CORSETTEN Nieuws voor dames en beren! nngopae u\umm DE OUDE STRIJD Land- en Tuinbouw ESCHAKEL ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAAM DER EN 10e Jaargang Nummer 552 Vrijdag 26 AUG. 1955 Drukkers-UitgeverijFirma SMOOR DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Versehijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs: f 1,10 per kwartaal; franco per post f 1,25 Prijs der advertentiën: 10 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertenties met «brieven onder nr. of bij ons te bevragen" 10 cent extra, Textiel met metaal Dit is niet minder dan sensationeel. Het nieuwste product van de Westduitse textielindustrie. Een weefsel van perlon- taf en een legering van lichtmetaal! Al le genomen proeven zijn geslaagd en de eerste - zeer grote - orders kwamen reeds binnen, o.a. voor enige legereenheden in het Poolgebied. Het metaallaagje is aan één zijde aangebracht en isoleert even goed als een leren jas met bontkraag en opgestopt met watten, waardoor pool reizigers, vliegeniers en motorrijders tot dusver in hun bewegingen werden be lemmerd. De geprepareerde stof weegt slechts vijftig gram per vierkante meter! Het aantal nieuwe mogelijkheden met deze fantastische textielsoort kan op dit ogenblik nog niet worden overzien, maar ze zijn ongetwijfeld in ruime mate aan- wezip. Misschien zit er ook nog concur rentie in voor goud- en zilverbrocaat Wat zullen de humoristische weekbladen er van zeggen? Bloeze-rok Er is een nieuw kleding .tuk in de mode huizen verschenen dat een welkome, praktische aanvulling van de damesgai- derobe mag heten. Het is een combinatie van een kanten bloeze met een korte onderrok, uit één stuk gemaakt. Vooral ideaal bij het dragen van een mantel pakje of klokrok, die strak in de taille zit, want deze bloeze kan er niet meer uitglippen. De eerste modellen tellen zo wel mouwloze als leuke shirtontwerpen. voor alle leeftijden. Er zijn enige grote witte revorskragen met baleintjes bij. Luchtbe*dcn Het is niet meer de tijd om over va- cantie te lezen, maar om haar voor zo ver mogelijk in werkelijkheid te genie ten' Misschien is het dan een schrale troost, te weten, dat volgend jaar op- pompbare matrassen te koop zullen zijn, die nie" om de. haverklap lekstotpn en bovendien de helft lichter zijn dan dc bestaande gummi-bedden. Ze worden gemaakt van een perion - weeft pl met rubber voering en zullen in rusttoestand niet spoedig doorslijten op de vouwen. Overigens zijn ze geheel te behandelen als een kledingstuk van synthetisch materiaal en bezitten daarvan alle voor delen, zoals: even afwassen, zo weer droog, e.d. Dameskousen in kleuren Nu de dame kousen feitelijk niet ele ganter en fijner meer te maken zijn, hebben de toonaangevende mode koningen het in een andere richting ge zocht. Behalve dat er naast de kousen met naad ook kwaliteiten zonder naad in de handel zijn gekomen (75 gg, 10 tot 100 den.) krijgen we weldra een reeks kleurige creaties te zien, naar smaak 'n zachte, oplichtende tinten of krach tige, brutale contrastkleuren. De voor naamste zijn: Bruinachtig, beige, rood achtig. ro e, goudkleur, donkerblauw en vleermuisgrijs. Uitsluitend bij zwarte schoenen zullen nog kousen gedragen FCUft-LLETO Een verhaal van de water vloed op een Z.-H. eiland, door HENK VAN HEESW1JK Misschien was de zelfverzekerde en niet uit haar evenwicht te brengen Joke van Vliet toch wel een beetje zenuw achtig, toen ze het kantoor van de bank binnenstapte. Ze werd echter vriendelijk en voorkomend ontvangen en in het privékantoor was ze al spoedig weer op haar gemak. De directeur van de bank bleek een prettige jongeman te zijn. Ze liet hem haar diploma's zien en dat stem de hem blijkbaar tevreden. Hij knikte enkele malen en vroeg tenslotte, wan neer ze in dienst kon treden. ,,Als het moet Maandag reeds," ant woordde het meisje. „Hebt U thuis telefoon? Ja? Fijn. Dan bel ik U vandaag of morgen nog wei even en krijgt U definitief bericht. Het zal waarschijnlijk wel doorgaan, maar U bent dan voorlopig voor drie maanden op proef. Dat i, zo usance hier." Joke zei, dat ze het uitstekend vond en toen ze het aanvangssalaris hoorde, wist ze, dat haar eigen berekening vrij wel klopte. Tenslotte wist ze, wat ze JClü O O ie MEDISCHE A- Burchtstraat 13 OOSTBUR G kunnen worden met zwarte aehternaad en hiel. Verwacht mag worden, dat de Nederlandse vrouw niet in de voor-te gelederen zal gaan- optrekken met hen, die reikhalzend naar deze producten uit zien. Of is dat soms 'n vergissing? Originele japonnen De handbeschilderde badpakken heli- toen niet in alle landen een gunstig onthaal gehad. De dito japonnen echter des te meer. Het iitiatief was afkomstig van een groepje artisten in Krefeld; hun voorstel heeft de laboranten van de per- lon-industrie aanvankelijk nogal hoofd pijn bezorgd, totdat men een beperkt aantal kleuren geschikt vond om als speciale verfstof te dienen, die na het schilderen door hete stoom in het weef sel kon dringen. De schilders kozen hoofdzakelijk oud-Egyptische motieven als model voor hun werk en zij zorgden ervoor, dat er zoveel variatie in de des sins kwam, dat practisch niemand met precies dezelfde jurk op straat zou kun nen verschijnen. Dat was goed bekeken. Zowel Frankrijk als de U.S.A.. Zuid- Afrika, India en de Scandinavische lan den, staan nu in de rij met opdrachten! Glanskatoen, perlon-popeline, wol-met- perlon, enz. worden meter na meter be werkt en afgeleverd. Men heeft in Kre feld de schilders nog nooit zo geprezen als nu. Heren, pyama's voor u. Dank zij het sterk toegenomen inter nationale touri me, wordt er in de mode nu ook naar de heron gelonkt, als men aan de verschillende artikelen denkt, die op reis meegenomen dienen te worden. Zo hebben „ze" pyama's gemaakt van perlon-cloqué, waarvan er desgewenst stapels in één koffer gaan. Die moderne, soepel geweven textielsoort, heeft de eigenschap, voor handhaving van een aangename lichaamstemperatuur te zor gen. Zoiets ,,doet" ,t altijd wel. J. P. d. K. Waardevolle tips. Nu de meeste gewassen het veld weer geruimd hebben, de stoppelbewerkingen aan de orde en veel graslandpercelen af geweid zijn. denkt de verstandige boer reeds aan de bemesting van deze per celen voor het volgend seizoen. Hebt u reeds een 25 ton verteerde stal mest per ha. gegeven en op de kalkarme percelen aan een kalkbemesting ge dacht? Augustus en September zijn voor uitstrooi van stalmest en kalk de gun stig te maanden. Op de bouwlandpercelen kan een en ander met de stoppelbewerkingen goed door de grond worden gemengd, op gras landpercelen moet de kalk in matige hoeveelheden en over droog gras, zo mo gelijk, niet de kunstmeststrooier ver- waard was. Nog diezelfde middag kreeg ze tele fonisch te horen, dat ze geaccepteerd was en Maandags om negen uur ver wacht werd. Ze keek het tramboekje eens na en constateerde, dat ze om kwart voor negen in Munnikenoord kon zijn. Ze zou een abonnement nemen, dat was voordeliger. 's Avonds vertelde ze in de familie kring, dat ze een baan had en Maan dag ging beginnen. „Waar?" vroeg Harm belangstellend. „Op de Boerenleenbank in Munniken oord." Harm knikte. „O, daar hebben ze pas een nieuwe directeur een vreemde." „Dan zijn we allebei vreemd, dat komt goed uit," stelde Joke vast. „Ja, maar jij bent van het eiland: hij is een Fries." „Als die het maar rooit op de duur," meende Jannie te moeten opmerken. „De Friezen zijn niet erg getapt in deze con treien." „Ze zijn wat stug van aard," gaf Harm toe. Vader van Vliet keek zijn dochter eens aan maar zweeg. Diep in zijn hart vond hij het maar zo-zo, dat een dochter van boer van Vliet een baan als onderge schikte had aangenomen. Zij, al boeren dochter, met een klein kapitaaltje op de bank, als tikjuffrouw bij een wildvreem de. Hij schudde even zijn grijzende hoofd, maar zei niets. De tijden verande deeld worden. Het voig jaar is de uitstrooi van mest stoffen nogal in het gedrang gekomen als gevolg van de vele regens. Dit geldt ook voor de fosfaatbemesting. Thomas- meel, dat naa.t fosforzuur een aanzien lijke en waardevolle hoeveelheid kalk in de grond brengt kan thans reeds ge strooid woden, om hiervan het volgend seizoen het volle profijt te trekken. Deze overbekende fosfaat- en kalkmest tof bevat tevens nog magnesium, mangaan en andere sporenelementen als bijv. co- balt, borium e.d., die voor plant en dier onmi baar zijn. Soepel tuig beschermt het dier. Er zijn streken in ons land, waar men niet de zorg aan paardentuigen besteedt die met het oog op druk en spanning op de huid wel gewenst is. Het is b.v. niet raadzaam, dat het tuig bij het uit spannen op de grond komt te liggen; zand en vuil kunnen later langs de huid schuren en deze beschadigen. Door het met traan en olie in te wrij ven houdt men zijn tuig goed schoon en het leer blijft soepel. Het onderleggen van een strook schuim rubber kan veel zorg voorkomen; pijn lijke en open plekken, veroorzaakt door het tuig zijn zeer hinderlijk voor het dier en vooral bij jonge paarden moet men voorkomen, dat de gevoelige huid geschaafd wordt. Borsttuigen b.v. kun nen een pijnlijke borst, het gareel scha vingen aan de schouder veroorzaken. Een ondergareel van schuimrubber kan practische diensten bewijzen. Borst en schouders dienen na het werk afgesponst met schoon water en daarna schoongewreven met een schone doek. Tijdens de rust het tuig naar vo ren schuiven, zodat een goede ventilatie verkregen wordt. 6 t. e. m. 15 September. Lezingen over doelmatig bedrijfsbeheer. In de Efficiency-afdeling op de Na jaarsbeurs. die in de Bernhardhal een expositieruimte van 6670 m2 inneemt, zullen 346 firma's met producten uit 13 vevschillende landen uitkomen. Kantoormachines en -meubelen, ar chief- en magazijninrichtingen, admi nistratiesysteem en kantoorbehoeften zal de geïnteresseerde bezoeker hier in overvloed vinden. In deze tijd van toenemende rationa lisatie der bedrijfsorganisatie mag het uiterst nuttig heten, dat belanghebben den zowel uit de kring van grote als kleine ondernemingen in de gelegenheid worden gesteld kennis te nemen van het veelzijdige aanbod op 't gebied van kan toor- en magazijninrichting. Door een vergelijking van de tentoongestelde ma chines, meubelen en materialen en door 'deskundige toelichting ter plaatse door de exposanten en wordt het hun moge ren en de mensen ook. In zijn jonge jaren zou men het als een schande aan gemerkt hebben, als een boerendochter iets anders deed dan trouwen met 'n boe renzoon. Maar tegenwoordig vond men zoiets heel gewoon. Misschien dat de ou deren in de polder en het dorp er wat van zouden zeggen. Nu ja, er wordt zo veel gekletst. Dat merkte ook Klaas van der Waal. Er Hepen al enkele maanden vreemde geruchten rond Klaas. En rond een weduwe in het Strijdense. Daar was enkele weken geleden een dochter gebo ren, maar haar man was al drie jaar dood. Hoe rijmde men dat?? En iedereen kon je vertellen ja, natuurlijk niet zo in het openbaar dat die lange Klaas er vroeger heel wat keren geweest was. Met de vrouw hdden ze geen medelijden. Die bleek een paar centen te hebben; ze had tenmin te niemand nodig. Doch ze tond nu niet bepaald in een goede reuk. Het had niet in de burgerlijke stand van de krant gestaan en op 't gemeente huis had ook niemand het gelezen, maar een feit was het toch, dat er een dochter geboren was. Zoiets bleef immers niet geheim. Zeker niet op het eiland, waar iedereen altijd alles van iedereen wist. Klaac van der Waal was 'n vlotte en knappe jongen. Hij had ook al een paar centen achter zich. Ja, er zat wel wat geld op het eiland, meer dan menigeen vermoedde. Boze tongen beweerden wel, dat de oude Van der Waal het in de oor log had verdiend, maar dat kon geen lijk gemaakt een verantwoorde keus te doen, welke de bedrijfsadministratie ten goede komt. Gezien de behoefte aan voorlichting over doelmatig bedrijfsbeheer is voor de Najaarsbeurs een interessant programma van lezingen samengesteld, waarin ver schillende onderwerpen hierop betrek king hebbend zullen worden behandeld. Burgerlijke Stand GEMEENTE BRESKENS over de maand Juli 1955 GEBOREN: 1, Sara Maria, d. van Abra ham J. van de Wege en van Maria K. Ras; 11, Robert Jan, zn. van Lambert Lumaye Schuld en van Ida Boidin; 12, Leendert Adriaan, zn. van Willem Jong man en van Anna C. Jansen25, Marinus Dingenis, zn. van Cornells de Vuijst en van Maria A. Quaars; 27, Jacobus Adri aan, zn. van Pieter Ph. van Velzen en van Maria J. de Meijer; 31, Wilhelmina Sara Elizabeth, d. van Cornells A. Her- togh en van Janna de Visser. HUWELIJKEN: 28, Pieter F. Ritico, 23 j., wonende te Breskens en Christina M. W. Quaars, 24 j., wonende te Breskens. OVERLIJDEN: Geen. INGEKOMEN: 4, Pieter W. Woittiez, van Oegstgeest naar Dorpsstraat 22; 6, Mi- chiel Beun en echtgenote, van Aarden- burg' naar Noodplan K 4; 6, Leintje Cru- son-Schieman, van Philippine n. Nieuw- straat 3; 7, Pieter J. van der Hooit en echtgenote, van IJzendijke naar Nood plan C 10; 7, Catharina Marijs-Cambier, i an Retranchement naar Ph. v. Kleef- str. 15: 11, Elisabeth D. M. v. d. Velde- Rosendahl. van 's-Hertogenbosch naar Noodplan G 1; 12, Louisa E. Evers, van Vlissingen naar de Hulludwarsstraat 29; 16, Gijsbert van der Laan, van Leider dorp naar Spuiplein 1: 18, Izaak J. van de Sande, van Wageningen naar Schel- dekade 120. Gerhardus A. Goldschme- ding en gezin, van Sas van Gent naar Burg. Gerritsenstraat 13: 18, Elizabeth P. de Meester, van Amsterdam naar Spuiplein 1. VERTROKKEN: 1, Jannis P. Catseman en gezin, van de Hullustraat 25 naar Schoondijke; 4, Jacob A. v. d. Velde, van Scheepvaartstraat 19 naar Vrouwenpol der; 12. Magda R. Wijlfels, van Schelde- kade 27 naar Waterlandkerkje; 12, Pieter W. Heijden van de Hullustraat 6 naar Terneuzen; 18, Franciscus L. Vriens en gezin, van Noodplan B 1 naar Etten en Leur. FILMNIEUWS -Luxor Breskens brengt Zaterdag a.s. Wim Sonneveld in zijn beroemde creatie „Willem Parel" die U beslist wel eens zult gehoord hebben in de radio op Za terdagavond. De film „Het wonderlijke leven van Willem Parel" zal een ieder wel eens willen zien en horen, nadat honderdduizenden hem in de radio ge hoord hebben. Zondag I irengt het Luxor Theater een spannende film „Het mysterie van de Submarine". Spanning tot de laat te meter. men - bewijzen: tenslotte was hij een jaar voor de bevrijding door de Duitsers mee genomen en in een concentratiekamp overleden. En Klaas was ook al in de illegaliteit geweest. Dat stond ook vast; hij en z'n broer Jan, die nu al enkele ja ren getrouwd was en bij wie Klaas in woonde. Na de oorlog had Klaas een baan ge kregen bij de Waterstaat en sedert een jaar was hij opzichter. Het eiland, met z'n vele polders en dijken, vereiste veel zorg en Klaas wa; dan hier, dan daar met een ploeg arbeiders aan het werk. Doch 't stond vast. dat Klaas lange tijd gewerkt had in de Strijen e en de Maria polder. En ook in de Mookhoek. Allemaal in de buurt van die weduwe. Als de ar beiders 's middags aan de kant van de dijk hun brood aten, stapte Klaa- op ziin fiets en reed naar het huisje, daar aan de dijk. Een uur later was hij weer terug en ging het werk gewoon verder. Och, de mensen hadden daar eerst geen erg in gehad. Jan van der Waal, die bode was van het ziekenfond kwam er ook vaak overhuis in het middaguur. Mna- die was fatsoenlijk getrouwd en had kinderen. En dat die Klaas er dik wijls kwam je kunt tenslotteniet overal op letten. Het werk ging verde-; via de Ti-ekdam gingen ze naar de Mijl polder en het Nieuwe Land. En zo maak ten ze hpt, hele jaar door een cirkeltje oru het eiland, om tenslotte weer bil de Jufferidapolder uit te komen.

De Schakel | 1955 | | pagina 1