BRILLEN IN SIAM Land- en Tuinbouw DE OUDE STRIJD (Srillemaefter' P.T.T.-nieuws Stempelsen Deurplaatjes DE SCHAKEL algemeen nieuws- en advertentieblad voor west zeeuwsch Vlaanderen 10e Jaargang Nummer 554 Vrijdag 9 SEPT. 1955 Drukkere-UitgeverljFirma SMOOR «S de HULSTER - Dorpsstiaat 10 - FRESHENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Het grootste deel van Siam (ook wel Thailand genoemd) is nog bedekt met ondoordringbare wouden, waarvan met de hulp van bosbouw-experts een goede bron van inkomsten te maken zou zijn. Daarom heeft de Voedsel- en Land bouwkundige Afdeling der Verenigde Naties er, op verzoek van de regering, een groep deskundigen naar toe ge stuurd (afkomstig uit verschillende landen) die nu de leiding hebben bij de ontsluiting en verdere exploitatie. Op de foto is een der goedkoopste ar beidskrachten van Siam druk aan 't werk; een olifant, bestuurd door een inlander, om zware gevelde bomen uit de weg te ruimen. (J. P de Klerk). I De aardappel en de rooimachine. Wanneer aardappel- en rooimachine naast elkaar worden genoemd, zal iede re teler onmiddellijk begrijpen, waar het om gaat: De beschadigingskansen die machinaal rooien voor de aardappel oplevert. Dit probleem is algemeen be kend en nog steeds voorwerp van stu die op menig proefbedrijf. De aardap pel is immers als pootgoed een belang rijke deviezenbron en als volksvoecLel - vooral ook in ons land - onvervangbaar. Vanzelfsprekend veroverde de rooi machine zich direct een grote plaats in de verbouw van een zo belangrijk pro duct. Maar als nu blijkt, dat deze me chanisatie de kwaliteit van de aardap pel kan schaden, moet aan elke verbete ring van de machine, die beschadiging vermijden kan. volle aandacht worden besteed. Dit gebeurt in ons land nog steeds Ie weinig. In de Verenigde Staten heeft men een oplossing gevonden en wij zul len, willen wij onze positie bij de leve ring van aardappels handhaven, aan deze nieuwe methode een voorbeeld moeten nemen. Hoe is deze nieuwe mogelijkheid? Zij schuilt in het voorkomen van elke kans op beschadiging. FEUILLETON Een verhaal van de water vloed op een Z.-H. eiland, door HENK VAN HEESWIJK 5 Intelligent als ze was, beheerste ze na een paar weken het werk al geheel. Het gebeurde nog maar een enkele keer, dat ze aan de deur van het privékan- toor moest kloppen om iets te vragen, wat haar niet duidelijk was. Voor de rest hielp ze zelf de klanten en als iemand de „baas" wilde spreken, dan diende ze de betrokkene bij de directeur aan. Het verhaaltje, dat ze de tweede dag in de tram had gehoord, begon ze hoe langer hoe minder te geloven, want Hendriks, de directeur, bleef de correc te hoffelijke patroon en Joke kon niet anders zeggen dan dat hij een heerwas in de ruimste zin van het woord. Het zal wel allemaal weer kletserij geweest zijn, dacht ze. Op een najaarsavond had ze wat la ter dan gewoonlijk gewerkt en stond ze in het donker te wachten op de tram. Die was over tijd en dus liep ze een beetje heen en weer. De tram zou ze reeds in de verte kunnen zien aanko Elk onderdeel van de machine, dat met de aardappel in aanraking komt, bekleedde men met rubber. Sinds kort heeft deze vernieuwing die zich uit strekt tot de bekende stalen manden toe, ook in ons land intrede gedaan. Bedriegelijk is. dat de beschadigin gen niet direct zichtbaar zijn en dat daarom velen nog menen, dat deze voor zorg overbodige luxe is. Zodra de aard appels uit de bewaarplaatsen komen, ziet men echter, hoe noodzakelijk deze verbetering is. Verschillende fabrikanten brengen reeds machines van rubberbekleding voorzien, in de handel; het is echter zaak, dat ook iedere teler zich inspant elke beschadiging van de aardappel bij machinaal rooien te voorkomen. VEILIG VERKEER IN DE EFTELING. Onder auspiciën van het Verbond v. Veilig Verkeer en met de volledige me dewerking van de Rijkspolitie in Neder land, wordt momenteel door Mirror- film in Amsterdam een grote Verkeers- film gemaakt. Door heel Nederland werd hiervoor gefilmd, óók in Kaats heuvel. In het Ontspanningspark „De Efteling" gaf Opperwachtmeester Kok kelman van de Verkeersgroep Doetin- chem op het kinder poor-emplacement instructies aan toekomstige verkeers- brigadiertjes. men. dus kon ze altijd nog tijdig genoeg bij de halte zijn. Terwijl ze zo langs de trambaan heen en weer wandelde, hoorde ze mensen. Er kwamen twee mannen aan. Joke ging een beetje opzij staan, want aan hun luidruchtige stemmen hoorde ze wel, dat ze een beetje te diep in het glaa je gekeken hadden. Doch de man nen zagen haar, ondanks de duister en stonden stil. De een wilde een praatje met haar maken en de ander bood haar een zoet slokje aan. Joke bedankte op rustige toon en liep in arren moede maar weer enkele stappen verder. De beide mannen volgden haar en Joke werd nijdig. „Schiet op," zei ze kort en bondig: „ik ben van jullie gezelschap niet gediend". De kerels lachten en een wilde Joke bij haar arm pakken. Dat deed de maat overlopen en Joke gaf hem een pats in zijn gezicht. Ongetwijfeld zou het er voor het meisje slecht uitgezien hebben, als er niet een fietser langs kwam. Het felle licht van de lantaarn viel op het drietal en de wielrijder zag onmiddel lijk dat het mei je gevaar liep. Hij stapte af en gaf de eerste de beste een dusdenige schop, dat deze over de weg tuimelde. „Maak dat je als de wind thuiskomt," zei een bar e stem, „an ders zal ik jullie eens meenemen naar het politiebureau". Dit laatste woord scheen een tover Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs: f 1,10 per kwartaal; franco per post f 1,25 Prijs der advertentiën: 10 cent per m m.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr- of bij ons te bevtagen' 10 cent extra, OOSTBURG TOEN ANTWERPEN DE GROOTSTE HAVEN TER WERELD WAS. In de Stedelijke Feestzaal, Meir, Ant werpen, kent de tentoonstelling „Ant- werpens gouden eeuw - Kunst en Cul tuur ten tijde van Plantin" een stijgend succes. Zij loont inderdaad de moeite van een bezoek: talloze schilderijen, te keningen en gravure voeren ons door het ijverige bijennest, dat Antwerpen in de 16e eeuw was: de handelsmetro pool van de westerse wereld. Elke hoogconjunctuur laat kunste naars en geleerden toe zich te ont plooien. De honderden tentoongestelde kunstvoorwerpen tonen de bezoeker hoe Antwerpen zich in de 16e eeuw heeft opgewerkt tot het artistieke en kultu- rele middelpunt der Nederlanden en een der belangrijkste centra van het toenmalige Europa. Antwerpen was toen o.m. een grote boekenmarkt, tevens internationaal centrum van hout- en kopergravure; een der attracties van de tentoonstel ling is dar ook een pers van de grote drukker Christoffel Plantin, waarop houtblokken uit de 16e eeuw worden af gedrukt. (Deze afdrukken worden te koop aangeboden). „Antwerpens gouden eeuw" blijft nog toegankelijk tot 2 October, elke dag van 10 tot 19 uur. MUSEUM VLEESHUIS Tentoonstelling Munten en Pen ningen van alle Tijden" De intere santé tentoonstelling „Mun ten en Penningen van alle tijden" zal nog tot en met 15 September geopend blijven, overdag van 10 tot 17 uur, be halve Vrijdag. Belangstellenden, die dit unieke ge heel, bestaande uit duizenden munten en medailles uit de collecties van de stad Antwerpen en van verschillende bekende verzamelaars, nog willen be wonderen, moeten zich due haasten. Toegangsgeld: 5 F.; voor groepen van meer dan 20 personen: 2,50 F.; scholen: gratis. VERBODEN INVOER IN INDONESIë De invoer in Indonesië van de vol gende bladen is verboden: „De Spiegel." „De Stem van Ambon," „De Telegraaf," „De Waarheid," „Else- viers Weekblad," „Mena Muria" en „Voor een duurzame vrede en Voor Volksdemocratie". Koninklijk bezoek aan Suriname. Ter gelegenheid van het Koninklijk bezoek aan Suriname en van de ope ning van de Jaarbeurs aldaar zal de Su rinaamse Postadministratie een 2-tal bijzondere postzegels uitgeven. Nadere gegevens, omtrent frankeer- waarde. voorstelling, verkoop prijs en het tijdvak van verkrijgbaarstelling hier te lande volgen nog. klank te hebben, want met een vloek kroop de getroffene weer overeind en zijn maat nam hem bij de arm, waarna ze al spoedig in het duister verdwenen waren. Joke dacht dat het een politieman was, doch ze schrok, toen ze een be kende klank hoorde in de stem, die nu op rustige toon zei: „Ik geloof, dat ik juist op tijd langs kwam, Joke". „Hoe bestaat het: Klaas, ben jij het?" „Ja, ik was op weg naar huis. Wat een geluk, dat ik je kon helpen, meisje. Wat doe je eigenlijk nog zo laat hier?" „O, ik moest overwerken. Ik sta al een hele poos te wachten op die ellen dige tram- die is zo laat". „Is de tram van negenen dan nog niet door?" „Vast niet. hoor: ik sta hier al van kwart voor negen af". „En nu. is het bijna kwart over ne gen." constateerde Klaas, bij het licht van zijn aansteker op zijn horloge kij kend. Daarna turend op de trambaan: „En noc geen tram te zien". „Tja, wat kun je er aan doen?" „Nou, ik houd je zo lang gezelschap: stel je "oor dat die kerels terugkomen". Joke lachte even. „Dat durven ze toch n->t meer. Menr-nog-an-toe, ik dacht da' het een politieman was: je stem klonk zo bars". „Dat was de beste methode. In het donker konden ze toch niet zien, wat Telefoneren Krabbendijke automatisch. Op Dinsdag 13 September 1955 te 13 uur zal de automatische telefooncentra le te Krabbendijke in dienst worden ge steld; het netnummer is 01134. Burgerlijke Stand Gemeente OOSTBURG over de maand Augustus 1955 GEBOORTEN: 1, Peter Mattheus, zn. van P. J. de Meijer en van M. M. V. de Rooij, wonende te Breskens; 2, Adriana Helena, d. van J. D. Maitimu en van E. E. Leimena, wonende te Groede; 5, Maria Anna Gabriëlle, d. van R.' J. Plas- schaert en van G. M. Demeijer, wonen de te Sluis; 6, Magdalena Hendrika, d. van L. Matitaputty en van M. Seilano, wonende te Aardenburg; 13, Jacqueline Julina Maria, d. van G. E. F. Goossens) en van A. E. C. Claeijs, wonende te IJzendijke; 15, Maria Anna Leonarda, d. van A. A. M. de Poorter en van A. M. Verhuist, wonende te Oostburg; 15, Ri ta, d. van J. B. Huwae en van L. J. Ke- sauly, wonende te Oostburg; 14, Stanis laus Petrus Prudent, zn. van G. F. Bon te en van A. M. de Backere, wonende te Aardenburg; 18, Petrus Andreas Jan, zn. van W. Mahulette en van J. Bimmel, wonende te Groede; 18, Augustinus An- tonius, zn. van S. Souripet en van R. Horhoruw, wonende te Aardenburg; 19, Philpina. d. van J. C. Nahurmury en van P. Tonikoe, wonende te Groede; 23, Rudi Adriaan, zn. van D. Meijler en van M. D. Wage, wonende te Oostburg; 23, Nera Andrea Maria, d. van P. P. J. Lippens en van L. M. Naessens, wonen de te Aardenburg; 25, Rita Helena, d. van J. A. Robesin en van M. M. Dhaens, wonende te Sluis; 23, Jacoba Cathari- na Adriana Maria, d. van P. A. Brentjes en van A. J. van Gils, wonende te Schoondijke 30, Izaak Abraham, zn. v. A. I. Buijck en van P. C. A. Quaars, wo nende te Oostburg. OVERLEDEN: 2, Cornelis Polling, 75 j„ wonende te Oostburg, gehuwd met W. N. Vest; 3, Izaak Boeckhout, 72 j., wo nende te Breskens, gehuwd met J. v. d. Velde: 5, Izaak Jacobus Nieuwenburg, 81 j„ wonende te Breskens; 9, Jannetje Sara Vinke, 88 j„ wed. van J. van de Plassche; 23, Augustinus Claeijs, 66 j„ wonende te Biervliet, gehuwd met M. L. Roegiers; 24. Marie Nathalie Tim merman, 81 j„ wonende te Oostburg; 24, Carolus Ludovicus de Crook, 85 j., wonende te Oostburg, weduwn. van L. M. Mollet. HUWELIJKEN: 2, Daniel Edward Cor nelius Vandenberghe, 25 j., wonende te Adinkerke en Cecilia Alphonsina Maria Dhaenens, 24 j., wonende te Oostburg; 11, Omère Pierre Margeriette van Hij f te, 29 j., wonende te Oostburg en Elisabeth Rottier, 26 j„ wonende te Borssele. Fa. SMOOR DE HULSTER. Breskens voor uniform ik aan heb. Ze zagen mis schien alleen de glinsterende knopen en dat was wellicht voldoende". Joke zocht naar zijn hand en greep die. „Dank je wel, Klaas, dat je op tijd kwam". Hij drukte haar handje innig en antwoordde: „Het is best, meisje, ik ben blij, dat het zo was. Het wordt tijd, dat er bij deze halte eens een lantaarn komt. Misschien kan ik daar wel wat aan doen; ik zal eens met de burge meester gaan praten. Als ik dit geval vertel, maken ze er misschien spoed mee". „O nee, Klaas, vertel het alsjeblieft niet „Maar meisje, ik noem jou naam niet! Maak je maar geen vrees. Apro pos, ik hoor, dat je hier op de boeren leenbank kerkt, niet?" „Ja, al enkele maanden". „Heb je er nogal schik?" ,.'t Gaat best. De laatste dagen een beetje druk, maar dat is straks weer voorbij. Nou, met die suikerbieten- oogst „Een paar weken nog, dan is de oogst in de fabriek. In Puttershoek werken ze op volle toeren". In de verte klonk de fluit van de tram. „Hè, gelukkig," verzuchtte Joke. „Dat wachten is altijd zo vervelend". „Dank je, Joke. dat is leuk gezegd". „O, sorry, Klaas, zo bedoelde ik het

De Schakel | 1955 | | pagina 1