KODRUNA-Opfokmeftiode voor kalveren Uitslag Zeeuws Landjuweel 1954-'55 Stempels en Deurplaatjes voor de Geref. meisjesvereniging Izaak Verdouw, Ph. v. Kleefstraat, Breskens, voor het Koningin Wilhelmina Lyceum te OostburgJozef van Bellegem, Nieuwe weg, Eede, voor de Katholieke Vereniging voor Cult. Ontspanning Alphons Calon, E 64, Hoofdplaat, voor de Katholieke H.B.S. KODRUNA ook in Zeeuws-Vlaanderen een succes. Sinds enkele jaren wordt ook in ons land een nieuwe opfokmethode voor kalveren in de praktijk toegepast, de zgn. Kodruna- methode, waarbij men enerzijds uitgaat van het standpunt dat het hoge vet-percentage van de volle melk onnodig is bij de opfok van het jonge dier, terwijl anderzijds grote nadruk gelegd wordt op het feit dat onze bodem (en dus ook onze gewassen en daar door tenslotte het lichaam van het moeder- dier) een steeds groter gebrek aan „voor het leven noodzakelijke stoffen" vertoont. Bij de Kodruna-methode wordt dit teveel aan vet in de voeding opgeheven door (nadat in de eerste week normaal biest is gevoerd) vanaf de tweede week inplaats van volle melk, ondermelk (ook ondermelkpoeder is uitste kend geschikt) of karnemelk te voeren en daarbij dan een kleine hoeveelheid Kodruna te geven, een door Prof. Dr. Kollath samen gesteld preparaat, waarin de benodigde hoe veelheden mineralen, sporenelementen en vi tamines in de juiste onderlinge verhouding zijn uitgewogen, waardoor het bestaande te kort aan deze voor het leven noodzakelijke stoffen wordt opgeheven. De wetenschappelijke waarde van deze methode is reeds in verschillende vakbladen besproken, zodat wij daarop niet verder in zullen gaan. Ons interesseert in het bijzonder de stem van de praktijk, die tenslotte altijd doorslaggevend is en die men reeds kon be luisteren in diverse landbouw- en streekbla den, waarin de resultaten, die in verschil lende gebieden van ons land werden behaald, aan de hand van persoonlijke ervaringen van veehouders werden besproken. Ook in Zeeuwsch- Vlaanderen, waar reeds een aantal boeren tot deze methode zijn overgegaan, hebben zich thans een aantal veehouders over hun practische resultaten uitgesproken ter gele genheid van een rondreis, die de importeur van dit preparaat, de heer B. Hueting uit Anna Paulowna (N.H.) en de landbouwjour- nalist J. Geelhuizen door dit gebied maakten. Het bleek dat alle door hen bezochte boeren zonder uitzondering enthousiast waren over de door hun met deze opfokmethode behaalde resultaten. De heer B. Martens, Emmabaan 46 te Koe wacht had een viertal kalveren met onder- melk en Kodruna opgefokt; de dieren waren levendig en hadden zich zeer goed ontwik keld, terwijl vooral de glanzende huid op viel, die wel een bijzondere eigenschap van Kodruna-kalveren is. Ook de heer J. F. Meul, Schoolstraat 35 te Koewacht, die juist voor de eerste maal een proef met Kodruna had genomen, toonde zich bijzonder tevreden over de resultaten. De heer Isaac Verhelst, Vizart- polder P 149 te Sluiskil had reeds vijf mest- kalveren met Kodruna grootgebracht; voor deze mestkalveren gebruikte hij Kodruna te zamen met volle melk, omdat hier uiteraard een snellere gewichtstoename als eerste eis gesteld moet worden. Thans gebruikte hij Kodruna ook voor het opfokken van zijn biggen; er waren hier helaas geen vergelij- kingsdieren aanwezig, maar vast staat dat de met Kodruna opgefokte biggen zich bijzonder goed ontwikkeld hadden en vooral een zeer gave huid vertoonden. Op het grotere weer standsvermogen van de Kodruna-dieren tegen ziekten wordt in wetenschappelijke publica ties voortdurend gewezen. De heer P. J. Verhelst in de Weekhuizer- polder onder Hoek, had vier kalveren met Kodruna opgefokt, waarbij hij een mengsel van volle melk en water (half om half) had gevoerd. Hij had deze proef op aanbeveling van een andere veehouder uit dezelfde streek genomen en toonde zich enthousiast over het succes van deze methode. Een tweetal kalve ren stelde hij ter beschikking voor de land bouwtentoonstelling in Kloosterzande, waar de Fa. Hueting met een stand vertegenwoor digd zal zijn. Deze dieren beantwoordden ge heel aan het doel, dat deze opfokmethode be oogt: gedurende de eerste levensmaanden is niet het „vet worden," maar een gezonde in het leven een plaats," zei ze zacht, „een taak. En of die taak nu nederig is of groot, dat doet er niet toe. Het gaat er maar om of een mens zijn levenstaak goed vervuld. En ik geloof, dat men als schildersknecht ook ge lukkig kan zijn in het leven. Misschien is dat wel de fout geweest van de laatste jaren, dat de mensen zo onte vreden zijn. Het is natuurlijk goed als een mens omhoog wil. We hebben allemaal onze idealen: jij en ik. Maar nu houden wij van elkaar en ik weet dat we zelfs in een klein huisje met een eenvoudige inboedel met el kaar gelukkig zullen zijn. Zoals er meer mensen gelukkig zijn in het le ven dan wij misschien weten. Wij zien alleen maar de buitenkant immers Hij zoende haar nu kalmer terug op haar mond. En het verlangen in hem naar haar bezit was geweken. Hij voelde het: nu was het weer zuivere liefde. En zo lagen ze nog enige tijd in eikaars armen, terwijl de schemering rond hen viel. 0 ontwikkeling van het jonge dier van het grootste belang; als in deze eerste maanden de grondslag is gelegd voor een goede con stitutie van het dier, dan zal het zich ook verder in alle opzichten goed ontwikkelen. Kodruna wordt door de jonge dieren goed en gemakkelijk opgenomen, terwijl zij ook verder een goede eetlust vertonen en al zeer spoedig vast voer opnemen; diarrhee treedt bij deze dieren veel minder op dan bij volle melk- kalveren. Aug. de Sutter, Straatweg O 15 te GroëÜe en Jacob de Vuijst, Nieuwe Sluis W 40 te Breskens verklaarden, voortaan al hun kalveren met Kodruna te zullen opfokken; hun proefdieren waren zeer gezond en mooi ontwikkeld en van niet te onderschatten be lang is ook dat de vervanging van volle melk een grote besparing betekent, pl.m. f 40,- per kalf. De heer J. P. Haartsen te Schoondijke, Damstraat 31, had 2 kalveren met Kodruna en ondermelkpoeder opgefokt. Onder de 26 dieren, die hij op stal had staan, waren slechts twee goede melkkoeien en onder deze omstandigheden betekent de aankoop van ondermelkpoeder en Kodruna al een zeer ge makkelijke oplossing voor het probleem, dat in dit gebied vrij algemeen is, n 1. dat men bij de opfok van kalveren vaak te kampen heeft met een tekort aan melk. Melkpoeder wordt bovendien bij deze methode aanbevolen omdat het water, waarmee dit poeder moet worden aangemengd, al heel gemakkelijk op de juiste temperatuur te brengen is en de benodigde Kodruna hieraan al even gemak kelijk kan worden toegevoegd. Uitvoerige in lichtingen over deze Kodruna-methoden wor den op aanvraag gratis verstrekt door de Firma B. Hueting te Anna Paulowna (N.H Hoeveel radioluisteraars telt Nederland? Het aantal aangegeven radio-ontvang toestellen in Nederland bedroeg per i Juni 1955 2.017.404 tegen 2.009.232 op 1 Mei 1955. Op I Mei 1955 waren er 513.751 aangeslotenen op het Rijks-radiodistri- cutieuet tegen 513.479 op I Apr. 1955. MOTOR SPORT Voor a.s. Zondag is het programma niet groot, maar wat er geboden wordt is goed. Daarvoor staat de grote Antwerpse club Mortsel borg. Want de internationale wed strijden voor internationalen, senioren, ju nioren, sidecars en kleine cilinders, de z.g. motorcross der Atomen op het bekende en mooie terrein van het Hof van Rieth te Edegem, beloven inderdaad spannend te wor den. Behalve de Belgische vedetten zullen ook de Nederlanders Clijnck en Baudoin hun kun nen tonen. Verder zullen ook de Engelsen Stonebridge en Curtiss van de partij zijn, terwijl het niet is uitgesloten dat ook de Zweden Nilsson en Lundin aan de start zul len verschijnen. De wedstrijden zullen om i uur beginnen en zijn als volgt ingedeeld: in totaal 10 ronden voor kleine cilinders; 12 voor sidecars; 14 voor junioren; 16 voor senioren en 24 voor internationalen. Op 3 Juli a.s. zal te Francorchamps de grote prijs van België voor motoren worden verreden. Het parcours is opnieuw verbeterd. Tussen de bocht van de Source en de grote overdekte tribune is een nieuwe tribune op gericht, welke plaats biedt aan 3000 personen. Men zal de renners zien afkomen, wanneer ze de bocht van de Source gaan nemen, men zal ze deze moeilijke haarspeldbocht zien ne men om ze vervolgens te zien accelereren en afdalen naar de bocht van de Eau Rouge. Nadien volgt dan de beklimming van de öurnenville tot waar de toeschouwers de snel heidsduivels zullen kunnen volgen met het oog. De eerste start wordt gegeven om 13 u. Het is nog wat vroeg reeds thans over de inschrijvingen van de renners te spreken. Dit doen we in een volgend nummer. Zoals ieder jaar zullen er tevoren toegangs bewijzen tegen verminderde prijs verkrijgbaar worden gesteld. De reductie bedraagt pl.m. 1520 pCt De verkoop hiervan wordt ge sloten op 30 Juni a S. De toegangsprijzen va riëren van frs 50-frs 180. Bij voorverkoop frs 40-frs 150. Bestellingen kunnen o.m. worden gedaan bij M. M. Fern. Lalou, Dok 35, Gent. HOOFDSTUK XV. Op een avond in het begin van Augustus legde Wim de laatste hand aan het schilderij. Tot nu toe had hij iedere poging van de meisjes, om zijn werk te be zien, verijdeld en bedekte hij het doek als hij ophield met schilderen. Maar nu vond hij, dat ze lang genoeg in spanning gezeten hadden. Zorgvuldig droogde hij zijn penseel af en wierp die in de kist. Toen stond hij op en deed een paar passen ach teruit. Nou, een Rembrandt was hij nog bij lange niet, maar voor een amateur ging het. In ieder geval leek het en dat was de hoofdzaak. „Kom nu maar eens kijken," nodigde hij hen uit en dat behoefde hij geen tweede keer te zeggen. De meisjes vlogen overeind en kwamen naast hem staan. Geruime tijd zeiden ze niets en Wim wachtte in spanning hun oordeel af. Toen slaakte Jannie een diepe zucht en zei zacht: „Het is gewoon schitte rend. Hemeltjelief, wat zal vader in zijn schik zijn. En moeder ook". Toneelvereniging „Thalla" te Breskene in de topgroep Nu de uitslag van het Zeeuws Land juweel bekend geworden is, blijkt, dat van de deelnemende West Zeeuwsch- Vlaamsche toneelverenigingen er een tweetal zeer mooie resultaten heeft be haald. Zo bezet de toneelverenigingThalia" te Breskens van de 6 hoogst geklas seerde verenigingen, die als topgroep worden aangeduid, de 5e plaats met 156.9 pnt. (78.5 pCt.). „Oefening en Vermaak" te Oostburg bezet de 9e plaats met 135. r pnt. (67.5 pCt.). Voorwaar twee mooie prestaties, daar 16 van de beste verenigingen uit Zee land aan dit Landjuweel deelnamen. De volledige uitslag is als volgt: I. Middelburgs Dilettantentoneel met 170.8 punten (85.4 pCt.); 2 R K.T.V. „St. Joseph's Ghesellen," Hulst r68.i pnt. (84.1 pCt.); 3 „Onderling Kunst genot," Goes 167.8 pnt. (83.9 pCt.); 4. R.K.T.V. „Crescendo," Terneuzen 161.5 pnt. (80.8 pCt 5. „Thalia," Breskens 156.9 pnt. (78.5 pCt.); 6. Vlissings Schouwspel 153.5 pnt. (768 pCt.); 7. R.K.T.V. „Sempre Avanti," Sluiskil 148.5 (74.3 pCt.); 8. Toneelgroep R.K. muziekver. Heikant 136.9 pnt. (68 5 pCt.); 9. „Oefening en Vermaak," Oost- burg 135.1 pnt. (67.5 pCt.); 10. R.K. T.V. „Excelsior," Sas van Gent 134.7 pnt. (67.4 pCt.); 11. R.K.T.V. „St. Paulus," Middelburg 134.5 pnt. (67.3 pCt.); 12. Toneelgroep Kortgene 121.9 pnt. (61 pCt.); 13. R.K.T.V. IJzendijke 110.9 pnt. (55.5 pCt.); 14. „Nut en Genoegen," Schoondijke 110.7 pnt. (55-4 pCt.); 15. Toneelvereniging Groede 110.2 pnt. (55.1 pCt.); 16. „Oefening na Arbeid," Zierikzee 89.7 pnt. (44.9 pCt). Juryleden waren de heren Frits Bloemkolk (W.K.A.) en Hessel Jongsma (N.A.T.U.) FILMNIEUWS Zaterdagavond zal om acht uur in het Luxor Theater te Breskens ver toond worden de grote kleurenfilm „De vallei der haat" met Burt Lancaster Een onschuldige werd vervolgd, tot gloeiende kogels zijn naam zuiverden. Toegang 18 jaar. Zondag zal worden vertoond de grandiose kleurenfilm „De mijnen van koning Salomon". Ieder moment nieuwe avonturen, grote emotie's en weergaloze spanning. Aanvang 8 uur. 14 jaar. Voetbal Vierde klasse G. Oostburg 71. De stand is nu Steen 21 18 0 3 36 91—19 Clinge 22 15 2 5 32 66—29 Breskens 21 13 3 5 29 61—34 Luctor 22 12 3 7 27 52—41 Aardenburg 21 10 5 6 25 55—39 lerseke 21 8 5 8 21 42-45 Hoofdplaat 21 6 4 11 16 40—64 E.M.M. 22 6 3 13 15 48—72 Oostburg 22 6 3 13 15 52—82 Sluiskil 21 6 2 13 14 36-67 Ria W. 22 6 2 »4 14 41—59 Koewacht 22 4 6 12 14 39—74 Programma voor Zondag a. s. AardenburgSteen; Breskenslerseke; HoofdplaatSluiskil. Nu ook de rode lantaarndrager be^ kend is, zijn de laatste wedstrijden van weinig belang meer. Steen kan ook de laatste wedstrijd winnen en ook Breskens, die al verze kerd is van de 3e plaats, zal lerseke wel de baas blijven. Als Sluiskil met niet te grote cijfers verliest, wat we niet aannemen, zijn ze tenslotte nog juist de dans ontsprongen en is, nog onverwachts, Koewacht op de laatste plaats geëindigd. Abe. Zondagsdienst doktoren. Breskens, Groede, Schoondijke Zondag 12 Juni Dr. Sorgedrager, Groede, tel. 2 Aardenburg, Ooitburg: Dr. Loose, Ooitburg, tel. 60 Zondagsdienst Centrum Kraamzorg West Z.-Vl. Zor.dag 12 Juni Zr. de Graag, Groede, tel. 52 Fa. SMOOR DE HULSTER. Breskens Plaatselijk Nieuws. Breskens Geslaagd. Voor het einddiploma Handelsschool t« Middelburg slaagden Woensdag j.l. mej. J. Verschoor en de heer J. Valk, beiden te Breskens. Geslaagd. Bij het te Dordrecht gehouden examen voor hoofdacte Fröbelonderwijzeres, slaagde mej. J. Verschoor te Breskens. Benoeming. Met ingang van 7 Juni j.l. is benoemd tot onderwijzeres aan de Wilhelmina Fröbel school, mej. L. de Feijter te Breskens. Schoondijke Nieuwe verenicing. Woensdag j.l. werd alhier in hotel „De Zwaan" een vereniging opgericht door oud-cursisten van de curius in welsprekendheid, welke alhier in het afgelopen seizoen gegeven werd door het Instituut Beket. Het bestuur werd als volgt samengesteld de heer G. van de Waal te Schoondijke, voorzitter; mevr. J. Jansen-Vcrhage te Breskens, secretaresse en de heer J. Quaak te Schoondijke, penningmeester. Besloten werd om in het volgend seizoen eens per maand een spreek- avond te houden. IJzendijke Hengelwsdatrljd. Zondagmiddag trokken een dertigtal leden van de hengelaarsvereniging „Lukt 't vandaag niet, lukt het morgen" voorafgegaan door het tamboerskorps, naar het viswater „De Veste", om te trachten een visje te verschalken. Of het nu was vanwege de Zondagsrust óf dat alle visjes hun middagdutje deden, is niet bekend. Maar een feit was het, dat er geen staart werd gevangen en er selfs geen prijswinnaar kon worden aangewezen. Voor de toeschouwers was het een teleurstelling. En voor de hengelaars Och, lukt het vandaag niet, dan morgen. Sluis Nieuw Parochiehuis. Zondag j.l. werd onder grote belang stelling het niauwe R.K. Parochiehuis in gebruik genomen. Pastoor Rombouts, geassisteerd door paters van het semi narie „St. Augustinus", zegende het gebouw in. Hierna werd het woord gevoerd door Dr. mr. A. J. J. Mes, lid van G.S. en oud-burgemeester A. F. J. Aernoudts, welke laatste hulde bracht aan de ge meente-opzichter voor zijn belangeloze medewerking, waardoor architecten- kosten werden uitgespaard. Ook pastoor Rombouts dankte de heer Bogaard. Nadat burgemeester Van Hotegem nog had gesproken gaf de muziekver eniging „Apollo" een concert. De R.K. toneelvereniging „Jantje van Sluis" speelde enkele sketches en bracht bovendien ook „De huistyran" van Godfried Boman» voor het voetlicht. Waterlandkerkje E.H.B.O. De afd. E.H.B.O. kwam in vergade ring bijeen. Besloten werd om de 14 dagen een oefening te houden. In de a.s. winter zal met een nieuwe cursus worden gestart. Aardenburg Zwembad. Gedurende de maand Mei werden in het gemeentelijk zwembad, dat sedert 14 Mei is opengesteld, 469 baden ge nomen, 113 seizoenkaarten en 267 dagkaarten afgegeven. 40-jarig jubileum. Op een bijeenkomst in het cen trum „Maris Stella" te Aardenburg, werd de heer Lansu, voorzitter van het comité voor ouden van dagen, gehul digd in verband met zijn 40-jarig onderwijsjubileum. De oudjes boden hem een boekenbon aan. Bridge-dnve. Ten bate van het Rode Kruis is in de Sociëteit te Aardenburg een bridge-diive gehouden. Er bestond hiervoor zoveel belangstelling, dat 2 groepen moesten worden gevormd. De uitslagen van de eerstgeplaatsten in iedere groep luidt Groep A. Lijn N-Z.1, echtpaar Van der Schrieck 2, echtpaar Klooté 3, echtpaar Van de Velde. Lijn O-W 1, echtpaar Henry Jr.2, mevr. Haver land en mej. Haverland 3, echtpaar N. Rijk. Groep B. Lijn N-Z I, echtpaar J. Henry Sr. 2, echtpaar Van Dongen 3, de heren W. Jansen en J. van Hel-

De Schakel | 1955 | | pagina 2