Koninginnedag DE OUDE STRIJD De schakel ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 10e Jaargang Nummer 553 Vrijdag 2 SEPT. 1955 Drukkers-UitgeverijFirma SMOOR DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs: f 1,10 per kwartaal; franco per post f 1,25 Prijs der advertentiën: 10 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen'' 10 cent extra, Onze geëerbiedigde Koningin-Moeder heeft haar 75e geboortedag mogen vie ren, een feit, dat het weergeven van enkele fragmenten uit een dagboek van jaren geleden wettigt, jaren, waar in zoveel zich om deze koninklijke fi guur bewoog. Schrijver had in de oorlogsjaren het voorrecht enige tijd in de nabijheid onzer vorstin te wonen n.l. te Ro- champton-Londen XV. Wist de vijand van haar verblijf al daar? De bombardementen toch wer den heviger. Een hel brak los over Ro- champton. Hjarer Majesteits huis werd getroffen, een nederlands politieman daarbij gedood, een tweede gewond. Deze was Breskens' vroegere wacht meester v. d. Moere - de man van leusachtige gestalte. Hare Maje teit vertrok naar enigs zins rustiger oorden en na een harte lijke afscheidsgroet aan de omwonen den. Het waren wellicht deze omstan digheden, welke haar verhinderden de viering van haar geboortefeest in Queens Hall bij te wonen. Dagboek. 31 Aug. 1940. Gisterenavond wegge jaagd van de radio door bomaanval. Verlieten vanmorgen 3 uur de schuil kelder om te trachten nog een paar uur rust te vinden, wat eerst gelukken zou na een borrel. Loerde nog even buiten. Als zo vaak stonden de Lon- dense Dokken ver van ons verwijderd in lichterlaaie. Overigens vreemde rust over alle? na het nachtelijke geweld. De rook der dokken hing honderden meters hoog. Daar achter kwam schuchter de sterrenhemel te voor schijn. Jupiter en Saturnus weer trouw op hun post. Venus rees boven de horizon. Castor en Pollux drijvend door de ruimte schenen elkaar aaneen touwtje vast te houden en in het noor den begon de grote Beer al wat op zijn kop te staan. Schot door de bol Een beer, roofklauwen, Littauwen Zo'n „quick one" schijnt toch even de ellende van het ogenblik te verja gen uit de geest, zelfs de gedachte aan Ruyriese onbetrouwbaarheid. Naar de city. Een bomaanval belette ons te lunchen. Konden nog net voor we de shelter invluchtten een zak Vic torias op de kop tikken, heerlijke grote pruimen. Na het „all clear" naar Queens Hall, waar 3000 nederlanders bijeen waren. Ook de prins was er. Een goed orkest, beste tea, enthousiasme! Ontmoetten veel vrienden. Plotseling kwam een stuurman van de grote vaart op ons af, Mookhoek van Breskens. Vaart op de „Moena" waar ook Jaap Termeulen aan boord is. Vernamen ellendige bi- zonderheden van Breskens Van het „signal danger" niets ge hoord. En toch hielden hoog boven ons de Spitfires de moffen weg. Twee duit- se vliegmachines ploften neer in de straten. 30 Aug. 1941. Somerset. Volgden in de radio de feestviering in Regents Park, Londen van de ge wichtige dag op morgen. FEUILLETON Een verhaal van de water vloed op een Z.-H. eiland, door HENK VAN HEESWIJK 4 Toch mocht ze Klaas wel. Eens had hij haar op een avond thuisgebracht. Dat was na de uitvoering van de mu ziek. Jannie was niet erg lekker ge weest en Joke was dus alleen naar het dorp gegaan. Daar was Klaas ook. Na afloop had Klaas zich bij haar ge voegd; hun wegen gingen immers gro tendeels dezelfde kant uit? Bij de vier sprong had Joke haar hand uitgesto ken om afscheid van hem te nemen, maar Klaas had nonchalant gezegd: „Ik breng je wel even thuis". Bij het hek hadden ze nog even staan praten. Zoals dat gewoonte was. Meer niet. Opnieuw hiad Joke haar hand uitgestoken en hij had die zacht gedrukt. Dat was alles geweest. Mis schien had ze in stilte gehoopt, dat hij haar een zoen zou geven. Ook daar stak ten slotte niets in. Ze was jong en Klaas had een aardige snuit. Doch de jongeman had echter op zijn ge wone, rustige toon gezegd: „Nou, wei- Oproep aan Batavia, Pretoria, Suri name, Curacao, New York, Canada, Prinses Juliana, Marine, Koopvaardij. Allen antwoordden. De wereld was om sponnen met hollandse draden. Aan doenlijk het bootmaiis fluit je van de marine en de sirene van een vracht stomer. 31 Aug. 1941. Willemientje is jarig! We wensten elkaar geluk hiermede. Want wie hield als Zij ons uiteengeslagen volkje bijeen? Wie tprak zulk een be moedigend woord tot de bedrukten in Nederland? Wie heeft als Zij gearbeid om ons rijk te behouden? Kom, de oranjeknoopjes opgestoken en mede met een engelse vriendin in haar auto naar haar kerk te Langport. De vicar herdacht Hollands Konin gin in zijn gebed. In zijn rede richtte hij zich tot de engelse kinderen nabij het spreekgestoelte en vertelde ze van Holland. Mijn zuster dankte hem later voor zijn gevoelvolle woorden. Radio de hele dag in het teken van Holland. Vierden het feest bij vrienden. Terwijl het laatste daglicht tussen dennen en lorken naar binnen zeefde en speelde met het lamplicht weer klonken: „Piet Hein," „Turf in je ran sel" en „Als de tros wordt losgesme- ten". Het laatste couplet hiervan was: „Toen ons land werd overrompeld en de plank werd weggeroofd Kijk, zulke dingen doen je wat. Maar dat we die plank weer zullen leggen waar ze behoort, daar kun je donder op zeggen. En die rovers smijten wij er uit! Hoe moeten onze mensen in Neder land te moede zijn, als zij zich Ko ninginnedag van vroeger voor de geest halen? Zie, dan smaken hier de feeste lijke hapjes niet meer zo. Dan wil er iets als machteloze woede in je op- barsten. En als je dan weer alleen bent, boordevol geladen met indrukken, grijp je naar je pen en slaat aan het rij men. En je zendt een fel gedicht weg ter plaatsing in het „Weekblad voorde Nederlandse Militairen in Engeland" getiteld: 31 Augustus 1941 Wij weten het HOLLAND Een traan is gevloeid Toen ver uit de aether Uw oor werd geboeid Door 't aloude landslied Op 't feest der vorstin; Eens 't feest van de natie Van Dollard tot Zwin. Wij weten het HOLLAND Uw vuist is gebald, Nu van verre kust De klaroen heeft geschald Een glimp zendend U Van wat was En zal zijn! Eens vrij van 't geboeft En zijn „Wacht aan den Rijn". Wij kennen hem HOLLAND Die schreeuw van Uw hart, Nu door minderwaard'gen Gij fel wordt getart, Geknecht en bestolen Door Ariersklit En toch bleef de geest Van een Tromp, een de Wit „Wilt heden nu treden" Hebt gij het gehoord? En „Bergen's Ontzet" En ..De plank moet van boord?' O, dra - met God's wil - terusten, Joke" en had zich omge draaid. Jammer van die kletserij. Wat zei men in de polder? Er is geen koe bont, of er is wel een wit vlekje aan. Maar ze bedoelden het anders als het spreek woord, precies andersom. Zo op het oog was er niets op die jongen van Van der Waal aan te merken, maar nu bleek toch, dat hij ze achter z'n elle bogen had. En als hij dat vrouwtje in het Strijense nu maar getrouwd had, dan was er nog niets overboord ge weest. Zulke dingen gebeurden wel meer op het eiland en nu ja, het deugt niet. maar alia het vlees is nu eenmaal zwak. Maar dat je zo'n vrouwtje nu nog liet zitten, nee, dat was nou juist het lelijke. Ze kon zich zelf wel redden, daar niet van, ze had ook centen. Maar je naam was toch maar lelijk te grabbel gegooid, o zo. De jongen in kwestie wist alles van het geroddel af. Maar hij reageerde er niet op. Hij merkte best, dat de dor pelingen en ook de mensen in de pol der hem anders aankeken dan enkele maanden geleden. Ze meden hem. Men en, die hem anders altijd vrien delijk groetten, draaiden nu hun hoofd om als ze hem tegenkwamen. En el ders op het eiland werd er tegen de middag nog wel eens gezegd: Klaas, kom even binnen, jong, dan kun je mee koffiedrinken. Ook dat hoorde hij Wordt die brug weer gelegd, Gereinigd Uw grond, De verrader berecht. Houdt moed, stelt het baken; Ziet uit langs de ree; De vaan van ORANJE Zal blinken uit zee. Reeds nu straft zichzelve Het duitse geweld. Reeds nu van „het beest" Zijn de dagen geteld. L. B. Plaatselijk Nieuws Breskens Raadsvergadering. Maandag j.l. kwam de raad dezer gemeente in vergadering bijeen. Bij de aanvang der agenda maakt de heer de Feijter er aanmerking op, dat de notulen niet meer worden voor gelezen, doch in afschrift aan de leden worden toegezonden. Een door de Raad ontvangen ver zoek van de vereniging „Ceres" te Oost burg om haar een lening te verstrek ken van f 9000,- voor het financieren van een in deze gemeente op te rich ten diepvriesinstallatie, wordt om na der advies teruggegeven in handen van burgemeester en wethouders. Nu het overleg tussen burgemeester en wethouders en de fa.'s Cambier en Woittiez om te komen tot verbreding van de straat, die van de Haven West zijde naar de Duinstraat leidt, geen resultaat heeft gehad, vraagt de heer Seuss. welke weg nu ingeslagen moet worden om te komen tot het beoogde doel. De voorzitter antwoordt, dat al leen door onteigening de nodige grond voor straatverbreding verkregen kan worden. De huren van alle in de gemeente aanwezige woningwet- en noodwonin gen zullen met ingang van 1 Septem ber a.s. met 5 pCt. verhoogd moeten worden. Burgemeester en wethouders zullen trachten voor de noodwoningen i.v.m. de kwaliteit dier woningen ont heffing van de huurverhoging trach ten te krijgen. In de vacatures in de gemeenteraad ontstaan door het overlijden van de heer C. van Oostenbrugge en het be danken van de heer A. J. van de Velde, is voorzien door benoeming van de he ren M. P. Meeusen en W. C. van der Hooft. Beiden worden als lid van de raad toegelaten. De verordening op de heffing van reinigingsrechten, welker geldigheid op 1 Januari 1956 afloopt, wordt m.i.v. dezelfde datum ongewijzigd opnieuw vastgefteld. De verordening op de hef fing van begrafenisrechten wordt even eens opnieuw vastgesteld per 1 Janu ari 1956. waarbij de tarieven enigszins worden verhoogd. De regeling betreffende de verzeke ring van gemeentegelden tegen bena deling door plaatselijke ambtenaren en anderen wordt voor onbepaalde tijd verlengd. Er wordt een nieuw ambtenaren reglement, arbeidsovereenkomstenver ordening en wachtgeldregeling vastge steld, evenals een nieuwe salarisveror dening voor het personeel der gemeen te-secretarie. Een tweetal verzoeken van het be- nu niet meer. Tegenwoordig zette hij zich naast de arbeiders neer aan de dijk, at er zijn brood en dronk uit zijn kruikje de kouwe koffie. Rookte daar na zijn sigaret en keek naar de lucht om het weer te controleren. Daarna weer aan het werk, zwijgend meestal, een enkele maal aanwijzingen gevend. Het kon hem allemaal weinig schelen. Van wat de mensen van hem zeiden, trok hij zich niets aan. Gelukkig was hij van iedereen onafhankelijk en zijn bazen maakten er zich niet druk over. Zijn werk was in orde en dat was toch de hoofdzaak. Hij dronk niet en be moeide zich verder met niemand. Als hij al eens zin had in ontspanning, wel, dan stapte hij op de tram en reed naar de stad. Eén vriend had hij, een boe renzoon uit Munnikenoord. Daar trok hij in de regel samen mee weg; daar mee had Joke hem ook die avond in de tram gezien. De laatste dagen voor Joke in Mun nikenoord aan het werk zou gaan, oefende ze zich op de schrijfmachine. De dag, nadat ze de betrekking had gekregen, was ze naar Rotterdam ge gaan en had daar een koffermachine gekocht. Nu zat ze thuis ijverig te tik ken om wat routinè te krijgen. Ze wist drommels goed, dat haar diploma geen bewijs van routine was.Datlkreeg je pas in de practijk, maar ze kon zich zelf wel een beetje helpen, als ze deze stuur der Bijzondere School om finan ciële medewerking voor de aanschaf fing van nieuwe leermiddelen en voor de bouw van een 5e schoollokaal, wor den ingewilligd. Een tweetal verzoeken om subsidie van de Stichting Militaire Tehuizen v. h. Humanistisch Thuisfront en de Cen trale van Katholieke Militaire Tehui zen worden afgewezen. De raad besluit voorts in principe om aan de heer R. F. van Quekelberghe, het door hem bewoonde woon-winkel- huis aan de Nieuwe Sluis te verkopen, ter realisering van zijn herbouwplicht. Naar aanleiding van een bij de Raad binnengekomen verzoek van de fa. W. A. du Bois en Zoon om beschikbaar stelling van grond voor de bouw van een gebouw van 100 x 30 m., waarbij zij voorkeur heeft voor het stuk gemeen tegrond tussen de Philips van Kleef- straat en de Dr. Broodmanstraat of eventueel de grond, eigendom van de familie de Hullu, ontspint zich een uit voerig gesprek. Het voorstel van bur gemeester en wethouders om het ver zoek van de fa. du Bois af te wijzen, wordt, ondanks verdediging door de voorzitter, die deze plaats, zo kort in de nabijheid van woonwijken, voor een dergelijk groot bedrijfsgebouw ten enenmale ongeschikt acht, op voorstel van de heer Cambier, verworpen. Het voor tel van de heer Cambier om de fa. du Bois de gevraagde gemeente grond ter beschikking te stellen, wordt aangenomen met de stemmen van Mevr. Niermans-Gossije en de heren Cambier, Goethals en Seuss voor. Gezien de noodzaak van de aan schaffing van een nieuwe brandspuit, wordt hiervoor een crediet verstrekt van f 30.000,-. Bij de rondvraag wijst de heer Goet hals op de wenselijkheid van 'n brand put in de omgeving van het Noodplan. De heer de Jonge zou gaarne verbete ring van de weg naar de Nieuwe Sluis zien, daar deze weg aan een zijde prac- tisch niet berijdbaar is. Mevr. Nier mans-Gossije wijst op de slechte toe stand van de Grote Kade en de lange duur, voor de Fröbelschool gereed is. Zuidzande Raadsvergadering De gemeenteraad kwam Maandag avond in openbare zitting bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester H. P. Everwijn. De notulen der vorige vergadering werden z.h.st. ongewijzigd vastgesteld. Bij de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van G.S., dat bij K.B. het besluit werd ingetrokken be treffende de gecombineerde bediening van Ontvanger voor Oostburg en Zuid zande, zodat, aldus de voorzitter, thans tot benoeming van een Ontvanger voor Zuidzande alleen overgegaan kan wor den. Voorts bevonden zich bij de ingek. stukken een tweetal rapporten van het Centraal Bureau v. Verificatie der Ver eniging van Nederl. Gemeenten be treffende de opname van de kas en boeken van de gemeente-ontvanger en van de legeskas. Uit de rapporten bleek dat alles in orde werd bevonden. Een brief van de gemeente Bols- ward met betrekking tot de door de Vroedschap van die gemeente nu 500 jaar geleden vastgestelde stadsrechten werd door de voorz. in zijn geheel voor gelezen, waarna dit schrijven op voor- dagen benutte. Zaterdagsmiddags ging ze boodschap pen doen in het dorp. Vader van Vliet, die een beetje grieperig was, had haar verzocht tabak en sigaren mee te bren gen en zo belandde ze ook in een dei- sigarenwinkels. waar ze haar bestel ling deed, gelijk een pakje sigaretten voor zichzelf kopend. Terwijl ze gehol pen werd, ging de winkelbel en stapte Klaas binnen. Op zijn gewone joviale manier zei hij „Goeiemiddag" en wachtte toen rustig, tot Joke klaar was. Het meisje had hem even aangekeken en geknikt. Meer niet. De tabak, siga ren en sigaretten verdwenen in de grote tas en na een groet verdween het meisje. Het leek wel. of de duvel er mee speelde, dat ze hem telkens moest ontmoeten HOOFDSTUK III. „Ik zou je graag willen spreken ergens over Zoals ze zich voelde, toen ze voor de eerste maal de klas van de H.B.S. bin nenstapte, zo voelde ze zich die Maan dagmorgen, toen ze tegen negen uur het kantoor van de boerenleenbank in Munnikenoord betrad. De directeur stond op en begroette haar. „Hier is een kast voor uw mantel," zei hij. na dat hij haar even de hand had ge drukt. Het meisje trok rustig haar

De Schakel | 1955 | | pagina 1