Vulpen Nieuws u-an. o-u~e>i de qSien^en CIRKELGANG Stichting 1940-1945 Land- en Tuinbouw DE SCHAKEL ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 10e Jaargang Nummer 533 Vrijdag 15 APRIL 1055 Drukkers-UitgeverijFirma SMOOR DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 "N Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs: f 1,10 par kwartaal; franco per post f 1,25 Prijs der advertentiën: 10 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen'' 10 cent extra, De Zweedse en Zwitserse spoor wegen hebben voor al hun nieuwe treinstellen en autobussen bekledings- stoffen van perton besteld omdat die, naar het oordeel van de respectievelijke directies, beter bestand zijn tegen het regelmatige gebruik en ook beter schoon gehouden kunnen worden. De spoor wegen van de Duitse Bondsrepubliek hebben er, op proef, de restauratie wagen van de zogenaamde „Blauen Enzian" van laten voorzien in combi natie met een modern verend vulsel, zullen die zetels zich zeker in de gunst van het dinerend en souperend publiek verheugen. Na een lange ontwikkelingsgeschie denis zijn enige chemici erin geslaagd, een stof samen te stellen voor de rei niging van fijn perion ondergoed, kousen, enz., die deze textielsoort só zuivert, dat zij werkelijk „als nieuw" blijft. De officiële benaming is Tanginon, maar het is mogelijk, dat het in Nederland anders zal gaan heten. Merkwaardig is, dat Tanginon gewoon tussen andere middelen door mag worden gebruikt. Overigens blijft de stelregel van kracht, dat men goederen van kunstweefsels nooit erg vuil moet laten worden en dat het wassen hoofdzakelijk spoelen moet zijn. Bij de jacht op walvissen wordt met de harpoenwerper - gebruik ge maakt van vanglijnen, die een vrachtje moeten kunnen trekken, dat gelijk staat aan het gewicht van een goede rentrein van dertig wagons, met ieder twintig ton vracht. Dat zegt wel iets over het type vis en het lijntje Men moet hiervoor dan ook extra zware touwen hebben van de beste kwaliteit, al zijn die soms lastig te hanteren. Perion heeft uitkomst ge bracht door de fabricage van vang lijnen, die de helft dunner en lichter zijn, terwijl ze in negen van de tien gevallen meer aan kunnen dan maxi maal mag worden verlangd. Zo helpt het perlon-touw mee om meer marga rine en zeep te fabriceren. In Engeland wil de traditie, dat bruidjes op de grote dag een kransje van kunstbloemen in het haar dragen. Niet zomaar wat, doch heel nauwkeurige FEUILLETON Een Westfriese roman door MAARTJE ZELDENRIJK 3' Maar zijn broer liet zich niet ver murwen. „Wat jij in deze ongelukkige tijd wilt doen moet jij weten, maar van mij krijg je geen cent. En daar mee uit. Dat is parasiteren op de ellende van deze tijd en dat is nooit goed. Daar zal ik tenminste niet aan meehelpen". En wat Bert ook probeerde, de por- temonnaie van Wim bleef in zijn zak en Bert kwam zonder een cent rijker thuis, maar spinnijdig, omdat hij het zo begeerde geld niet los gekregen had. Groot was Wim's verbazing, toen hij de Zaterdagavond daarop naar bed gaande in de slaapkamer, die hij met Bert deelde, een splinternieuwe fiets zag staan. nabootsingen, met smaak gerangschikt. De laatste jaren wordt dit gebruik in het land van John Buli meer in ere gehouden dan ooit en de vraag naar kunstbloemen wordt zodoende steeds groter. Het zal wel niet algemeen be kend zijn, dat e. e. a. afhankelijk is van invoer uit Duitsland Toen in 1945 de oorlog in Europa ten einde was, stonden vele fabrikanten voor de taak een totaal ver woeste fabriek weer op te bouwen. Dit was ook het geval met de hele hoeden- industrie van West Duitsland. Maar gezien het feit, dat zij thans weer een grote rol speelt in de internationale handel, mag wel eens worden gezegd, dat het haar niet aan moed en door zettingsvermogen heeft ontbroken. Het begrip „opvoering productiviteit" is haar niet vreemd. Schuilt hierin geen waarschuwing Brandweerdeskundigen, die hebben kennis gemaakt met de nieuwste perion- slangen zijn van mening, dat elk corps bij vernieuwing van uit rusting op dit materiaal zal moeten overgaan. Perlon-slangen verdra gen een waterdruk van veertig atmosferen en hoeven na gebruik niet te drogen worden gehan gen. Er zijn schoenveters van perion in de handel, die driemaal langer mee gaan als andere. De uiteinden zijn dicht- gesmolten, zodat metalen dopjes over bodig zijn geworden. J. P. d. K. In het kader van de inzamelingsactie heeft de Stichting zich gewend tot een groot aantal verenigingen in den lande, met het verzoek een bedrag te willen aizonderen uit de verenigingskas ten bate van de Stichting 1940-1945 als gift van dankbaarheid voor de bevrij ding, waardoor ook het Nederlandse verenigingsleven, hetwelk door de be zetter was lamgelegd, zich vrij heeft kunnen ontplooien. Zeer veel gunstige reacties komen thans reeds dagelijks bij het Hoofd „Hoe kom je daaraan?" vroeg hij, onafgebroken starend naar het glim mende vehikel. „Dat doet niets terzake," antwoordde Bert. „Je ziet wel, dat ik ook wel van anderen geld kan krijgen, als het nodig is. En kijk nou maar niet zo gek, want de fiets is niet gestolen maar eerlijk betaald. En ik heb nog veel meer". Tot Wim's nog grotere verbazing opende Bert een koffer, die hij van onder zijn ledikant te voorschijn haalde en toonde Wim een aantal pakjes si garetten, dozen sigaren en pakjes tabak. „Dat staat hier allemaal goed en het eet geen brood. Dat hele geval heeft me honderd gulden gekost. Als we een jaar verder zijn maak ik er met gemak duizend van. Negenhonderd gulden verdiend en op een gemakke lijker manier dan jij met je kladderij". „Maar niet zo eerlijk". Bert snoof verachtelijk. „Eerlijk? Wat is eerlijk? Wij hebben de laatste jaren altijd gezeten in het hoekje, waar de slagen vielen en wij bleven wat we waren arme drommels. En als we ons bureau van de Stichting 1940-194 5, Heerengracht 527, Amsterdam, binnen. Natuurlijk is het onmogeiijk gebleken door afzonderlijke aanschrijvingen alle Nederlandse verenigingen te bereiken. De Stichting vraagt dan ook aan de besturen van de niet-aangeschreven verenigingen desondanks toch het be sluit te willen riemen tot het zenden van een jubileumgift aan de Stichting op het bekende gironummer 194045. Laat op elke agenda van de eerst volgende vergadering van alle vereni gingen als eerste punt komen gift aan de Stichting 1940-1945. Electrische kracht in da landbouw. In de loop der jaren is de electrici- teit ook op vrijwel aüe boerderijen, die eertijds er van verstoken moesten blijven door hun afgelegen ligging, bron van licht en warmte geworden. In de meest uiteenlopende toepassingen ge niet nu ook de landbouw van haar zegeningen; vooral in de electrische kracht schuilen voor de bedrijfsarbeid nog vaak onbekende mogelijkheden, die algemene aandacht verdienen. De moderne electromotor is hier de krachtbron en kan allerlei vermoeiend en tijdrovend werk verrichten als dor sen, stro- en bieten snijden, malen, pompen, zagen, enz. De voortschrijdende techniek heeft onvermoeid gestreefd naar perfectionnering en verbetering van de electromotor. Een voorbeeld van wat men bereikte is de Heemaf S.K.A.-motor, een uitvinding, die het gebruik van electriciteit voor kracht doeleinden zeer heeft bevorderd. De reden van dit succes schuilt in de eerste plaats in eigenschappen van de motor, die vooral ook voor land- en tuinbouw als eisen worden gesteld Voorbeelden hiervan zijn: de een voud van uitvoering en bediening, zo dat, waar een krschtwerktuig nodig is, practisch gebruik direct mogelijk is; de druipwaterdichtë uitvoering zorgt er voor, dat geen neervallend water in de motor kan dringen; de lager- schilden hebben n.l. slechts aan de onderzijde een opening voor de lucht- circulatie. Een bizonderheid is ook de rotorconstructie, die doordat hij op een speciale manier werd uitgevoerd, de rotor vrijwel onverwoestbaar maakt. De electromotor verdient een ruime zelf niet uit het moeras tillen dan zakken we er, zeker in deze tijd, steeds dieper in. Nee, broeder, werk jij maar hard hoor voor je vier en twintig gul den. Ik zal m'n kans benutten en ik verzeker je, dat ik geld verdienen zal. Tenminste als de oorlog niet opeens afgelopen is vandaag of morgen, want dan heb ik natuurlijk pech gehad". En grinnikend kroop de jongen in zijn bed. Wim was te verontwaardigd om te antwoorden. Evenwel, de woor den van zijn broer brachten hem tot nadenken. Hij rookte zelf graag een sigaret en ais er straks niks meer te koop zou zijn, wat dan? Hij moest ook maar eens wat inslaan. Niet teveel natuurlijk, maar voor eigen gebruik. Of, wat nog beter was en goedkoper: een paar pakjes shag en vloeitjes. Maandag zou hij het meteen maar doen. HOOFDSTUK XII. Aart had zijn fiets nagezien en bracht nu op zijn beurt zijn broer naar de tram. Zelf ging hij op de fiets, want hij wilde op alles voorbereid zijn toepassing in land- en tuinbouw. Hij heeft die reeds gevonden, maar bij de voortgang van de motorisatie in het moderne landbouwbedrijf kan aan de electrische krachtbron nog een grotere plaats worden ingeruimd. Hierdoor verkrijgt de ondernemer immers de beschikking over een onge kend aantal paardekrachten, dat naast bedrijfszeker en voordelig ook vlug en veilig is. BURGERLIJKE STAND. Gemeente SCHOONDIJKE over de maand Maart 1955 GEBOORTEN: 15, Cornelis Pieter, zn. van Cornelis H. van Kouwenberg en van S. M. Schieman. HUWELIJKEN: Geen. OVERLIJDEN: 4, (te Tilburg), L. M. Hendrikse, 32 j 13, M. Kotvis, 69 j., echtgenote van P- i. Haartsen: 19, E. M. Hogerheide, 42 j., echtgenote van S. J. de Kok. INGEKOMEN: I, M. L. J. de Schipper van IJzendijke, Mauritsweg 10 naar Cransbergstr. 6: 5. E. M. van Dieren- donck, van IJzendijke. A 19 naar O 36: 15, R. Joosse, van Nieuw- en Sint Joosland, Rijksweg 62 naar Midwoudse- str. 8; 16, J. B. Matthijsse, van Melis- kerke. C. Jasparsestr. 8 naar Midwoud- sestr. 8. VERTROKKEN: 17, C. J. Quist, van Willemsweg 21 naar 's-Gravenhage, Thorbeckelaan 687; 18, R. E. I. van Dijk. van Pr. Beatrixstr. 24 naar Oost- burg, Bredestr. 26; 24. L. J. van der Sanden en gezin, van Midwoudsestr. 12 naar Canada, Halifax. Stijging tegoed Nutsspaarbank Oostburg Gedurende het te kwartaal 1955 steeg het inleggerskapitaal bij de Nutsspaarbank te Oostburg van f 1.848.760,69 tot f 2068.468,53. Ingelegd werd f 497.173,64 en terugbe taald f 277.465,80. Meer ingelegd dan terugbetaald f 219.707,84. Het aantal rekeningen steeg van 1584 tot 1625. Nieuw uitgegeven boekjes 74. Smoor de Hulster, Breskens Voor een goede en daarom in het afgelegen „Bouw- lust" zijn fiets bij de hand hebben. Onderweg zagen ze een sigarenwin kel die reeds open was. „Wacht even," zei Wim, van de bagagedrager sprin gend, „even een pakje tabak kopen". Aart wachtte geduldig tot Wim zijn inkopen gedaan had, maar toen men een vijfhonderd meter verder gereden was, sprong Wim opnieuw van Aart's fiets en zei-. „Wacht even," waarna hij in een andere sigarenwinkel verdween. „Zeg," informeerde Aart, loen ze weer verder gingen, „wat ben jij eigen lijk van plan? Een sigarettenwinkeltje beginnen in de Beemster?" „Wie weet," antwoordde zijn broer, raadselachtig glimlachend. „Ik heb nu maar graag een beetje voorraad". „Gunst, daar zeg je zowat," zei Aart opeens, nadat hij even nagedacht had. „Da's nog zo gek niet". En bij de volgende sigarenwinkel, die reeds open was, stopte hij uit eigener beweging en ging naar binnen om inkopen te- doen. Maar ze kregen elk maar één pakje shag. Toen Aart even later echter weer

De Schakel | 1955 | | pagina 1