ErkendeMiddensiandscursus Y/- j tvleurpc KanHoekliaÉI Firma Smoor do Hulster, Breskens BLUM's Confectiebedrijf, Breskens Middensiandscursus °nR„lf,rK,,f.„N 5 Firma SMOOR l DE HOLSTE» J. F. DE PAUW - Steenoven 7 - Breskens Caran d' Ache )tloden( Bruynzeel Gold Faber enige leerlingen of volslagen stiksters Z.C.Risseeuw,Burg.Gerritsenstr.25, Breskens Tentoonstelling Jntwerpens Gouden Eeuw" Patronenboeken Tekenhaken Naaistermaatjes Radeerwieltjes Patronen papier Kleermakerskrijt Zwemwedstrijden. Zaterdag j.l. werden in het „Wilhel- mina"-zwembad alhier onderlinge zwem wedstrijden gehouden. De uitslag was als volgt: 25 m. schoolslag jongens t.m. 11 jaar: 1. K. Cruson 25 sec.; 2. P. van Abel 26.7 sec.; 3. W. de Looze; 4. W. v. d. Broecke. 25 m. schoolslag meisjes t.m. 11 jaar: 1. C. du Bois 26 sec.; 2. L. du Fosse 26.9 sec.; 3. S. Vergouwe; 4. W. Ekkebus. 25 m. schoolslag jongens 12 en 13 jaar: 1. J. Willemkens 24.2 sec.; 2. A. Leen- houts 25 sec.. 3. F. Jansen. 4. A. v. d. Vij ver. 25 m. schoolslag meisjes 12 en 13 jaar. 1. I. de Weerdt 21.8 sec.. 2. B. Karre- man 23.6 sec., 3. A. M. van Helsdingen; 4. L. Smallegange. 50 m. rugslag jongens 14 en 15 jaar: 1. P. Reijnhoudt 45 sec.; 2. TheoSeuss 45.4 sec. 50 m. rugslag meisjes 14 en 15 jaar: 1. R. Leenhouts 49.1 sec.; 2. I. de Weerdt 51.1 sec. 50 m. schoolslag jongens t.m. 15 jaar: 1. C. de Zeeuw 43 sec.; 2. P. Reijnhoudt 44.4 sec. 50 m. schoolslag meisjes t.m. 15 jaar: 1. L. Bondewel 48.9 sec.; 2. M. Leen houts 49 sec. 3 x 50 m. wisselslag est. pers. jongens t.m. 15 jaar: 1. Theo Seuss 2.35.1; 2. C. de Zeeuw 2.45. 3 x 50 m. wisselslag est. pers. meisjes t.m. 15 jaar: 1. L. Bondewel 2.55; 2. M. Koster 3 m. 500 m. vrije slag jongens t.m. 15 jaar: 1. Theo Seuss 9 min. 10 s. 500 m. vrije slag meisjes t.m. 15 jaar: 1. L. Bondewel 9 min.54.6 s.; 2. M. Kos ter 10.29; 3. M. Leenhouts; 4.1. v. d. Heu- Reddingboot uitgevaren. Zondagavond kwam van de gezag voerder van het lichtschip „Noordhin- der" op de Noordzee de melding, dat on geveer twee zeemijlen ten Westen van dit schip een driemast zeilschip in brand stond. Het bleek de Deense schoener „Hans Egede" te zijn. Onmiddellijk voer de reddingboot „President Wierdsma" uit Breskens alsmede de Belgische sleepboot „Scaldis" en een bergingsvaartuig uit Vlissingen ter assistentie uit. Het Duitse vrachtscheepje „Latona" dat in de omgeving van de „Hans Ege- da" voer, nam de uit 8 a 10 koppen be staande bemanning aan boord en begon met het blussingswerk. Het 303 ton metende Deense schip is Maandagmorgen de haven van Dover binnengesleept door het Duitse schip „Latona". Daar het nog steeds in brand stond, begaven zich onmiddellijk bij aan komst de,brandweerploegen aan boord. De brand schijnt grote schade aan gericht te hebben, doch van de beman ning heeft niemand verwondingen opge lopen. Geslaagd. Voor het diploma Vakbekwaamheid Smederij bedrijven slaagde te Amsterdam de heer A. P. Leenhouts te Breskens, leerling van de Middelburgse Techni sche School. I&y Aanbesteding. Door de architect J. C. P. Loonen te Breskens werd onderhands aanbesteed het bouwen van een woonhuis met bij bouw aan de Mercuriusstraat voor re kening van de heer C. Janssen te Bres kens. Het werk is opgedragen aan de volgende aannemers: Fa. Daansen Zn., Fa. Cruson, Fa. A. Brevet en de Fa. van Haneghem Zn., allen te Breskens. Mooi succes. De praalwagens van de Ph. van Kleefstraat en de Dorpsstraat te Bres kens, resp. voorstellende een helicopter en een Zeeleeuw, namen j.l. Zondag, buiten mededinging, deel aan het bloe mencorso te Knocke. De voorzitter der feestcommissie bracht hulde aan de Hollanders. Zij kregen een fraai herin nering bord aangeboden. Jammer vond men het, dat de helicopter niet van le vende bloemen was gemaakt. In Heijst waar eveneens de helicopter vertegen woordigd was op het bloemencorso, mochten zij ook een fraai bord in ont vangst nemen. Cadzand Activiteit De Oostburgse muziekvereniging „Har monie" heeft het tegenwoordig druk. In samenwerking met het tamboerkorps gaf het Zaterdagavond een concert aan de duinen te Cadzand en Zondagavond op de muziektent te Oostburg. Geslaagd. Te Utrecht slaagde voor het examen vakbekwaamheid detailhandel kachel- smidbedrijf, de heer Jac. de Wolf alhier. Terug uit Amerika. De heer Jack Hendrikx uit Roches ter New York, V. S., was een van de be zoekers van het Internationale Congres van Jehova's getuigen, dat van 17-21 Augustus in de hou trusthallen in den Haag werd gehouden. Het gezin Hendrikx-Quaars is afkom stig uit Cadzand en emigreerde in 1913 naar de Verenigde Staten. Jack J. H. was toen 4 jaar oud. Dit is de eerste maal dat hij weer in Nederland is. In 1948 voegde hij zich met zijn gezin, vrouw en dochter, bij Jehova's getuigen. De wereldcongressen in Europa gaven hem aanleiding via de congressen in Londen, Parijs, Rome, Neurenberg, ook Holland te bezoeken, waar hij het laat ste gedeelte van zijn trip in Cadzand zijn familie denkt te bezoeken. Het congres in den Haag vormde voor hem het hoogtepunt van zijn Europese trip. Daar hij in zijn kinderjaren de Hollandse taal had geleerd, kon hij alle lezingen, welke ten doel hadden Jeho va's getuigen te helpen bij hun predi king werk en hun handelwijze altijd in overeenstemming met de Bijbel te doen zijn, zeer goed volgen. De belangrijkste lezing was die van Zondagmiddag, waarbij de spreker aan toonde dat het nabije Koninkrijk Gods de wereld zal veroveren om voor eeuwig vrede op aarde te bewerkstelligen. De heer Hendrikx drijft in Rochester een fabriek van machine-onderdelen, hoofdzakelijk bestemd voor de grote Laundry-wa^machine fabrieken in de Verenigde Staten, Vermeldenswaard is, dat de Laundry- fabrieken zijn opdrachten aan hem geeft zonder vooraf naar de kostprijs te infor meren, maar op grond van de geloofs overtuiging van de heer H. als Jehova's getuige, hem zijn volle vertrouwen geeft. 27 Augustus vertrekt hij weer per vlieg tuig naar New York. Vergadering Zeeuwse Groene Kruis. 24 September a.s. zal de Provinciale Zeeuwse Vereniging „Het Groene Kruis" haar algemene vergadering houden in hotel „De Schelde" alhier. Nadat des morgens het huishoudelijk deel van de agenda is afgewerkt, houdt mevr. mr. J. M. Kunst uit Haarlem een causerie over „De positie en de taak van de landelijke en provinciale Groene Kruisverenigin gen". In de middaguren zal dr. B. J. ter Bals, rheumataloog te Middelburg, spre ken over „De Rheumabestrijding." Retranchement Ongeval. De timmerman P. v. D. te Retranche ment had het ongeluk zijn linkerhand te verbranden met kokende mastiek. Hij moest zich onder doktersbehandeling stellen. Oostburg Benoeming. Tot leraar in de aardrijkskunde aan het Koningin Wilhelmina Lyceum te Oostburg is benoemd de heer F. J. Los te Amsterdam. Concert. De Oostburgse muziekvereniging „Har monie" gai Zondagavond, onder leiding van de heer F. v. d. Bussche, een con cert in de muziektent. Hiervoor be stond, vooral van de zijde der toeristen, veel belangstelling. Nieuwvliet Verkeersbord, omver gereden. Mandag j.l. reed een bestelauto van de melkhandelaar L. alhier door onbe kende oorzaak een verkeersbord omver op de hoek DorpsstraatSt. Bavodijk. Het gevolg was dat de etalageruit van slagerij D. vernield werd. De auto werd slechts licht beschadigd. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Schoondijke Aardappelkoelhuis gereedgekomen. In deze gemeente is het aardappelkoel huis, dat voor rekening van Ir. W. J. Bruijnooge is gebouwd, gereed gekomen. Net op tijd om aan de sinds lang gevoel de behoefte te kunnen voldoen. De nieuwste ideeën op het gebied van aardappelkoeling zijn in dit koelhuis toe gepast. Het bestaat uit 10 cellen met een capaciteit van 40 ton elk. Iedere cel wordt afzonderlijk gekoeld met een ven tilator van 0.75 pk. en 1450 toeren. De ventilatoren kunnen half-automatisch geregeld worden. Het koelsysteem is vol ledig gebaseerd op buitenluchtkoeling. Tussen de cellen, welke aan de langste zijden zijn opgesteld, is de z.gn. sorteer ruimte ter breedte van 5.40 m., waarin zich een transporteur bevindt van 35 ton capaciteit per uur en een electrische zakkenlichter, welke beide gratis beschik baar worden gesteld voor hen, die de cel len huren of een gedeelte daarvan. ,De oppervlakte van het koelhuis is 17 x 21,50 m. Het geheel is gelegen aan de Nijverheidsstraat te Schoondijke. De sor- teerruimte doet tevens dienst als doorrit om zo op snelle wijze de Lange Heren straat te kunnen bereiken na het laden of lossen in het koelhuis. Het is niet uit gesloten dat er te zijner tijd gelegenheid zal komen tot het drogen van erwten, bonen, enz. Zuidzande Raadsvergadering. De raad dezer gemeente komt Maan dag 29 Augustus des avonds te half acht in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester H. P. Everwijn. Op de agenda komt o.m. voor de be noeming van een gemeente-ontvanger uit een voordracht van 2 personen, n.l. J. de Doelder, commies ter secretarie te Biervliet en S. W. Schellinger, adjunct commie; ter secretarie te Renkum. Voorts stellen B. en W. nog voor toe te treden als lid van de A.N.W.B., toe te treden tot de gemeenschappelijke re geling inzake behandeling van gemeente- te BRESKENS, aangesloten bij het I. M. O. te Den Haag. Aanmelding tot 1 Sept. a.s. bij heeft nog plaats voor Dorpsstraat 48 Telefoon 200 De opleiding voor het middenstandsdiploma vangt begin September aan. Deze cursus wordt gegeven door bevoegde leraren, die volkomen op de hoogte zijn met de eisen voor het schriftelijk en mondeling examen. Inlichtingen en aanmeldingen bij personeelsaangelegenheden en tot aan schaffing van brandblusmiddelen over te willen gaan. Biervliet Overplaatsing. De opperwachtmeester der Rijkspolitie G. van Suydam, postcommandant te Biervliet, is met ingang van 16 Aug. 1955 overgeplaatst naar Axel. In zijn plaats is benoemd de wacht meester le klasse van de Rijkspolitie de heer Ardonne uit Hulst. Door de Stad Antwerpen wordt in de Stedelijke Feestzaal. Meir, een belang rijke tentoonstelling ingericht, onder de benaming „Antwerpen.; Gouden Eeuw, kunst en kuituur ten tijde van Plantin". Deze tentoonstelling wordt ingericht ter gelegenheid van de 400e verjaring van de publicatie van het eerste boek, gedrukt op de persen van Christoffel Plantin en beoogt een denkbeeld te ge ven van het Antwerpen, dat de aarts drukker heeft gekend. Tal van schilde rijen, tekeningen en gravures belichten het Antwerpse stad beeld en de politieke gebeurtenissen in de metropool der 16e eeuw. Tevens wordt een overzicht gebo den van de economische bedrijvigheid in het tijdperk, dat Antwerpen het eco- nomi che middelpunt vormde van de beschaafde wereld. De belangrijkste sec tie wordt gewijd aan het leven en de bedrijvigheid van Christoffel Plantin zelf. De tentoonstelling omvat in totaal 0 secties, n.l. het Antwerpse stadsbeeld, het economisch leven, de scheepvaart en de cartografie, het kunstleven, het cultu rele leven en tenslotte Christoffel Plan tin. Schilderijen, beeldhouwwerken, te keningen, gravures, boekbanden, edei- smeedwerk. koffertjes en tal van andere kunstvoorwerpen worden aan de bezoe kers getoond. De tentoonstelling blijft elke dag ge opend, tot 2 October, van 10 tot 19 uur. De entreeprijs bedraagt 5 fr. en 2,50 fr. voor kinderen tot 16 jaar en groepen. Daarenboven heeft er een interna tionaal congres plaats van 4 tot 10 Sep tember e.k. in het Museum Plantin-Mo- retu.Christoffel Plantin is de geschie denis ingetreden als een persoonlijkheid van internationale standing en een der grote figuren uit de ontwikkeling van de typografie en het humanisme. Een reeks vooraanstaande geleerden zullen de per soonlijkheid en de bedrijvigheid van Plantin, het midden waarin hij leefde en de invloed, die van hem is uitgegaan, uitdiepen. Aldus wordt een synthese ge boden, die boven de figuur van Plantin uitreikend, een beeld schenkt van het cultureel leven in het West-Europa van de 16e eeuw en van de wisselwerking en de aan elkaar verbonden ontwikkeling van humanisme en typografie. Voor nadere inlichtingen over het programma van de Plantin-dagen kan men zich wenden tot het Museum Plan- tin-Moretus, Vrijdagmarkt, Antwerpen. ZOMERDRUKTE OP SCHIPHOL. (vellen en rollen) Dorpsstraat 10 BRESKENS 77.826. dit is 18 pCt. meer dan in Juli 1954. Ook het K.L.M.-Autobusbedrijf N.V.. dat verbindingen van Amsterdam, Den Haag en Rotterdam met Schiphol on derhoudt, deelde in de drukte. De bussen vervoerden in Juli 40.000 passagiers, een stijging van 10 pCt. ten opzichte van Juli 1954. Helaas is ook het aantal gevonden voorwerpen vermeerderd en wel met bij na 14 pCt. Gelukkig kan steeds meer dan driekwart hiervan door de K.L.M. aan de rechtmatige eigenaars worden geretourneerd. Ook de „culinaire cijfers" geven een mooie stijging te zien. De om zet in de passagiersrestaurants steeg met 35 pCt. Schiphol blijft voor bezoekers een at tractie van de eerste rang. In Juli wer den 65.500 personen rondgeleid over het vliegveld en organiseerde de K.L.M. 61 rondvluchten boven Amsterdam. Na de oorlog hebben tot heden reeds ruim 7 millioen personen Schiphol be zocht, een aantal, dat gelijk is aan twee derde van de gehele Nederlandse bevol king. Zondagsdienst doktoren. Zondag 28 Augustus BreskensGroedeSchoondijke Dr. Ossewaarde, Breskens, tel. 91. OostburgAardenburg Dr. Rijk, Aardenburg, tel. 104. Zondagsdienst Centrum Kraamzorg West Z.-VI. Zr. de Graag, Groede, tel. 52. De Gemeentelijke Luchthaven Schip hol beleeft drukke tijden. In de maand Juli voerden 1100 K.L.M.-machines een landing uit op het Amsterdamse vlieg veld na vluchten uit de 70 landen, dfe in het luchtnet van de „Vliegende Hollan der zijn opgenomen. Een record aan tal luchtreizigers werd in Juli door de K.L.M. op Schiphol afgehandeld, n.l. Burgerlijke Stand Gvmeante SCHOONDIJKE Over de maand Juli. VERTROKKEN: 20, P. A. Sekreve- Goedhals en zoon var, Lange Heren straat 39 naar 's-Gravenhage. 20, K. P. L. Tuinder van Dorpsstraat 32 naar Zierikzee. 20, A. Hoekstra van v. d. Slikkestraat 11 naar Anlo (Dr.). 20, W. K. Hoekstra-Tjepkema en dochter van v. d. Slikkestraat II naar Idaar- deradeel. 20, H. L. Lippens van Wil- Iemsweg 51 naar Zutphen. 22, M. M. Datthijn-Dees en dochter van W 12 naar Sluis. Gevonden voorwerpen Achterbord van autowagen. Te bevra gen: Garage Salomé, Breskens.

De Schakel | 1955 | | pagina 3