OBBE Rijst onder de microscoop Land- en Tuinbouw CIRKELGANG Tailleurcostuums Tweedcostuums AKEL ALGEMEEN NiEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 10e jaargang Nummer 534 Vrl|day 22 APRIL 1955 Drukkerg-UltgeverijFirma SMOOR <S DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Oiro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs: f 1,10 per kwartaal; franco per post f 1,25 Prijs der advertentiën: 10 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen" 10 cent extra, Met tafel, stoel en blote voeten in het water en de modderige grijze klei, zit deze toegewijde landbouwkundige zijn onderzoekingen te doen op één van de talloze rijstvelden in het Verre Oosten. Zijn werk maakt deel uit van een grootscheepse bestudering van goede rijstsoorten, die tegen allerlei schadelijke invloeden bestand zijn, in opdracht van de Voedsel- en Land bouwkundige afdeling der Verenigde Naties. Men wil hierdoor te weten komen, wat nu de beste rijst is om Zuid- en Oost-Azië aan zoveel mogelijk voedsel te kunnen helpen. Tot dusver zijn reeds 250.000 proefnemingen ge rapporteerd, waaruit een selectie is voortgekomen van 51 bruikbare soor ten. de K. Een nieuw schurftbestrijdingsmiddel. Er zijn reeds vele en goede middelen ter bestrijding van schurft in de handel; momenteel is er één middel, dat zich in een buitengewoon grote belangstel ling mag verheugen, n.l. Captan (Or- thocide-50). Door zeer goede resultaten in het buitenland alsmede in de Neder landse fruitteelt gedurende de laatste twee jaren, die spoedig ook in de Nederlandse vakpers de aandacht trok ken, mag de fruitteler zich een nadere kennismaking met dit middel niet laten ontgaan. Bij proefnemingen is b.v. ge- FEUiLLETOfë 32 Een Westfriese roman door MAARTJE ZELDENR1JK „Je zegt maar, wat je alzo nodig hebt en als we het niet bezitten kopen we het Voorlopig had Aart aan een scherpe spade genoeg en een kwartier later werd de ruimte uitgemeten en het graafwerk begon. Na het middageten ging Wim eens kijken wat die grote hoop klei, die naast de wagenschuur aan het groeien was, had te betekenen. Toen hij het gat ontdekte, sloeg hij vol verbazing de handen ineen. Aart stond lachend achter hem. „Heb jij dat er vanmorgen at uit gehaald?" vroeg hij aan zijn broer. „Ja, zoals je ziet''. „Dat is niet gek, broeder. Moet dat de graskuil worden?" bleken, dat Captan onder alle omstan digheden een lange, krachtige preven tieve werking biedt tegen de schurft- zwam zonder het gewas in enig opzicht te benadelen. Ook als schurft reeds aanwezig is kan door de remmende werking veel onheil worden voorkomen. Jonge, juist zichtbare schurftvlekken worden uitgeschakeld, zodat eer. goede bladstand en gekleurde, goed gevormde vruchten kunnen worden gegarandeerd. Bij proeven in ons land werden over tuigende resultaten bereikt, die later ook in de bewaarplaats bleken, omdat bijv. op St. Remy en Jonathan be- waarschurft werd voorkomen. „Ja, een grote, betonnen kuip, zal ik maar zeggen. Daar heb ik wel een paar weken werk mee en ik ben weer eens in m'n vak". 's Avonds maakte Aart een bereke ning en het resultaat legde hij aan de boer voor. „Ik denk," zei de jonge man, „dat we dit wel nodig hebben, boer". „Als jij dat denkt zal het wel goed zijn. Ik moet morgen toch naar de markt in de stad, dan zal ik het met een even bestellen". „En dan ga ik gelijk even naar huis, om m'n gereedschap te halen. Tenminste, als U het goed vindt". „Best. Dan rijd je maar met me mee. Als je voor twaalven terug bent kun je ook weer mee naar de boerderij rijden". In de loop der week kwam er wat meer tekening in de silo. Behalve de benodigde grondstoffen voor het maken van het beton, was er ook een partij hout gekomen en Aart timmerde, dat het een lust was. Langzamerhand ver rees in de uitgegraven kuil het ge raamte dat eens volgestort zou worden Helaas laat het korte bestek van dit artikel niet toe uitvoerig in te gaan op de gegevens, die uit de proeven zijn komen vast te staan. Wel staat vast, dat het ongetwijfeld zeer de moeite zou lonen, als iedere fruitteler bij wijze van proef eens van dit nieuwe middel gebruik zou maken naast de middelen, die hij reeds in zijn bestrijdingsschema heeft opgenomen. Ieder, die de schrik kent van de onverwachte ontdekking van schurft op zijn gewas en die door een intensere aanpak van de kwaal in een volgend seizoen met vruchtrui te kampen kreeg zal er goed aan doen deze nieuwe mogelijkheid in gedachten te houden. Beter is echter te beginnen voor het te laat is. BURGERLIJKE STAND Gemeente 00ST8URG over de maand Maart 1955 GEBOORTEN2, Johannes Marinus. zn. van P. Verhage en van S. C. van Pienbroek te Oostburg: 3, Lilian Elfrida Maria. d. van J. Mareels en van R A M. Vermeire te Sluis: 8, Anthonius Joannes Leonardus, zn. van J. Maen- hout en van M. A. D. Kint te Sluis; 9, Tiny, d. van H. Vis en van T. Mink te Oostburg; H. [na Pieternella. d. van F. De Wilde en van A. M. de Die te Oostburg; 13. Maria Suzanna Jacomina, d- van J. Heijboer en van J. Manhave te Breskens; 15. Willem Izaak. zn. van I. J. Faro en van C Blaakman te Oostburg; II, Jonias Joe- soef, zn. van D M. Taribuka en van M. P. Hukom te Oostburg: 17, Patrice Leonardus Ester, zn. van G G- Ram- mant en van A. M. T. Gijsel te Aar denburg; 18, Magdalena Maria. d. van C. J. B. de Poorter en van J. Ouden broek te Schoondijke; 20, Alexandra Maria Irma, d. van O. V. Geyssens en van Y. M. Verstraeten te Oostburg; 23, Eric Anthonius August, zn. van L. L. van Parijs en van D. C. De Caus- maecker te Aardenburg: 22, Jaques, zn. van M. A. M. de Milliano en van A. J. M. Stubbe te Breskens; 28, Ronald August, zn van E. v. Opdorp en van M- L Verwulst te Waterlandkerkje; 29, Maria Elizabeth, d. van C. Sinke en van R. Knuist te Breskens; 30, Wer ner Raymond Emanuel, zn- van G. E. van Pameien en van E. M. Lense te Oostburg. OVERLIJDEN: 7, Camille Welvaert, 73 j echtgenoot van R. M. Hinneman, met beton. De beide schilders intussen vorder den met hun werk. Buiten was nu alles klaar en daarom was men binnen al aan het gronden. Met een zucht bemerkte Wim, dat hij over twee of drie weken hier gereed zou zijn. En dan was het prettige leven op „Bouw- lust" voorbij. Kon hij weer op het schip gaan verven. Tenminste, als er nog schepen zouden zijn om te schil deren, Er voer immers niets meer in en uit IJmuiden Aart werkte van de vroege morgen tot de late avond. Hij was in zijn ele ment, want hij deed niets liever dan metselen en beton maken en storten. En nu kon hij zijn vakmanschap eens tonen. En dat deed hij ook want de boer, die van tijd tot tijd de vorderin gen van zijn knecht in ogenschouw nam, kon niet anders dan tevreden zijn. De graskuil vorderde met de dag. Wim maakte in deze dagen geen schilderijen meer. Dikwijls reed hij 's avonds onmiddellijk na het eten al weg, terwijl Jannie een kwartier later volgde, echter precies de tegenover- ELEGANT zijn onze kamgaren SPORTIEF gekleed bent U met onze kamgaren cosiuums f 74,50 f 89,50 i 98,50 tweedcostuums f 59,50 f 83,50 f 95- Bijpassende blouses, rijk met kant gegarneerd, ook Nylon f 9,95 f 16,50 i 19,75 Voor Uw betere damesconfectie eerst kijken bij UW MODEHUIS COOSJE 8USKENSTR. 63, VLISSINGEN De bus van boot en trein stopt voor onze zaak woner.de te Oostburg; 9, Necitje Leo nora Lucumahuwa, 4 j d. van C. Lu cumahuwa en van M. Titahena, wo nende te Aardenburg: 11, Izaak Colijn, 79 j„ wonende te Groede; 19, Amelia Rozalia van Pameien, 82 j., weduwe van J. J. Derboer, wonende te Hoofd plaat; 25, Dina Wilhelmina Florussen, 53 j., gehuwd met A. A. Porreij, wo nende te Breskens- HUWELIJKEN: 26. Zadrach Hitipeuw, 32 j., wonende te Groede en Maartje Paiiama, 19 j., wonende te Oostburg. FILMNIEUWS Zaterdagavond zal in het Luxor Theater te Breskens vertoond worden de grootse en onvergetelijke film„Ont snapping van Corrigidor". Her verhaal van twee hooghartige kerels en een dappere vrouw, die gewikkeld waren in een onvergetelijk drama. Zij hadden een afspraak mee een verschrikkelijk noodlot. Aanvang der voorstelling om acht uur. Zondag zal er vertoond worden de boeiende en meeslepende film „Charge aan de Rode Rivier" met Guy Madison en Frank Lovejoy. In deze film zien we de verbijsterende en krijgshaftige moed der Indianen van West-Indië tegen hun onderdrukkers. Aanvang der voorstellingen om half zeven en om kwart voor negen. gestelde kant inslaande, om geen arg waan te wekken. Maar op de Ringdijk vonden de gelieven elkaar en dan za ten ze daar te dromen van de toe komst, hoewel die verre van rooskleu rig was en eerder slechter werd dan beter. Met belangstelling luisterde het meisje dan steeds naar wal Wim van thuis vertelde. Gelukkig was Cor drie we ken na .de beëindiging van de strijd thuisgekomen. Ongedeerd, hoewel ont daan door al de verschrikkingen, die hij meegemaakt had temidden van de Franse soldaten, die via Breda en België ,op de vlucht geslagen waren. Maar in België had hij zich afgeschei den van de troep. Hij had gehoord dat in Holland de strijd ten einde was en hij wilde niets liever dan naar huis. Gedeeltelijk lopend en gedeeltelijk meerijdend met deze en gene bereikte hij op een Woensdagavond, drie we ken na Pinksteren, het ouderlijk huis, tot grote vreugde van zijn moeder,

De Schakel | 1955 | | pagina 1