Koninklijke triomftocht door Zeeuws-Vlaanderen Aioom-energie y Nieuwe snufjes CIRKELGANG DE SCHAKEL ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VL.AANDEREN 10e Jaargang Nummer 544 Vrijdag 1 JULI 1955 Drukkers-Uitgeverij: Firma SMOOR DE HULSTER Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Teletoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs: f 1,10'per kwartaal; franco per post f 1,25 Prijs der advertentiën: 10 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr- of bij ons te bevragen'' 10 cent extra, Met veel geduld en optimisme is men bij de Verenigde Naties te New- York to ver gekomen, dat een groep van r 7 deskundigen is gevormd, die voorbereidingen treft voor een mogelijke internationale conferentie voor het vreedzaam gebruik van atoom-energie. Zelfs de Sovjet-Unie schijnt mede- Met vacantie. Gebruikers van tentlijnen van perion, zingen in alle toonaarden de lol van dit nieuwe produet. IJzersterk, vocht bestendig (kan nooit verrotten, zelfs niet in een vochtig tropisch klimaat) en zó licht, dat men 't veel gemakke lijker kan meenemen dan de tot nogtoe bekende touwsoorten voor dit doel. Bij grote expedities in Azie en Zuid- Amerika is e.e.a. trouwens ook duide lijk gebleken. Hsrencostuums. Deskundigen op textielgebicd verwach ten, dat de heren in de naaste toe komst heel wat langer met hun cos- tuums zullen doen. Aan de mode koningen de taak om op specifieke wijze te zorgen, dat het sterke geslacht toch nog vaak genoeg tot de aanschaf van een nieuw pak zal overgaan. Enige lakenfabrikanten gaan namelijkcostuum- itoflen aanmaken van een weefsel, dat voor 20 pCt. uit perion bestaat. Tijdens FEUILLETON Een Westfriese roman door MAARTJE ZELDENRIJK 4» HOOFDSTUK 16. Zaterdagsmiddags kocht Wim een nieuw costuum. Zijn Zondagse pak was nu niet bepaald meer onberispe lijk en hij wilde op de verjaardag van Blauwboer mijn aanstaande schoonvader, dacht hij met bittere iro nie goed voor de dag komen. En een nette indruk trachten te maken. Zijn keus viel op een bruin, wollen pak en hij slaagde er bovendien in een paar goede nieuwe bruine schoe nen te bemachtigen. Dat had eerst wel veel voeten in de aarde, maar nu bleek het nuttig geweest te zijn, dat hij altijd in dezelfde zaak zijn schoe nen had gekocht en daar eveneens had laten repareren. Men kende hem en werking te willen verlenen en deze foto mag daarom op z'n minst hoopgevend worden genoemd. Van links naar rechts Professor Whit man (U.S.A.), algemeen secretaris Doctor Vavilov (Rusland), assistent Professor Littler (Engeland)Doctor Trocheris Frankrijk. J. P. de K. de hieraan voorafgegane uitgebreide proefnemingen is gebleken, dat dit soepele en gracieuze mengproduct alle eigenschappen bezit om wat men noemt een „best seller" te worden! Weinig slijtage, langer houdende pasvorm, e.d. zijn argumenten, waarvoor het kopers- publiek van oudsher gevoelig is. Overigens zal de kleermaker er om moeten denken, dat de strijkbout niet al te heet mag zijn. Inmiddels zullen heren die er, in charmante bescheiden heid, altijd keurig willen uitzien zonder een kast vol costuums te kunnen be kostigen, met dit bericht wel bizonder ingenomen zijn. Tapijten. Tengevolge van de snel toegenomen vraag, is de productie van perlon- tapijten sinds enige maanden sterk ge stegen. De overweging, dat perion veel minder stof geeft en zo gemakkelijk is schoon te houden, schijnt hierin een grote rol te spelen. Bovendien komt er geen mot in. toen hij de zaak uiteen zette, knip oogde de winkelier. Voor een goede klant had hij nog wel iets, alleen mondje dicht. En dat sprak natuur lijk vanzelf. Zo ging hij 's middags, op en top heer, naar Purmerend. Daar wilde hij ook nog wat kopen. Per slot van rekening kon hij toch niet met lege handen op de verjaardag van Blauw boer aankomen. Dat stond te gek. En veel hoefde het niet te zijn: kleine geschenken onderhouden de vriend schap. Bovendien, hoe gunstiger in druk de boer van hem kreeg, des te beter was zulks met het oog op de toekomst. Even voor het broodeten was hij op „Bouwlust", waar hij op echt har telijke wijze, de Westfriezen eigen, werd begroet. Jannie zag onmiddel lijk, dat hij nieuwe kleren en nieuwe schoenen aanhad. Ze knipoogde even en ging toen weer verder met brood- snijden. En Wim maakte een praatje met de boer, die belangstellend naar zijn werk informeerde. Aart bleef dit weekeind eveneens in de Beemster, Perlon-bibarette. Het nieuwste snufje op het gebied van kragen is gelanceerd met de voortref felijke slijtvaste imitatie van biberette, waarmee de fabrikanten van perlon een half jaar geleden te voorschijn zijn ge komen. Men treft ze aan op modieuze mantels en jasjes of als belegsel; als er een vuil randje aan komt, brengt een beetje water en zeep snel genoeg uitkomst Engelse sporthoeden. De hoedenindustrie van Groot-Britannie heeft, van enige uit West-Duitsland ge ïmporteerde perlon-pluche, vlotte sport hoeden vervaardigd. De productie draait reeds op volle toeren met een flinke serie smaakvolle fantasie-modellen voor dames, die bij de experts een gunstig onthaal hebben gevonden. Voorlopig overtreft het aantal binnenkomende op drachten trouwens de hoeveelheden, die men wekelijks afleveren kan. Algemeen wordt aangenomen, dat deze hoedjes heel populair zullen worden, omdat ze volkomen beantwoorden aan de smaak van de Engelsen, wat model, kwaliteit en prijs aangaat! Of ze later ook ons land zullen bereiken, kan nog niet worden gezegddaar komen vele fac toren bij in 't spel. Een duffelse van 450 gram De bekende trenchcoats en duffelse jassen voor heren kunnen nu voor hon derd procent van perlon worden ge maakt. Onze Oosterburen zullen er deze zomer al van profiteren. Het weefsel laat lucht door, stoot water af, is na genoeg kreukvrij, kieur- en motecht en wordt niet gemakkelijk vuil. Het is bovendien zo geïmpregneerd, dat de eigenschappen bij uitwassen volledig behouden blijvenook strijken is dan overbodig. Overigens is een jas van deze stof dun en soepel genoeg om in een actetas te worden meegenomen. J. P. de Klerk. Bezoek aan de Braakmanpolder Opening Juliana-zlekenhuiste Terneuzen Bezoek aan Kloosterzande Begunstigd door ideaal zomerweer heeft H.M. de Koningin vorige week Vrijdag een bezoek gebracht aan de Braakmanpolder. Zij wilde zich per soonlijk op de hoogte stellen van het zodat het een gezellige, leuke Zondag kon worden. De verjaardag van de boer werd op echt Westfriese wijze gevierd. Na de ochtendkerkgang kwamen de fa milies uit de omgeving. De ouderen aten 's middags aan de grote tafel in de woonkeuken, de jongeren op de deel. Bij dit gezelschap zaten ook Wim en Aart. De maaltijd verliep in een vrolijke stemming en iedereen had het schilderij van de beide dochters bewonderd en eenparig werd ver klaard, dat het uitstekend geleek, hoe wel Wim zelf nog wel een paar aan merkingen had. Maar als de jarige te vreden was, zou hij niets zeggen. En de jarige was tevreden, want hij had Wim's hand op een dusdanige wijze gedrukt, dat deze ternauwernood een kreet van pijn kon weerhouden. En alle gasten zagen min of meer met verwondering naar die kleine schil der, die daar even zo'n groot portret van Jannie en Nel had geschilderd. De meeste gasten gingen in de loop van de middag en avond weer weg en toen men ging broodeten, was de i wel en wee van Haar nieuwe pachters, mensen uit Schouwen en Duiveland, i die zich in West Zeeuws-Vlaanderen een nieuwe toekomst gaan opbouwen. H.M. arriveerde per helicopter en werd begroet door de Commissaris der Koningin in de Prov. Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. De burge meesters van Hoek, Biervliet en Philip pine en de resp. wethouders werden aan H.M. voorgesteld. Aardig was de begroeting van een groep Engelse plattelandsvrouwen, die de in hun land gebruikelijke knik maakten voor de Koningin. Per auto begaf het gezel schap zich naar de in aanbouw zijnde landbouwschuur van de heer M. van der Sluis, waar H.M. zich geruime tijd onderhield met de pachters der nieuwe boerderijen. Ir. J. Kluitenaar gaf de Koningin een uiteenzetting over de Braakmanpolder waarvoor H.M. veel interesse toonde. Van de in aanbouw zijnde boerderijen waaide fier de vlag toen de Koninklijke stoet zich in be- weg'ng zette naar Terneuzen, waar Haar nog meer bezoeken wachtten de plechtige opening van het Juliana- ziekenhuis. Ook in Terneuzen was buitengewoon veel belangstelling voor het Koninklijk bezoek. Burgemeester P. H. W. T. van Tellegen begroette H.M. aan de Westsluis, waarna de Koninklijke stoet stapvoets verder reed. Vriendelijk groe tend arriveerde de Koningin op het bordes van het ziekenhuis. Na een toespraak van ds. van der Vlugt als voorzitter der Stichting Prot. Ziekenzorg, verzocht deze H.M. een knop in te drukken waardoor de drie kleur van de op de luifel boven het bordes aangebrachte naam „Juliana- Ziekenhuis" wegschoof. Langzaam rolde het dundoek weg waarmede deze voor Zeeuws-Vlaanderen zo belangrijke in richting officieel was geopend. H.M. onderhield zich geruime tijd met de aan het ziekenhuis verbonden doktoren, waarna de rondgang over de zalen een aanvang nam. Iedere patient werd door Haar persoonlijk begroet en voor ieder had H.M. een vriendelijk woord. Op de kinderzaal ging een luid hoera op, toen de Koningin binnen kwam. Na de rondgang door het ziekenhuis ging het door het bevlagde polderland naar Kloosterzande, waar de Z.L.M.- tentoonstelling werd bezocht. H.M. reikte de prijzen uit voor de bekroonde gewone familie weer aan tafel, als enige gast nog Wim. Blauwboer was in een opgewekte stemming en maak te grappen met zijn dochters en Aart. En na het broodeten ging men nog even naar buiten, om te genieten van het mooie zomerweer, hoewel het al half Augustus was. Toen het donker begon te worden, zei de boerin: „We moesten maar eens naar binnen gaan, want ik denk, dat de baas nog wel wat onder de kurk zal hebben". Aart knipoogde tot zijn broer en merkte op: „Daar moeten we bij zijn, broer, voor het bederft". De lamp werd aangestoken en Jan nie deed de luiken voor het brede zij raam. De deur ging meteen maar op slot, want de laatste tijd gebeurde het nogal eens, dat er in de Beemster werd ingebroken en hoewel Hekkie dag en nacht op zijn post was, kon men niet te voorzichtig zijn. De boer was inmiddels naar de kelder geweest en kwam nu met en kele flessen in de kamer, terwijl hij de anderen lachend aanzag. „Vandaag

De Schakel | 1955 | | pagina 1