A.V10.-RADI0B0DE Land- en Tuinbouw CIRKELGANG Nederlandse eenden-eieren in Korea E SCHAKEL ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDER EN 10e Jaargang Nummer 540 Vrijdag 3 JUNI 1855 Drukkers-Uitgeverij: Firma SMOOR <S DF. HULSTER Dorpsstraat 10 - FRESHENS - Telefoon 27 - Oiro 358296 BURGERLIJKE STAND Met een door het Wedcropbouwfonds der Verenigde Natie» in Korea ge charterd vliegtuig, zijn 60.000 Nederl. eenden-eieren in de hoofdstad Seoul aangekomen. Dit is een geschenk van het Nederlandse Interkerkelijke Comité voor Vluchtelingenhulp, ten behoeve van de thans herstelde Zuid-Koreaanse eenden- en kippenfokkerijen. Op de foto zien we hoe Ds. O. W. Heldring, secretaris van het comité, één van de gelukkigen zijn portie „aan huis" c.q. aan het hoenderpark aflevert. Dat deze gift in natura de aandacht heeft getrokken blijkt inmiddels uit het feit, dat dagbladen over de hele wereld er aandacht aan besteed hebben, met foto's op de voorpagina. Vooral in de U.S.A. maakte het diepe indruk. (J. P. de K.) Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs: f 1,10 per kwartaal; franco per post f 1,25 Prijs der advertentiën: 10 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen" 10 cent extra, V Hst ondsrhoud van ds melkmachlns. Het is een prettig verschijnsel, dat de melkmachine in ons land op steeds ruimere schaal in gebruik genomen wordt. Dit is wel bijzonder verheugend omdat op deze wijze de arbeidspro ductiviteit opgevoerd wordt en tevens het tekort aan goede handmelkers on dervangen wordt. Als een bezwaar wordt nog vaak gevoeld het feit, dat de melkmachine een zeker onderhoud vergt, waar dan te veel tijd in zou gaan zitten. Wan neer echter het onderhoud op syste matische wijze gedaan wordt, dan valt het tijdverlies nog erg mee en de levensduur van de machine wordt aan merkelijk verlengd. Bijzondere aandacht moet aan de verschillende rubberen onderdelen wor den geschonken. Bij het onderhoud daarvan dient er op gelet te worden dat FEUILLETON Een Westfriese roman door MAARTJE ZELDENRIJK 38 En de moeder zat daar, geslagen en verstomd. Door verbazing? Of door angst? Ik weet het niet. De jongen ging naar zijn kamer en kwam vijf minuten later terug met een gevulde koffer. Zonder nog verder een woord te zeg gen verliet hij z'n moeder's huis en nam Corrie natuurlijk mee. Hij is er nooit meer in geweest en ze zijn getrouwd, zonder de toestem ming van zijn moeder, voor de kanton rechter. Dat is nu alweer een jaar geleden en ze zijn nog altijd even gek op elkaar, wat overigens vanzelf spreekt. Eer. enkele maal kom ik er wei eens. 1. het reinigen ervan plaats vindt vóór dat de melk kan opdrogen, daar anders de rubber wordt aangetast 2. het gebruik van alle soorten zeep wordt vermeden, eveneens in ver band met de aantasting van de rubber. Dus direct na gebruik de tepelhouders, pakkingen en slangen doorspoelen, dan met chloorbieekloog doorborstelen om te desinfecteren. Voor een wekelijkse, speciale schoon maakbeurt kan gebruik gemaakt wor den van een soda-oplossing in warm, maar vooral niet kokend water. Na doorspoelen verdient het aanbe veling de onderdelen op een desinfectie- rek te plaatsen, dat niet in het volle licht is gesteld. Een voordeel van een systematische reiniging is nog, dat de slijtage door teveel demonteren wordt tegengegaan. Goed onderhoud betekent altijd kostenbesparing. Ze wonen in het andere eind van Amsterdam". Jannie had met stijgende belangstel ling naar Wim geluisterd. Toen hij zweeg, greep ze hem bij de arm en vroeg: „Wal heeft dit ver haal te betekenen?" „Dit," antwoordde hij, haar ernstig aankijkend. „Die jongen heeft al die jaren onder de tyrannie van zijn moe der geleefd en zonder protesteren haar wil gedaan. Omdat hij niet anders kon. Hij stond alleen m de wereld. De liefde, die deze jongen misschien eens voor z'n moeder gevoeld had, was al lang gestorven. Tot Corrie in zijn le ven kwam. Die leerde hem weer leven en die leerde hem ook, wat liefhebben is. Dit maakte, ook wellicht onbewust, zijn gebonden persoonlijkheid los, zo dat hij energie kreeg. Durf. En een wil. En op die bewuste avond kwam zijn wil voor het eerst in botsing met die van zijn moeder. En de zijne, die vocht voor z'n geluk, voor z'n liefde, won het. Zonder meer. Hij was niet meer gekneveld; de banden waren los gesprongen. Hij was, wat hij al die Gsmesnt» 8RESKENS over de maand April 1455. GEBOREN: I. Izaak Cornells, zn. van Jacobus Izaak van de Sande en van Piererneüa Neeltje Manneke; 2, Johan nes Jan. zn. van Leendert Abraham de Vlieger en van Geertruida Cornelia Muizeiaar. 6. Annemarie, d. van Wil lem Jacobus Verschelling en van Tan neke Dirkx; 17, Augusta Anna. d. van Frederik de Jonge en van Henriëtte Gertrude Hardeveld. HUWELIJKEN: li, Jozefus Alfonsus Buzeijn, 23 j.. wonende te Aardenburg en Marie Jongman. 21 j., wonende te Breskens: 14, Marinus de Jonge. 58 i- en Suzanna Cathartna Jansen. 47 j., beiden wonende te Breskens, 28, Gilles de Regt, 27 j., wonende te Schoondijke en Maria Wühelmina van den Berge, 24 j„ wonende te Breskens. OVERLEDEN: Geen. INGEKOMENIEvert Boom en echt genote, van Apeldoorn naar Vogelen zang 7; 26, Francois de Feijter en ge zin, van Axel naar Noodplan E 14: 20, Jacob Goense en echtgenote, van Driewegen naar W 83; 28, Jan Ver poorten en echtgenote, van Groede naar Noodplan Bil; 28, Richard H. P. Claeijs en gezin, van Groede naar Noodplan F 18; 28, Gilles de Regt, van Schoondiike naar Burg. Gerritsen- straat 27. VERTROKKEN2, Jan Benjamin Brit- tijn en echtgenote, van Spuiplein 2 naar Arnhem: 7, Arnoldina van Helsdtngen- Verf, van Noodplan N 7 naar Haar lem; 7, Carel Chr- van Helsdingen. van Scheepvaartstr. 5 naar Rotterdam; 20, Marie Jongman, van Burg. Gerrttsenstr. 3 naar Aardenburg; 20, Wilhelmina Boeckhout, van W 48 naar Vlissingen: 21, Jacobus Risseeuw. van W 30 naar Groede; 23, Maria v. d Heuvel-van Grol, van Noodplan B I I naar Groede: 27, Adriaan Johannes Albregtse, van Ie Zandstr. 25 naar Brunssum; 27, Ger- rit de Waard, van Dorpsstr. 74 naar Hontenisse; 29, Maria Sara Jacobs, van Dorpsstr. 73b naar Terneuzen. Eike Zaterdag alhier verkrijgbaar losse nummers 25 cent ven de Fa. SMOOR DE HULSTER. jaren niet kon zijn, zichzelf geworden. Geen onderdanig kind meer, maar een man". Even wachtte hij, toen keek hij in haar vragende ogen en vervolgde: „Bij jou thuis is het je vader wiens wil domineert. Ik heb dat gemerkt. Zelfs je moeders wil is aan de zijne onder geschikt. Dat is zo erg nog niet. Maar wat erger is: je oudste zuster Nel is net als je vader. Ook zij commandeert en speelt de baas. Niet alleen over de knechts, maar zelfs over jou en je moeder. Vooral over jou. Jij doet thuis alles gelaten wat je opgedragen wordt. Wat je vader zegt, doe je. Wat je moeder zegt, doe je en wat Nel zegt, doe je. Een voorbeeld: de krant valt in de brievenbus. Jannie, haal even de krant, commandeert Nel en Jannie doet het gedwee, hoewel er twee, drie knechts in de keuken zitten. Heb jij nu eens de moed om te antwoorden: ik heb geen zin; doe het zelf. Nu gaat de vergelijking met jou en de jongen, waarover ik je vertelde, na tuurlijk mank. Je vader is geen tyran en je zuster ook niet. Dat neemt niet BOEKBESPREKING Velen weten zich tegen de critic k op hun voorkeur voor bepaalde meu belen, gebruiksvoorwerpen, kleding,enz. slechts te verweren met hetstopwootd „over smaak valt niet te twisten". Hoe aanvechtbaar veler smaak is en hoe voorzichtig men moet zijn met z'n oordeel, aan welke normen een voor werp moet beantwoorden om mooi te zijn, het komt alles ter sprake in het buitengewoon interessante boek „Over mooi en lelijk", geschreven door de Noorse hoogleraar Odd Brochmann en in Neder!, vertaling uitgegeven door „De Tijdstroom", Lochem. Vooral zij, die architect willen worden of ambachts man en zij, die zich op de vervaardi ging en toepassing van fraaie gebruiks voorwerpen willen toeleggen zullen van dit boek genieten. De auteur vertelt ons eerst allerlei over de vorm van de dingen vlot getekende voorbeelden uit de huiselijke omgeving of de buiten wereld maken duidelijk, hoe eigen schappen als vorm, karakter, stijl, kleur, structuur in het dagelijks leven functi oneren. De natuur heeft, in vergelijking met de vormen, die de mens aan zijn scheppingen geeft, een geheel eigen vormtaalook hieraan is een belang rijk deel van het boek gewijd. Zo wordt duidelijk hoe betrekkelijk de begrippen mooi en lelijk zijn en hoe afhankelijk van factoren als de geschie denis, het land, de maatschappij, enz. Zijn er dan geen „eeuwige wetten" voor wat mooi is, bepaalde kenmerken, die voor alle tijden gelden Ze zijn er inderdaad, gefundeerd op de eisen, die door de natuur en haar invloed op onze zintuigen worden gesteld. Namaak en kitsch kunnen deze wetten verstoren. Tenslotte wordt gesproken over onze eigen tijd en de dingen, die beslissend voor ons vormgevoel schijnen te zijn. „Over mooi en lelijk" is een populair- wetenschappelijk boek en in zijn soort is het niet minder dan voorbeeldig. Het is nl. een buitengewoon zware taak de ingewikkelde en filosophische leer der aesthetica (dat is de weten schap, die zich bezig houdt met de schoonheid der dingen en ons in het zien daarvan wil oefenen) eenvoudig en bevattelijk te beschrijven. Nergens worden hier de problemen simpeler voorgesteld dan ze in werkelijkheid zijn. Prof. Brochmann is in zijn opzet uitstekend geslaagd hij toont een grote weg, dat jouw persoonlijkheid ook ge kneveld is. Wees nu eens een keer flink en zeg tegen je vader: Vader, Wim en ik houden van elkaar en we willen trouwen. En als hij dan te keer gaat, houdt dan voet bij stuk". Ze dacht na en trok een grasspriet uit de grond, waarmee ze speelde. „Je denkt dat dat maar zo gemakkelijk gaat „Overigens," vervolgde hij, alsof hij dit laatste niet gehoord had, „je be hoeft maar een keer tegen me te zeg gen: ga naar vader en vraag zijn toe stemming. Dan ga ik, wat er ook van komt. Hij kan me hoogstens het erf afjagen, maar dan kun je er van op- aan dat ik je later kom halen, hoe, dat weet ik niet, maar halen doe ik je!" Ze lachte om dit laatste. „Stel het niet zo dramatisch voor, beste jongen, want zo'n vaart zal het niet lopen. En ik kan je dit wei zeggenals het moet zal ik net zo goed voor m'n geluk vechten als die jongen uit dat verhaal het deed. Laat je genoeg zijn, Wim, dat ik van je houd en dat niemand

De Schakel | 1955 | | pagina 1