BRILLEN ^rillemaefter" C VJ Nieuws uit de directie-kamers CIRKELGANG Land- en Tuinbouw De schakel ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAAN DER EN 10e Jaargang Nummer 541 Vrijdag 10 JUNI 1955 Drukkers-UitgeverijFirma SMOOR <S DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 OOSTBURG Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs: f 1,10 per kwartaal; franco per post f 1,25 Prijs der advertentiën: 10 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen" 10 cent extra, Voor luchtpost. Nu West-Duitsland wear in de ge legenheid is gesteld, een eigen burger- luchtvaartmaatschappij te exploiteren, besteden de hogere ambtenaren van de „Bundespost" de nodige aandacht aan uitgebreider voorzieningen op de vlieg velden. Luchtpost vereist nu eenmaal een bizonder zorgvuldige behandeling, niet in de laatste plaats omdat er dikwijls pakjes bij zijn met zendingen van grote waarde. Op grond van ge nomen proeven zijn thans een groot aantal postzakken van perion besteld, omdat die lichter en toch sterker zijn dan alle andere fabrikaten. Tandenborstels. De actie van de tandpasta-fabrikanten het gebruik van groene tandpasta (chlorophyl) aan te moedigen, behoort alweer tot het verleden. Ze schijnt voldoende resultaat te hebben gehad. Op aandrang van dezelfde heren zijn de laboranten van de perlon-industrie ertoe gekomen, ook tandenborstels een groene kleur te geven. Ze zullen nu weldra in de winkels verschijnen en bij de consument de nawerking van het chlorophyl-verhaal weer eens ver sterken. De eerste duizenden borstels hebben de fabriekshallen reeds verlaten. Wat de kwaliteit betreft, die is op zichzelf stukken beter dan van al het nylonspul dat er tot dusver in dit genre is geweestde kleur is met de grondstof vermengd toen ze nog in vloeibare toestand verkeerde en kan daarom niet verdwijnen door het ge bruik. Of dit laatste een doorslaand argument zal zijn voor de jongens in spijkerbroeken en de meisjes met paardestaarten Tevreden over de voering. Het resultaat is bekend gemaakt van een door perion gehouden onder zoek, dat systematisch heeft plaats gevonden, door de klanten van enige grote kledingmagazijnen te bezoeken, die costuums met mouwvoeringen van perion hadden gekocht. Men blijkt unaniem zeer tevreden en prijst het materiaal omdat 't zo licht, glad en sterk blijft. De perlon-speurders zijn van plan, elk jaar opnieuw deze adressen af te gaan om te weten, of men die mening wil handhaven Trainingspakken doen mee. Naar ontvangen aanwijzingen van het laboratorium, heeft men een spe ciaal daarvoor geschikt garen verwerkt FEUILLETON Een Westfriese roman door MAARTJE ZELDENRIJK 39 Ik heb dus een kleine voorsprong op zo velen". Het meisje ging overeind zitten en nam zijn arm in de hare. „Ik geloof, dat je het toch anders ziet dan het moet zijn, Wim. Jij hebt het altijd maar over die cirkelgang waarin de massa ronddraait en niet kans ziet er uit te komen. Alsof dat zo erg is. Neem vader, die is van jongsaf aan in het boerenbedrijf. Dat was zijn vader en zijn grootvader. Jammer ge noeg heeft hij geen zoon die hem kan opvolgen, dus moet in ieder geval een van ons het zijn. Dat wordt dan Nel, want mijn aanstaande man is geen boer. - Ze lachte even. - Maar neem nu mijn overgrootvader. Voor zover ik tot trainingspakken, die met elk ander fabrikaat ter wereld vergeleken mogen worden en steeds als sterkste en duur zaamste uit de bus zullen komen. Al dus de fabrikanten van perion. Beden kende dat deze kledij tegen veelvuldig en intensief gebruik moet kunnen, om van allerlei bijkomende kwaliteiten maar te zwijgen, zal dit bericht door vele belanghebbenden met vreugde be groet worden. Waarschijnlijk zal de prijs van deze pakken in het begin wat hoger liggen, doch dat komt er op de duur honderdvoudig weer uit. Da visserij in Portugal. Een commissie van onderzoek, in het leven geroepen door het West Duitse Departement van Visserij en Voedselvoorziening te Bonn, in samen werking met het Instituut voor textiel- onderzoek te Hamburg en het bestuur van de Portugese visserij-unie, heeft dezer dagen een reeks proeven be ëindigd, die zij gedurende 18 maanden heeft genomen met perlon-netten voor de Portugese kustvisserij. De netten werden speciaal daar gebruikt, waar ze het meest te lijden krijgen. Na 63 dagen hadden ze voor 13 pCt. hun oorspronkelijke sterkte verloren, na 295 dagen voor 24 pCt., na 457 dagen voor 39 pCt. Voor de praktijk betekent dit, dat deze netten nog steeds bruik baar zijn, terwijl die van de traditionele materialen reeds in de reparatie moes ten, of geheel met pensioen gestuurd werden J. P. de Klerk. Vernietig de boterbloemen in uw welland. Vele weilanden zien geel van de boterbloemen. Indien de boer precies zou kunnen berekenen hoeveel schade dit op het oog onschuldige onkruid doet, zou hij de bestrijding ongetwijfeld met kracht ter hand nemen. Wij menen er dan ook goed aan te doen op de nadelen van een grote boterbloembezetting te wijzen. Proeven hebben uitgewezen, dat per ha gemaaid gras de boterbloemen 10.000 kg of meer kunnen uitmaken van het totale gewicht. Vanzelfsprekend betekent dit niet, dat na een bestrij ding van boterbloemen het gewicht hem gekend heb in mijn kinderjaren is hij altijd gelukkig geweest, al heeft hij altijd hard moeten werken. Hij werd 91 jaar. Mijn grootvader leeft nog en is ook altijd gelukkig geweest op zijn bedrijf in Schellinkhout. Vader en moe der kunnen uitstekend met elkaar over weg en ik betrap ze er een enkele keer wel eens op dat ze elkaar lief kozen, alsof ze nog in de wittebroods weken zijn. Waarmee ik maar zeggen wil: vader, grootvader en overgroot vader hebben meegelopen in hun cir keltje, zonder dat ze er behoefte aan hadden er buiten te gaan. Mijn vader doet niets liever dan boeren, dat is zijn lust en zijn leven. Als hij 's mor gens opstaat schuift hij het gordijn op zij en kijkt naar buiten, naar het land, naar het koren, dat je in deze tijd van het jaar haast kunt zien groeien en naar de wei, waar zijn koeien lopen. Dat is zijn leven en als hij dat niet meer had, zou hij binnen korte tijd gestorven zijn. Daarvan ben ik over tuigd. Hij heeft geen hogere aspira ties. Grootvader had ze ook niet, mijn overgrootvader evenmin. JijS wel. En aan gras met dezelfde hoeveelheid zal toenemen. Het zal een ieder evenwel duidelijk zijn, dat deze grote „oogst" boterbloemen een behoorlijke meer opbrengst aan gras had kunnen geven. Indien men voorts bedenkt, dat het „prachtige gewas boterbloemen" is ge groeid van de voor het grasland be stemde bemesting en andere voedings stoffen, zal het duidelijk zijn, dat na een boterbloembestrijding alle mest stoffen voor 100 pCt. aan het gras ten goede komen. Boterbloemen worden door het vee niet gegeten, zodat zeer veel gras tus sen de boterbloemplanten blijft staan en voor het vee verloren gaat. Het gevolg hiervan is, dat men een „bossig" slecht afgeweid weiland overhoudt. Het is niet mogelijk in dit korte artikeltje in details te treden, doch ongetwijfeld zult u inzien, dat het mooie boterbloempje één der meest onge wenste onkruiden in de weide is en daarom is een volledige bestrijding alleszins verantwoord. Boterbloemen zijn zeer gevoelig voor de groeistof M.C.P.A. en een éénmalige bespuiting met bijv. Nolachiet heeft tot resultaat, dat, indien op het juiste tijdstip gespoten wordt, het weiland zeker drie jaar vrij is van dit onkruid. De betrekkelijk geringe kosten van een bespuiting worden ruimschoots goed gemaakt door de hogere grasopbrengst, terwijl tevens 100 pCt. rendement van de bemesting wordt verkregen. BURGERLIJKE STAND. Gemeente OOSTBURG waarom?" „Omdat ik de laatste jaren in mijn omgeving niets anders dan ellende ge zien heb, thuis en in de straat, bij familie en kennissen. Wij zijn het leger van de arbeiders. Jouw vader is eigen baas en heeft een eigen bedrijf, ik hen werknemer, hij is werkgever. Daar zit het verschil in. Ik kan best begrijpen, dat je vader en je grootvader opgaan in hun werk en daarin hun geluk vin den. Zij hebben niet die zorgen die wij hebben. Nu is er oorlog. Goed, dat is abnormaal. Maar hoe was de toestand voor de oorlog uitbrak? Meer dan een half millioen werlozen, men sen, met goede handen aan het lijf die werken kunnen, maar waarvoor niets te doen was. Die langzamerhand verpauperden. Er moeten nieuwe kle ren komen, er moet een nieuw gordijn in de voorkamer, een nieuw vloerkleed. Dat kan je moeder zo kopen gaan, als het nodig is, zelfs in de slechtste tijd. Maar dat konden de werkloze ar beiders niet en tal van werkenden evenmin omdat ze niet genoeg verdie nen. Dat is het verschil en dat heb ik ham izaak, zn. van J. Vermeulen en van J Wage, wonende te Sluis; 13, Harry Augusta Maria, zn. van A. H. Vermeirssen en van H A. S. Wiskerke, wonende te IJzendijke; i 3, Maria Naomi, d. van D. Huwaë en van J. E. Rala- halu, wonende te Groede; 15, Peter Lucas Maria, zn. van L. E. Manuhutu en van J A. G. Bemont. wonende te Oostburg; 18, Jan Pieter, zn. van G. Dees en van T. C. van Houte, wonende te Zuidzande; 18, Sara, d- van A. Fie- ret en van A- Dekker, wonende te Oost burg; 19, Fenny Mientje, d. van Z. Hitipeuw en van M. Paliama. wonende te Oostburg; 21, Helga Maria, d. van L. A. J. van Dongen en van L. E. Vlaeminck, wonende te Sluis; 24, Greta Clara, d. van W. M. M. Hoogerwerf en van J. M. van Waeyenberghe, wo nende te Aardenburg; 25, Abraham Jan, zn. van W. J. van de Voorde en van J. S. K. Wage, wonende te Oost burg: 25, Helena Christina, d. van E. Muskita en van P. Berwald, wonende te Groede. HUWELIJKEN 6, Herman Johan van Lare, 25 j. en Wtlly Hoolhorst, 23 j., beiden wonende te Oostburg OVERLIJDEN: I. Andreas de Marte- laere, 75 j., echtgenoot van Ph. L Til- leman, wonende te Sluis: 6, Elodia Ma ria Tas, 75 j., echtgenote van J. Ver- mue, wonende te Oostburg; 16, Am- brosius Cornelis Roman, 64 j., wonende te Oostburg; 15, Jakobus de Bruijne, 86 j., weduwnaar van K. de Hullu, wo nende te Retranchement; 17, Carolus Ludovicus Timmerman. 87 j-, weduw naar van M. L. Cru! en van A. Zestig, wonende te Aardenburg; 18, Petrus Ed- mond Van Steenberghe, 69 echtge noot van E. Engels, wonende te Aar denburg; 26, Jacob Adriaan Smoor, 67 j-, gehuwd met A, S. Versprille, wo nende te Breskens. al die jaren gezien. Mijn baas - een beste vent overigens - heeft een auto en een mooi huis en wie weet wat nog meer. Wij hebben niets. Alleen ons loon, waarvan je ook geen bokke- sprongen kunt maken. En zeker niet als je getrouwd bent. Ik bedoel dit: je kunt er geen auto van kopen en ook niet in een mooi huis wonen. Voor ons zijn de krotten in de jordaan en de kinkerbuurt, de eilanden, lelijke smerige arbeiderswoningen met uitge sleten donkere trappen en goedkoop behang op de muur. Hoogstens heb je een fiets. En waarom dit alles? Om dat er verschil is. Zwarts, mijn baas, zit in een andere cirkel dan ik en je vader ook. Welnu, ik wil uit die cirkel. Tenminste dat wilde ik. Maar dan zou ik jou moeten opgeven en dat kan ik nu niet meer. Daarvoor houd ik te veel van je. Dus blijft er voor ons niets anders over dan maar in dezelfde cirkelgang verder te leven Hij zuchtte en tastte in zijn zakken naar een sigaret. Ze sloeg haar arm om hem heen en kuste hem hartelijk. „Elk mens krijgt over de maand Mei 1955. GEBOORTEN: 29 Apr., Anna Wilhel- mina Bernadette, d. van G. A. C. Patti- nama en van Atminah, wonende te Groede; 2 Mei, Willem Pieter, zn. van P. W. van Akker en van J. M. E. Dierkx, wonende te Cadzand; 4, Adria- nus Willem, zn. van J. A. Kruidenier en van J. D. S. Bax, wonende te Ooit- burg; 3, Renate José Maria, d. van R. O- de Bruijne en van B. W. Praat, wo nende te Oostburg; 3, Henricus Johan- des Maria, zn. van R. O. de Bruijne en van B. W. Praat, wonende te Oost burg; 7, Frank Wouter, zn. van P. I. van Kampen en van P. Schippers, wo nende te Oostburg; 10, Johannes Abra Koningin zai toespraak houden tot de jongeren van Nederland Op Zaterdag 18 Juni a.s. zal door H.M. de Koningin in de Pieterskerk te Leiden een toespraak worden ge houden tot de jongeren van Nederland over de dringende noodzaak van de hulp aan de achtergebleven gebieden in de wereld. Ook uit West Zeeuwsch-Vlaanderen zullen een aantal jongeren naar Leiden gaan per touringcar en welJoop van de Wege, Koninginnepolder 7, Bier vliet, voor de Landbouw Jongerenge- meenschap Marie Scheele, Biervliet,

De Schakel | 1955 | | pagina 1