BRILLEN Machteloosheid der machtigen Comité Visserijdap 1933 te Mens ,<®e ^cllfemaefter' DE OUDE STRIJD Land- en Tuinbouw te vlaggen. De schakel ALGEMBEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 10e Jaargang Nummer 548^ Vrijdag 5 AUG. 1955 Drukkers-Uitgeverij: Firma SMOOR DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs: f 1,10 per kwartaal; franco per post f 1,25 Prijs der advertentiën: 10 cent per m.m.; bij abónnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen" 10 cent extra, V OOSTBURO Zo Is dan de bijeenkomst van de Grote Vier, op het hoogste niveau, te Genéve weer achter de rug. Het zou zeker niet moeilijk zijn ge weest de prognose te ste Hen van het resultaat dezer bijeenkomst. De staats lieden zelf waarschuwden reed!, aan stonds tegen overschatting der resul taten. Hierover schreef, om een enkel voorbeeld te noemen, „De Telegraaf" van 25 Juli j.l. o.a.:„De Grote Vier zijn als vrienden uiteengegaan, de sfeer van ontspanning is gebleven, maar zij heb ben gefaald het antwoord te vinden op de kernvraag: „Waar beginnen we de wereldproblemen op te lossen?" en het blad constateert, „dat de werkelijke pro blemen tussen Oost en West geen stap dichter bij hun oplossing zijn gekomen Van de journalisten, die in Genéve aanwezig waren, heet het, dat zij „in po litiek opzicht" met een kater naar huis gingen, en die kater zullen we voorlo pig nog blijven voelen. In het blad van 26 Juli lezen we: „Ook is er reden tot dankbaarheid dat zij (de Grote Vier, red.) ons als slot een „gezamelijk treden voor het forum der wereldpers om hun ongeschokte vriendschap te demonstreren" hebben bespaard." „Minder bevredigend zijn de sJotspe- ches der Westelijke Drie". „De vriendschapsbanden tijdens de conferentie gesmeed", „de geest van verzoening op de bijeenkomst doorge broken", welke zin heeft deze holle fra seologie?" We kunnen, geloven we, deze vraag wel beantwoorden: de zin van het be ruchte kluitje in het riet. „Hoeveel reëler" - zo vervolgt het blad - „de conclusie van Boelganin: „pe vier nieuwe vrienden hebben elkaar nog omtrent geen enkel probleem le ren begrijpen en zijn elkaar nog op geen enkel punt naderbij gekomen". „Maar men wilde ook een procedure vinden om van de thans geopenbaar de standpunten uit tot een regeling der wereldproblemen te komen! Dat was het hoofddoel der conferentie, en daar om is zij niet geslaagd." Geen wonder, want de leidende staats lieden zoeken naar lapjes philosoforum, naar de steen der wijzen, hoe, van een basis van onrecht, het onrecht van de sterkste uit, met. totale negering van moraal en recht, te geraken tot recht vaardige en morele resultaten! Men vraagt zich stom verbaasd af, hoe in dit verband nog kan worden gespro ken van: „Oorlogsgevaar geweken". In Genéve bevonden zich de hoogste vertegenwoordigers van de vier grote mogendheden, of, beter gezegd van de grootste twee, en van twee kleinere, die daarbij werden en wel moesten worden toegelaten. Dat zij bijeen moesten komen, be wees al aanstonds de hopeloosheid van hun taak. Immers, wanneer deze bijeen komst ook maar kleine spijkertjes met koppen had kunnen slaan, waarom haar dan te houden buiten het „wereldfo rum," buiten de Verenigde Naties? Binnen die instelling had men blijk baar die taak reeds als uitzichtloos en hopeloos opgegeven. FEUILLETON Een verhaal van de water vloed op een Z.-H eiland, door HENK VAN HEESWIJK i HOOFDSTUK I. Het meisje uit Ju/feridadorp. Joke van Vliet draaide het volge- typte vel uit de schrijfmachine en be keek haar werk met voldoening. Regel voor regel las ze nog even na om te con stateren, dat er slechts één tikfout in zat. En had de leraar onlangs niet, met een variatie op een bekend spreekwoord, lachend gezegd, dat één fout het ken merk van het ware was? Joke, mei je, je moogt tevreden zijn, zei ze tot zich zelf. Ze keek op haar polshorloge: bijna negen uur. Voor ditmaal was het wel letjes. Over een maand examen en het zou gek moeten gaan, als ze haar diplo ma niet haalde. En dan zouden de we kelijkse reisjes naar Rotterdam voor lopig wel tot het verleden behoren. Als ze hu maar ergens een baan kreeg, niet te ver van huis. Van deze vier bijeen zijnde mogend heden waren de grootste twee vijandige machten, en de twee minder groote ad- haerenten van één der twee eerstbedoel de. Ondanks alle stereotiep lachende ge zichten en joviale gebaren, die de gepu bliceerde foto's te zien gaven, waren er als onzichtbare gasten de machtsrivali teit en het immorele onrecht van de sterkste met de daarvan onafscheide lijke naakte reehtloze macht en het niet te onderdrukken wantrouwen. Deze Gro te Vier waren het die de gehele bijeen komst beheersten zoals dit het geval, is bij alles in de internationale wereld der Staten. Van de Russen is gezegd, dat zij hun ware bedoelingen niet bloot gaven. Maar deden dat, konden dat, de ar. ren wél doen? Welke speler laat zich in de kaart kijken? En in de interna tionale wereld der Staten wordt een „spel" gespeeld, met als inzet „to be or not to be". Deze wereld is tot heden altijd het toneel geweest van een verbeten, ver bitterde, soms lange tijd stille en steeds weer fel uitlaaiende strijd om de macht, om de oppermacht, omdat niemand iets heeft aan macht, zolang 'n ander mach tiger is en dit is uiteraard op deze con ferentie niet anders geweest en het zal na deze conferentie zeker niet verande ren. Op hoe hoger niveau deze strijd zich afspeelt, hoe minder werkelijk be tekenende resultaten mogelijk zijn, hoe doorzichter de duistere machtïkrachten maar ook hoe duidelijker de onmacht zich aftekent. Na het volkomen falen van de Ver enigde Naties als internationaal poli tiek centrum ter grondlegging, stich ting en handhaving van wereldvrede, teneinde „volgende generaties te bewa- ren voor de plaag van de oorlog" en te scheppen „gelijke rechten voor vol ken, groot en klein" (zie de Préambule van haar Handvest), staan we nu. na de conferentie der Grote Vier, voor het fiasco ten opzichte van die wereldvrede, van de Grootmogenden. Deze wereldvrede met uitbanning van oorlog is het alles overheersende vraag stuk, dat om onmiddellijke aanpak en oplossing schreeuwt. Het is ongetwijfeld het vraagstuk dat op elke belangrijke internationale politieke conferentie al; nummer 1 op de agenda behooi t voor te komen tot het zal zijn opgelost. Op de conferentie te Genéve kwam het zelfs niet om de hoek kijken. Geen wonder trouwens, want hier waren de mach- tigsten der aarde vertegenwoordigd, en „zodra men de macht heeft, houdt men op het recht in te roepen (Gustave Le Bon). Maar hier bracht de macht feitelijk slechts machteloosheid om op interna tionaal politiek terrein iets van werke lijke blijvende waarde voor de mens heid tot stand te brengen, aan het licht, wat niet is te verbazen, omdat hier de macht niet optrad als de dienaresse van het Recht, maar als alleen-heerseres. En tenslotte, deze bijeenkomst was op zich zelf de faillietverklaring van de De leraar had nog maar kort geleden laten doorschemeren, dat hij voor de ge slaagden te zijner tijd wel het een en ander zou kunnen doen. Dat behoorde tot de service van het opleidingsinsti tuut. Maar ze had geen zin om in Rot terdam te gaan werken. Iedere dag heen en weer reizen met de tram, of anders een kamer in de stad Nee, ze hield van de rust in het oude dorp. In een stad zou ze nooit kunnen wennen. In Juffe- ridadorp waren ook kantoren. Als ze 'n beetje geluk had, kon ze misschien ook wel op het gemeentehuis komen. Je kon toch nooit weten? Langzaam legde ze de stofkap over de machine en stond op om haar vellen, die ze vanavond getypt had, in te leve ren. Ze wenste de leraar een goeden avond en ging naar de vestibule om haar mantel aan te trekken. Gelijk kwamen de andere cursisten er ook reeds aan. „Ga je mee naar huis. Joke?" vroeg een van hen, een slanke brunette. „Nee, ik moet nog even een bood schap doen in de stad," loog Joke. De ander keek haar mede-cur-iste verwonderd aan. Nu nog een boodschap? dacht ze, om negen uur, als alle winkels dicht zijn? Doch ze haalde haar schou ders op en Joke liep de trap af naar de straat, nagestaard door haar dorpsge- note. Wonderlijk meisje toch, die Joke van Vliet. Leefde zo haar eigen leventje en bemoeide zich haast nergens mee, Verenigde Naties als internationaal po litiek vredes-instituut, des te erger, om dat de bijeenkomst in dit opzicht insol vent bleek te zijn! Besparing door het gebruik van luchtbanden. De sterk voortgaande mechanisering van de landbouw, noodzakelijk door het grote tekort aan landarbeiders, heeft ge leid tot een intensief gebruik van lucht banden. Alleen reeds voor tractoren zijn eeh 130.000 banden in gebruik, terwijl voor landbouwwagens het aantal nog veel hoger ligt. Niettemin zijn er nog tal van landbouwwerktuigen, die voorzien zijn van houten of ijzeren wielen. De trekkracht, nodig om dergelijke werk tuigen speciaal over akkers voort te be wegen, is aanzienlijk. Het zou dan ook een grote besparing betekenen, wanneer in de landbouw luchtbanden algemeen zouden worden toegepast; temeer daar de kosten van een dergelijke toepassing niet zo hoog zijn, omdat voor landbouwtractie spe ciale banden verkrijgbaar zijn, die veel lager in prijs liggen dan autobanden. Deze banden worden vaak door de ban denfabrieken gemaakt, doch zijn ook leverbaar in de vorm van vernieuwde autobanden, die door coverbedrijven worden geleverd. Het is echter altijd zaak de landbouwband niet te gebrui ken voor motorvoertuigen, die sneller dan 40 km. per uur rijden, omdat de band daar niet sterk genoeg voor is. Voor de landbouw is in het bijzonder de lagedrukband van betekenis. Het ken merk van dit type is, dat dit een breed loopvlak heeft en minder hard opge pompt wordt dan een normale band. Deze banden deuken dus bij het rijden meer in en vereisen bij het rijden over zachte, oneffen bodem hiinder trek kracht, ook al omdat de aarde gemak kelijk van de band loslaat. Een veel ge vraagde soort lagedrukband is de vlieg tuigband, die door zijn grote soepelheid en breedte slechts in geringe mate in de bodem zakt. De beiparing door het gebruik van luchtbanden is het grootst, wanneer men bijzondere zorg besteed aan tractor- en landbouwbanden. Men dient daarvoor regelmatig op band- spanning, op over- en onderbelasting te letten alsook op beschadigingen die steeds direct gerepareerd dienen te wor den. Is de band versleten, dan moet men niet klakkeloos een nieuwe kopen, doch ..eerst nagaan of deze niet gecoverd of verzoold kan worden, waardoor onge veer de helft van de aanschafwaarde bespaard wordt. 8e Beroepsvervoercongres Op 24 Augustus as. wordt het Achtste Beroepsvervoercongres gehouden teEm- liet zich zelden of nooit in het dorp zien en was nergens lid van. Grootsigheid, zeiden sommigen in Jufferidadorp. Joke van Vliet was ech ter helemaal niet trots, ondanks het feit, dat haar vader ongeveer de groot ste boerderij in de Jufferidapolder be zat. Joke was echter teruggetrokken. Een droomster, had vader van Vliet al zo vaak gezegd. Joke liep met de handen diep in haar mantelzak door de stad. Ze had nu al spijt van haar enigszins bitse antwoord aan Bep Numan. Bep kon toch niet be grijpen, dat ze veel liever alleen was. Doch nu kon ze ook niet met de tram van tien voor half tien naar huis gaan, dat zou te doorzichtig zijn. Nu ja, dan maar met de laatste. In een der winkelstraten gekomen, liep ze een cafetaria binnen en be1 telde koffie met koek. Peinzend lepelde ze in haar koffie en keek eens in het rond. Er zaten maar enkele jnensen, meest jongelui. Aan de toonbank, op hoge krukken, een paar mannen, die druk in gesprek waren met. de buffetjuffrouw Boven alles uit hoorde ze een bekende stem. Joke luisterde nu met meer in teresse en keek naar de spreker. Doch deze zat met zijn rug naar haar toe, zodat ze zijn gezicht niet kon zien. Aan de stem te oordelen dacht ze dat het Klaas van der Waal was. Wonderlijk, dat je in Rotterdam nu altijd en over Bovengenoemd comité verzoekt alle inwoners van Breskens op 13, 14 en 15 Augustus meioord in de Noordoostpolder. Aan het Congres is een zeer interessante excur sie verbonden, die vele honderden transportonderenmers - leden van de N.O.B. Wegtransport - naar Nederlands „twaalfde provincie" zal voeren, om daar eens kennis te nemen van onze nieuwe landaanwinst, alsmede van de toekomst mogelijkheden, die de Noordoostpolder in zich bergt. De Beroepsvervoercongressen van de N.O.B. Wegtransport hebben voorname lijk ten doel, het inzicht van de trans portondernemers in de bedrijfsproble- men te verdiepen. Dit Beroepsvervoer congres belooft voor de transportonder nemers wel zeer interessant te worden. De eigenlijke Congresbijeenkomst zal worden geopend door Zijne Excellentie Mr J. Algera, Minister van Verkeer en Waterstaat. De Plaatsvervangend Land drost van de Noordoostpolder, de Heer Dr A. Blaauboer, zal voor de beroepsgoe- derenvervoerders het onderwerp „Ont staan en ontwikkeling van de Noord oostpolder" behandelen, terwijl voorts de Heer Mr D. G. W. Spitzen, Secreta ris-Generaal van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat, een causerie zal houden over „Vervoer, N.O.B. en Aard rijkskunde". De excursie, welke thans in verband met het Achtste Beroepsvervoercongres is georganiseerd, begint met een bus tocht over de nieuwe dijk vanuit Har derwijk naar Lelystad langs de toekom stige Oostpolder. Vanaf Lelystad gaat het dan p. boot naar het „eiland" Urk. dat op 24 Aug. a.s. een ware invasie van Nederlandse transportondernemers zal beleven, want het programma voorziet tevens in een wandeling van ruim een half uur over het voormalige eiland. Dan volgt een tocht per autobus door de Noordoostpolder naar Emmeloord. waar het eigenlijke Congres zal plaats vinden. Na de Congresvergadering ver enigen de Congresdeelnemers zich met de genodigden aan de Congresmaaltijd, welke altijd een evenement op zichzelf is, daar de maaltijd voor de transport ondernemers immer een gunstige gele genheid biedt, om onderling van ge dachten te wisselen met betrekking tot de gemeenschappelijke vakbelangen. Na de maaltijd volgt dan tenslotte nog een bustocht door de Noordoost- polder in oostelijke richting, waarna de deelnemers resp. worden teruggebracht naar Kampen, Zwolle en Harderwijk. Burgerlijke Stand GEMEENTE GROEDE over de maand Juli 1955. GEBOREN: 7, Adriaan Jacob Jan, zn. van J. A. Versprille en van D. M. de al Idadorpers tegenkwam! Vlug dronk ze haar koffie uit en be taalde. Terwijl ze naar de deur liep, voelde ze, dat iemand haar nakeek. Langs de étalage gaande, keek ze even naar binnen en hun blikken ontmoetten elkaar. Ja, het was Klaas. Enfin, zewi; weer buiten. Met hem zou ze, van alle dorpsgenoten, wel het laatst willen pra ten. Klaas van der Waal, waarover zulke gekke praatjes liepen in het dorp Ze liep langs de verschillende étalages en stond hier en daar even stil. Was ze maar rustig met Bep meegegaan, dan had ze nu al in de tram gezeten. Ze kon eigenlijk wel een uurtje naar de Cineac gaan. Dat verzette tenminste wat. Om nu nog anderhalf uur in de stad rond te dwalen In de bioscoop was het al evenmin druk. Joke keek naar de beelden op het witte doek, maar haar gedachten zwier ven, als gewoonlijk, elders. Straks zou ze haar typediploma hebben, en dan? Vader had al eens gevraagd wat voor plannen ze verder had. Gelukkig was ze geheel zelfstandig. Het boerenbedrijf had nimmer haar bekoring. Reeds in haar prille jeugd stond het bij haar vastgeen boerin. Er waren immers nog drie broers, dus vader had keuze genoeg en geen gebrek aan arbeidskrachten. Zij wilde leren en dan wat anders doen. Toen ze veertien jaar was, stierf moe der. Geheel onverwachts. Een verwaar-

De Schakel | 1955 | | pagina 1