V K B 10 pCi. korting iexiielgoederen goedkoper JACOBS-v. Dixhoorn, Breskens MaisonModerne, Wed. I. VAK DE VIJVER-Donze, Dorpsstr., Breskens Het comité Visseifasen BRESKENS voor praalwagens Stempelsen Deurplaatjes een verzorger(ster) KIM. koopt hypermoderne oefencockpit verlaging der prijzen van alle confectie en textielgoederen r VANAF HEDEN ALLE Op alle goederen, waarvan de nieuwe prijs kaarten nog niet zijn ontvangen 10 pCt. korting hoopte, namens de gemeente, dat het koelhuis ir. Bruijnooge vreugde zou ge ven en dat het experiment volkomen zou slagen. Burgemeester M. J. Verbrugge sprak namens de georganiseerde landbouw er zijn vreugde over uit, dat men weer een stapje verder is gekomen op landbouw gebied door de totstandkoming van dit gebouw. De ontwikkeling van het onder dak brengen der aardappelen wordt in landbouwkringen met zeer grote aan dacht gevolgd, hoewel de landbouwen de bevolking van Zeeuws-Vlaanderen niet zo erg koelhuisminded is. De heer M. Murre van de Rijksland- louwvoorlichtingsdienst uit Goes gaf interessante gegevens over de bewaring van aardappelen. In Zeeuws-Vlaande ren zijn 24 koelhuizen voor aardappe len. Gezamelijk hebben deze koelhuizen een capaciteit van 49 pCt. der overwin terende aardappelen die in Zeeuws- Vlaanderen blijven. Spr. zeide verheugd geweest te zijn de heer Bruijnooge met adviezen van dienst te zijn geweest en hoopte dat de voorlichtingsdienst ver dere gegevens omtrent tarra, verlies en de grondtarra van de heer Bruijnooge zal kunnen verkrijgen, voor het precies uitrekenen van het juiste verlies van de aardappelen, die in de koelhuizen bewaard worden. De heer R. de Badts voerde het woord namens het coöp. koelhuis te IJzen- dijke. Deze spreker wees er op, dat de boeren in Westelijk Zeeuws-Vlaanderen ten onrechte denken, dat kuilaardap- pelen goedkoper zijn dan de koelhuis aardappelen. Allereerst zijn er voor de kuil een behoorlijk aantal arbeids krachten nodig, terwijl het rot in pro centen uitgedrukt heel wat betekent voor het kilo-gewicht. Tenslotte moet rekening gehouden worden met zeer plotseling schommelende temperaturen terwijl men bij langdurige vorst niet in de kuil kan. Verder, vooral in het voor jaar, moet er gekeerd worden om schie ten te voorkomen, terwijl uiteindelijk de aardappel nogeens gesorteerd wordt. Spr. hoopte, dat de Voorlichtingsdienst spoedig met gegevens zou komen over de vergelijkende cijfers der koelhuis- en kuilaardappelen. De genodigden ble ven in hotel „de Zwaan" nog geruime tijd gezellig bijeen Oroede Geslaagd. Te Breda slaagde voor het diploma Schoenhersteller (A.) de heer J. Meu- lendijk alhier. Ooatburg Meisje onder auto. Het 5-jarig dochtertje van de fam. O. te Oostburg liep vorige week op de hoek Burchtstraat-Eenhoornplantsoen plotseling de straat op, juist op het moment dat een vrachtauto, bestuurd door de heer C. van B. uit Zuidzande passeerde. Door krachtig remmen en zijn stuur naar links om te gooien, wist hij nog juist een aanrijding te voorko men, Het meisje kreeg echter de deur, die door het remmen opensprong, tegen het hoofd en rolde vlak voor een der achterwielen van de auto, die echter juist, tot stilstand kwam. Nadat de opgelopen hoofdwonde was verzorgd door dokter de Bruijckere uit Oostburg, kon het meisje naar huis vervoerd wor den. Weer succes. In het zangcrochet, gehouden in de wijk Eendveld (Knesselare) in België, behaalde Pierre Leenhouts uit deze ge meente de eervolle 5e prijs, ondanks grote tegenstand der plaatselijke favo rieten. Welpenhandenarbeidexpositie. In October zal de Welpenhanden- arbeidtentoonstelling, die door Neder land trekt, naar Zeeland komen. Deze expositie, die tot dusver in verschillende plaatsen van het land veel belangstel ling trok, is allereerst in Oostburg te zien. n.l. op 19 en 20 September. De vol gende plaatsen, die „aangedaan" wor den zijn Terneuzen, Middelburg en Goes. Retranchement Vicaris Hendriks bevestigd. Ds J. B. van Bork bevestigde in de kerkdienst van 28 Aug. de heer H. D. Hendriks als vicaris van de Ned. Herv. gemeente te Retranchement. Ds. van Bork vertrok inmiddels naar Eindhoven. Hij zal gedurende een jaar als legerpre- dikant werkzaam zijn. Lelijke val. Nadat er op de slechte toegangsweg KnokkeRetranchement reeds vele kleinere ongevallen waren voorgeko men, kwam dezer dagen een Duitser zo danig met zijn motor te vallen, dat hij door passerenden onder zijn voertuig vandaan moest worden gehaald. Hij had zich niet alleen ernstig bezeerd, doch ook zijn kleding werd in belangrij ke mate beschadigd. Cadzand Ringdijk opengesteld. De Ringdijk alhier, die met steun van rijk en provincie is vernieuwd, is thans opengesteld voor het verkeer. De verharding, die vijf en een halve meter breed is, bestaat uit klinkers en asphaltbeton. Sluis Foto-tentoonstelling. In het gemeentehuis alhier werd Zaterdag de tentoonstelling geopend van de foto's die ingezonden waren door vele amateur-fotografen, die inde maanden Juli en Augustus een bezoek aan deze gemeente hadden gebracht. Het ondeiwerp van elke foto moest be trekking hebben op Sluis of op de on middellijke omgeving. De heer G. J. van Oorschot, voorzit ter van de plaatselijke V.V.V., zeide in zijn openingswoord dat het de bedoe ling was deze tentoonstelling tot een traditie te maken, waarbij de opzet in de volgende jaren nog groter moet wor den. Spr. bracht hulde aan de jury, be staande uit de heren O. de Milliano, R. Grahame en W. H. Kapsenberg, allen uit Sluis, die het ingezonden materiaal met de grootste zorg had gesorteerd en beoordeeld. De jury had geen gemak kelijke taak, daar de onderwerpen nog al uiteen liepen. Burgemeester P. F. van Hootegem reikte allereerst een extra-prijs uit aan het jurylid, de heer Kapsenberg. Door de V.V.V. Sluis waren ook de juryleden in de gelegenheid gesteld een foto in te zenden die beoordeeld werd door enkele bij de opening aanwezige bestuursleden der V.V.V. De eerste prijs van de inzen ders werd toegekend aan de heer F. de Paauw uit Sluis, die een fraaie foto had ingezonden van een visser aan de vaart. De tweede prijs was voor H. v. d. Ven uit Heerlen; 3. J. Hovestadt te Bfes- kens; 4. W. A. Verbeek te Kruiningen; 5. G. de Bruijn te Sluis; 6. H. v. d. Ven te Heerlen; 7. J. Hovestadt te Breskens; 8. F. de Paauw te Sluis; 9. G. van Oor schot te Koudekerke. De voorz. bracht eveneens een woord van dank aan de P.Z.C. voor haar fraaie inzending. Na afloop van de prijsuit reiking was er gelegenheid alle foto's te bezichtigen, waarbij de jury inlichtin gen verstrekte aangaande de wijze van beoordeling. De tentoonstelling wordt gehouden in de hal van het gemeentehuis en is opengesteld voor het publiek van 912 en van 25 uur. Geslaagd. Voor het examen electra-winkelier slaagde te Amsterdam de heer A. E. Ohms uit Sluis. „Schoonheidswedstrijd". De omzetbelasting er af dus vanaf heden op alle winkel goederen IJzendljke Overplaatsingen. De opperwachtmeester van de briga de IJzendijke, P. Bosch, is met ingang van 1 Sept. overgeplaatst naar Sluis. In zijn plaats komt naar IJzendijke de op perwachtmeester C. Heijblom van de brigade te Hulst. Eveneens is de opperwachtmeester J. Oele van IJzendijke overgeplaatst naar Vlissingen. te-Breskens maakt bekend, dat uitbe taling van de prijzen en vergoedingen zal plaats vinden heden Vrijdag 2 September, bij de penningmeester, F. VAN DEN BROECKE, Hulludwarsstr. Breskens, tussen 6 en 8 uur. Fa. SMOOR DE HULSTER, Breskens De Diaconie der Hervormde Gemeente te Breskens vraagt zo spoedig mogelijk voor het jeugdlokaal, tegen nader over een te komen vergoeding. Nadere in lichtingen bij diaken D. H. MEEUSEN, Westlandstraat 17. in een aparte lokaliteit op de Amster damse luchthaven Schiphol zal worden opgesteld, zodanig is, dat de werkelijke vluchj tomstan digheden bijna volledig geïmiteerd worden. Slechts de hande lingen, die onder alle omstandigheden op grond van visuele waarnemingen uitgevoerd worden, dienen met het vliegtuig zelf geoefend te worden. In technisch opzicht zal de „vlucht- nabootser" zeer sterk afwijken van de linktrainer. Is deze laatste grotendeels mechanisch, de nieuwe oefen-stuur hut zal geheel electronisch werken. Ook maakt de trainer geen bewegin gen, zoals dat met de linktrainer het geval is. Behalve voor de training op de Dou glas DC-7, zal de oefen-stuurhut ook gebruikt kunnen worden voor een aan tal procedures in de DC-6A en B, voor zover deze toestellen overeenkomen met de nieuwe Douglas machine. PREDIKBEURTEN Zondag 4 September Aardenburg, 10,30 uur, Ds. Blom St. Kruis, 9 uur, Ds. Blom Biervliet, 9,30 uur, Eerw. Heer Heijboer, Zaamslag Breskens, 10 uur, Ds. van Beusekom Begin van de Zondagsschool 6,30 uur, geen dienst Cadiand, 10 uur, Ds, ten Cate Groede, 9,30 uur, Eerw. Heer Korpershoek, Vicaris te Overschie Heefdplaat, 11 uur, Ds. Blomaard Nieuwvliet, 10 uur, Ds. v. d. Graaff Oostburg, 10 uur, Ds. Hugo van Dalen Woensdag 7 uur, avondgebed Retranchement, 9,30 uur, Vicaris Hendriks Sehoondijke, 9,30 uur, Ds. Schopenhauer Collecte noodl. kerken en personen Zaterdag 7 uur, avondgebed. Sluis, 9,30 uur, Ds. Groenveld H. Doop St. Anna ter Muiden, 11 uur, Ds. Groenveld Waterlandkerkje, 10 uur, Ds. Bergsma Extra collecte kerkvoogdij IJzendyke, 9,30 uur, Ds. Blomaard Zuidzande 0,30 uur, Ds. Kuijlman H. Doop Doepsgez. Gem. Aardenburg 10,15 uur, Ds. Vis Vrij Evang. Gemeente Geen opgave Geref. Kerk Breekens 10 en 3 uur, cand. Van der Meulen Ev. Luth. Gemeente Groede, 3 uur, intrede Ds. Happee R.K. Parochie H. Barbara te Breiken» Zondag 4 September 14e Zondag na Pinksteren Universiteits-Zondag. Eerste H. Mis om 7 uur. Hoogmis om 10 uur. 's Middags om half drie, Lof In de week H. Mis om half acht. Donderdaggeboortefeest van Maria. Zaterdagavond om 7 uur, Lof. Te Knokke werd een schoonheids wedstrijd gehouden voor kinderen. Anneke Bakx uit Slius, nog geen an derhalf jaar oud, behaalde „een eerste grote ereprijs," meldt de „Brugsche Courant". Hoofdplaat Jongeman verdronken. De 25-jarige heer J. W. Rijckaert uit deze gemeente is Vrijdag jJ. in de zo genaamde Grote Put nabij de Roden- hoek (gemeente IJzendijke) door ver drinking om het lveen gekomen. R. was daar gaan vissen en hoewel hij die avond bij zijn moeder in IJzendijke werd verwacht, werd hij niet voor de volgende morgen vermist. Zijn lijk werd later op de dag opgehaald. Het slacht offer dat aan toevallen leed, is vermoe delijk tijdens het vissen onwel gewor den. Biervliet Ongeval. Maandagmorgen omstreeks 10 uur kantelde in de Ameliapolder alhier een tractor, waarmede de heer J. Rijnberg van Driewegen aan het ploegen was. De heer R. raakte met zijn linker voet bekneld. Met behulp van omwo nenden slaagde men er in het slacht offer te bevrijden. Dr. Kalkman uit Biervliet vervoerde het slachtoffer naar zijn woning en constateerde een gebroken enkel. Later werd de heer R. per ambulance-auto naar het zieken huis te Oostburg vervoerd. Aardenburg Teraardebestelling J. J. v. d. Hooft Op de Algemene Begraafplaats te Aardenburg werd Zaterdagmiddag ter- aardebesteld het stoffelijk overschot van de heer J. J. van der Hooft, oud-ge- meente-secretaris van Sint Kruis. De begrafenis werd wegens afwezigheid van ds. Vis van de Doopsgezinde Broe derschap te Aardenburg, geleid door ds. Groeneveld uit Sluis, waar de heer v. d. Hooft zijn laatste levensdagen in Ro- zenoord heeft doorgebracht. Wethou der A. I. Catsman van Aardenburg voer de, wegens afwezigheid van burgemees ter Van Dongen, het woord. Spr. her dacht de overledene speciaal als oud wethouder van de gemeente Aarden burg. De heer C. M. van den Broecke herdacht de overledene als oud-ontvan ger-griffier van diverse polderbesturen. Ook de heer J. M. Paridaen herdacht in zijn functie als secretaris van de Ver eniging van burgemeesters, secretaris sen en ontvangers in West Zeeuwsch- Vlaanderen de oud-gemeente-secretaris van Sint Kruis. Na de toespraken werd door velen de laatste eer aan de overledene bewezen door het strooien van bloemen. FILMNIEUWS Zaterdagavond zal in het Luxor- Theater te Breskens vertoond worden de aangrijpende en sensationele kleu renfilm The Snows of The Kilamanja- roe. De meest fantastische opnamen o.a. van de beklimming van de Mount Everest. Een film waarbij jammer ge noeg diverse slachtoffers te betreuren waren. Zij zal echter een onvergetelijke indruk bij U achter laten. Zondagavond zal om 7 en om 9 uur vertoond worden een der grootste kleu renfilms van deze eeuw, SHANE. Een epos van het Westen. Nimmer bracht het witte doek U een schonere beleve nis. Bemanningen vliegen op de grond" met DC-7C „vlucht-nabootser" De K.L.M.-bemanningen, die in 1957 met de nieuwe Douglas DC-7C-vliegtui- gen de lucht ingaan, zullen een trai ning voor deze machine krijgen in een z.g. „flight-simulator". Dit is een ge trouwe copie van de cockpit van de DC-7C en deze is dus voorzien van alle instrumenten, die in de practijk aan wezig zullen zijn. Ook als de DC-7C- vliegtuigen. waarvan de K.L.M. er 10 heeft besteld, in gebruik genomen zijn, zal deze „vlueht-nabootser" zeer nut tige diensten blijven leveren. Momenteel wordt voornamelijk met linktrainers geoefend in het blindvlie- gen. Deze trainers bevatten echter al leen vlieginstrumenten en bieden en kel plaats aan één vlieger. Straks, met de nieuwe oefen-stuurhut, kan de ge hele bemanning, bestaande uit vlie gers. de boordwerktuigkundige en de telegrafist, tegelijk oefenen. Géén in strument, of het nu betrekking heeft op het vliegen, de motoren of de radio, ontbreekt in de cockpit. Elke hande ling van een der bemanningsleden wordt nauwkeurig geregistreerd door de 'instrumenten en gecontroleerd door de instructeur. De „simulator" bootst alle vlieg-, naderings- en startprocedu res getrouw na. terwijl voorts de z.g. cockpitchecks volledig - als ware het een echte DC-7 - uitgevoerd kunnen worden. Bij de nieuwe methode kan ook op de samenwerking tussen de beman ningsleden onderling worden gelet en kunnen zij in onverwachte situaties worden gebracht. De cockpit-opleiding is zo realistisch dat b.v. de telegrafist op gezette tijden gedurende „de vlucht" positiepeilingen op radiobakens kan uitvoeren. Het ge luid van de motoren zal luider worden, als de gashandle open gaat. Zelfs zul len de banden aankondigen, dat zij contact met de landingsbaan gemaakt hebben. Hieruit blijkt reeds, dat de constructie van de oefenstuurhut, die Vanaf heden geen omzetbelasting meer, dus Confectiemagazijn

De Schakel | 1955 | | pagina 3