BOBBE V. Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland CIRKELGANG De toekomst van Breskens als toeristenplaats BOBBE DE SCHAKEL ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAAN DER EN 10e Jaargang Nummer 549 Vrijdag 5 AUG. 1955 Drukkera-UitgeverijFirma SMOOK DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs: f 1,10 per kwartaal; franco per post f 1,25 Prijs der advertentiën: 10 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen*' 10 cent extra, Productiviteitsprogramma in Zeeland voor 195556. De Commissie ter Bevordering van de Productiviteit in Zeeland (secretariaat E.T.I. voor Zeeland), welke met soort gelijke organisaties in andere provin ciën wordt overkoepeld door de Contact groep Opvoering Productiviteit in Den Haag, heeft in een onlangs belegde ver gadering teruggezien op het programma 1954'55 en tevens een programma voor 1955'56i ontworpen. Het programma 1954—'55 bestond uit het organiseren van discussiegroepen in Middelburg, Goes en Hulst voor kleine en middelgrote ondernemers. Hierin wer den onderwerpen besproken, die van be drijfseconomisch belang zijn. Het blijkt, dat deze groepen in een grote behoefte voorzien. Voor het komende seizoen is het eer ste programmapunt dan ook zo mogelijk de uitbreiding van deze groepen over Terheuzen en Oostburg en voor de vlas nijverheid en de betonindustrie. In de tweede plaats zullen voor de leden van deze groepen goed voorbereide bedrijfs bezoeken worden georganiseerd, waar- speciale onderwerpen zullen worden be studeerd als magazijnbeheer, admini stratieve inrichting enz. Het 3e punt zal zijn het organiseren van individuele bedrijfsbezoeken als „follow-upvan de discussiegroepen, teneinde te adviseren over toepassing van besproken proble men. Met dit werk zijn reeds thans Rijksnijverheidsdienst en E.T.I. doende. Zo mogelijk zal door de Zeeuwes Volks hogeschool een ontmoetingsdag worden georganiseerd tussen werkgevers en werknemers, waar de menselijke kant van het productiviteitsprobleem aan de orde wordt gesteld. De Commissie zal hieraan haar steun geven. Daarnaa t zullen brahche-gewijze avonden van het Technisch Filmcentrum en een cursus over typebeperking worden georgani seerd. In onderzoek is nog de mogelijk heid ook voor het ambacht productivi- teitsbijeenkomsten te beleggen. Het programma, dat met de afdeling Zeeland van het Nederlands Instituut voor Efficiency zal worden uitgevoerd, zal worden besloten met een Tweede Nijverheidsdag (omstreeks Mei 1956) te Vlissingen. Burgerlijke Stand GEMEENTE OOSTBURG over de maand Juli 1955. GEBOREN: 30 Juni, Anja GeertruidaJa comina, d. van L. J. de Vries en van A S. Basting, wonende te Uden; 3 Juli. Hendrika Catharina, d van A. W. Ken beek en van W. Jansen, wonende te Aar denburg; 4, Lilian, d. van F. A. Kolijn en van C J, du Fossé, wonende tc On t burg; 8. Jacob Adriaan. zn. van W. Bak F U i L L 1 O K Een Westfriese roman door MAARTJE ZELDENR1JK 47 De boerin schonk de glaasjes op nieuw vol en op dit ogenblik keek Wim even naar Jannie. Haast onmerk baar knikte ze. Juist, ze begrepen el kaar. Het ijzer was nu heet genoeg om »e smeden. Nadat ze op de gezondheid van Aart en Nel gedronken hadden, stond Wim op en zei: „Ik ben niet iemand van veel woorden, boer, en hoewel ik het ook dikwijls aan de stok gehad heb met Nel, vind ik het toch wel fijn, dat ze m'n schoonzuster wordt. Maar en nu hoop ik, dat u 't me niet kwalijk neemt, boer, dat ik het zeg ik zou toch wel een beetje dichter in de familie willen komen. Ik ben geen boer en ik heb er ook geen aan leg voor. Maar Jannie en ik houden ker en van C. Volmer, wonende te Oost burg; 10, Abraham Mattheus, zn. vanM. A. Manneke en van M. W. Barendregt, wonende te Breskens12. Elly Bertha, d. van M. E. Hinneman en van E. J. B. So- mers, wonende te Oostburg; 12, Willem Domlnggus, zn. van A. Haumahu en van N. S. Hetharua, wonende te Aardenburg; 16, Charles Mattheus Bernardus, zn. van P. T. C. de Reu en van A. K. den Dekker, wonende te Oostburg; 19, Willem Lud- wig, zn. van W. Coppens en van K. Schnieder, wonende te Oo tburg; 23, Hendrika Alida, d. van R. J. van Zeele en van E. P. Schroers, wonende te Bres kens; 23, Ronald Nicolaas Maria, zn.van C. E. van de Veire en van A. I,. Dhondt, wonende te Oostburg; 29, Willem Hen drik, zn. van W. Torbijn en van K. J. Vanhulle, wonende te Zuidzandc29, Ly- dia, d. van S. Schijve en van C. A. Anthonisee, wonende te Oostburg30, An na Elizabeth, d. van D. Solinger en van A. C. Spoelstra, wonende te Oostburg; 30, Guy, zn, van J. du Bois en van S. S. Claeys, wonende te Breskens. OVERLIJDEN: 1, Eulalie Marie Calon. 87 j., wed. van J. W. Eusscher, wonende te Oostburg; 4, Cornelis Brakman, 76 j., wonende te Nieuwvliet; 9, Willem van Haneghem, 74 j., wedn. van E. Albregt wonende te Groede; 13, Adriaan Ver- sluijs, 55 j., echtgen. van J. de Regt, wo nende te Biervliet; 14, Gijsbert Fieret, 74 j., echtgen. van J. Hazenboom, wo nende te Oostburg; 17, JosephusBlaeke, 31 j., wonende te Sluis; 23, Sara Pieter- nella Jansen, 76 j., weduwe van J. Hen- nekeij, wonende te Groede; 24. Augusti- nus 'Zeegers, 28 j., echtgen. van J. Brak ke, wonende te Groede; 26, Johannes le Clercq, 30 j., wedn. van S. Risseeuw, wo nende te Sluis. HUWELIJKEN: Geen. Ingezonden Breskens verkeert in deze tijd in het onzekere omtrent het al of niet voort bestaan als toeristische plaats, in ver band met plannen tot aanleg van een nieuwe veerhaven. In 't bijzonder de middentand ziet met begrijpelijke be langstelling uit naar de van Rijkswege te nemen beslissing, betreffende de plaats, waar de nieuwe veerhaven zal worden aangelegd. Op Donderdag 21 Juli j.l. is weer een' overduidelijk gebleken, welke belangen er hier voor de Breskense middenstand op het spel staan. Het is dan ook be grijpelijk, dat de middenstand niet bij de pakken neer gaat zitten en van zijn kant al het mogelijke wil trachten te doen, om een beslissing ten gunste van Breskens te verkrijgen. Maar alhoewel dit uit zakelijk oogpunt in eerste in tan tie een probleem van de middenstand is> moet het toch zo zijn, dat ieder rechtge aarde inwoner van Breskens de toe van elkaar. En daarom vraag ik U toestemming om met Jannie te trou wen." Vol verbazing sloeg de boer de handen ineen. „Hè, hè," zei hij, te vreden knikkend, „het is er uit. Nee jongelui, ook dat is voor mij geen nieuwtje. Of dacht je, dat je moeder en ik blind waren, Jannie Ha, ha, moet je haar eens zien kijken. Met vrees en beven: zal vader dat wel goed vinden Hij schudde van het lachen en sloeg zich van pret op de knieën. „Als jullie weer aan de dijk liggen vrijen, moet je dat niet doen aan de achterkant van ons land. Want dan loop je altijd kans, dat vader of moeder het zien. Ha, ha, moet je die Jannie eens zien kleuren. Wel kin deren en nu klonk het wat be daarder ik heb al in de dagen, dat Wim hier nog schilderde, tegen moe der gezegd: Let eens op, die Amster damse schilder gaat er vandaag of morgen nog met onze jongste dochter vandoor. Enfin, letterlijk is dit niet gebeurd. Maar ik weet van mijnheer Zwarts, dat je een goed vakman bent komst van zijn plaats ter harte gaaf. Wij allen moeten in Bresken- wonen en werken en wensen niets liever dan dat Breskens zijn aantrekkelijkheid kan blijven behouden en dat het de plaats kan blijven, waar het voor de inwo Pers en de vreemdelingen goed toeven is. Daarom is het goed, dat wij ons ten volle realiseren, dat Breskens wel de gelijk een mogelijkheid biedt, het ver lies van de vreemdelingent rek naar de veerhaven op enigerlei wijze te com penseren, zo de be-lissing in ongunstige zin zou uitvallen. En dat de kan- groot is, dat de veerhaven naar elders verlegd zal worden, daar zijn wij zo langzamer hand nu wel van overtuigd. Als het niet mogelijk zal blijken, de bestaande haven naar behoren aan de eisen van het moderne verkeer aan te passen, zal zowel bij de aanleg van een Oosthaven als bij een Westhaven vroeg of laat de verkeersstroom om Breskens heen worden geleid, zodat uit dien hoof de het pleit dan wel overtuigend be slist is. Maar waarom, zo vraag ik mij af, con centreert men zich in Breskens niet meer op het duinterrein of denkt men, dat daar geen mogelijkheden aanwezig zijn. Ik ben zo vrij te menen, dat die er wel zijn, mits men ze maar wil zien en benutten Momenteel heeft het duin wei nig' aantrekkelijks te bieden, en er i- wel even fantasie voor nodig, om zich een ander, mooier beeld voor ogen te halen. Maar hetgeen er gedaan kan worden is zeer zeker uitvoerbaar en in tweeërlei opzicht wenselijk. Laten we een ogenblik veronder.- tellen dat de nieuwe veerhaven westelijk van de tegenwoordige haven zal worden aangelegd. Teneinde de overtocht der veerboten zo kort en ongehinderd moge lijk te maken, kon het wel eens zijn, dat de haven in de buurt van het v.m. fort Frederik Hendrik zal worden aangelegd. Tussen de nieuwe oostelijke havendam en de bestaande westhavendam kan men dan mi. het volgende1 tot stand brengen. Men kan ongeveer langs de huidige hoogi waterlijn een eenvoudige verdediging van asfalt, beton of natuursteen aan brengen onder een beloop van 13 en tot een hoogte van 8.00 m plus N.A.P. (De hoogte van de Boulevard is momen teel 4.70 m plus N.A.P.Deze verdedi ging dient dan aan de bovenzijde over te gaan in een kruin van b.v. 5.00 m. Ach ter deze verdediging kan he t duinterrein tot een hoogte van 7.00 m plus N.A.P. over de gerele breedte worden opgespo ten met zand. Doordat de hoogwaterlijn ongeveer 45 meter van de huidige duin voet verwijderd ligt, wordt door opspui ting achter de verdediging, het duin met pl.m. 25 meter verbreed, na aftrek van de strook, ter breedte van de verdedi ging zelf. De kruin ware aan te leggen als wandelpad, ingebouwde trappen op verschillende plaatsen bieden toegang tot het strand. In het aldus te vormen duinterrein achter de verdediging zou den alle bunkers en overige voormalige militaire werken, die uit waterkerend oogpunt met toelaatbaar zijn of voor re creatiedoeleinden niet meer bruikbaar zijn, moeten worden gesloopt. en een flinke kerel en daarom kan ik geen nee zegen, als het geluk van mijn kind daarbij op het spel staat. Mijn toestemming hebben jullie en die van moeder ook, is 't niet, moeder En nu is het maar goed, dat ik niet meer dochters heb, want anders zou ik ze vanavond allemaal kwijt geraakt zijn." „Zo," zei Aart op droge toon, „en nu vind ik, dat hier ook maar eens op gedronken moet worden. Daar hebben jullie nu al die tijd voor in je rats gezeten. „Ho, wacht eens," zei de boer, „ik ben nog niet uitgesproken. Wat dat huwelijk tussen Jannie en Wim be treft heb ik nog een paar voorwaar den te stellen. Ik wil eerst nog een mooi schilderij van „Bouwlust" heb ben, want dat is beloofd." „Ik zal er voor zorgen, vader," ant woordde Wim lachend. „Vader Aart herhaalde dit woord en keek zijn broer schaapach tig aan. „Gunst ja, aanstaande zwager, dat is waar ook. Ik hoef nu geen boer meer te zeggen. Zul je morgen de NIEUWE KOOPJES! NIEUWE PRIJZEN Seizoén-opruimingsfeest bij Wij gaan door met ruimen Alles moet er uit zijn, vóór nieuwe voorraden aankomen. MANTELS, JAPONNEN, MANTELCOSTUUMS, BLOUSES, ROKKEN, REGENMANTELS (ook wollen gabardine). Niel enkele opruimingsartikelen, maar onze gehele voorraad moet er uit Alle modellen zijn van dii seizoen. Een greep uit onze nieuwe spofkoopjes Wollen Yersey deux-pièces, in diverse moderne kleuren, [iQ QC ook zwart,maten38t.m.46NU 1 U/\Ju Nylon flock Blduses, zeer practisch voor uw vacan- Q QC tie, maten 40 t.m. 46 NU U/UÜ Mantelcostuums, diverse maten en kleuren, OQ QC NU OU/UJ Zomer en strandjurkjes, diverse modellen en maten "10 QC 17,95 en 1^/üU Mantels en Swaggers, prima coupe en afwerking.OQ QC maten 38 t.m. 46 NU-/f J Gabardine Regenmantels, met hoedje of capuchon, AO QEJ maten 38 t m. 46 NU En nog honderden nieuwe koopjes. Ook in onze sioffenafdeling is hei OPRUIMINGSFEEST. Al onze stoffen per meier moeten er ook uit. Pracht kwaliteit effen linnen, in 9 moderne kleuren, 90 j OQ cm. breed, per meter NU \,L1 Strepen en ruitjes, voor blouses en japonnen, QO 90 cm. breed, p. meter NU /O CA. Lingerie-zijde diverse bloemdessins, 90 cm. Q O breed, per meter NU /O CA. Pracht kamgaren fit a fil in R.A.F.-bleu, petrol en donker grijs, 140cm. breed, O QC per meter NU Jyl J Zware crêpe satin, in 3 kleuren, 90 cm. breed 1 QQ NU 1,07 Het is opruimingsfeest bij UW MODEHUIS COOSJE BUSKENSTR. 63, VLISSINGEN De bus van boot en train «topt vooronza zaak NIEUWE KOOPJES! N EUWE PRIJZEN 1 andere knechts zien kijken, als ik de boer „vader" noem. „Aanstaande schoonzoon, houdt nu eens even je mond," viel Blauwboer hem opnieuw lachend in de rede, „want ik ben nog niet uitgepraat." En zich tot Wim wendend: „Er is nog een tweede voorwaarde. Amsterdam is een mooie stad, maar ik wil niet, dat mijn dochter daar gaat wonen. Ik heb in Purmerend een kennis, een ou de baas, die ook een schildersbedrijf heeft. De laatste paar jaren heeft hij niet veel werk meer aan kunnen ne men, omdat hij zo langzamerhand de leeftijd heeft bereikt, waarop een mens gaat uitrusten van zijn levens werk. Hij heeft geen opvolger en daar om denk ik, dat ik zijn bedrijf wel zal kunnen kopen. De oude baas zal

De Schakel | 1955 | | pagina 1