stel van B. en W. voor kennisgeving werd aangenomen. Voor de vacature van gemeente-ont vanger hadden zich 11 candidaten aan gemeld, waarvan 3 niet in aanmerking kwamen wegens het niet bezitten van het vereiste diploma. Uit de resterende 8 sollicitanten hadden B. en W. een voordracht van twee opgemaakt, n.l. 1. J. de Doelder, commies ter secreta rie van Biervliet en 2. S. W. Schellin- ger, adjunct-commies ter secretarie te Renkum. Alvorens tot stemming over te gaan beraadslaagde de raad vrij langdurig in besloten zitting. In open bare zitting vond de stemming plaats. De heer J. de Doelder bleek met 4 st. te zijn benoemd, de heer Schellinger verkreeg 3 stemmen. De heer A. A. Verbuijt (oud-weth.l vroeg ontslag als onbezoldigd ambte naar van de Burgerlijke Stand, wat hem onder dankzegging voor de bewe zen diensten eervol werd verleend. Wegens de benoeming van de heer H. P. Everwijn tot burgemeester van Zuidzande, werd hem eervol ontslag verleend als onbezoldigd ambtenaar van de Burgerlijke Stand, terwijl hij tegelijkertijd tot bezoldigd ambtenaar Man de Burgerlijke Stand werd be- noemd. Voorts werden nog twee onbe zoldigde ambtenaren van de Burgerl. Stand benoemd, n.l. de heren H. Goe- degebuur (weth.) en J. de Doelder, zo dat de gemeente Zuidzande thaps 4 ambtenaren der Burgerl. Stand heeft, zoals voorgeschreven is. Een aantal salariswijzigingen voor het gemeente-personeel twerden inge voerd ingevolge de terzake door de Mi nister van Binnenlandse Zaken gege ven richtlijnen en wel voor het secre- tairie-personeel,, schoolschoonmaakster- sehoonmaakster van het gemeentehuis. De plaatselijke arts vervult de func tie v. gemeentearts, lijkschouwer, vac cinateur en armendokter, waarvoor hij in totaal een salaris van f 706,- geniet. Deze salariëring is te hoog voor de ge leverde prestaties, immers er is geen armenpractijk meer. G.S. zijn van me ning. dat bij eventueel ontslag van de hulidige functionaris een nieuwe sa- larirsegeling ontworpen dient te wor den. B. en W. menen thans de raad reeds voorstellen te kunnen doen het salaris van de huidige functionaris op een vast bedrag te fixeren, welk bedrag aan geen wijziging meer onderhevig is n.l. f 750,- terwijl B. en W. verder nog voorstellen de functie van genoemde functionaris als gemeente-geneesheer te willen betitelen. De raad ging met genoemde voorstellen accoord. Het salaris van de gemeente-werk man werd eveneens herzien. Thans kende de raad hem een bezoldiging naar een hogere klasse toe. terwijl de raad voorts nog bepaalde, dat het dooi de gemeente-werkman als particulier onderhouden van graven niet meer ge oorloofd is en in den vervolge slechts graven onderhouden kunnen worden, waarvoor aan de gemeente een zeker bedrag door betrokkenen dient te wor den voldaan. Het ambtenarenreglement en de arbeidsovereenkomsten verordening werden gewijzigd, onder meer met be trekking tot de vacantietoelage en de bezoldiging als noodwachter. enz. Gezien het feit, dat het vreemdelin genverkeer in de zomer te Zuidzande steeds toeneemt, is bij B. en W. het denkbeeld gerezen, toe te treden als lid van de A.N.W.B. tegen een jaarlijkse contributie van f 25,-. Immers, de A.N. W.B. doet voortreffelijk werk door het plaatsen van wegwijzers voor de weg gebruikers, terwijl deze instelling op verkeerstechnisch gebied regelmatig waardevolle adviezen geeft, wanneer haar hulp wordt ingeroepen. De raad mantel uit en hing die aan ret han gertje in de kast. Met haar tas onder de arm keek ze nu naar het nog ledige kantoor, waar enkele tafels stonden ffn een tweetal schrijfmachines. De directeur ging haar voor en licht te een kap van een der machines. „Dit is voortaan de uwe," zei hij, ,,zo goed als nieuw. Daar is wel een vel papier. Ik zou zeggen: tikt U eerst maar eens een beetje om de machine onder de knie te krijgen. Elke schrijfmachine heeft z'n eigenaardigheden, dat weet ik zelf wel. Over een half uurtje zal ik U wat werk geven". Joktei dee<t wat haar opgedragen was en draaide een vel papier in de machine. Werktuiglijk begon ze te tik ken. Nu. het viel mee. De machine tik te soepel en de aanslag was licht. Dat zou wel gaan. Na een poosje kwam de directeur weer. een stapel instructies onder de arm „Leest U die eerst eens even rus tig na," adviseerde hij, „dan wordt U een beetje wegwijs in het werk. Ik weet wel. dat, alles veel gemakkelijker zal gaan. als U wat meer routine hebt Doe maar kalm aan en als U iets niet weet, vraagt U me gerust". Om tien uur kwam er een klant voor het loket. Joke wist niet. of het ook tot haar taak behoorde om klanten te helpen, maar ze deed. wat in de ge geven omstandigheden het beste was en vroeg, waarmee ze de bezoeker van dienst kon zijn. Deze 'toondo een cheque. Joke ging met het panier naar het privékantoor en de directeur ging met linar mee terug naar een grote kaartenbak. „Kijk eens. dit ziin de kaarten van alle rekeninghouders. U kunt hierop zien, hoe groot het saldo onderschreef de belangrijke taak, die de A. N. W. B. vervult en besloot met ingang van 1 Januari 1956 als lid toe te treden. Voorts werd besloten lid te worden van de gemeenschappelijke re geling inzake behandeling van gemeen schappelijke pers.aangelegenheden. Op voorstel van B. en W. werden de volgende subsidieaanvragen afgewe zen: van de Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods Heiligen Naam, de Cefttrale van Katholieke Mi litaire Tehuizen, het Humanistisch Thuisfront. Op voorstel van B. en W. werd be sloten tot aanschaffing van brandblus- middelen over te gaan. De begroting 1955 werd gewijzigd. Hoofdplaat. Raadsvergadering De gemeenteraad kwam vorige week in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester J. F. C. Temmerman. Afwezig was de heer E. A. Steijaert (met kennisgeving). De notulen der vorige vergadering werden ongewijzigd vastgesteld, nadat de heer Th. H. Wieleman had verzocht in de toekomst de notulen kort na de raadsvergaderingen in afschrift te ont vangen. Weliswaar worden de notulen in afschrift toegezonden, maar naar de mening van de heer Wieleman ge schiedt dit veel te laat, zodat men niet alles meer precies weet. De voorzitter zegde toe in den vervolge de notulen uiterlijk binnen drie weken na de ver gadering te zullen toezenden. Medegedeeld werd van de opzichter van het Ingenieursbureau van Hasselt en de Koning de verzekering te heb ben gekregen, dat de riolerings- en be- stratingswerken in de gemeente medio September gereed zullen zijn'. Voorts werd meegedeeld, dat de pompinstalla- tie voor de riolering aanbesteed werd. De fa. Hubert Co. te Sneek schreef in voor f 12060,- evenwel op voorwaar de van een vijf en een halve maande lijkse levertijd. Voor de buurtschappen Hoogeweg en Slijkplfcat werd een droogpoederblus- apparaat aangeschaft. Op voorstel van B. en W. werd be- loten aan de gemeente Bolsward een telegrafische gelukwens te zenden ter gelegenheid van het 500-jarig bestaan van deze gemeente als zelfstandige stad. De Minister van Economische Zaken had naar aanleiding van de hem ter goedkeuring toegezonden en door de raad van Hoofdplaat vastgestelde ver ordening op de winkelsluitingswet 1951 enkele opmerkingen, welke betrekking hadden op redactieverbeteiringen van deze verordening. Z.h.st. stemming bracht de raad de gewenste verbete ringen aan. Op voorstel van B. en W. werd, mede gezien de financiële omstandigheden van de gemeente, de subsidieaanvrage afgewezen van: de Johanna Stichting te Arnhem, het Humanistisch Thuis front en de Stichting Zeeuwsche Volks universiteit, welke laatste vroeg om een bijdrage in de vervoerskosten der Hoofdplaatse schoolkinderen voor het bezoek aan het z.g. Jeugdtoneel te Oostburg. Een nieuwe verordening regelende de jaarwedden van de ambtenaren ter gemeente-secretarie, werd vastgesteld, evenals die voor de gemeentewerkman. De derde begrotingswijziging 1955 werd eveneens vastgesteld, nadat hier op een uitvoerige toelichting was ge geven. Een deel der posten betrof het rechttrekken hiervan omdat de begro tingsbedragen waren oversölïreden of niet volledig werden uitgegeven. Voorts werd in genoemde wijziging opgeno- is. Iedere cheque en iedereen, die om geld komt, controleert U aan de hand van het saldo. Het zal U wel duidelijk zijn, dat het saldo altijd groter moet zijn dan het bedrag, dat men vraagt. En hier is de sleutel van de kas. Steeds weer afsluiten, als U klaar bent want vergeet niet, dat het hier tenslotte een bank is. Deze cheque laat U nogmaals tekenen op de achterzijde en daarna kunt U het bedrag uitbetalen". Later op de morgen kreeg ze de post te verwerken: girostortingen en bank giro's. Die moesten allemaal bij geboekt worden op de kaarten en de rekening- couranthouders moesten hijervan alle maal bericht hebben. Joke had de eer ste dag al bekeken, dat ze hier vol doende werk zou hebben. De tweede dag hoorde ze iets, dat ze minder prettig vond. Terwijl ze met de tram terugtreed, raakte ze in gespek met een dorpsgenote. En van haar hoorde ze, dat de nieuwe directeur iemand was, die niet altijd zijn han den thuis kon houden. Het vorige meis je was daarom weggegaan. Ze kwam uit een der polders in de buurt. Joke dacht er het hare van en toen ze de naam van het betrokken meisje hoorde, was ze weer gerust. Die had nu niet bepaald een goede naam: zou ze er zelf geen aanleiding toe gegeven hebben? En zou het wel waar zijn? Er werd toch al zoveel gekletst. Misschien waren de druiven ook wel zuur ge weekt. Enfin, zij zou er wel voor zor gen. dat ze geen aanleiding gaf. En anders, ze kon gaan wanneer ze wilde. Ze behoefde er haar brood niet te ver dienen. dat stond even wel op de plank. (Wordt vervolgd.) men een verhoogde belastinguitkering ingev. de schoolgeldwet ad f 3.513,99 opgenomen en een verhoogde uitkering wegens de verhoogde jaarwedden van de burgemeester, ontvanger, secretaris en de ambtenaren ter secretarie. G. S. maakten bezwaar tegen het feit, dat dit jaar, in afwijking van haar vorig jaar bekendgemaakte wens, geen f5000 werd gereserveerd voor de te zijner tijd Uit te voeren wegverbetering Hoofd- plaat-Breskens. In de begrotingswijzi ging werd thans de gewenste reserve ring opgenomen. Tijdens de rondvraag vestigt de heer V. de Ruijs-cher de aandacht van B. en W. op het hinderlijk plaatsen van landbouwwerktuigen in de Haven straat. De voorzitter zegt toe hiertegen op te zullen treden en zo nodig de raad voorjtellen te doen tot het vaststellen van verbodsbepalingen. De heer Wieleman doet de suggestie oude keien te gebruiken voor het be straten van de beide naast de midden- baan lopende rijbanen in de Haven straat en voorts voor de rabatten oude keien te benutten. De voorzitter zegt toe een en ander onder de aandacht van v. Hasselt en de Koning te bren gen. De heer P. Dekker informeert naar de stand van zaken, met de wegverbe tering HoofdplaatBrevkens. De voor zitter kon niets met zekerheid hierom trent mededelen, wel, dat de gehele Uitvoering afhangt van de werkgele genheid in de gemeente. De heer de Ruijsscher brengt het nieuwe sportterrein ter sprake. De voorzitter zegt, dat het besluit van de raad betreffende de pachtontbinding voor de voor het sportterrein benodig de grond aan G.S. ter goedkeuring is toegezonden. Ingezonden Hebt dank gij werkers! De dagen van werken en zwoegen voor onze Visserijfeesten zijn dus weer voorbij en hoewel de weergoden ons deze keer niet erg gunstig gezind ge weest zijn, in tegenstelling met de 2 voorafgaande jaren, mogen wij toch nog niet ontevreden zijn. Als we zien wat een massa volk! de Zaterdag door de regen verjaagd werd en horen wat er nog gereed stond om per boot Bres- kens te bezoeken, dab stemt dit, on danks de pech van het weer, tot grote dankbaarheid. En als men dan de dui zendkoppige menigte bij het vuurwerk zag, dan vraagt men zich af, waar haalt men nog de moed vandaan om bij zulk weer nog naar Breskens te ko men. Maar men weet zo zachtjes aan overal, dat, waar men zich in Breskens aanzet om iets goeds te brengen, dit ook gebeurd en men heeft er de risico van een nat pak voor over gehad om er bij te zijn. Men moet daarom bewon dering hebben voor de muziekcorpsen, de mensen der praalwagens en alles wat aan de optocht heeft medegewerkt, om toch te starten en dat 2 dagen bij zulk een weer. En niet te vergeten de dames-voetbalsters die in zulk weer toch een sportieve strijd hebben gestre den en zich niets van het vette veld hebben aangetrokken. Dat de zeilers niet uitvoeren zal niemand hen hebben kwalijk genomen bij zulk een slecht weer. Maar ze waren gereed en dat zegt genoeg. En wat prettig heeft toch nog het talrijke publiek (gezien naar de weersomstandigheden) genoten v. h. optreden der radio- en de rolschaats- artisten. En dan de Taptoe, hoe stil en eerbiedig werd geluisterd naar deze su blieme uitvoering. En dan de Maandag! Goed weer! En het was eivol in Breskens. De jaar markt, zo goed geslaagd als niemand ooit had kunnen denken. Daar ligt ter rein braak voor de Winkeliersvereni ging en de middenstand van Breskens. Daarom kam ons Comité, ondanks pech, toch nog tevreden zijn, vooral tevreden over de ijver en werklust van zo velen. Tevreden over de werkers aan, de straatversieringen, de praalwagens, de voetbalsters, de muziekcorpsen, tevre den vooral over de prachtige regeling door de Rijkspolitie van verkeer en af zettingen, tevreden over alle wer kers aan dit feest. Maar wat ons het meest getroffen heeft is de geste, na de feesten, van een werkman, ingezetene uit onze gemeente, die vóór het feest tegen het bestuur zei: heel Breskens moest donateur van zo iets zijn, en na het feest het bestuur een gift ter hand stelde eh zei: het is niet veel dat ik missen kan, maar jullie hebt al tegen slag genoeg gehad en zo iets als ons Visserijfeest moet gesteund worden, want daarmee kunnen wij nog wat be reiken voor ohze gemeente. Dit voor anderen, die er meer bij geïnteresseerd zijn dan deze werkman. Een zo prach tig gegeven voorbeeld, is voor ons het lichtpunt van deze dagen. Bravo voor zo een geest. Deze geest moeten wij hebben, niet om dit geld, maar om de daad die er uit spreekt. Daarom gij allen, die Uw kans, door niet daadwerkelijk mede te werken, hebt laten voorbijgaan, laat dit een volgende keer niet meer gebeuren. En tot U allen, die door Uw mede werking in geld, maar vooral door Uw medewerking in werklust en ijver dit Visserijfeest toch hebt doen slagen, zeggen wij: hebt dank gij werkers Plaatselijk Nieuws Breskens Geslaagd. Te Breda slaagde voor het diploma schoenhersteller (A.) de heer D. A. van Wijck alhier. Benoeming. Aan de Wilhelmina-Fröbelschool te Breskens is benoemd tot le helpster mej. S. Lako te Groede (Kruisdijk). Zwemmen. Bij de Zeeuwse zwemkampioenschap- pen die Zaterdag j.l. in het Middelburg se zwembad werden gehouden, wist on ze dorpsgenoot, de heer P. van den Heuvel op het nr. 200 m. schoolslag zich tweede te plaatsen in de goede tijd van 3.05.2. Zwemproeven. In het Wilhelmina-Zwembad te Bres kens zijn zwemproeven afgenomen voor het behalen van diploma's van de K.N.Z.B. Het diploma (zwemproef) behaalden: Betsie de Jong, Groede; T. v. d. Waal, Schoondijke; A. v. d. Waal, Schoondij- ke; S. Verduijn, Breskens; E. Dieleman, Breskens; C. de Roo, Breskens; D. de Roo. Breskens; R. Hamelijnck, Bres kens; J. Fenijn, Breskens; J. Risseeuw, Groede; L. Smallegange, Breskens; M. Becu, Groede; W. Albregtse, Breskens; R. v. d. Panne, Breskens; A. Calon, Hoofdplaat; B. Calon, Hoofdplaat; E. Sturm, IJzendijke; Th. de Rijcke, IJzen- dijke; A. v. d. Broecke, Breskens; B. Klaassen, Breskens; H. v. Haneghem, Breskens; C. Verstraaten, Breskens; J. Scheerens, Oostburg; H. Fenijn, Bres kens; P. de Koning, Breskens; J. de Feijter, Breskens; M. v. d. Velde, Bres kens; J. Hendrikse, IJzendijke; R. Goet- hals, Breskens; I. Goethals, Breskens; F. Stokkerman, Groede; C. van Melle, Breskens; W. v. d. Broecke, Breskens; J. Haak, Groede; H. Becu, Groede; P. Leroux, Terneuzen; C. v. d. Velde, Bres kens; J. v. Helsdingen, Breskens; C. de Zeeuw, Breskens; T. Seuss, Breskens; P. de Baare, Breskens; J. Vermeulen, Breskens; W. du Bois, Zuidzande; A. de Meester, Breskens; J. de Lobel, Bres kens; L. Bouwens, Groede; P. Bruij- nooge, Breskens; R. Vergouwe, Bres kens; N. Reijnhoudt, Breskens; J. Du- sebout, Breskens: B. Verdouw, Bres kens: H. de Lobel, Breskens; A. Dierx, Breskens: P. Versprille, Breskens; F. Alberti, Oostburg; S. v. Belois, Bres kens; J. Hooftman, Breskens; F. de Boer, Breskens; J. Oosterling, Breskens; J. Cappon, Breskens; W. Ekkenlius, Breskens; A. Schouten, Breskens; R. de Bree, Groede; R. v. d. Hooft, Groede; E. Hamelijnck, Breskens; A. Zegers, Breskens; S. Versprille, Groede: W. de Looze, Breskens; J. Jacobs, Breskens; A. Jacob's Breskens: A. Labijt, Nieuw- vliet; A. v. d. Walle, Breskens; G. Dreve, IJzendijke; R. Hesseiing, IJzendijke. Diploma II behaalden: L. du Fossé. Breskens; C. du Bois, Breskens; S. Vergouwe, Breskens; R. Dierx, Rotterdam: P. Verkruijsse, Groe de; R. Gilles, IJzendijke; H. de Hulster, Breskens: J. Zegers, Breskens; T. v. d. Heuvel, Breskens; P. Cruson, Breskens; F. Klaaijsen, Breskens; C. de Zeeuw, Breskens; A. Kant, Breskens: K. Cru son, Breskens; G. v. Exter, Breskens; J. Willemkens, Breskens; P. Koster, Breskens: F. Jansen. Breskens; A. v. d. Vijver, Breskens; W. Verplanke, Bres kens: T. Keijmel, Breskens; J. Fortrie, Breskens; B. de Zeeuw, Breskens; M. v. d. Lijke, Breskens; I. Govaert, Groede; Th. Govaert, Groede: I. Buize, Groede; M. Hcndrike, IJzendijke. Schoondijke Aardappelkoelhuis geopend. Onder grote belangstelling van de zijde der boerenorganisaties, het ge meentebestuur en het Rijkslandbouw- consulentschap, opende de heer ir. W. J. Bruijnooge Vrijdagmiddag het door hem nieuw gebouwde aardappelkoel huis aan de Nijverheidsstraat alhier. In een korte welkomsttoespraak, wel ke de heer Bruijnooge tot de genodig den richtte, zette hij de omzwaai van architectuur naar aardappelkoeling uit een. Hieruit bleek, dat de heer Bruij nooge de architectuur niet ontrouw wordt, doch dat hij dit koelhuis bouw de voor de toekomst van zijn kinderen. Daar de burgemeester wegens vacan- tie verhinderd was, verrichtte wethou der Joh. de Feijter de opening. Zoals meer gebruikelijk bij openingen, klem de de deur, waardoor de opening niet zo vlot ging als wel wenselijk was. Dit mocht niet verhinderen, dat de aanwe zigen en vooral de deskundigen onder hen grote waardering hadden voor het nieuw gebouwde koelhuis, dat naar de eisen des tijds is ingericht. De wnd. Rijkslandbouwconsulent, ir. M. Sanders, sprak dan ook zijn grote voldoening over deze totstandkoming uit en hoopte, dat het de ondernemer met zijn aardappelexperiment goed zal mogen gaan. Weth. de Feijter bezag de nieuwe firma als een winstpunt voor de gemeente. Het koelhuLs is naar de eisen des tijds ingericht. Bedrijfsleven bete kent werk voor velen, werk geeft weer een grotere bestaansmogelijkheid voor de neringdoenden. Spr. wees er echter op, dat de aardappel een gevoelig pro duct is voor prijsschommelingen. Hij

De Schakel | 1955 | | pagina 2