CORSETTEN BOBBE f Nieuws van overal Land- en Tuinbouw Speciale avondposttreinen Export-moeilijkheden BOBBE CIRKELGANG E SCHAKEL ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAAN DEREN 10e Jaargang Nummer 548 Vrijdag 29 JULI 19S5 Drukkers-Uitgeverij: Firma SMOOR DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs: f 1,10 per kwartaal; franco per po3t f 1,25 Prijs der advertentiën: 10 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen'" 10 cent extra, VJ c MEDISCHE Draagt U een hoed? Hoe voor Nederland de cijfers zouden lulden, weten we niet, maar over het aantal heren dat een hoed draagt in de Duitse Bondsrepubliek zijn onlangs statistische gegevens bekend gemaakt. Het blijkt dat daar van de 12 millioen mannelijke inwoners, van wie mag worden aangenomen dat zij de leef tijd hebben om een hoed op te zetten, meer dan de helft nog de voorkeur geeft aan blootshoofd rondwandelen. De „be hoeden" kopen gemiddeld één hoed per twee jaar, bij voorkeur een kostbaar haarvilt; voor de oorlog '39'45 kocht deze categorie er in doorsnee elk jaar twee! Over de dames kunnen geen be trouwbare gegevens verzameld worden, omdat eigen gemaakte creaties en mo de-snufjes van niet uit de hoedenin- dustrle afkomstig materiaal, een te grote onberekenbare factor vormen. Ih het al gemeen echter neemt de belangstelling van vrouwen en meisjes voor hoeden sterk toe de laatste jaren. Overigens zijn speciale hoofddeksels voor de regen, zo als capuchons, hoofddoeken, mutsen en petten niet in de statistiek opgenomen. Visserij-conferentie Het ligt in het voornemen van de Voedsel- en Landbouwkundige Organi. saties der Verenigde Naties, in de loop van 1956 In West-Duitsland een inter nationale conferentie over de visserij te beleggen, waar van gedachten zal wor den gewisseld over de nieuwste vang- methoden, afzet, territoriale rechten, enz. Bij deze gelegenheid zal ook een rapport besproken wordtn, voor te leg gen door de fabrikanten van syntheti sche materialen, waarin de resultaten voorkomen van het vissen met netten snoeren en dergelijke van perion. Kunst-aders. Aan de hand van door (hoofdzakelijk Amerikaanse) chirurgen en chemici uitgebrachte rapporten, zal de perion- industrie de fabricage ter hand nemen van kunstaders en vervangingsweefsels voor nieren, galblaas e.d. van het men selijk lichaam. De eigenschappen van deze synthetische producten zullen nauwkeurig overeenkomen met de op natuurlijke wijze gegroeide. Ze zullen derhalve poreus zijn, doch niet zoveel dat ze bijv. bloed onder de bij de mens voorkomende druk haar buiten zouden laten gaan. De praktijk heeft afdoende bewezen, dat zulk vervangingsmateriaal volkomen betrouwbaar is en voor on bepaalde tijd in het lichaam mag wor den achtergelaten, omdat het eigen weefsel van de mens het ingebrachte stuk accepteert alsof t daar gewoon ge groeid is, dus geen vorming van ran den „wild vlees" en dergelijke toelaat. Tot dusver kon, met toepassing van de nieuwste geneesmiddelen, slechts ge bruik worden gemaakt van delen uit het weefsel van doden. Postbodes in actie. Aan het eind van 't lopende jaar zal al het personeel van de Duitse Bonds- o o Burchtstraat 13 OOSTBURG posterijen (en dat zijn er nogal wat) in uniformen gestoken zijn van een wol- perlonmengsel. De directie heeft deze stof voorgeschreven daar vorig jaar is gebleken, dat hiervan gemaakte broe ken tweemaal zo lang meegaan .zelfs bij telegrambestellers. Nog sterker. Bij de Karakorum-Himalaya expeditie vorig jaar heeft perlon-touw zelfs vol geladen jeeps met aanhangwagens uit de modder getrokken. Thans komt ech ter een kwaliteit in de handel, die de toen gebruikte soort nog met vijftig pro cent overtreft in sterkte, bij elke mo gelijke temperatuur. J. P. de K. Een goede gewoonte. De Nederlandse land- en tuinbouw producten hebben zowel binnen als bui ten onze grenzen een zeer goede naam. Dit danken wij vooral aan de telers van deze producten. Evenwel is het zaak er voor te zorgen dat dit zo blijft en het prestige zo mogelijk wordt ver groot. De basis voor het verkrijgen van hoge opbrengsten van eerste kwaliteit wordt gelegd door de bemesting van de grond. Maak er daarom een goede gewoonte van om zodra de stoppel bloot komt: 1. de hiervoor in aanmerking komen de gronden een gift van 20-30 ton ver teerde stalmest per ha. te geven en deze direct ondiep onder te ploegen (stoppel- ploegen). 2. op die gronden welke een te lage pH (is te hoge zuurgraad) hebben een hekalking toe te passen en de kalk door middel van ploegen, cultivateren of eg gen door de bouwvoor te werken. 3. als fosfaatmeststof reeds Thomas- meel te strooien en deze eveneens door de bouwvoor te werken, speciaal op fos- faatbehoeftige gronden. Met nadruk wijzen wij er op, dat, ge zien de slechte weersomstandigheden van het vorige jaar, het uitstrooien van Thomasmeal niet uitgesteld moet wor den nu de gelegenheid er voor is om deze meststof goed met de kunstmest strooier over de stoppel te verdelen. Grolidondedzoek leert U hoeveel en wat U moet strooien om de voedingstoe stand van de bouwvoor op peil te bren gen en-of te houden. Met ingang van 2 October a.s. zal een proef worden genomen met de reeds eerder aangekondigde speciale avond posttreinen. Deze treinen zullen gedu rende vijf dagen van de week (Zater dag en Zondag niet) rijden en wel voor lopig alleen op de trajecten Amsterdam - Utrecht - 's-Hertogenbosch - Eindhoven Roermond - Sittard - Maastricht en s-Gravenhage - Rotterdam - Dordrecht - Breda - Tilburg' - Eindhoven en om gekeerd. Zij zullen v.nl. pakketpost-zen- dingeh en periodieken vervoeren. Van het slagen van de proef zal af hangen of ook op andere trajecten deze speciale avondposttreinen zullen gaan lopen. De Belgische houding inzake de Nederlandse tomaten. Het bestuur van het Landbouwschap heeft in vergadering kennis genomen van een nota van de hoofdafdeling Tuin bouw inzake de moeilijkheden rond de tomatenexport naar België. De hoofd afdeling wees er daarbij op, dat in Juni van Belgische zijde maatregelen zijn af gedwongen, welke geheel in strijd wa ren met reeds eerder gemaakte afspra ken tussen Nederland en België. Het bestuur van het Landbouwschap toon de zich ernstig ontstemd over deze gang van zaken en was zeer verontrust over het feit, dat een dergelijk optreden in het kader van de Benelux-samenwer- king plaats vindt. Het bestuur was het er geheel mede eens, dat het dagelijks bestuur op een bespreking met de mi nister van Landbouw op 29 Juni reeds ernstig had geprotesteerd tegen de Bel gische handelwijze, welke het gezame- lijk overleg tussen de beide regeringen eerder meer op losse schroeven plaatst. Het bestuur heeft het vertrouwen, dat de Nederlandse regering in het belang van de Nederlandse tuinbouw op de eerstvolgende Benelux ministersconfe- dentie een zeer krachtig protest zal la ten horen, opdat een herhaling in de toekomst achterwege blijft. BU HG EK LIJ KL Si AND Gemeente SCHOONDIJKE over de maand Juni 1955 GEBOORTEN: 1, Cornelia, d. van J. v. Espen en van A. Hubregtsen; 18, Hen drik Jacob Izaak, zn. van M. Dees en van C. Michielsen. HUWELIJKEN: 21, J. A. Mangnus, 26 j„ wonende te Biervliet en M. A. E. Dierikx, 22 j., wonende te Schoondijke; 23, J. B. Risseeuw, 25 j„ wonende te Groede en F. S. Risseeuw, 24 j„ wonende te Schoon dijke; 30, A. van de Velde, 30 j., wonende te Groede en P. I. Koens, 24 j., wonende te Schoondijke. OVERLIJDEN: 3, Jacob van den Broeke, 79 j„ echtgenoot van B. Taalman; 7, Cornelia Catharina de Jonge, 72 j., we duwe van I. A. D'Hont; 29, Johannes Porreij, 30 j., wonende te Nieuwvliet. INGEKOMEN: 9, W. E, M. de Croock, van Aardehburg naar v. d. Slikkestraat Halve prijzen Halve prijzen! Het Seizoen-Opruimingsfeest bij Wij gaan door met SMIJTEN. Alles moet er uit zijn, vóór onze nieuwe voorraden aankomen. MANTELS, JAPONNEN, MANTELCOS- TUUMS, BLOUSES, ROKKEN, REGEN MANTELS (Ook WOLLEN GABARDINE) Niet enkele opruimingsartikelen maar onze gehele voorraad moet er uit. Alle modellen zijn van dit seizoen. Een greep uit onze spotkoopjes RESTANTEN WOLLEN TWEKA BADCOSTUUMS 4,99 en 5JJ9 Restanten Mantelcostuums NU f 49.50 Restanten Zomermantels ook Swaggers NU f 39.95 Restanten Gabardine Regenmantels met hoedje of capuchon NU f 49.95 Restanten Zomer- en Strandjurkjes NU f 9.95 - f 12.95 Restanten Wollen Jersey Deux-Pièces f 49-95 En nog honderden andere koopjes. Ook in onze sioffenafdeling is hei OPRUIMIN GSFEEST. Mei sloffen per meter gaan wij ook smijten. Strepen en ruitjes voor blouses, 90 cm. breed, 98 cent per meter. Effen linnen 90 cm. breed, in pracht moderne kleuren, voor strand- en zomerjaponnen, van f 2,95 nu f 1,29 per meter Lingerie-zijde, leuke bloem-patroontjes, 90 cm. breed, van f 2,75 NU 98 cent per meter Popeline voor rokken, zwart, gifgroen, rood, 90 cm. breed, 239 cent per meter. Kamgaren japonstofïen 130 cm. breed, van f 7,75 NU f 3,95 p. meter Het is opruimingsfeest bij UW MODEHUIS COOSJE BUSKENSTR. 63, VLISSINGEN De bus van boot en trein stopt vooronze zaak Halve prijzen Halve prijzen 23, 14, C. J. Quist, van 's-Gravenhage naar Willemsweg 2114, E. T. Esseling, van Hulst naar v. d. Slikkestraat 23; 16, C. A. Kooijman-Meeuse en gezin, van Schiedam naar Pr. Beatrixstraat 114; 24, W. J. Moggré, van Utrecht naar Land- bouwstraat 130, M. J. Bogaard-Brugge. man en zoon, van IJzendijke naar Bilt- hovenstraat 2. FEUILLETON Een Westfriese roman door MAARTJE ZELDENRIJK 4 6 „Er is bij ons over het algemeen niet veel te verdienen voor een dok ter," zei de boer lachend. „Zoveel te beter, Blauwboer," ant woordde de dokter, zijn tas sluitend. „Apropos, misschien lust de dokter wel een glaasje informeerde de boerin. „De baas is vandaag jarig, ziet U Dokter Peek keek de boer verrast aan en schudde hem toen krachtig de hand. „Van harte, boer, en nog vele jaren. Overigens een beetje jam mer, dat de dag zo moet eindigen, hè Maar ze zal er geen nadelige gevolgen van hebben. Over zes weken loopt ze weer als een kieft. Jullie Westfriezen zijn oersterk. Maar ik moet bedan ken voor een borrel, mensen. Stel je voor, dat ik nog een patiënt krijg van avond. Of dat ik aangehouden wordt achter het stuur en naar drank ruik. Nee, dat kan een dokter niet riske ren." „Maar een goeie sigaar sla je toch niet af, wel „Daar ben ik altijd voor te vinden. Dank je wel." Toen het doktersautootje wegge reden was en Hek weer vanuit zijn domein de wagen had nageblaft, zei de boer: „Nou, we zullen nog maar een uurtje bij Nel gaan zitten en dan drinken we samen nog een glaasje. Ik heb het niet voor niemendal uit de kelder gehaald." Zodat de flessen en de glaasjes naar de voorkamer ver huisden. „Op je gezondheid, boer," zei Aart, het glas heffend, „en op de algehele beterschap van Nel." „Proost En toen stond Aart op. „Boer," zei hij, „het is misschien wel geen ge lukkig ogenblik, maar ik zou toch wat willen zeggen, nu we zo bij elkaar zijn. Misschien loop ik kans, dat je me de deur uitschopt, maar dat risico wil ik wel lopen. Nel en ik zijn het met elkaar eens en als de boer en de boerin er niets op tegen hebben, zouden we graag van het voorjaar willen trou wen." Wim dacht, dat hij het in Keulen hoorde donderen en keek van zijn broer naar Nel en van haar naar Aart. „Als je me nou.prevelde hij, stom van verbazing. Maar meteen keek hij, min of meer angstig, naar de boer, die nu met zijn vingers op de tafel rand trommelde. Aart had de hand van Nel in de zijne genomen en zo waren ze in afwachting. Nog steeds sprak de boer niet en Jannie keek haar vader aan, alsof ze de woorden van zijn lippen wilde lezen. Blauwboer deed kalm een paar trekken aan zijn sigaar en zei: „Als jullie nu denken, dat ik erg verrast ben, dan vergissen jullie je. Ik ken natuurlijk mijn oudste dochter en al zegt ze nooit veel, dan weet ik wel zo'n beetje, wat er in haar omgaat. De laatste tijd waren jullie nog al eens aan het bakkeleien met elkaar en ik heb juist vorige week tegen moeder gezegd; Het zou me niets ver wonderen, als we vandaag of morgen te horen krijgen, dat Nel en Aart van elkaar houden. Is 't niet, moeder Je ziet, ik heb de plank dus niet ver mis geslagen." Hij dronk zijn glas leeg en ver volgde; „Het heeft moeder en mij al tijd gespeten, dat we geen zoon heb ben. Daarom hebben we altijd onze hoop gevestigd op onze beide doch ters en koesterden steeds de stille ver wachting, dat tenminste een van hen met een boerenzoon zou trouwen, zo dat we te zijner tijd een jonge kracht op de boerderij zouden krijgen. Nu ben jij geen boer, Aart, althans nog niet. Maar ik heb je nu verscheidene weken gadegeslagen en ik ben zo lang zamerhand tot de overtuiging geko men, dat er boerenbloed in je moet zitten. Je leert het wel. En daarom kan ik vanavond zeggen: Ik hen blij met Nel's keuze. Je bent een flinke kerel en je weet van aanpakken. Al kom je uit de stad, je hebt je hier in

De Schakel | 1955 | | pagina 1