J Hoop op genezing Feuilleton DE OUDE STRIJD Land- en Tuinbouw De schakel ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDER EN 10e Jaargang Nummer 555 Vrijdag 16 SEPT. I9S5 Drukker»-Uitgeverij: Firma SMOOR DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Oiro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs: f 1,10 per kwartaal; franco per post f 1,25 Prijs der advertentiën: 10 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertentie» met „brieven onder nr. of bij onB te bevragen' 10 cent extra, van duizenden rheumaiiekliiders, voort spruitend uil een toevallig gesprek. Een sensationele kwestie, die niet alleen ontelbare rheumatieklijders met interesse vervulde, maar die, dank zij artikelen in de Franse pers een brandende vraag werd voor het Ministerie van Volksgezondheid te Parijs. Sinds jaren is in Frankrijk in de han del verkrijgbaar een eenvoudig, klein apparaatje, onder de naam „Bouée antie-tartre" (baken antie-ketelsteen) een simpel, nietig ballonnetje van glas, een soort ampul, in een plastic bescher mend foudraaltje. De inhoud van die ampul bestaat uit kwikzilver en enkele gassen (neen, helium, argon, e.d.)gevuld onder vacuum. De uitvinder is een Franse ingenieur, Remagny, te Greno ble. Vervaardigd voor industriële doel einden, zoals radiatoren van auto's, cen trale verwarmingen, ketels van stoom machines, e.d. heeft het de eigenschap vorming van ketelsteen volkomen onmo gelijk te maken. Dank zij de vulling van het apparaatje ontstaan electronische uitstralingen, welke de zouten, die zich in het water bevinden in opgeloste vorm houdt, waardoor de harde lagen zich niet. vast kunnen zetten. In een volko men donkere kamer zijn deze uitstra lingen zelfs voor het blote oog waar neembaar. Een wonder Een bekende fabrikant uit Grenoble, die zich zorgen maakte over het te vlug warm worden van zijn automotor en veronderstelde, dat zijn radiator door ketelsteen verstopt zou zijn, schafte zich het baken anti-ketelsteen aan. Inplaats van dit apparaatje direct in zijn radia tor te hangen, stak hij het gedachteloos in zijn zak. Deze man, lijdende aan rheu- matiek. ervoer dat de volgende dag die pijnen veel minder waren en in enkele dagen zelfs geheel verdwenen waren. Maar natuurlijk dacht hij er niet aan, dat dit te danken was aan het kleine apparaatje, keurig in zijn zak geborgen. Tot hij zich zijn warm wordende auto motor herinnerde en het apparaatje in de radiator hing. Prompt na twee dagen werd zijn mo tor minder warm, doch hij had opnieuw aanvallen van rheumatiek. Hierover na denkend herinnerde hij zich de tijd, dat hij bet, bakentje in zijn zak droeg. Het zekere voor het onzekere nemende, stap te hij naar zijn auto, nam het buisje uit de radiator en stak het bij zich, waarop de man prompt na enkele dagen dood- gelukkig vaststelde, dat hij weer van de ellendige rheumatische pijnen was verlost. Nieuwe hoop! Op een vergadering van waterkundi- gen werd door een vriend van de fabri kant. die genezing vond. aan de uitvin der. Ir. Romagny de vraag gesteld of het juist was.dat dit bakentje rheuma- tieklijders van hun kwaal ge neest? Ir. Romagny protesteerde, maar werd hier op hartstochtelijk onderbroken door een ander lid, die totaal onbekend was met het feit, dat de protesterende persoon de uitvinder zelf was! Ook hij was sinds Een verhaal van de water vloed op een Z.-H. eiland, door HENK VAN HEESW1JK „Is het erg? vroeg Joke belangstel lend. Jannie haalde haar :chouders op. „Dit is alles, wat ik weet, maar het zal wel geen gewone griep zijn, anders was Harm niet zo halsoverkop weggereden". Zwijgend ging ze aan de maaltijd; de anderen hadden al gegeten en vader Van Vliet was nog in de stal aan het werk. Eer-t de volgende morgen vroeg kv.am Harm thuis, bleek en doodmoe. Greet was naar het ziekenhuis gebracht m al geopereerd: buikvliesontsteking het was een dubbeltje op z'n kant ge weest. Joke. die juist op was en zich gewas sen had, trok een kimono aan, toen ze de wagen het erf op hoorde rijden. Ze rende de trap af en vroeg, toen ze Harm zag, hoe het was. Hij had net aan zijn vader met een paar woorden de historie vertelt en nu herhaalde hij het jaren lijdende aan steeds fellere rheu matische aanvallen, die steeds vaker op traden en ook hij vond genezing door dit simpele bakentje bij zich te dragen. De uitvinder was zéér verwonderd over dit onverwachte resultaat! De heilzame reputatie breidde zich uit met het ge volg, dat niet alleen garages, fabrieken van centrale verwarmingen, e.d. bestel den, maar ook aanvragen binnen stroomden uit heel Frankrijk van zieken doktoren en pharmaeeutici. Ir. Remagny stelde een dossier samen en zond dit aan het Ministerie van Volksgezondheid te Parijs. Rheumatische aandoeningen verto nen veel overeenkomst met de aanzet ting van zuren, welke het kalksteen veroorzaken in hydraulische kanalen, aangezien bij rheumatiek sprake is van zuren en kristallen in de gewrichten. De electronische uitstraling van het baken tje kan dus een gunstige uitwerking hebben op het menselijke organisme. Indien hier sprake is van werkelijke re sultaten, mag van een wonder worden gesproken. Nieuwe hoop op genezing van tienduizenden rheumatieklijders! De agente voor Nederland, Mulimex Agencies, Stationsplein 1, Den Haag, zorgde ervoor dit ampulletje onder de naam „Baken-Anti-Rheumatiek" ook bij diverse Nederlandse doktoren en rheumatieklijders uit te zetten en, hoe kan het anders, er volgde een even en thousiaste conclusie: opheffing der rheumatische pijnen! Er volgt spoedig een uiteenzetting in een medisch tijdschrift. Magnesia en Kalkbemesting. De laatste tijd begint men meer en meer heb grote belang in te zien van een goede magnesia-bemesting, naast goede kalkbeme ting. En terechtVoor- aanst. landbouwautoriteiten schatten he o ka lis tekort in de Nederlandse bo- d m op ongeveer 300.000 ton CaO. Magnesia is voor de plant en bodem evenzeer nodig al b.v. kali en fosfor- zuur en speelt met kalk een grote rol bij de opname van de voedingsstoffen. Bij de granen neemt het gewas per oogst en per jaar per H.A. uit de bodem ongeveer 12 kg. zuivere magnesia en bij de wortelgewassen, zoals suiker- en voe derbieten, ongeveer 50 kg. Magnesium - gebrek is de laatste jaren door geheel Nederland in erge mate voorgekomen en heeft de oogstopbrengsten belangrijk gedrukt. Hierbij moet opgemerkt worden, dat de plantenwortels in de bodem niet gaan zoeken naar voedingsstoffen die zij no dig hebben, doch alleen opnemen, wat zij terstond aanwezig vinden. Vooral de jonge plant heeft behoefte aan direct opneembare magnesia. Men moet dus zorgen, dat de gewas sen grotere hoeveelheden ter beschik king hebben en wel in de grootst moge lijke oplosbaarheid. Van groot belang is, dat de magnesia-kalkmeststoffen zo ge lijkmatig mogelijk worden uitgezaaid en door de grond verdeeld. Men strooie, wanneer de bouwgrond droog is, liefst in de herfst, doch andere tijd is in geen ge val nadelig. Het verdient aanbeveling direct na het strooien de kalkmeststof- fen licht in te eggen, waardoor een in- wat uitvoeriger. ..Hoe gaat het nu?" vroeg ze. Harm haalde zijn schouders op. ,.Ze is erg zwak, maar toch zegt de dokter, dat er geen gevaar meer is. En daar moeten we het maar op houden. In het andere geval krijgen we dadelijk een te lefoontje". „Een mens kan toch maar gauw wat krijgen." meende Jannie, die dadelijk een kom koffie voor de jonge boer in- c chonk. „Och, ze klaagde de laatste tijd al over pijn: ze was wel eens misselijk en zo, maar ja, ons soort menen gaat nu eenmaal niet voor ieder wissewasje naar de dokter". „En nu zie ie eens hoe gevaarlijk dat is," zei Joke zacht. „Enfin, er is nog een geluk bij een on geluk," vervolgde Harm.,, We zijn het in de gauwigheid ook nog eens geworden. Terwijl we naar het ziekenhuis reden, hebben we afgesproken, dat we van 't vooriaar trouwen". „Dat zal dan ook eens tijd worden," zei de boer, een beetje lachend. „Om je eerlijk de waarheid te zeggen: ik begon er al aan te twijfelen of het ooit wel wat zou wordentussen jullie. Enfin, mijn zegen heb je". „Dan wordt het tijd, dat ik eensnaar een ander hui- uitkijk," zei Joke. „Ben je mal, meid, je kunt best bij ons blijven hoor," zei Harm op zijn nor- tensievere verdeling in de bodem wordt bereikt. Een kalkmeststof welke naast magnesia ook nog sporenelementen, w.o. borium in de bodem brengt, is ideaal. Wij mogen ons gelukkig prijzen, dat de Nederlandse Land- en Tuinbouw ruimschoots voorzien kan worden van hoog magnesia-houdende kalkmeststof- fen, waarvan de grondstof gedolven wordt uit een groeve op Nederlandse bo dem onder Winterswijk. Het is een bij zondere speling van de natuur, dat in ons land een dergelijk natuurproduct gevonden wordt, bestaande uit zeer zacht gesteente, z.gn. Dolomiet. Deze bevatten re p. 8 a 9 pCt., 18 a 20 pCt. en 28 a 32 pCt. MgC03. De resultaten behaald op velerlei ge wassen en op alle grondsoorten waar de grond maar kalkbehoefte had, waren steeds bevredigend. Burgerlijke Stand Gemeente GROEDE over de maand Augustus 1955. GEBOREN: Geen. OVERLEDEN: 1, Jacobus le Grand, 76 j., echtgenoot van J. M. Verdouw; 5, Sara J. Hendriks, 66 j., echtgenote van A. J. Wille; 18, Johannes Buijsse, 90 j., wedn. van M. de Hulster; 23, Jacob Blaakman, 45 j., echtgenoot van S. de Hullu. GEHUWD: 4, Johannis Oosterling, 27 j. en Maria Anna Lauret, 26 j. INGEKOMEN: 1, Pieter F. de Roos en gezin, van Vlissingen naar O 136; 13, Martha Visser, van Rheden naar Voor straat A 193; 24, Johanna L. van Hijfte, van Hulst naar W 82. VERTROKKEN: 1, Neeltje J. van Room, van O 124c naar Laren N.H., Leemzeul- der 35; 4, Maria A. Oosterling geb. Lau ret, van A 70 naar Hilversum, Corn. Evertsenstraat 30; 12, Machiel de Hullu, van W 104 naar Biervliet, Beukelsstr. 25; 31, Cornelis P. Brakman, van A 66 naar Hardenberg, Voorstraat 32. Plaatselijk Nieuws Aardenburg Reoordbezoek aan zwembad. Het gemeentelijk zwembad te Aar denburg heeft gedurende de maand Augustus een recordbezoek gehad. In totaal weiden 9507 bezoekers geteld. De drukste dag was 15 Augustus met een recordaantal van 626' bezoekers. Zwemdiploma's. Te Aardenburg werden Zaterdag in het gemeentelijk zwembad de examens afgelegd voor de zwemdiploma's van de K.N.Z.B. De examencommissie bestond uit mevr. J. van de Velde-Dieleman te Aardenburg en de heer F. B. Meijers, gecommitteerde van de K.N.Z.B. uit Vlissingen. Diploma 3, het jeugdzwemvaardig- heidsdiploma, werd behaald door L. Rootsaert en J. de Cocq. Diploma 2, geoefend zwemmer, werd uitgereikt aan de meisjes: G. Paridaen, R. van Quekelberghe, A. Verhage, M. Maat, M. Paridaen, J. Onderdonck, R. de Clerck, L. Brakman, S. Verplanke, C. Cuelenaere, D. van Tuil, A. van Noor- male, goedige toon. Ruimte genoeg". „Geen sprake van. Als hier een nieu we boerin komt, moeten wij er vandoor, wat zeg jij, Jannie?" grapte van Vliet. „Ja dat zou ik zo denken,", ant woordde de vrouw. „Nou, maar jullie moeten het zelf we ten," zei Harm schouderophalend. „Ik denk niet, dat Greet het erg pret tig zou vinden, als er hier nog een boer en een boerin op het erf rondliepen. Nee, Jannie en ik gaan verkassen zo dra jij en Greet afgekondigd zijn. En Joke kan met ons mee". „We zullen wel eens zien," antwoord de deze op rustige toon. Er kwamen uit Rotterdam geen ver ontrustende berichten meer en 's mid dags, na het koffiedrinken, zei Harm, dat hij met de wagen 's middags naar het ziekenhuis zou gaan. „Dan rijd ik met je mee," zei Joke, denkende aan haar afspraak met Klaas. „Ik moet toch een paar boodschappen doen in de stad. Hoe laat is er bezoek?" ..Vandaag nog doorlopend. Maar ik heb met Greet's vader afgesproken, dat ik om drie uur bij het ziekenhuis zou zijn". Komt mooi uit, dacht Joke; dan heb ik ruimschoots tijd om eerst mijn inko pen te doen. Om even over drieën zette Harm zijn zuster af in de Witte' de Withstraat. Rustig deed Joke haar inkopen en om den, R. Kloosterman, R. Schouten, H. J. Frederiks, A. Melis en I. Risseeuw. Jongens: T. de Clerck, W. Dhondt, K. Kaijser, G. van Gaelen, J. van Tuil, J. dc Maree, P. Nortier en Th. Gijs. Diploma I (zwemproef) werd be haald door de meisjes: G. Paridaen, C. Cuelenaere, R. de Clerck, M. Paridaen, M. van Kampen, S. Verplanke, L. Brak man, M. Fielemon, M. Schouten, M. Pie- ters, C. Henry, C. Ro-seel, M. Maat, A. Verhage, J. Onderdonck, M. Leliaert, J. Verplanke, A. Rootsaert, I. Houwe, A. Bassend, S. Yerwulst, M. Modde, H. Bril, J. de Jong, N. Puyenbroek. A. v. Quekel berghe. B. van Meenen, K. Hamers, H. J. Frederiks, R. Temmerman, C. Kloos terman en M. Brakman. Jongens: R. Rijckaert, T. de Clerk, J. de Hulster, B. Versprille, G. van Gaelen, T. Gijs, W. van Noorden, W. le Grand, D. van der Pempel, H. Verploeg, H. van Dongen en H. Lannoye. Breskens Diploma's K.N.Z.B. Onderstaande leden van de Zwemver eniging „Scheldestroom" te Breskens hebben het diploma van de Koninkl. Nederl. Zwembond behaald: Diploma II: J. Verschoor. Diploma III: J. Kant. Diploma IV: Marie Verplanke. Diploma III en IV moest te Vlissin gen behaald worden, aangezien het zwembad te Breskens onvoldoende diep is. Dit jaar hebben een record aantal kinderen, n.l. 108 hun zwemproef afge legd, waarvan diploma I (zwemproef) 78; diploma II: 29; diploma III: 1. Uitslag Ronde van Sas". Zaterdag 3 September 1.1. werd onder zeer grote belangstelling, zowel van pu bliek als van deelnemers, de „Ronde van Sas" verzwommen. Niet minder dan 163 zwemmers en zwemsters uit binnen- en buitenland namen hieraan deel. De uitslag, die nu bekend gemaakt is, gaf voor de leden van „Scheldestroom" te Breskens de volgende resultaten te zien Heren: 10. P. v. d. Heuvel; 30. Th. Seuss 52. C. de Zeeuw. Dames: 32. L. Bondewel; 33. M. Leen- houts; 34. M. Verplanke. Turnvereniging D.l.O. Zaterdag j.l. werden door de Turnver eniging „D.l.O." te Breskens onderlinge wedstrijden gehouden voor de jeugdle den op het strand. Er waren tamelijk veel ouders aanwezig om de prestaties van hun kinderen gade te slaan. De uitslagen waren als volgt: Meisjes 68 jaar: Zakkenlopen: 1. Anneke Moelker; 2. Ineke Meeusen. Hoogspringen: 1. Anneke Faas en Han- nie Verduijn; 2. Jenny Bouwens en Anneke Woittiez. Ver pringen: 1. Hannie Verduijn: 2. Jo- pie v. d. Voorde. Hindernisbaan1. Anneke Woittiez; 2. Hannie Verduijn. Meisjes 810 jaar: Zakkenlopen: 1. Annie Ekkenbus; 2. Adrie Jacobs. Verspringen: 1. Annie Zeegers; 2. Ma- rietje Provoost. Hoogspringen: 1. Colette v. Houte; 2. Lineke Verduijn, Marietje Provoost, kwart over vier tramde ze naar de Rose- straat, waar ze wist dat even voor half vijf de stoomtram zou aankomen. Maar terwijl de tram van de brug af de bocht nam langs de Maas, zag ze Klaas al aan de waterkant staan, zijn blikken gericht op de Rosestraat. Bij de eerstvolgende halte stapte Joke af en liep terug. Op Klaas gezicht kwam een blijde glans toen hij het meisje zag aankomen. Hij drukte even haar hand en zei: „Fijn, dat je gekomen bent, Joke". Ze keek hem verbaasd aan. „Heb je er dan aan getwijfeld?" „Nee, maar er had toch iets tussen kunnen komen, ziekte of zo". En Joke moest hem ditmaal gelijk geven. Dat zag je met Greet. Een mens kon eigenlijk nooit van tevoren binden de afspraken maken, want de ene dag was je nog gezond en de andere lag je al in het ziekenhuis HOOFDSTUK IV „In jou heb ik me nooit vergist, Joke". Ergens in de stad zat het tweetal in een rustig restaurant achter thee met gebak. Klaas rookte rustig een sigaret en Joke snoepte van de heerlijkheden, die ze op een schoteltje had. Aan de an dere kant van de zaal zat nog een paartje druk te fluisteren. De straat leek uitgestorven.

De Schakel | 1955 | | pagina 1