vy De vloot ligt klaar 1 CIRKELGANG De schakel ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 10e Jaargang Nummer 537 Vrijdag 13 MEI 19S5 Drukkers-UitgeverijFirma SMOOR DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Oiro 358295 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs: f 1,10 per kwartaal; franco per post f 1,25 Prijs der advertentiën: 10 cent per m.rn.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen" 10 cent extra, Vrijdag 27 Mei a.s., (misschien) de eerste Hollandse Nieuwe De haringdrijfuetvisserij is een seizoen- bedrijf. De visserman spreekt van teelten, begin van de teelt (dit jaar 23 Mei), halve teelt, behouwen teelt (De cember). Dan worden de meeste schepen onttuigd, „afsnijden" noemt men dat en beginnen ze wat men zou kunnen noemen aan hun winterslaap. Alleen de schepen met de zwaardere motoren gaan trawlen op verse vis. Maar men zit niet stil in de tijd tussen twee teelten. Integendeel, de gehele winter wordt er hard gewerkt op de boetzolders, in de kuiperijen, enz. En half April dan worden de schepen „gewekt". Janmaat stapt aan boord. Dan komt er leven aan dek. Het schip zijn schip wordt onder handen genomen. En het resultaat daarvan ligt straks voor de kant. Hoe Keurig onder de verse varf en een vracht vlaggen. Ken vloot om „door een ringetje te halen". Zaterdag en Zondag, 21 en 22 Mei a.s., is het Vlaggetjesdag, de pronkdag van de Nederlandse haringvisserij. De visserman, even nog omkijkend, is dankbaar voor de teelt-1954 In totaal voerde men 1.036.769 kantjes zoute en 54.889.000 kg. verse haring aan. Een kantje weegt plm. 92 kg. Maar de visserman kijkt ook vooruit. Vlaggetjesdag, dat is een blij feest in Scheveningen, Vlaaidingen en IJmui- den. waar ook de Katwijkse schepen liggen. In alle havenplaatsen worden Zater dag 21 Mei feestelijkheden gehouden. Optochten trekken door de straten, muziek klinkt. In Scheveningen is er een grootse vlootrevue. H.M. de Konin gin heeft te kennen gegeven deze te komen bekijken. Ook wordt die dag de Bedrijfschapswimpel gehesen op de SCH 118, het schip, dat verleden jaar de best verzorgde haring van de Sche- veningse vloot aanvoerde. 't Wordt een mooi feest aan de havens. Duizenden zullen er heen gaan. Ook 's Zondags, wanneer geen feeste lijkheden worden gehouden, maar velen zich gaan vermeien in de vloot-gereed- tot-haringvangen. De visserman kijkt ook nog verder vooruit. Op Vlaggetjesdag volgt Buisjesdag, FEUILLETCÜ Een Westfriese roman door MAARTJE ZELDENRIJK 35 Temeer, omdat men in de oorlogs dagen, toen Blauwboer onthand zat, zoals hij dat noemde, dadelijk meege holpen had op de boerderij. „Als al je personeel zo is, mijnheer Zwarts, dan mag je tevreden zijn". De baas die met genoegen vernam dat zijn knechts zich op deze wijze populair hadden gemaakt, hield met de beide schilders en de boer nogmaals een rondgang en Zwarts verklaarde ten slotte, dat het er uitstekend uitzag. Een mening die Blauwboer geheel deelde. Toen Zwarts de loonzakjes overhan digd had, nam hij Wim even terzijde en deelde hem mede, dat hij met in gang van de komende week het volle loon zou krijgen. „Dat komt je wel zo genoemd naar het in vroeger jaren gelijktijdig uitzeilen der haringbuizen- vloot. Buisjesdagbegin der teelt. Begin ook van de vermaarde haringjagerij „Wie brengt de eerste haring aan Maandag 23 Mei a.s. is het zover. „Welkom in zee", zal men elkaar toe roepen. „Zet h'm op, jongens". Ruim honderd loggers zetten koers naar het Noorden, naar de plaats waar men de malse maatjes verwacht. Op hoop van zegen Een week later volgt de rest van de vloot. Straks zijn plm. 3500 vissers buitengaats. Wat zal het worden Niemand weet het. De nieuwe teelt is een gesloten boek. Maar hoop is er. Er zal om de eer gevochten worden. Maandag varen. Woensdagmiddag aan schot (netten uitzetten). Woensdag- op-Donderdag-nachthalen. Dan, als ze gevangen zijn, de haring vliegens vlug overgeven aan de jagers. En de snelle lopers naar het vaderland. Wan neer alles naar wens verloopt kan Vrijdag 27 Mei a.s. de eerste Hollandse nieuwe worden verwacht. „Goeie visserij, jongens". Er wordt met verlangen naar de malse maatjes (jullie vangst) uitgezien. BURGERLIJKE STAND. Gemeente SCHOONDIJKE Over de maand April. GEBOORTEN 27, Willem Cornelis, z. van D. de Vos en S. S. de Graaf 28, David Reinier, z. van M. Scheele en J. Boeije HUWELIJKEN: 21, G. J. Tanghe, 29 j. en E. M. van Dierendonck, 22 j. OVERLIJDEN 19, S. de Kraker, 71 j. echtgenote van P. C. de Jonge. INGEKOMEN: 21, G. J. Tanghe, van Hoofdplaat A 153 naar Midwoudse- straat 12. VERTROKKEN14, I. Bakker en gezin van Pr. Beatrixstraat 110 naar Vlissingen, van Dishoeckstraat 217 26, A. P. Zeegers van Dorpsplein 1 naar Hulst, St. Joseph Pensionaat. Gemeente OOSTBURG over de maand April 1955 GEBOORTEN: I, René Carl Alexan der. zn. van A. J. Verstraeten en van D. C. Grimm te Oostburg: I, Freddy Marie, zn. van A J. Tresonie en van A. M. A. Rabout, wonende te Sluis; toe na je prestatie hier. Bovendien krijg jij ander werk. Scheepsschilderen is niets voor jou, dat zie ik wel". De jonge schilder was in de wolken en toen het twaalf uur was wilde men dat Zwarts ook aanschoof, hetgeen hij niet weigerde. Er heerste aan tafel een gezellige stemming, temeer omdat Aart die altijd vol grappen zat, min of meer tot ergernis van Wim, Jannie een beetje voerde. En tijdens deze maaltijd ontdekte Wim opeens het verstoorde gezicht van Nel. Goeie genade, schoot het eensklaps door zijn gedachten, m'n kop er af als die niet jaloers is! Josie, zou die een oogje hebben op Aart? En zou die suffert dat nu niet eens merken? Maar Aart zat onverstoorbaar te eten en kipoogde af en toe eens tegen zijn broer. Om twee uur werd afscheid geno men. Het drietal zou weer met de tentwagen naar het stationnetje ge bracht worden en Jannie reed gelijk mee om boodschappen te doen. En kele minuten voor het vertrek vonden Jannie en Wim nog even gelegenheid om elkaar op de zolder te omhelzen. 4, Theodora Paulina Petrus, d. van F. de Splenter en van A. M Kind, te Oostburg; 4, Petrus David Bernardus, zn. van D. W. Schilleman en van R. van Voren, te Biervliet; 4, Theodorus Leonardus Marie, zn. van M. C. Buijsse en van M. C. Vermue, te Oostburg; II, Francois Adam Johannis, zn. van M. J. Leenhouts en van S. M. E. Faas, te Sluis; 12, Johannis Willem, zn. van P. Boone en van J. A. van Gorsel, te Oostburg: 19, Willem Michael, zn. van C. P. Nieuwelink en van M. K. Schmitt, te Nijmegen; 21. Hans, zn. van J. C. Dieleman en van A. S. E. J. Leunis, te Oostburg; 22, Petronella Heintje, d. van C. van der Linden en van W. Achterberg, te Oostburg; 24, Johanna Maria Elza, d. van M. J. A Leen houwers en van J C Weststrate, te Sluis: 28, Marinus, zn. van W. Holle man en van J. J. de Kok, te Oostburg. OVERLIJDEN: I, Cornelia Janna van Lare, 52 j., echtgenote van P. Janssen, te Oostburg; 3, Leonardus Bernardus Wijffels, 86 j., te Oostburg; 4, Abra ham Johannes van Houte, 88 j ge huwd geweest met E. Brevet en met E. M. Leenhouts, te Biervliet: 5, Catha- lina Janna Riemens, 40 j., echtgenote van C. J. Koole, te Oostburg; 5, Petrus David Bernardus Schilleman, I dag oud, zn. van D. W. Schilleman en van R. van Voren, tc Biervliet; 6, Petrus Jo hannes de Smidt, 87 j., weduwn- van 5. M. van Daele, te Oostburg; 9, Delphi- na Maria van de Walle, 82 j., echtge note van H- van der Velpen, te Oost burg; II, Francois Jozias Haak, 73 j., gehuwd met M. Dekker, te IJzendijke; 14, Johannes Nieskens, 81 i weduwn. van F. Vrielinck, te Sluis; 16, Celiana van den Berghe, 81 j., te Biervliet. BOEKBESPREKING Da Wereldboog. In haar goedkope boekenserie „De Wereldboog" beoogt de uitgeverij We reldbibliotheek zo veel mogelijk lezers een weg te wijzen naar wetenschap, kunst en letterkunde uit de gehele wereld. Daarom draagt deze uitgeverij, die dezer dagen haar 50-jarig bestaan viert, de gehele aardbol in haar uit- gaafmerk en 't ganse universum in haar naam. Etk jaar verschijnt een twaalftal nieuwe delen in de Wereld- boog-reeks, en dat men niet in elk verhaal een wereldreis maakt bewijst Wim was naar boven gegaan om zijn schildersgerei naar de overkant te brengen. Dinsdag zou hij beginnen met het portret van de beide meisjes. Jan nie had hem nageoogd en wipte even na hem naar boven. Daar vonden ze elkaar terug in een lange zoen. „Bij de tram zal wel geen gelegen heid zijn om je een afscheitiskus te geven," fluisterde het meisje blozend „en daarom kom ik maar even hier". Hij streek haar over de haren en zei, het meisje innig aankijkend „Dinsdag ben ik er weer lieveling, dus voorlopig zien we elkaar toch geregeld". „Wim, lieverd, wat zal ik je mis sen „En ik jou, schat van m'n leven Maandagsmorgens meldde Wim zich op het kantoor van zijn baas en kreeg te horen, dat hij een paar kleine bin- nenkarweitjes had te verrichten. Hij kreeg de namen en adressen en na het benodigde materiaal uit het maga zijn gekregen te hebben, reed hij vro lijk fluitend naar het eerste adres, waar hij twee slaapkamers moest schilderen. Maar Dinsdagavond was hij precies het charmante boekje „Het welkom schandaal" door P. H. Ritter Jr. Hoe wel het nergens nadrukkelijk wordt gezegd blijkt duidelijk, dat deze licht ironische novelle in een mooi, oud stadje in Zeeland speelt. Een aristocra tische held ontvlucht voor een moment de stijve deftigheid van het stadje en raakt in een grote stad op het ver keerde pad. In het gezelschap van een hoogst twijfelachtige jongedame wordt hij door de burgemeester gesignaleerd en het welkom schandaal is geboren. Een fijngevoelig werkje, dat deze her druk zeker verdiende en door zijn amusante kijk op het provincialisme nog actueel is. Al met al is onze pro vincie in deze wereldboog op bekoor lijke wijze vertegenwoordigd. Indien men lid is van de Wereldbibliotheek- vereniging (voordelen een ledenprijs, die lager is dan de gewone voor alle uitgaven van de Wereldbibliotheek; op Pasen, Pinksteren, Sint Nicolaas en Kerstmis vier verzorgde premieboeken gratis; zesmaal per jaar het boeken- tijdschrift „De Nieuwe ploeg") waar voor de jaarlijkse contributie f 3,50 bedraagt, betaalt men bij keuze van vier delen uit de Wereldboog-ieeks f 1,63 per deel. Koopt men ze in de boekhandel, dan is de prijs f 2,25. Het doel van de vereniging is de be langstellenden in het streven der We reldbibliotheek te verenigen om ge meenschappelijk dit werk van volks ontwikkeling te steunen; adresWe reldbibliotheek, Adm. de Ruyterweg 545, Amsterdam. Plaatselijk Nieuws. Breskens Afscheid en begroeting. Na ruim 35 jaar als hoofd-onder- wijzer aan de Christelijke School te Breskens werkzaam te zijn geweest, zal de heer J. C. Spoor, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, zijn werk neerleggen. In verband daarmede is er Dinsdag avond 17 Mei a.s. in het gemeentelijk ontspanningsgebouw een ouderavond belegd, waar ook de oud-leerlingen verwacht worden. Men hoopt dan tevens het nieuwe hoofd der school, de heer M. C. Capelle uit Maartensdijk (Utr.) te begroeten. De bijeenkomst begint om 7 uur. half acht in de Beemster. Het probleem „fiets" - hij had nu in de stad zijn vehikel weer nodig - had hij gemak kelijk opgelost. Hij ging per trein naar Purmerend en nam de fiets mee. Dan kon hij cok nog laat terug naar de hoofdstad. De Ernstings bleken op de hoogte te zijn van de samenzwering en wezen hem een weitje uit het gezicht van „Bouwlust" en beschaduwd door een apppelboom, waar hij rusiig zou kun nen schilderen. En toen vijf minuten later de beide meisjes gearriveerd wa ren - Wim kreeg een betekenisvolle handdruk van zijn meisje - toog Wim aan het werk. De zusters gingen elk op een stoel zitten en Wim maakte die avond een ruwe schets, aanvanke lijk onder grote belangstelling van de leden der familie Ernsting Maar toen Wim verklaarde dat hij liever alleen werkte, verdwenen ze successievelijk. Vrijdagsavonds kwam Aart mee. Wim maakte even een praatje met hem. Aart vertelde, dat de graskuil klaar was en dat hij nu de varkensschuur ging vergroten. „Ik heb voorlopig wel

De Schakel | 1955 | | pagina 1