BOBBE Nieuwsberichten uit alle werelddelen CIRKELGANG Landbouwhuishoudonderwijs 3 tips In Toppers In Popeline Rokken In wollen Bolero's en Vesten De schakel ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAAN DER EN 10e Jaargang Nummer 542 Vrijdag 17 JUNI 1S55 Drukkers-UitgeverijFirma SMOOR DE HULSTER Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs: f 1,10 per kwartaal; franco per post f 1,25 Prijs der advertentiën: 10 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen" 10 cent extra, Ontdekkingsreis op bsrgtoppen. „Een mens z'n lust, is een mens zijn leven", zeiden onze voorvaders al. In de Zuid-Amerikaanse staat Peru liggen op zesduizend meter hoogte nog een paar onbetreden sneeuwpieken. Een drietal bergbeklimmers wil daar nu persé bovenop zien te komen. Met veel enthousiasme, en een complete uitrus ting als geschenk van de perlon-fabrie- ken, zijn ze op stap gegaan. Over enkele dagen zal hun tocht een aan vang nemen aan de rand van het Andesgebergte, op 't grondgebied van Ecuador. Leider van het groepje is de Duitser Martin Schliessler, die vorig jaar ook heeft deelgenomen aan de expeditie naar de Karakorum Himalaya. Zijn vriend, Karl Heckler, de enige die toen door een ongelukkige val in een bergriviertje om het leven is gekomen, heeft reeds in 1939 een deel van het te bezoeken gebied in kaart gebracht. De jongste van de groep is de 26-jarige Alpinist Dolf Meijer, op wiens naam de beklimming van de Batura-ijsspits staat (7300 meter) in de Himalaya. De bedoeling is, de hele bergketen van Ecuador, door Peru, langs Brazilië en Bolivia tot over de grenzen van Chili, via de hoogste toppen te volgen. De regeringen van al deze landen heb ben hiervoor toestemming gegeven en verlenen zo veel mogelijk hulp. Als deze tocht slaagt zoals de man nen het zich voorstellen, zullen we, behalve de sportieve prestatie, weer heel wat kennis rijker worden over de vroegere bewoners van die onherberg zame streken, waarvan trouwens nog enige afstammelingen in leven schijnen te zijn. Men wil onderweg films maken en geluidsopnamen van muziek, voor komend bij ev. dansen of religieuze gebruiken. Ook verwacht men vele kultuurhistorische vondsten uit geïso leerde spooksteden. In wetenschappelijke kringen wordt het resultaat van dit alles met span ning afgewacht. Een magisch haarnetja. Verstuivers, die een middel bevatten om het hoofdhaar verfraaiende glans te bezorgen, genieten vooral de laatste jaren grote populariteit in Europa. Toch blijken er nog verbeteringen mogelijk te zijn, want de kosmetische industrie is met iets nieuws tevoorschijn gekomenHet magische haarnet. De wolk vloeistof die verneveld wordt, FiUILLiTOü Een Westfriese roman door MAARTJE ZELDENRIJK 40 Wim draaide zich naar Nel, die tot nu toe alleen maar strak op het doek keek. En hij vond het al een hele eer, toen ze ten slotte, op haar stereotiep koele toon oordeelde: „Het ziet er heel behoorlijk uit; ik geloof wel, dat het goed is". Wim boog deftig en antwoordde: „Dank je wel, jonkvrouw. Je oordeel is al net als je zelf bent: correct, koel en ongenaakbaar. Ben je eigenlijk wel iemand van vlees en bloed Mens, wat verschil je toch veel met je zus ter." Jannie had dit laatste niet gehoord, want ze was bij de Ernstings naar binnen gegaan en voor Nel op Wim's spottende woorden wat had kunnen bevat een eigenaardig fixatief, dat het haar urenlang in model houdt ook tijdens beoefening van sport e.d. doch zich met enige borstelstreken gemakkelijk laat verwijderen. Mono-rail treinen. Vertegenwoordigers van practisch elke stad in het Rhurgebied zijn bij elkaar gekomen, om met technici en bouwkundigen overleg te plegen over de aanleg van Alweg-spoor mono-rail (rijdt op slechts één rail). Als men tot het gebruik hiervan kan besluiten, zal men gezamenlijk een uitbreidingsplan voor het verkeerswezen ontwerpen. Het aantrekkelijkste op het punt van be groting is, dat de aanleg hiervan geen kostbare viaducten vergt, doch een voudige betonnen peilers, die op plaat sen kunnen komen, waar voor geen enkel ander vervoermiddel ruimte is. In het Rhurgebied is een snelle, directe verbinding van de fabriekscentra met de zich steeds verder ontwikkelende voorsteden uitermate belangrijk de gemiddelde snelheid van een Alweg- treinstel ligt dichtbij het maximum toelaatbare. Veiliger wegen. De bond van Duitse artsen heeft zich tijdens een onlangs gehouden ver gadering o.a. uitgesproken over de beste kleur voor het wegdek van de grote, moderne auto-strada. Het licht- getinte oppervlak van betonwegen is daarbij als eerste uit de bus gekomen, omdat, volgens de medici, personen en voertuigen daarop sneller worden op gemerkt, wat vooral 's nachts het chaufferen minder gevaarlijk maakt. Men denke b.v. eens aan het sterk toegenomen goederenvervoer met uren lange, afmattende en dikwijls zenuw slopende ritten. Perion landkaarten. Niet iedereen zal dit even belangrijk vinden, maar enige laboranten van de perlon-industrie zijn op het idee ge komen een weefsel te maken, dat spe ciaal geschikt is om er auto-wegen- kaarten op te drukken. Ze zullen zeer binnenkort in dehandel worden ge bracht, uitgevoerd in meerdere kleuren eigenschappen o.a. kreukvrij en afwas- baar. „Nexa-Lotte" insectenpoeder. Zoals reukkaartjes in parfum gedrenkt zijn, heeft een Duitse fabrikant papier in een z.g. Lindan-oplossing gedompeld en onder de naam „Nexa-Lotte" als het afdoende middel tegen kleermotten gepropageerd. Het gaat hier vooral om kleding, die men voor de duur van antwoorden, was de hele familie al haast bij het schilderij. En iedereen, zowel jong als oud, vond, dat het prachtig was. Doch het meest opge togen, en wellicht een beetje trots op Wim's prestatie, was Jannie. „Nu moeten we er nog een lijst omheen hebben," besliste de prac- tische Nel, die onverstoorbaar, met haar volle armen over elkaar, naar het schilderij tuurde. „Dat komt wel in orde", antwoord de 'yVim gepikeerd; „laat dat maar aan mij over. Je zult niet te klagen heb ben." Hij nam de maten en in Amster dam kocht hij een paar dagen later een behoorlijke lijst, die hij meenam naar de Beemster. Het eigenlijke in lijsten kon hij zelf wel. En het duurde dan ook geen uur, of het schilderij was kant en klaar. Ziezo, dacht hij tevreden, de dames hebben een ver jaarsgeschenk voor hun vader. Zondags was Blauwboer jarig en Wim had zich laten overhalen om het weekeind in de Beemster door te brengen. Waartegen hij geen bezwaar enige maanden in een gesloten ruimte, kast of kist, wegbergt tot het jaarge tijde weer verandert. Men dient het papier uitgevouwen op te hangen of in stukken tussen de goederen te leg gen, waarna het een soort nevei gaat ontwikkelen, die alles met een vliesje beschermende stof afsluit. Alle in de ruimte aanwezige insecten stikken door het gas, dat de ademhalingsorganen binnendringtalle wormen of rupsjes sterven doordat de ingewanden ver branden. Voor goederen van kunst stoffen is „Nexa-Lotte" onschadelijk, hoewel zij geen enkele behandeling nodig hebben (alles wat van perion is gemaakt is blijvend motvrij). De wer king van het papier verslapt na een half jaar het moet uiterlijk na twaalf maanden worden vernieuwd. Technische aantekening: Een Lindan- oplossing bestaat voor 99 pCt. uit zuivere Gamma-Hexa-Clorcyclohexan. J. P. de Klerk. Een goede opleiding met vele mogelijk heden voor het Plattelandsmeisje. Het landbouwhuishoudonderwijs ver heugt zich de laatste jaren in een toe nemende belangstelling. Enerzijds doordat de verlengde leer plicht vele ouders doet uitzien naar een goede opleiding na de lagere school-periode, anderzijds doordat de landbouwhuishoudschoo! bewezen heeft een waardige plaats in te kunnen ne men temidden van de andere scholen voor voortgezet onderwijs. Het Landbouwhuishoudonderwijs tracht bij te dragen tot de vorming van de persoonlijkheid van de meisjes, in het besef, dat het meisje van nu, de vrouw van straks zal zijn. Met dit doel voor ogen kan deze vorm van onderwijs zich meer dan welke andere soort ook aanpassen aan datgene, wat speciaal het meisje nodig heeft en wat haar het meeste boeit. Leerplan De duur van de zogenaamde „Pri maire Opleiding," d.i. de opleiding na dat het meisje 6 klassen van de lagere 3chool heeft doorlopen, is twee jaar. Welke zijn nu de vakken, waarin op deze scholen onderwezen wordt? In de eerste plaats zijn daar de specifiek huishoudelijke vakken, zoals koken, wassen en huishoudelijk werk. Hieraan woidt ongeveer een derde van de tijd besteed. Daarnaast wordt per week 9 uur gereserveerd voor de naaldvak ken, terwijl de rest van de tijd (onge- Wij brengen enige zéér aparie en voordelige aanbiedingen TOPPERS in aparte stoffen en modellen, kleuren: geel, wit, turquoise, grijs en fantasie, alle maten f 34,50 f 37,50 POPELINE ROKKEN diverse aparte modellen, in geel, hardgroen, rood, zwart, blauw, maten 36 t/m 46 f 13,50 - f 14,75 f 16,50 WOLLEN BOLERO'S en VESTEN diverse modellen, in wit, zwart, geel, rood, bleu, grijs f 14,50 - f 18,50 f 21,75 Voor Uw betere Damesconfectie eerst kijken bij UW MODEHUIS COOSJE BUSKENSTR. 63, VLISSINGEN De bui van boot en trein stopt voor onze xaak veer 14 uur) besteed wordt aan de meer uitgesproken algemeen vormende vakken, zoals Ned. Taai, rekenen, ge schiedenis, aardrijkskunde, zang, teke nen, stof versieren, gymnastiek en, waar de ouders zulks wensen, godsdienst onderwijs In het tweede leerjaar komen vooral de lessen in kinderverzorging aan bod, welke zich op deze leeftijd nog groten deels beperken tot het leren omgaan met en bezighouden van jongere broertjes en zusjes. De meeste scholen bezitten een grote tuin, welke de meis jes een goede gelegenheid biedt zich vertrouwd te maken met de zorg voor een eigen bloemen- of groententuin. Zo wisselen theorie- en practijklessen elkaar steeds af, maar steeds wordt de toekomstige taak van het meisje in het oog gehouden, waardoor deze ogen schijnlijk uiteenlopende vakken toch een onderlinge samenhang vertonen. Na twee jaar wordt dan het getuig schrift van de Primaire Opleiding be- had, want in Amsterdam was het te genwoordig ook zo leuk niet. En op die Dinsdagavond, dat hij het schil derij kant en klaar had gekregen, zou Jannie hem naar de trein brengen. Dat werd echter wat later, als aan vankelijk in de bedoeling had gelegen, want Nel, zakelijk als altijd, had wil len betalen en over die betaling was nog een kleine schermutseling ont staan. Wim, die wat zakelijker was geworden, rekende uit, hoeveel uren hij aan het schilderij gewerkt had, hoeveel malen hij de reis naar de Beemster gemaakt had, de waarde van het verbruikte materiaal en de prijs van de lijst. Twintig procent winst werd er bij geteld en toen kwam hij op zeventig gulden. Nou, dacht hij, dat is niet te duur; voor de meisjes ieder vijf en dertig gulden. Als ze een ander cadeau voor hun vader kopen, zijn ze het ook kwijt, vooral nu. Wim noemde het bedrag en Nel greep al naar haar tasje, dat ze bij zich had. Maar Jannie vond het be drag te laag. „Ben je niet wijs," zei ze verontwaardigd, „zeventig gulden is veel te weinig, hoor. Dat doen we niet. Je hebt er zoveel avonden aan gewerkt. Je moogt er best honderd voor hebben." „Zeg," snibde Nel, „je doet net als of we kapitalisten zijn. Als hij nu met zeventig gulden genoegen neemt, dan is de kous toch af Jannie wilde opnieuw protesteren, maar Wim verklaarde kort en bondig dat hij er geen cent meer voor wilde hebben en het meisje zag wel in zijn vastberaden blik, dat hij er dit keer niet van af te brengen was. De meis jes gaven ieder vijf en dertig gulden en konden nu het schilderij hun eigen dom noemen. Het zou echter tot Za terdagavond bij de Ernstings blijven, om te voorkomen, dat Blanwboer het ontijdig zien zou. Het was al donker, toen Jannie Wim naar de trein bracht. Wim had er eerst tegen geprotesteerd, omdat ze straks alleen weer naar de Beem ster zou moeten terugkeren, maar Jan nie had verklaard, dat ze best op zich zelf kon passen, en eigenlijk vond

De Schakel | 1955 | | pagina 1