Ik voel me prima, hoorl A. N.W. B. bereikte een ledental van 300.000 CIRKELGANG E SCHAKEL ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAAMDEREN 10e Jaargang Nummer 543 Vrijdag 24 JUNI 1955 Drukkers-Uitgeverij: Firma SMOOR DE HULSTER Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs: f 1,10 per kwartaal; franco per post f 1,25 Prijs der advertentiën: 10 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen" 10 cent extra, V In de vrij jonge republiek Birma heeft de Wereldgezondheidsorganisatie (onderdeel van de Verenigde Naties) meer dan 500 consultatie-bureaux ge bouwd en ingericht, speciaal ten be hoeve van de babyzorg. Een groot aantal Birmaanse ver pleegsters hebben er eerst een spoed- Toen in de tachtiger jaren de eerste vorm van snelverkeer langs de weg nl. de vélocipède zijn entree in Nederland maakte, bleek al zeer spoe dig behoefte te bestaan aan een orga nisatie, die de belangen zou kunnen behartigen van deze zich inmiddels snel ontplooiende toeristische mogelijk heid. Wanbegrip en conservatisme deden zowel burgerij als overheid naar middelen grijpen om een verdere ont wikkeling van dit „moderne verkeer" te belemmeren, hetgeen o.m. leidde tot het uitvaardigen van uiterst beper kende bepalingen, die thans alleen nog maar de lachlust opwekken. Zo is uit een toevallige ontmoeting van enige vélocipedistenclubs te Hille- FEUILLETON Een Westfriese roman door MAARTjE ZELDENR1JK «i Hij zuchtte gelaten en antwoordde: „Goed, je zult je zin hebben. Maar stel m'n geduld niet te lang op de proef. Elke dag, dat ik je niet bij me heb, beschouw ik als een verlies." Opeens sprong hij van zijn fiets, midden op de eenzame weg. Jannie schrok en stapte eveneens af. „Wat is er vroeg ze verschrikt. Hij keek haar eens aan, bij het flauwe schijnsel van de maan. Hij zag haar stevige armen, haar mooi ge vormde benen die onder de lichte zo merrok uitkwamen. Hij zag haar borst regelmatig op en neer gaan en deze aanblik deed hem plotseling be ven. Wat was toch dat vreemde ge voel in zijn binnenste, dat hem al va cursus gevolgd, daarna gingen de deuren open. Op gezette tijden komen de moeders van heinde en ver om hun baby's te laten onderzoeken. De Birmaanse jongeheer op de foto vindt het allemaal heel gezellig en kraait van plezier J. P. de K. gom de A.N.W.B. geboren, die op i Juli 1883 te Utrecht is opgericht. De doelstelling was „het toeren in Neder land te bevorderen en uit te breiden", een devies, dat stellig op grootse wijze werkelijkheid is geworden. Reeds in 1898 werd het eerste Bonds- rijwielpad aangelegd, dat langs de Stadhouderslaan in Den Haag liep, terwijl in hetzelfde jaar de A.N.W.B. het Rijk een subsidie aanbood van 6000 gulden voor het aanleggen van een rijwielpad langs de oude Napoleons- weg Breda-Tilburg, dat in 1902 werd voltooid. In 1892 was de Bond overgegaan tot het plaatsen van een veertigtal „gevaarborden" langs de wegen, waarna in 1894 de eerste twaalf houten weg wijzers werden geplaatst. Tien jaar later was men reeds aan de duizendste toe en in 1939 werd de vierduizendste ker had doen trillen, als hij in haar nabijheid was Hij omvatte haar lichaam en met zijn gezicht dicht bij het hare, zodat de geur van het volle haar hem om gaf, vroeg hij: „Jannie, lieverd, houd je echt heel veel van me Ze keek hem aan met eerlijke, op rechte ogen, waarin geen leugen was en waarin de reinheid van heel haar zijn te lezen stond; toen drukte ze zich tegen hem aan en antwoordde, haar spitse, warme lippen opgeheven: „Van wie zou ik anders kunnen hou den dan van jou, mijn lieve, lieve jongen De fietsen gleden langs hen af op de straat, maar ze merkten het niet eens. Een late wielrijder passeerde hen, maar ze hadden slechts ogen voor elkaar. Op het station van de trein nam hij haar nog eenmaal in zijn armen, zich niet storende aan het stations- personeel, dat op het perron stond. Toen kwam de laatste trein voor Am sterdam binnenrijden en lenig sprong hij in een der rijtuigen en toen de blauw-witte A.N.W.B.-wegwijzer door ZK.H. Prins Bemhird feestelijk ont huld. Thans stofleren reeds ca. 8000 wegwijzers, richtings- en voorrichtings- boiden het Nederlandse wegennet, ter wijl langs fiets- en wandelpaden bijna 3000 „paddestoelen" voor de oriëntering van de toerist zorgen. Een zeer groot aantal van de wegwijzers is van een verlichting voorzien, richtings- en voor- richtingsborden worden thans op grote schaal in reflecterend materiaal uitge voerd. De Koninklijke Nederiandsche Toe ristenbond A N. W.B. telt thans 300 000 leden, waaronder ca. 170.000 auto mobilisten. Van een organisatie van de eerste wielrijders heeft de A.N.W.B. zich ontwikkeld tot de nationale orga nisatie voor toerisme en verkeer, een Bond die alle categorieën toeristen en verkeersdeelnemers omvat en daarom wel uniek mag heten in Europa. De Wegenwacht, de zo populaire pechbestrijders op hun gele motoren met zijspan hebben zich in de negen jaar van hun bestaan volkomen onmis baar gemaakt. Jaarlijks worden ruim honderdduizend pechgevallen behan deld. Ook vele buitenlanders profiteren van de diensten van de wegenwachten. Op basis van wederkerigheid hebben de leden van de A N.W.B.-Wegenwacht het zijn er momenteel 160.000 recht op hulp bij pech in de andere landen, die over een dergelijke dienst beschikken, zoals Engeland, België, Duitsland, Zweden, Denemarken en Zwitserland. Honderdzestig wegen wachten patrouilleren dagelijks hun routes, welke in totaal een afstand van ruim 2500 km. beslaan, d.w.z. van Amsterdam tot Saloniki. Ook de jongste vorm van toerisme, het kamperen, heeft de volle aandacht van de Bond, die op elke wijze deze voor de massa-recreatie zo belangrijke manier van vacantiebesteding stimuleert, strijdt tegen beperkende bepalingen en via voorlichtingsdagen, A.N.W.B.-kam pen en de jaarlijkse kampeertentoon- stelling „Goed kamp" tienduizenden in de gelegenheid stelt zich omtrent de mogelijkheden te oriënteren. trein weer vertrok, wuifde hij uit het geopende raampje zo lang hij in het duister haar eenzame silhouet kon zien. Bij half twaalf was hij thuis en meteen was hij weer midden in de narigheid en ellende. Allen waren nog op en zaten treurig rond de tafel, toen Wim binnenstapte. „Wat is er gebeurd vroeg hij verschrikt naar de bedrukte gezichten kijkend. Vader vertelde: de politie zocht Bert. Hij was voortvluchtig. Op het Waterlooplein was een razzia gehou den tussen de bonnenhandelaars en daar was Bert ook bij geweest. Hij had zijn heil gezocht in een vlucht en er was op hem geschoten. Maar ge lukkig was hij niet geraakt. Nu bleek achteraf, dat de politie al enige tijd op hem geloerd had. Zijn adres wist men, want 's middags waren er drie mannen gekomen, rechercheurs, en die hadden het hele huis onderste boven gehaald. Bert was echter zo geslepen geweest om de laatste tijd niets meer in huis te halen; hij had BURGERLIJKE STAND. Gemeente GROEDE over de maand Mei 1955 GEBOREN: 12, Wilhelmus M. CH. M„ zn van W. L. van der Ouderaa en van J. W. van Gaans: 14, Bastiaan A zn. van B. A Verduijn en van L. Ver- plar.ke; 21, Cornelia J., d van P. Oosterling en van A- M. Wesdorp; 25, Helena Chr., d- van E. Muskita en van P. Berwald te Oostburg OVERLEDEN: 7, Abraham P. Corne- lis, echtgenoot van C. de Hullu, 61 j.; 20. Dina S. Haak, weduwe van A. Baarendse, 82 j. GEHUWD: Geen INGEKOMEN 3, Suzanna T. Risseeuw, v«n Breskens naar Rijksweg O 90; 16, Urgenie M. van Hijfte, van Oostburg naar Nieuwvl. weg W 82; 27, Jannis Ph. Salomé en echtg., van Breskens naar Rijksweg O 106; 27, Suzanna M. Adriaansen, van Breskens naar Rijks weg O 106. VERTROKKEN: 11, Jannis van der Lijke, van O 143 naar Aardenburg, Landstraat 12. Plaatselijk Nieuws. Cadzand Telefoon doorlopend geopend. Met ingang van Maandag 27 Juni a.s. zijn de telefoon-abonné's in deze gemeente dag en nacht te bereiken. Raadsvergadering De raad dezer gemeente kwam in openbare vergadering bijeen. Naar aanleiding van de ingek. stukken stelde burgemeester J. A. Leenhouts voor, aan de heer J. Oosterling op de meest eervolle wijze ontslag te verle nen als onderwijzer aan de o.l. school, met dankbetuiging voor de vele diensten aan de gemeente bewezen. Voor deze ontstane vacature zijn 35 sollicitanten. Zo spoedig mogelijk zullen B. en W. de raad een voordracht doen toekomen. De voorzitter deelde de raad mede, dat er voor Cadzand grote moeilijkhe den zijn ontstaan door de afsluiting van verschillende wegen van en naar Cad- ergens in de stad een vertrek, waar hij zijn handeltje had opgeslagen. Dat wist alleen vader, maar daarover had Spaans wijselijk gezwegen. Alleen had men de nieuwe fiets gezien, die in de slaapkamer stond. Spaans had gezegd, dat deze fiets van Aart was, die op het ogenblik in de Beemster werkte bij een boer en daar men geen bewijs had van het tegendeel, was het rijwiel gebleven op de plaats, waar het stond. Het onderzoek had geen verder resultaat opgeleverd. Maar thuis begreep men nu wel, dat men Bert voorlopig niet zou zien. Dat hij Alie's vroegere vrijer als compagnon had. wisten noch zijn ouders, noch broers en zusters. Wim vatte de hele historie nogal luchtig op. „Maken jullie toch geen zorgen om Bert, die slaat er zich wel door, let op mijn woorden." En Cor gaf hem nu ook gelijk. Dit was de enige troost, waarmede vooral moeder Spaans het moest doen, maar veel baat gaf het niet. De volgende morgen was er echter reeds een levensteken van Bert, be-

De Schakel | 1955 | | pagina 1