tegenwoordigd. Deze markt viel bij het publiek bijzonder in de smaak en is daardoor een groot succes geworden. Ook het voor deze dag uitgenodigde Belgische fanfare-korps Ridder Jans Zo nen uit Dadizele gaf goede muziek ten beste. Om half zes trok weer de stoet door de straten, waarbij de toeschou wers rijen dik stonden. Er was nu nog een wagen bijgekomen, n.l. van de Fa. Harte velt Zn. te Leiden. Ongetwijfeld een goede reclame voor deze firma, want de zeer fraaie reclame wagen had aller bekijks. De avond werd gevuld met een con cert door Ridder Jans Zonen, een open- luchtbal op de muziek van de Zeeuwse Kapel uit Oostburg en het bekendma ken der prijswinnaars van de Winke liers-actie 1955. Het plaatselijk muziekkorps maakte de sluitingsrondgang door de gemeente, waarbij aan de gelukkige winnaar van de auto van bovengenoemde actie een serenade werd gebracht Zeer zeker is een woord van hulde voor de plaatselijke muziekvereniging, die drie dagen achtereen in actie is ge weest, hier op zijn plaats, doch bovenal dienen wij hulde te brengen aan het zeei actieve Visserij-Comité, dat maanden lang in touw is geweest met de organi satie van deze schitterend geslaagde Vis serij-dagen en de grootste dank van de bevolking aan dit Comité kan alleen zijn om zich bij volgende Visserijdagen als één man achter dit Comité te scha ren. Want een bekend gezegde luidt: Vele handen maken licht werk. Rest ons dan nog een woord van lof toe te zwaaien aan de bewoners van di - verse straten, die voor een schitterende versiering en verlichting hadden ge zorgd, alsmede aan vele winkeliers voor hun mooie étalages en gevelverlichtin gen. ter opluistering van dit feest. DUIVENSPORT Prijsvlucht Dourdan afd. West Z. Vlaanderen op Zondag j.l. Los 11.30 u Aank. Ie duif 16 u. 26 min. 14 sec., snelh. 1138 m. per min. Jonge duiven. 1 A. Bondewel, Br. 2 J. v. Haneghem, Gr. 3. 50 J. v. d. Broecke, Br. 4. 11, 20, 23, 24, 41 U. Maas, E, 5 J. de Meester, Br. 6, 53 W. Bruijnooge, Br. 7, 22 A. Hame- lijnck, Br. 8 P. de Puy, Bv. 9, 10 Ch. van Vooren, Bv. 12, 19, 31, 36, 44 Jn. v. Gijs, Br.13, 14 Baardemaker, A. 15 M. de Smet, E. Iff, 55 C. de Jonge, Sp. 17 K. Boerman, A. 18 Versprille-K., Br. 21 Faas Mz., Br. 25 G. van Belleghem, E. 26 A. V. d. Voor de. Br. 27, 32 M. De venijs, Bv. 28, 34 A. Vermeulen, Br. 29, 45 P. de Huliu, Seh. 30, 56 Th. de Smit, Br. 33 A. Poppe, Br. 35. 46 W. van Unen, O. 37 M. van den Broecke, Br 38 J. Barra, O. 39, 48 Jac. Kools. Zz. 40 P. Cornelis, Sch. 42 W de Jonge, Bv. 43 C. Brakman, Gr. 47 J. de Groote. Sch. 49 C. Hartog, Br. 51, 52 Iz. Ritico, Br 54 R. de Clerck, A. 57 Th. Ver ineulen, IJz. 58 A. Hamelijnck, Br. Ie overduif H Oosterling, Br. Idem oude duiven. 1, 5, 6 J. de Cocq, A. 2, 8 A. Vermeulen, Br 3, 9, 10 A. de Putter, Cz. 4 G de Wc ver, Sch. 7 W. van Unen, O. 11 M. v. d. Broecke, Br. 12 Th. de Smit. Br. ie over duif J. van Haneghem, Gr. Plaatselijk Nieuws Cadzand Overdracht Zeesluis. Ter gelegenheid van de officiële over dracht van de gereedgekomen zeesluis ie Cadzand door Rijkswaterstaat aan het Waterschap „Het Vrije van Sluis" sprak de heer C. Philipse, lid van G.S. als waarnemend Commissaris. Het Pro vinciaal Bestuur is dankbaar en ver heugd dat de zeesluis als eerste van de stoomtram wel meer ruimte zou zijn. Doch die was ook al behoorlijk bezet. In een van de drie wagens zag ze nog een hoekplaatsje vrij. Vlug stapte ze in en bezette de nog open plaats aan het raam. Uit haar tas diepte ze een tijdschrift op en ging zitten lezen. Zo had ze er geen erg in, dat de plaatsen tegenover haar werden ingenomen, net op het ogenblik, dat de tram begon te rijden. De conducteur kwam en ze gaf hem haar retourtje. Gelijk keek ze even naar de passagiers tegenover haar en met oen schok ontdekte ze, dat het Klaas van der Waal was met zijn kameraad. Ze fronste even haar wenkbrauwen en nadat ze het kaartje terugkreeg, las ze verder. Geërgerd nam ze een cigaret uit het pakje, dat ze altijd in haar tas had en zocht naar haar aansteker. Doch meteen werd tegenover haar 'n vlammetje aangeknipt en beleefdheids halve accepteerde ze. Met een knik dankte ze Klaas, die op volle toon zei: „Alsjeblieft. Joke". Ze reageerde er echter niet verder op en ging weer ie zen. Beroerd, dacht ze, dat hij nu de hele rit tegenover me blijft zitten. Klaas moest immers ook in het dorp er uit. Gedurende de lange rit naar Jufferi- dadorp poogde Joke te lezen, maar ze hoorde steeds de stemmen van Klaas en zijn vriend, die een lang gesprek voerden over de voor- en nadelen van een tractor in het boerenbedrijf. Ze loosde een zucht van verlichting, toen de tram het dorp binnenreed. Nadat ze uitgestapt was, bekroop de 48 zwakke plaatsen in de Zeeuwse hoog waterkeringen - Rijkswaterstaat heeft nog enige zwakke plaatsen meer aan de lijst toegevoegd - is hersteld. De heer Philipse sprak over de geweldige bedra gen, die met de dijkverhogingen ge moeid zijn, zeker een 500 millioen. Daar om stelde de heer Philipse als leek zich de vraag of het niet beter ware een dam te leggen van Walcheren of Zuid-Beve land naar Z.-Vlaanderen, dan eerst zou Z.-Vlaanderen 'n grote mate van veilig heid verkrijgen, terwijl dan tevens het verkeersprobleem opgelost zou zijn over de Westerschelde. Het verkeer immers vraagt steeds grotere capaciteit der ve ren. Grote sommen zouden z.i. door ge noemde dam bespaard kunnen worden. De heer C. M. v. d. Broecke, Dijkgraaf van het Vrije van Sluis, heette voor de aanvang der plechtigheid alle aanwezi gen van harte welkom op deze prach tige Augustusdag. Spr. meldde de ver hindering van Minister Algera en de Commissaris der Koningin in Zeeland en betuigde hierover zijn spijt omdat de Minister een zeer belangrijke schakel is geweest en bijzonder heeft meegewerkt, terwijl wij weten dat de Commissaris meeleeft met alles wat het Zeeuws- Vlaamse polderland betreft. Ik ben ver heugd de heer Ir. J. H. van der Burgt, Hoofd-Ingenieur Directeur van de Rijks waterstaat, als vertegenwoordiger van de Minister te mogen begroeten evenals de heer C. Philipse als wnd. Commissaris. De heer Ir. J. H. van der Burg sprak namens de Minister. Hij gaf een over zicht uit het verleden, toen W. Z.-Vlaan- deren uit een groot aantal eilandjes be stond welke door middel van kreken en geulen gescheiden waren. Toen waren er geen afwateringsproblemen, welke eerst kwamen na de dichtslibbing en verzanding dezer geulen en kreken. In 1856, toen de moeilijkheden reeds bij zonder groot waren geworden, werd het besluit genomen te Cadzand een zeesluis te bouwen en verder landinwaarts een z.gn. waehtsluis. De ruimte tussen deze beide sluizen was bedoeld als spuikom. 21 September 1871 kon de eerste steen worden gelegd. De bouw werd door de Staat gefinancierd, welke de sluis later aan het Waterschap „De Wielingen" overdroeg. Tijdens de oorlog werden de sluizen zwaar beschadigd. In 1952 kreeg men van de Minister toestemming tot het maken van een plan voor een nieuwe zeesluis met een onderbouw voor even tueel een later te plaatsen gemaal. Toen bij de ramp van Februari 1953 de toe stand van de spuisluis zeer critiek was geworden, werd met spoed begonnen. Namens de regering bracht spr. dank aan allen die aan de totstandkoming van de sluis hebben meegewerkt. Hierna werd de overdracht op symbo lische wijze verricht door n.l. de blauwe wimpel van de Rijkswaterstaat te strij ken en de vlag van Het Vrije van Sluis hiervoor in de plaats te hijsen. De heer C. M. v. d. Broecke aanvaard de namens zijn Waterschap de nieuwe zeesluis. Hij dankte Rijkswaterstaat voor de goede samenwerking. Thans beschik ken wij over een hechte sluis die geen zorgen meer baart en wij hebben de ge legenheid, zo nodig, een gemaal op de onderbouw te plaatsen. Het Vrije watert 25000 H A. op deze sluis af en heeft 1500 km. waterleidingen. Nog een groot e taak is voor het Vrije weggelegd, een taak die zij financieel niet kan dragen. In dit verband noemde de Dijkgraaf nog de Zwinkwestie welke om een oplossing vraagt. De tekeningen van de Zwarte polder zijn ingezonden. Als alles tot stand kan komen in een sfeer van we derzijds begrip kan veel bereikt worden in Z.-Vlaanderen. Namens het Vrije van Sluis verzoek ik U, mijnheer van der Burg. onze hartelijke dank over te bren gen aan Minister Algera. Hierna sprak de heer C. Philipse als wnd. Commissaris en bracht zijn har telijke gelukwensen over. Veel bewonde ring had de heer Philipse voor het vele vrees haar, dat Klaas haar achterna zou gaan. Als hij wilde kon hij een groot ge deelte gaan langs dezelfde weg. want de woning van de Van der Waals lag niet zo ver van de boerderij. Gelukkig hoorde ze. dat hij met z'n vriend een andere kant uitging en vóór de torenklok het middernachtelijk uur sloeg, draaide ze de sleutel om in het slot. HOOFDSTUK II 't Is, of de duvel er mee speelt Joke haalde haar typediploma met vlag en wimpel en nu stond het voor haar vast. dat ze een betrekking wilde zoeken. Dat zou wel niet zo gemakke lijk gaan, temeer, omdat ze niet te ver van huis wilde. Ze neusde een paar ma len in het Nieuwsblad, maar een baan, die voor haar geschikt was, stond er niet in. Na een paar weken stelde ze zelf een advertentie op en zond die naar de krant. Zaterdags stond de annonce er in. niet opvallend. Maar iemand die kantoorpersoneel nodig had, zou de ad vertentiekolommen toch wel napluizen, dacht ze. Ze had geluk Een paar dagen later kreeg ze een brief doorgestuurd van de boerenleenbank in een der naburige dorpen met het verzoek, eens te komen kennismaken. Met de tram was het 20 minuten rijden, doch ze besloot op de fiets te gaan. Vader van Vliet raadde het haar echter af. „Er zit regen in de lucht," zei hij en dat deed haar beslui ten om toch maar met de tram te gaan. Vader had altijd een goede kijk op het weer. (Wordt vervolgd.) prachtige werk dat Rijkswaterstaat sinds de ramp in Zeeland heeft verricht. La ten wij het strijken der vlag van Rijks waterstaat bij de overdracht niet al symbool zien maar Rijkswaterstaat hoog houden. De heer v. d. Broecke richtte zich hier op tot de burgemeester van Cadzand en herinnerde aan de teleurstelling van de gemeente Cadzad toen bekend werd dat het pittoreske haventje zou dienen te verdwijnen. Wij hebben dit niet zo zwaar genomen omdat het pittoreske niet werd onderhouden en was van weinig beteke nis. Als wij zien welk een entourage er than= voor in de plaats gekomen is, dan kan ik U feliciteren, De burgemeester van Cadzand enRe- tranchement, de heer J. J. Leenhouts, getuigde dat de werken van de zo juist overgedragen zeesluis van zeer ingrij pende aard waren. Hierover ontstond enige ongerustheid bij de rond de ha ven wonende zakenmensen. Het voor Cadzand geprojecteerde uitbreidings- en herbouwplan, dat op het haventje ge richt was, werd door het sluizenplan volkomen doorkruist. Thans voelde de burgemeester be hoefte zijn grote waardering uit te spre ken voor het begrip dat Rijkswaterstaat steeds heeft getoond, zowel voor indi viduele belangen der ingezetenen als voor het belang van Cadzand als bad plaats. Spr. eindigde met de wens uit te spreken, dat door de nieuwe zeesluis Z.-Vlaanderen in de toekomst gespaard zou mogen blijven voor rampen, terwijl hij voorts nog de wens uitsprak de gron den van het oude haventje voor de ge meente aan te kunnen kopen. De nieuwe zeesluis werd gebouwd in de periode 1 Maart 195416 Juni 1955. 20.000 m3 grond moest worden vergra ven, terwijl het geheel op 300 betonnen palen rust. De capaciteit bedraagt 1000 m3 per minuut. De waterkerende hoogte is 8,50 m. (oude sluis 5,70 m.). De sluis beschikt over 2 kokers evenals de oude. De kokers zijn thans iets breder, n.l. 3,80 m. (oude bijna 3 m.). Schoondijke Raadsvergadering Tijdens de raadsvergadering, welke Vrijdagavond j.l. gehouden werd, deelde burgemeester F. A. van Rosevelt de raad mede, dat de bouw van het nieuwe raad huis een nieuw stadium is ingetreden. Heden, aldus de voorzitter, kon de vlag op de kap gehesen worden, een feit, dat ons met grote vreugde vervult. Enige weken geleden werd de vlag gehesen op het in aanbouw zijnde postkantoor. Voorts deelde de voorzitter mee, dat de heer D. A. Lamme op 3 Aug. j.l. is over leden. Ais vertegenwoordiger van de hulpactie Bilthoven heeft de overlede ne na de bevrijding heel veel voor de gemeente en de bevolking gedaan. Hij raste in vrede. Naar aanleiding van de suggestie van de heer R E. A. de Badts, over te gaan tot het instellen van éénrichtingsver keer in de z.gn. Ooststraat, zei de voor zitter deze zaak in studie te hebben ge nomen en tot de conclusie te zijn ge komen, dat dit voorlopig nog niet ur gent is. Zo nodig zullen B. en W. te zij ner tijd de raad voorstellen doen. Z.h st. kende de raad een subsidie toe van 1 cent per inwoner per jaar gedu rende 5 jaar aan de Stichting Katho lieke Militaire Tehuizen en het Huma nistisch Thuisfront. De Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods heilige naam verkreeg een subsidie van f 5, per jaar. terwijl de subsidie-aan vrage van de Johannastiehting te Arn hem werd afgewezen. Besloten werd onder bepaalde voor waarden aan Schoondijkse leerlingen van het Koningin Wilhelmina-Lyceum te Oostburg boeken en-of leermiddelen gratis in bruikleen te verstrekken. Op de desbetreffende verzoeken werd de termijn, gesteld bij het uitgeven van bouwgronden voor het perceel aan C. M. Risseeuw toegewezen, verlengd tot 1 Dee. 1955, terwijl voor wat betreft het perceel toegewezen aan G. Wijffels, de verlenging plaats vond tot 1 October '55. Voorts kreeg de heer C. M. RPseeuw het stukje bouwgrond toegewezen, gelegen tussen de voormalige Centrale winkel en het Geref. jeugdgebouw, dit voor de bouw van een garage. De deelneming aan de verwaarbor- gingsregeling van de Fraude Ririco On derlinge van Gemeenten te 's-Graven- hage, werd verlengd met ingang van 1 Januari 1956. De begroting 1955 behoefde wijziging, eensdeels van administratieve aard vol gens wensen van G.S., anderdeels als ge volg en op grond van raadsbesluiten In deze wijziging is rekening gehouden met de volle uitkering uit het gemeente fonds, de inkomsten uit de straatbelas ting en rioolbelasting. Het tekort op de dienst 1955 bedraagt thans f 14708.- de post onvoorzien f 2000.-. Een en ander lijkt erger dan het K Het tekort is ont staan doordat van het ene potje, geld in het andere potje werd gestort, n.l. door overboeking van f 9500,- op de ka pitaaldienst wegens rente en van f 3500, als reservering voor een gymnastieklo kaal. Op voorstel van B. en W. werd op diens verzoek aan I. Luteijn eervol ont slag verleend als ontvanger, ambtenaar van de burgerlijke stand en waarne mend secretaris. Bij de rondvraag vestigde de heer P. W. Neele de aandacht op de slechte ver lichting bij de oversteekplaatsen voor rijwielen. De voorzitter zei dat dit reeds de aandacht van B. en W. heeft. Afscheid van de heer I. Luteijn. Na de raadsvergadering van Vrij dagavond nam de heer I. Luteijn. die met ingang van 16 Aug. tot burgemeester van de Zuid-Hollandse gemeente Ber- kenwoude werd benoemd, tijdens een bij zondere raadszitting afscheid van B. en W.. de raad en het gemeentepersoneel. Burgemeester F. A. van Rosevelt heet te alle genodigden hartelijk welkom, waarna hij het woord richtte tot de lieer en mevr. Luteijn. Spr. zei er zich van be wust te zijn, dat afscheid nemen herin neringen opwekt. Tijdens de 18 jaren die de heer Luteijn te Schoondijke is ge weest, waren een groot aantal bewogen jaren en juist aan die jaren zijn vele herinneringen verbonden. De voorzitter noemde er enige. U heht U doen kennen als een betrouwbaar, eerlijk, kalm en tactvol ambtenaar. Óp het maatschap pelijk terrein hebt U Uw sporen ver diend. Mijnheer Luteijn, ik dank U har telijk voor hetgeen U al die jaren voor de gemeente Schoondijke hebt gedaan. Voorts dank ik U namens de wethou ders en het gemeentepersoneel. De heer Luteijn dankte allereerst voor de gelegenheid die hem en zijn echtge note geboden werd om afscheid te kun nen nemen. Veel lof is mij toegezwaaid; ik heb niet anders gedaan dan mijn plicht als ambtenaar. Voor de waarde rende woorden ben ik U toch zeer er kentelijk. Ik ben vervuld van dankbaar heid jegens U; hartelijk dank voor de goede samenwerking met U, de wethou ders en raadsleden. De heer Luteijn zei voorts vele prettige herinneringen mee te nemen en hoopte dat de vele goede bekenden, ais zij in de buurt van Ber- kenwoude zouden komen, hem zeker zul len bezoeken. Wethouder de Feijter sprak harte lijke woorden van dank, mede namens wethouder Toesseint, voor de welwillen de wijze waarop hij hen steeds tegemoet is gekomen. Spr. hoopte, dat hem de wijsheid en kracht geschonken zal wor den de gemeente Berkenwoude tot gro ter bloei te brengen. Hierna overhandigde de voorzitter na mens het gemeentebestuur aan de heer Luteijn een fraai bureauklokje, als steeds zichtbare herinnering aan de vele jaren in Schoondijke doorgebracht. Voorts spraken nog de heren v. d. Waal, namens het gemeentepersoneel en A. de Klerk, namens het personeel van de Openb. lagere school. De heer de Klerk dankte voor de prettige verhou ding met de heer Luteijn als voorzitter van de Oudercommrsie en het onder wijzend personeel. IJzendljke Tentoonstelling „Het leven in de gouden eeuw". Deze tentoonstelling in het raadhuis alhier, biedt zoveel, dat een opsomming niet mogelijk is. Het bezoek is zeer be vredigend en men hoopt dat het aantal bezoekers tot de sluiting rond de 4000 zal liggen. Tot 21 September a.s. kan men nog van deze unieke gelegenheid gebruik maken deze tentoonstelling te bezoeken. Slui* Collecte. De extra-collecte in de Ned. Herv. Kerk alhier voor het Evangelisatiewerk in België bracht f 79,11 op. Ruilverkaveling. Het waterschap Robbemoreel. Gou verneur en Crayens, waarvan een ge deelte in België is gelegen, besloot zich tot Gedeputeerde Staten van Zeeland te wenden met het verzoek de ruilverka veling te willen bevorderen van een be langrijk, in de gemeente Sluis (nabij St. Anna ter Muiden) aan dp Westkant van die gemeente, gelegen gebied. Zuidzande Benoeming Tot tweede assistente bij de Stichting Scliooltandverzorging West Zeeuwsch Vlaanderen te Oostburg is met ingang van 1 September a.s. benoemd mej. Th. S. Bril te Zuidzande. Collecte. De collecte ten bate van de vluchte lingen van Karinthië heeft alhier de om van f 154.65 opgebracht. Aardenburg Nieuw bestuur voetbalvereniging. In de ontstane bestuursvacatures van de Aardenburg'e voetbalvereniging wer den gekozen de heren: M Paridaen en J. Commelin. Voorzit ter blijft de heer J. W. de Maree, secre taris de heer W. C. Klooté en penning meester de heer G. de Rijck. Zwemwedstrijd. In het gemeentelijk zwembad te Aardenburg werden zwemwedstrijden gehouden tussen Aardenburg en SluP. Aardenburg wist de overwinning in de wacht te slepen met 10 overwinningen tegen Sluis 3. Spannend waren vooral de nummers 3 x 25 m. estafette voor jongens en de 100 m. schoolslag voor dames. Beide werden een Aardenburgse overwinning. Bij de estafette wist Aar denburg een tijd van 59.6 sec. af te laten drukken tegen Sluis 60 sec. Bij de 100 m. dames zegevierde Rita Braet in 1 min. 48.8 sec. 2e werd L. Batselaere te Sluis in 1 min. 51.5 sec.

De Schakel | 1955 | | pagina 2