Kantongerecht Oostburg Ook op U rekenen wij (Vervolg De toekomst v. Breskens, enz.). De vlakke, brede duinstrook biedt vele mogelijkheden voor recreatie, zoals aan leg van beplantingen, wandelpaden, kam peerterrein, het plaat en van zomerhuis jes, aanleg van een zwembad, enz. Bo vendien biedt het terrein mogelijkheden voor ondernemende zakenlieden, voor wat betreft het bouwen van enkele tea rooms of soortgelijke. Men zal kunnen aanvoeren, dat het strand zich niet leent voor een ontwik keling van een vreemdelingenverkeer in deze richting. Maar laat men dan be denken, dat men niet zal kunnen vol staan met de aanleg van 'n du in voet ver dediging alleen, maar dat door de aan leg van de eventuele nieuwe havendarn- men en de verlenging en verbreding van de aanwezige strandhoofden, met name het eerste strandhoofd, westelijk van de huidige westhavendam, de mogelijkheid tot verbetering van de vooroever en du ook van het strand zeker aanwezig kan zijn. Het is de moeite waard, de mening van deskundigen hierover te vernemen en de kans op resultaten te doen onder zoeken. Waterstaatsinstanties, gemeente en V.V.V. kunnen m.i. in gemeen over log hiervoor de meest verantwoorde op lossing vinden. We moeten ons niet blind staren op liet huidige karakter van het toericme in onze gemeente. Wanneer door aanleg van een nieuwe veerhaven, waar die dan ook zal komen, alsmede de bouw van nieuwe, moderne veerboten, de stagna tie in het doorgaand toeristenverkeer tot een minimum kan worden beperkt zal dat voor de Breskense middenstand ook zelfs bij behoud van de doortrek door het dorp, geen zakelijke verbetering betekenen. Men moet veeleer zinnen op middelen, onder alle omstandigheden, toeristen aan te trekken, zoals aan de Belgische kust. Niet iedere plaats is daar toe in staat, doch wel kan men demo gelijkheden, die plaatselijk worden gebo den, trachten te benutten. Onze Neder landse kust met zijn stranden trekt jaar lijks duizenden bezoekers en daar zijn heus wel plaatsen bij, die over minder strandoppervlakte beschikken dan Bres kens, dan behoeven, we niet ver om ons heen te kijken. Maar om, redenen, die ons allen wel voor een gedeelte bekend zijn, worden of kunnen de mogelijkhe den in ons gewest niet worden uitgebuit. Dat lukt blijkbaar aan onze Zuiderburen beter. Laten wij nu ook eens de handen ineen slaan en er van trachten te ma ken, wat er van te maken is. De hier ge geven oplossing is er één, zij geldt ook voor het geval de nieuwe haven aan de oostzijde van Breskens of op de plaat' van de huidige haven zou komen. Mo gelijk zijn er variaties of geheel andere ideeën, maar laat men ze niet in porte feuille houden, het gaat hier om een le vensbelang voor de Breskense midden stand in 't bijzonder en voor Breskens in 't algemeen. Een inwoner van BRESKENS. Verkeerszondaars voor de groene tafel. J. de B., chauffeur te Hoek, was te Oostburg in de z.g. Pauwstraat overeen gedeelte van het trottoir gereden en had dit over een afstand vas 14 m. bescha digd. De herstelkosten bedroegen f 47,25, welk bedrag de gemeente van genoemde de B. civiel vorderde. Als vertegenwoor diger van de gemeente verscheen dhr. A. P. Modde in zijn kwaliteit van loco- burgemeester. de B. was niet ter zitting verschenen. Conf. de eis werd hij ver oordeeld tot een boete van f 15,- subs. 3 d., terwijl de vordering van f47.25 werd toegewezen met betaling der kosten door de B. J. F. J., besteller P.T.T. te Breskens was na zonsondergang per rijwiel aan getroffen op de Scheldekade te Bres kens zonder dat. het wettelijk voorge schreven licht en achterlicht van het rijwiel fuhctionneerde. De kantonrech ter wees er op, dat door dergelijke na latigheden jaarlijks in Nederland 1200 doden te betreuren zijn. Conform de eis werd verd. tot f 10,- subs. 2 dagen ver- daarna wel bij zijn dochter intrekken, die ergens in Friesland woont en dan is er tevens een woning vrij. Dat zaakje is dus voor Wim en als hij daar even goed in werkt, als hij hier op „Bouwlust' gedaan heeft, nu, dan zal mijn dochter geen gebrek hebben, on danks de oorlog." Getroffen stond Wim op en dankte, een brok in zijn keel, zijn aanstaande schoonvader. Jannie nam zijn arm en stond.trots en blij, met tranen van ge luk in haar ogen, aan zijn zij. En de boerin moest af en toe even in de ogen wrijven, terwijl ze maar vjm Nel naar Jannie keek en lien af en toe vriendelijk toeknikte. Opnieuw werd er ingeschonken en de gekneusde enkel van Nel scheen helemaal vergeten. Tot de klok half elf sloeg. Blauw- boer stond op en zei: „Kom moeder, 't wordt onze tijd. We worden te oud om zolang op te blijven. De jongeren kunnen er beter tegen. Welterusten allemaal, in de komende dagen zullen we de pannen nog wel verder bespre ken." oordeeld. A. A. de K., groentenhandelaar te Breskens, reed met zijn bestelwagen in de Duinstraat achteruit. Dhr. A. de F. kwam tezelfder tijd de Duinstraat inge- reden met zijn luxe auto. Dhr. de K. had dit niet opgemerkt, evenmin de door de F. gegeven signalen. Een botsing was het gevolg. De K. kwam deze onoplet tendheid conform de eis op f 25,- subs. 2 dagen te staan. R. J. S., landarbeider te Groede, wilde komende van de Krabbendijk met zijn motor, de Rijksweg Schoondijke-Breskens opdraaien zonder zich er rekenschap van te geven dat deze Rijk' weg een voor- rangsweg is en voorts zonder op het ver keer op de Rijksweg te letten. L. R., bak- ker te Hoofdplaat, kon de motor van S. niet meer mis rijden en liep enige schade op. Het schadebedrag bleek f 205,- te zijn. S. zijn vrouw en zoontje kwamen te val len. De kantonrechter was hevig' veront waardigd tegen het onvoorzichtige rij den van S., temeer daar diens vrouw in positie was en 2 dagen na het ongeval een levenloos kindje baarde. Het is er gerlijk en bar dat U zich de toestand van Uw vrouw niet realiseerde en haar, door maar raak te rijden, in gevaar bracht. Conform de eis werd S. tot f 50,- subs. 10 d. veroordeeld. J. S., chauffeur op een tankwagen uit Middelburg, werd het slachtoffer van een vrij plotseling stoppende bestelwagen op de weg van Waterlandkerkje, juut op het moment dat S. optrok om deze be stelwagen te passeren. De ambten. O.M. eiste f 25,- subs. 5 d. De kantonrechter zei respect te hebben voor de rijvaardig heid van de tankchauffeurs in het al gemeen; ook verdachte heeft een prach tige staat van dienst. S. is de dupe van de onverwachte manoeuvre van de be stelwagen geworden. Uitspraak f 10.- s. 2 dagen. Op het kruispunt Beukelsstraat-Noord- straaat te Biervliet kwam de vrachtauto, bestuurd door J. C. B„ expediteur te Wa terlandkerkje en de personenauto, be stuurd door Ds. Th. R.. Geref. Predikant te Schoondijke met elkaar in botsing. De heer B. gaf volmondig toe zijn bocht te kort te hebben genomen, daar hij op dit vroege uur geen verkeer verwachtte, maar voelde zich niet aansprakelijk voor de aanrijding, aangezien Ds. R. hem voorrang had moeten verlenen. Ah ge tuige a decharge kwam Ds. M. J. W Schopenhauer, Ned. Herv. Predikant te Schoondijke, voor Ds. R. getuigen. De ambten. O.M. kwam tot de conclusie dat beide bestuurders schuld hadden en eiste voor beiden f 25,- subs. 5 d. De kanton rechter veroordeelde hen conform. W. S., chauffeur te Grijpskerke, was zijn ruitenwisser verloren en reed dus zonder, dit is bij de wet niet geoorloofd. Eis f 10,- subs. 2 d. Uit-praak f 20, s. 4 dagen. A. V., kellner te Breskens, had eenmo tor aangeschaft en bereed dit motorrij wiel terwijl het kentekenbewijs nog op naam van de vorige eigenaar stond, dit is niet geoorloofd. Eis f 5,- subs. 2 d. Uit spraak f 5,- subs. 1 dag. Ook J. J., Pools fabrieksarbeider te Driewegen, gemeente Biervliet, maakte zich aan dezelfde overtreding schuldig. Dhr. de J. uit Axel kwam getuigen dat het kentekenbewijs reeds dadelijk bij aankoop, nu ruim zes weken geleden werd aangevraagd. Ondanks dat de ambtenaar O.M. reeds f 10,- subs. 2 d. had geëist, werd deze zaak door de kan tonrechter tot de volgende zitting aan gehouden, aangezien de mensen niet de dupe mogen worden van een te trage af gifte van kentekenbewijzen. J. R., onderwijzer te Nieuwvliet, par keerde in de Burchtstraat, alwaar een z.g. wachtverbod in werking is getreden. Eis f 10,- subs. 2 d. Uitspraak f 5,- subs. 1 dag. A. C. de H., geneesheer te Knocke, par keerde te Oostburg te kort bij een straat hoek. Eis f 10,- subs. 2 d. Verdachte vond deze boete veel te hoog, hij betoogde wel schuldig te zijn volgens de letter van de wet, maar niet volgens de zin hier van, immers er was zeker nog ruim 7 m. breedte van de straat over om te passeren. De kantonrechter wees erop, dat België voor dergelijke overtre dingen met een veelvoud van hetgeen thans geëist werd, strafte. Conform eio Een uur later had Aart Nel naar haar slaapkamer gebracht en in de gang nam Wim Jannie nog even in de armen. „Nu ben je toch uit de cirkel, lie verd van me," zei ze zacht, hem lief kozend zijn wang strelend. „En ge lijktijdig heb je mij. Ben je nu te vreden „Tevreden antwoordde hij aan gedaan. „Ik kan m'n geluk niet op. Samen zullen we dit geuk beleven, niet, ieveling Ze antwoordde niet, maar nestelde zich nog even dicht in zijn armen, al vorens met een laatste kus afscheid van elkaar te nemen. Nog een laatste zoen en toen ging hij naar boven, naar zijn oude kamer tje, waar hij al eerder geslapen had. Maar van slapen kwam vooreerst niets. Hij opende het raam en ging naar buiten kijken. Het grote geluk, dat hem ten deel gevallen was, nog niet geheel kunnende omvatten. Blokker, voorjaar 1950. Einde werd'de H. tot f 10,- subs. 2 d. veroor deeld. J. B„ landarbeider te Schoondijke. viste zonder de kleine visacte. Conf. de eis was de uitspraak f 10,- subs. 2 d. J. A. T., grondwerker te Schoon dijke, was op de Rijksweg met zijn rij wiel aangetroffen naast het verplichte rijwielpad, terwijl T. zich in kennelijke staat van dronkenschap bevond. Dit was de tweede maal binnen een half jaar dat verd. zich voor genoemde dronkenschap had te verantwloordjen;. Met één been bevindt U zich reed- in de gevangenis, een volgende maal gaat U er een half jaar in, aldus de kanton rechter. Verd. zei een kuur te willen volgen om het drinken af te leren en over 14 dagen hiermee te kunnen be ginnen. Conform de eis werd verdachte wegens het niet gebruiken van het ver plichte rijwielpad tot f 10,- sub". 2 cl. en wegens dronkenschap f 60,- subs. 12 d. veroordeeld. Nog een derde zaak kwam tegen ge noemde J. A. T. ter tafel en wel die wegens dronkenschap te Breskens op 2 Juli j.l. Ook voor dit feit werd verd. conf. de eis tot de niet malse boete van f 60,- subs. 12 d. veroordeeld. FILMNIEUWS Luxor Theater te Breskens vertoont Zaterdag 6 Aug. een pikante comedie uit het vurige zuiden, n.l. „Brood, Liefde en Fantasie met Gina Lollobrigida en Vi- torio de Sica. De traditie van hett Ita liaanse filmrealisme wordt wederom voortgezet. U zult genieten van Gina's kwaliteiten, de vrouw die al de mannen te erg was Zondag zal vertoond worden de film van de overbekende operette Schwarz- waldmadel met Sonja Zieman en Ru dolff Prack, uitgevoerd in prachtige kleuren. Onsterfelijke melodieën, die als operette de wereld veroverden en nu als film nieuwe triomfen vieren. Toegang elke leeftijd. De dagen van hoogspanning voor on ze Gemeente naderen met grote schre den; ieder van ons kan dit in eigen omgeving het beste merken aan de drukte en activiteit in onze vereniging of straat, waar men druk in de weer is met de voorbereidingen. En met welk een ernst en in-panning werkt men om een zo goed mogelijk resultaat te bereiken. Breskens heeft immers nog altijd getoond dat men met iets voor de dag kan komen als men iets organiseert, en wij hebben hier dus on ze naam hoog te houden. Want ver geet niet dat alle ogen op ons gericht zullen zijn op 14, 15 en 16' Augustus om te zien of wij geen fouten gemaakt zul len hebben. Want dan zal men ons niet sparen om ons op onze fouten te wij zen. Maar wij zouden geen Bressiaan ders zijn als wij daar niet tegen kon den en wij zullen dus moeten zorgen dat wij ons beste beentje voorzetten en geen fouten maken. Laten wij er om denken dat behalve duizenden van onze landgenoten ook on ze Belgische vrienden met velen zullen aanwezig zijn, niet alleen om mede te werken aan ons feest, zoals de Posthar- monie en het korp Ridder Jahs Zonen uit België, maar ook als belangstellen den en wij moeten zorgen dat zij gin der in ons buurland niet anders kun nen zeggen als: het was af!! Zij moe ten vol lof zijn van wat de stoet hun heeft geboden en roepen over onze stra ten! Zij moeten kunnen praten over wat de verschillende muziekgezelschap pen hebben laten horen, over het Da mesvoetbal, de Zeilers, en niet tc ver geten over het grandioos vuurwerk. Want dat belooft allefs wat U ooit eer der op dit gebied gezien hebt te over treffen. En dan niet alleen onze Bel gische vrienden, maar ook gij allen komt toch zeker naar'het optreden van Eddy Christiani kijken, of wilt U dat niet meemaken? En de The Dutch Rol ling Stars die U het beste op rolschaat - gebied zullen brengen. Dit moet U zeker komen zien. De taptoe maakte vorig jaar hoewel door te weinig ruimte al een diepe indruk op allen die het gezien heb ben, dit jaar wordt gezorgd dat de tap toe de ruimte heeft om volledig opge voerd te kunnen worden, zodat dit iets enigs beloofd te worden. En dan niet te vergeten de Jaarmarkt. Wist U dat nu reeds 50 aanmeldingen zijn ontvangen van deelnemers, of dacht U soms dat Breskens niet aan trekkelijk was? Men weet wel wat een volk daar heen komt als er iets georga niseerd wordt. En dan de sfeer, de mooie étalages, rondrit met het miniatuur treintje; ja gij allen zult er voor olk van U wat vinden, wat voor U aantrekkelijk zal zijn. Maar dan zal ieder van on zich ten volle moeten geven om het voor de bezoekers zo mooi en aantrekkelijk mogelijk te maken. Daarom blijft niemand afzijdig staan en helpt een ieder op zijn manier mee om het allerbeste te bereiken. Dat moet en zal de geest zijn die in Breskens heerst! En daarom ook zeggen wij tot allen die van goede wille zijn: ook op U rekenen wijC. Bio-Vacantieoord Iedere bioscoopbezoeker zal steeds ge troffen worden door de aardige filmpjes van het Bio-Vacantleoord, welke Stich ting tweemaal per jaar in de Nederland se bioscooptheaters ten behoeve van het zwakke Nederlandse kind collecteert. Ook het bioscoopbezoekend publiek in onze gemeente is steeds gaarne bereid voor het goede doel een steentje bij te dragen. De Stichting „Bio-Vacantieoord," waarvan de bestuursleden geheel belan geloos hun functies waarnemen, zendt zwakke kinderen uit geheel Nederland in de leeftijd van 614 jaar op aanbe veling van de schoolartsen naar het Bio-Vacantieoord „Russenduin' te Ber gen aan Zee, ongeacht de religieuze of politieke gezindheid der ouders of ver zorgers. Het enige doel, hetwelk door het bestuur der Stichting wordt nage streefd, is, dat deze kinderen opnieuw krachten en levensvreugde zullen op doen. Ook uit onze gemeente worden re gelmatig kinderen in het Bio-Vacantie oord verpleegd en op Donderdag 4 Aug. j.l. vertrokken wederom 2 kinderen voor een verblijf van zes weken naar dit ideale herstellingsoord. Wij twijfelen er niet aan of ook deze kinderen zullen te zijner tijd gesterkt en vol nieuwe energie terugkeren. Middenstandsexamen Te Middelburg slaagden: w. C. de Wilde en mevr. M. J. Wïsse-Fremouw, beiden te Breskens. Te Terneuzen slaagden: mej. H. de Meijer, dhr. J. Maas, dhr. J. Provoost en dhr. H. Valk, eveneens allen uit Breskens. Gewestelijk Nieuws „D'n Overslag" Diep weggeborgen in het Zeeuws- Vlaamse Land, tussen Koewacht en Zulddorpe (of daaromtrent) ligt Over slag. Het is op één na de kleinste ge meente van Zeeland, een gemeente, compleet met een burgemeester, mei wethouders en een gemeenteraad, met een secretaris, een ontvanger en een openbare school. Goedgeteld zijn er 67 woningen, die de gehele bevolking, 298 personen, de huisvesting geven. Ove>' slag is een typisch grensplaatsje, ge bouwd aan één zijde van een 3 meter brede, oude-keien-weg. Aan de andere zijde van de weg ligt Belgisch Overslag, dat aanmerkelijk groter is en wier be volking de meest-harmonieusc betrek kingen met het Nederlandse gebied on derhoudt. Het is daar één grote familie, voor en met elkaar levende. Men gaat in Belgisch Overslag ter kerke, in de be storen van alle dorpsverenigingen, van de vissersclub tot in de Belgische kleu terschool, zit Belg en Nederlander. De mannen van „Den Overslag" leven van de landbouw; het is hard werken op de lichte landbouwgrond. In vroe gere tijden, maar dat is al heel lang ge leden, leefden zij ook wel wat van de smokkelhandel. Aan dat. vlotte grens verkeer dankt Overslag zijn Wapen en zijn Naam. Dichtbij was een breed vaar water, waar tussendoor de landsgrens liep. Heel simpel konden de goederen van het ene vaartuig in het andere worden „overgeslagenHet Wapen van de Ge meente laat deze handeling zien Bc halve dit Wapen, dat de herinnering aan het Verleden levendig houdt, bezit Overslag nog enkele zeer mooie grens palen uit de tijd. toen men daar aan Oostenrijk grensde. Deze Maria-There- sia-palen dragen de Wapens van Oosten rijk en van onze Zeven Provinciën. En kele ervan werden enige jaren geleden door oudheid-maniakken clandestien naar België gebracht. Krachtdadig werd er toen ingegrepen; zij prijken nu weer op Neerlands gebied bij de ingang van het dorp. 0 Maar in dat Overslag, waar men ogenschijnlijk in een dommel leeft, zit men niet stil. als het het welzijn der bevolking aanbelangt. Gas en electrici- teit zijn er reeds lang geen vreemden meer en nu, jongstleden Vrijdag, werd weer een hoeksteen gelegd. Het, was de dag, waarop Overslag aan het Zeeuw Vlaamse waterleidingnet werd aange- ten. Een koen besluit van de Vroed schap als men bedenkt, dat verplicht' aansluiting van alle woningen daaraan onafscheidelijk verbonden is. Een feest dag voor OverslagEen feestdag ook voor de Zeeuws-Vlaamse Waterleiding- Maatschappij, daar door de aansluiting van Overslag thans alle gemeenten in Oost en West Zeeuws-Vlaanderen tot de Waterleiding zijn toegetreden. Plaatselijk Nieuws Biervliet (Driewegen) Driewegen nam afscheid van Meester de Vogelaar Vrijdagavond nam de Drieweegse be volking af.scheid van Meester de Voge laar, die gedurende 43 jaar verbonden is geweest aan de openbare lagere rchool B te Driewegen. De overgroote belangstelling op deze afscheidsavond demonstreert de bijzondere plaats, die de heer de Vogelaar in de harten van alle Drieweegse mensen inneemt. Meer dan 90 pCt. der Driewegenaren was aanwezig, welke bijna allen bij de heer de Vogelaar op school gegaan heliben; immers twee generaties heeft de schei dende onderwijzer op het leven mogen voorbereiden.

De Schakel | 1955 | | pagina 2