moest doen Begrijp je het dan niet. Klaas?" ..Ta zeker, meisie. Die man zal waar schijnlijk van je houden, een goede be trekking hebben en, wat ook niet te ver maden Is, een goede naam". Joke stampte driftig met haar voet op de grond. „Klaas, waarom zeg ie dit allesa Heb ik dat aan je verdiend?" Hij drukte haar arm en lachte kort .Het spijt me. meisie. maar een mens zou door al dat geklets cynbeh worden. Tk zeg alleen: Doe. wat ie hart je in geeft. Mag ik vragen wie de gelukkige is?" .Hij zal on deze wil ze nooit gelukkig worden, TCoas. Het ls mijnheer Dükstra miin baas. de directeur van de bank". De jongeman floot even door zijn tanden. Niet gek. 1n ieder geval iemand waarop niets te zeggen valt". „Ik heb wel een anders gehoord," antwoordde het meisje vinnig. „Wees voorzichtig met wat ie hoort over de mensen, meisie: Tk meen. dat je hierover kunt meepraten, niet?" „Heb je de vorige kantoorbediende gekend, die er voor mij werkte?" ...Ta, Rinn de Vries uit Maaswaard. Wist die soms wat van hem te vertel len?" (Wordt vervolgd). geplaatst, de armaturen gemonteerd en de vier op het kleine marktje geplaat ste lantaarns Zaterdagavond konden worden ontstoken. Het effect was verras send, mede door het feit, dat naast het verlichten van het marktterrein en de straat tevens de gevels der huizen aan dat deel van de markt in een zee van licht baadden. Wel zal men nog even moeten wennen aan het bleke licht der T.L.-buizen, waarvan elke lantaarn er 4 heeft. Oostburg De Algem. Nederl. Bouwbedrijfsbond, afd. Oostburg, bestond 25 jaar. Huldiging van dhr. Leenhouts. De Bouwbond en voorzitter Leenhouts zijn in de loop der jaren voor Oostburg een onafscheidelijk begrip geworden. Een begrip, dat Zaterdagavond wel bijzonder duidelijk naar voren trad, toen tegelijk met de jubilerende afde ling voorzitter J. J. Leenhouts de dag herdacht, waarop hij voor 25 jaar de voorzittershamer begon te hanteren over een kleine nieuwe afdeling van de A.N.B. Nu zwaait hij die hamer nog, doch de afdeling is nu niet zo klein meerZij is flink gegroeid en wordt met stevige hand geleid. „Hoe hebben jullie het 25 jaar met mij uitgehouden?" vroeg de jubilerende voorzitter zich Zaterdagavond in alle ernst af, toen hij door zijn afdeling op buitengewoon hartelijke wdjze werd ge huldigd en hem als dank voor het vele en belangrijke werk een prachtige lees- lamp werd aangeboden. Ook mevr. Leenhouts Versprille werd in deze hul de betrokken. Zij kreeg een mooi bou quet rose anjers aangeboden door de voorzitter van het feestcomité, de heer W. ie Roy. Leenhouts zelf hanteerde de voorzit tershamer voor de buitengewone leden vergadering, welke aan de huldiging voorafging. In vogelvlucht liet hij de 25 jaren nog eens de revue passeren, er wel voor oppassend zich zelf niet in het middelpunt te plaatsen en de afdeling voor „feestvarken" te laten spelen. Dit spelletje ging echter niet door, omdat de leden, gewend aan deze be scheidenheid, een andere mening wa ren toegedaan. In alle stilte had men een grootse viering opgezet, waarvan de voorzitter niets afwist. Hartelijke woor den heeft hij moeten aanhoren van de bondsbestuurder Immig, die aan de hand van Leenhouts' eontributieboekje, dat 10 jaar geleden onder het puin ge vonden werd, de geschiedenis der vak- bondstrijd en Leenhouts aandeel daar in. de revue liet passeren. Een j ubileum is een rustpunt, een stuk geschiedenis, waarhij het goed is ach terom te zien naar de weg die we gin gen en vooruit te kijken naar de weg, die nog afgelegd moet worden. is heel wat veranderd in deze 25 jaar. Nu de sociale positie vervolmaakt moet wor den, wordt het des te klemmender het fpei goed volgens de spelregels te spe len. Leenhouts kreeg hartelijke woor den, daar hij als vader zijn gezin zo goed bijeen heeft gehouden. Namens het Verbondsbestuur kreeg hij een fraai boekwerk aangeboden. De afdeiingskas kreeg een geschenk onder couvert, voor het dekken der onkosten van de feest avond. De heer J. v. d. Hout, districtsbestuur der der A.N.B., bracht dhr. Leenhouts dank voor de medewerking die hij altijd van hem mocht ontvangen. Massa's jon geren kunnen een voorbeeld nemen aan de plichtsbetrachting der ouderen. Met plezier zag de districtsbestuurder op deze buitengewone vergadering ook de vrouwen, die een zo belangrijke scha kel vormen in het vakbewegingswerk. Dankbaar herdacht spreker het grote aandeel der bouwarbeiders in de weder opbouw van Oostburg, dat er 10 jaar ge leden zo slecht voorstond. Hij sprak de wens uit dat dhr. Leenhouts nog een groot aantal jaren de voorzittershamer over de afd. zou hanteren. Namens de Vrouwenbond N.V.V. sprak mevr. Dijk-Langstraat dankwoorden voor de hulp en de belangstelling die Leenhouts steeds heeft voor de Vrou wenbond. Zij noemde de afdelingen, welke in Zeeland zijn en kwam tot de conclusie, dat alleen W. Z.-Vlaanderen er reeds 9 heeft. Deze grote activiteit is te danken aan het feit, dat de man nen achter dit werk staan en de vrou wenbondsafdelingen steeds die steun geven die men nodig heeft. Tenslotte sprak de voorzitter van het feestcomité, dhr. W. Ie Roy, die Leen houts namens alle leden hartelijk dank bracht voor alles wat hij nu als van zelfsprekend een groot aantal jaren reeds doet. De heer Leenhouts dankte ontroerd voor het groot aantal geschenken. Hij zeide, dat achter zijn werk een groot ideaal leefde waardoor hij zich gedron gen voelde datgene te doen, waarvoor hij zijn beste krachten steeds heeft ge geven en nog hoopt te blijven geven. Tot slot werden enkele films ge draaid, waarna het gezelschap onder vrolijke tonen nog een gezellig dansje draaide. Het was voor Leenhouts en zijn echtgenote een onvergetelijke avond. Filmmiddag voor de kinderen. In verband met het 25-jarig jubileum der afdeling Oostburg van de Algem. Nederl. Bouwbedrij fsbond, werd aan de kinderen van de leden een filmmiddag aangeboden. De kinderen genoten van de film: Repelsteeltje en De schone slaapster. Er ging een zucht van ver lichting door de zaal toen alles uitein delijk goed afliep. Breskens Collecte. De Reclasseringscollecte te Breskens heeft een netto-bedrag van f 88,99 op gebracht. Veerdiensten gestremd. Gistermiddag is de veerdienst Bres kensVlissingen door de hoge water stand, vanwege de storm, waardoor de boten niet onder de aanlegbrug konden komen, gestremd geweest van 15.45 u. tot 18.30 uur. De boot die te Breskens arriveerde om 15.45 u. kon de auto's niet meer lossen. 0 Te KruiningenPerkpolder moest de Moerdijkpont „Dordrecht" vanwege de storm de dienst staken, zodat deze slechts voor de helft functionneerde met behulp van de koningin Wilhel- mina-ferryboot. Het gevolg hiervan was dat grote vrachtauto's niet vervoerd konden worden. Raadsvergadering De Raad der gemeente Breskens kwam Dinsdag j.l. in vergadering bijeen. Voor de aanvang der vergadering worden de heren W. C. van der Hooft en M. P. Meeusen als lid van de Raad be ëdigd. De heer Vermeulen vraagt verbete ring van de straatverlichting des nachts door meer straatlampen te laten bran den. De heren Goethals en de Feijter vra gen hoe de ingebruikgeving van de 1000 kisten en 100 manden zal geschie den, die door het Vismijnbedrijf zullen worden aangeschaft i.v.m. het a.s ha ringseizoen. De voorzitter antwoordt, dat dit nog nader zal worden bekeken. Voor uitbreiding der straatverlich ting, o.a, in de Dokter Broodmanstraat, wordt een bedrag gevoteerd van f 9000,-. Naar aanleiding hiervan vraagt de heer Seuss naar het bijplaatsen van licht punten aan de Haven Westzijde. Deze blijken in de uitbreiding te zijn begre pen. De heer van der Hooft vraagt even eens uitbreiding der straatverlichting, waarbij hij speciaal wijst op het Nood plan. De voorzitter vraagt zich af, of wellicht een oplossing kan gevonden worden, door daar ter plaatse langere lichtmasten te gebruiken. Voor het bouwen van een lokaal voor de ouden van dagen wordt een crediet verstrekt van f 10.000,- Getracht zal worden dit lokaal te bouwen door be steding van nog aanwezig zijnde bouw- plichten van verwoeste woninkjes aan de Boulevard, waardoor een aanzienlijk deel der bouwkosten door de gemeente kan worden bespaard. Bij het punt verkoop grond aan de heer H. de Bliek voor de bouw van een garage aan de Nieuwstraat, merkt de heer van der Hooft op, dat hij deze plaats voor de bouw van een garage niet geschikt acht, aangezien daardoor afbreuk wordt gedaan aan een rustige bewoning van de Nieuwstraat. Bij de Beierse Bierbrouwerij v. Waes- Boodts te Westdorpe zijn momenteel plannen in voorbereiding tot het bou wen van een café-restaurant met wo ning en bioscoopzaal aan het Oranje plein. Deze zaal zal ook gebruikt kunnen worden voor het geven van uitvoeringen, het houden van vergaderingen enz. Om deze reden wordt door de fa. vanWaes- Boodts aan het gemeentebestuur ge vraagd. om, zodra de bouw van haar nieuwe pand heeft plaats gevonden, het Verenigingsgebouw niet meer beschik baar te stellen voor doeleinden, waartoe ook deze bioscoopzaal gelegenheid biedt. De heer Goethals kan zich met een be sluit van de Raad in de gevraagde zin verenigen, mits de zaal van de fa van Waes-Boodts beter aan de eisen zal vol doen dan het Verenigingsgebouw. Ook de heer van der Hooft uit zich in de zelfde geest. De voorzitter stelt voor om het schetsplan van het te bouwen pand voor de raadsleden ter inzage te leggen. De heer Cambier vreest, dat de plaatselijke verenigingen wellicht moei lijkheden zullen ondervinden, door mo gelijke hoge huur van de nieuwe zaal. De voorzitter antwoordt, dat het in het belang van de exploitant zelf is, dat de huur niet te hoog is. B. en W. worden gemachtigd f 575,- te besteden voor de aankoop van 3 schoolbanken voor de openb. lagere school. Aan het bestuur der bijzondere lagere school wordt op grond der Lager Onderwijswet financiële medewerking verleend voor het aanschaffen van ban ken en overig meubilair voor een vijfde leslokaal, waarvan de kosten worden begroot op f 2572,10. Door het gemeentebestuur zal ge tracht worden de huizen aan de Glacis en dp huizen van de heren P. J. de Win de en W. Schouten aan de Hulludwars- straat in eigendom te verkrijgen. Deze huizen staan verdere bebouwing aan de Grote Kade, Mercuriusstraat en Visserij - street in de weg en komen op het her bouwplan voor als te saneren panden. Het volgende punt van de agenda, n.l. wijziging van het herbouwplan i.v.m. de voorgenomen bouw door de fa du Eois van een pakhuis aan het Molen water achter de Ph. van Kleefstraat. brenrt de tongen van nagenoeg alle raad-leden in beroering. Uiteindelijk wordt men het er over eens, dat 't aan vankelijk gevraagde terrein niet het mee t geschikt is voor deze bouw. Er wordt uit de Raad een commi sie ge vormd, bestaande uit de heren Cam bier, Goethals en Seuss en Mw. Nier- mans-Gossije, die met B. en W. een op lossing voor deze terreinkwestie zal zoeken. Op grond van art. 13 der L.O. Wet wordt besloten aan de plaatselijke Ver eniging voor Volksonderwijs ten behoeve van de daarvoor om financiële redenen in aanmerking komende gezinnen aan de Nieuwe Sluis gedurende het winter seizoen 1955-1955 een bijdrage te ver lenen van f 40,- per gezin voor het ver voer van hun kinderen naar de scholen in de kom der gemeente. Bij de rondvraag komen o.m de plan nen van Rijkswaterstaat tot verbetering der oeververdediging ter sprake. Deze zullen in een volgende raadsvergade ring door de Rijkswaterstaat nader wor den toegelicht. Verder wijst Mw. Nier- mans-Gossije op de trage afwerking in de bouw van de kleuterschool. Hoofdplaat Raadsvergadering. De raad der gemeente Hoofdplaat zag zich Vrijdagavond voor een moeilij'. parket geplaatst. B. en W. stelden n.l. voor om een straat- en rioolbelastin in te stellen, zulks om de altijd schral gemeentekas wat te spekken. Voor de aanvang der openbare ver gadering hadden de vroede vaderen zich al ene uur lang het hoofd gebroken over het in-tellen der belasting, waarvoor men kennelijk erg weinig voelde. Toen de vergadering door de voorzitter ge opend werd, was men het er nog niet over eens, wat bleek uit het feit, dat het agendapunt werd overgeslagen en men na afloop van het openbare gedeelte nogmaals in besloten zitting ging. Hoe deze bespreking dan ook uiteindelijk is verlopen, kunnen we niet mededelen. Wel weten we, dat er een rioolbelasting werd ingesteld Deze zal naar gelang de grootte van het aangesloten pand be dragen f 12,50, f 15,- of f 20,- per jaar. De notulen der vorige vergadering lokte een scherpe discussie uit tussen de raadsleden Wieleman en de Smit. Hel ging over keien en klinkers van de nieuwe weg. welke men onlangs door het dorp heeft aangelegd. De gemeente heeft hiervoor een ruiling aangegaan met de fa. van Wijngaarden uit Rot terdam. Er zouden te veel keien naar België zijn vervoerd. Later bleek, dat het vereiste aantal keien wel aanwe zig was. Weth. Termote meende, dat het ir.bureau van Hasselt de Koning de gemeente verkeerd had voorgelicht: daardoor werden ook de raadsleden door B. en W. niet volgens de werkelijkheid ingelicht. Spr. meende dit te moeten op merken, niet uit wantrouwen jegens de betrokken firma, doch om B en W. van de blaam te zuiveren de raad niet vol ledig te hebben Ingelicht. Fouten kun nen overal gemaakt worden. In verband met voorzieningen welke voor de woningbouw moeten worden ge troffen werd een stuk grond aange kocht van dhr. W. P. den Outer aan de West-Langweg. Een gedeelte werd aan gekocht voor f 1,75 p m2, het overige gedeelte van het perceel 6345 m2 voor f 0,45 per m2. Het totale bedrag der aan koop was f 4.536,-. Z.h.st. ging men met het voorgestelde accoord. De bouwverordening der gemeente werd gewijzigd i.v.m. eventueel aan te brongen schuilkelders Vervolgens werd in principe besloten de muziekvereniging van Hoofdplaat een subsidie te verlenen van f 600.- p. jaar. Een definitief besluit zal eerst geno men worden als de muziekvereniging haar begroting ingediend heeft. De begroting 1954 werd gewijzigd. De ze had een tekort van ruim f 4000. Hiervoor moesten reserves worden aan gesproken. Tot grote spijt van B. en W moest men voorstellen de reserve voor de verbetering van de weg Hoofdplaat Breskens voor dit tekort aan te spreken. Ook de raad betreurde dit unaniem doch men zag geen andere uitweg. Tijdens de rondvraag informeerde de heer de Smit naar het asfalteren der wegen. Het Vrije van Sluis zal de Pol derweg. welke tot 100 m. vanaf de dorps kom eigendom is van het Vrije asfal teren Men vroeg of het Vrije niet ge lijk de laatste 100 m. mee zou kunnen doen B. en W. hadden reeds geïnfor meerd naar de prijs, doch deze was zo abnormaal groot, dat men hiervan moest afzien. Wanneer de Kersenlaan van een nieuw wegdek wordt voorzien, zal men ook deze laatste 100 m. onder handen nemen. INGEZONDEN Mijnheer de Redacteur, Als regelmatig lezer van Uw weekblad „De Schakel" en als een sportlievend mens, lees ik daarin ook altijd de me ningen van Uw medewerker onder het pseudoniem „Abe". In de eerste plaats moet ik dan opmerken, dat ik mij er meestal niet toe wil zetten om eritiek op zijn opinies van de diverse te spelen wedstrijden enz. te leveren, doch dit maal heb ik mij werkelijk over zijn uit latingen geërgerd. Indien hij iemand is. die werkelijk kenner is van bepaalde karakters, of althans de personen zeer goed kent. had hij ditmaal in geen ge val geschreven over de personen Note- baart en Donze. Voetballers welke in ons nationale elftal spelen zullen zich hiervan niet zoveel meer aantrekken, deze zijn zulks meer gewend om over de hekel gehaald te worden: ik neem b.v Terlouw maar in zijn goede tijd, doch kan P" nog veel mee" opnoemen. Per soonlijk ben ik er altijd een tegenstan der van geweest dat vooral in weekbla den. in kleine plaatsen, namen van be paalde personen worden of werden ge noemd. Over het algemeen kent men de personen daar beter en worden er zowel vriendschappelijk, als anderszins, de nodige op- en-of aanmerkingen over gemaakt, hetgeen de conditie der spe

De Schakel | 1955 | | pagina 2