BRILLEN f Slltfu&lieflt, de zomermode CIRKELGANG ,/Se 25rllïemaelier" Land- en Tuinbouw De schakel ALGEMBEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 10* jaargang Nummer 532 Vrijdag 8 APRIL 1855 Drukkers-UitgeverijRrma SMOOR <S DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Oiro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs: f 1,10 per kwartaal; franco per post f 1,25 Prijs der advertentiën: 10 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen" 10 cent extra, „Regeren is vooruitzien", heeft een wij» man een» gezegd, dus zullen we ook de seizoenen vóór dienen te blijven. Al de grote confectiefabrieken draaien op volle toeren en het spreekt vanzelf, dat de perlon-industrie in deze tijd van het jaar handen te kort komt. Uit de eerste madedelingen van die kant blijkt ons overigens, dat de vraag naar lichte en practische japon stoften van deze moderne kunst-textiel uitermate groot is. Leveranciers van bekende kleding magazijnen hebben hun collecties groten deels van perlon-fabrikaten gemaakt, waarbij, evenals in 't voorjaar, de be drukte stoffen het leeuwenaandeel in de wacht slepen, zowel gladde als craquelé soorten. De daarin voorko mende patronen verschillen van de tot nog toe bekende, want de grote kleur vlakken zijn veelal vervangen door fijn getekende motieven. Ook gaan hand geschilderde versieringen een grote rol spelen. Op de tweede plaats komer. de voor treffelijke perion imitaties van Honan- Shantung, de beroemde mat-glanzende zijde, die geldt als de lichtste, koelste en elegantste die de wereld ooit heeft gezien. In perion is ze nu ook nog bijna onverslijtbaar geworden, dus is het geen wonder dat velen dit materiaal een enthousiast onthaal voorspellen bij de aanstaande afneemsters. In het algemeen gesproken mag wor den vastgesteld, dat de kwaliteit van alle japonstoffen van perion is geper fectioneerd, ook de met andere mate rialen vermengde. De verscheidenheid van weefsels is belangrijk groter ge worden, practisch allemaal kreukvrij, in meer licht- en watervaste kleur nuances, de handbeschilderde inbegre pen! Om dit te bereiken is in bepaalde gevallen een geheel nieuwe druktechniek FEUILLETON 3° Een Westfriese roman door MAARTJE ZELDENR1JK „Ik had nog een paar centen opge spaard, daar heb ik maar gauw het een en ander voor gekocht, zodat we voorlopig vooruit kunnen". „Zo? Hamsteren is anders niet erg vaderlandslievend, hè?" „Noem jij dat hamsteren? Voor die paar centen? Qa nou. Ik ben geen kapitalist". „Weet de baas dat je de hele week niet geweest bent?" „Gistermiddag ben ik even op kan toor geweest. We krijgen nog een tientje extra voor dat nachtwerk dat we gehad hebben. En we moeten voortaan zelf het geld gaan halen in Amsterdam, want de baas mag niet meer in zijn auto rijden. Daar wordt geen benzine meer voor verstrekt". OOSTBURG toegepast. Samengevat is de mening van de West-Duitse textieldeskundigen dan ook, dat de zomerkleding van perion erin zal gaan als koek Misschien niet in de laatste plaats omdat de prijzen zullen zakken, nu onlangs de grond stoffen zoveel goedkoper zijn geworden. In hoeverre we daar in Nederland plezier van zullen hebben, zal afhangen van de tarieven die men van hoger hand op de invoer van toepassing zal verklaren. Het is voorgekomen, dat alleen daarom orders zijn geannuleerd, maar zó somber willen wij nu niet zijn Hoe dan ook, we zullen het moeten afwachten. Een hoed niet zwaarder dan een kippenei, waar je gerust bovenop mag gaan zitten, die elke stortbui trotseert, die zelfs inkt, tomatensoep of wijn afstoot, en altijd uit zichzelf weer in model komt, nee het is bijna te mooi om waar te zijn. Toch is die hoed er nu, voor de heren der schep ping Een bekende hoedenfabrikant in West-Berlijn heeft in samenwerking met deskundigen van de perlon-industrie een jaar lang proeven genomen met zijn ontwerp en heeft het bewija ge leverd. Hij zal twee sportieve modellen in de handel brengenéén met een smal randje en een pluim, om tijdans de vacantic te dragen en één als de deukhoed voor het alledaags gebruik in de stad, e.d. De ondergoed-branche is verblijd met de voorspoedige geboorte van een anti-rheuma-garnituur, van angorawol en perion (vijftig procent). Deze kleding van gemengd weefsel brengt een con stante electrostatische werking met zich, die heilzaam is voor elke lijdster aan rheumatiek. J. P. de Klerk. „Wanneer moeten we ons loon dan halen?" „We kunnen Zaterdagsmiddags bij de baas zelf terecht, heeft de boek houder gezegd. Zwarts zal nu wel niet meer zoveel komen hier, denk ik". „Och, misschien met de tram". „Nou, ik vind het maar ellendig hoor. En dan die verduisteringsmaatregelen. Je kunt nergens meer zwart papier krijgen. Ik heb een paar oude over gordijnen zwart geverfd en die hangen nu voor de ramen. En aan de achter kant heb ik een luik getimmerd. Dat is veel eenvoudiger. Net als hier. Hier hebben ze allemaal luiken". „Hoe is het overigens in de stad?" „O, niks als narigheid. Vooral in de jodenbuurt. Ze durven zowat niet op straat te kgmen. Een heleboel zijn er Maandag en Dinsdag nog gevlucht, voornamelijk zij die nog een paar cen ten hadden. Vrijwel alle vissersschepen in IJmuiden zijn weggevaren met vluch telingen. En er zijn al mensen gear resteerd door de Duitsers. En opge sloten Ze zeggen, dat ze hier ook concentratiekampen gaan maken. En De aardappel en de rooimachine. Wanneer aardappel en rooimachine naast elkaar worden genoemd, zal iedere teler onmiddellijk .begrijpen, waar het om gaatDe beschadigings kansen die machinaal rooien voor de aardappel oplevert. Dit probleem is algemeen bekend en nog steeds voor werp van studie op menig proefbedrijf. De aardappel is immers als pootgoed een belangrijke deviezenbron en als voiksvoedsel - vooral ook in ons land - onvervangbaar. Vanzelfsprekend veroverde de rooi machine zich direct een grote plaats in de verbouw van een zo belangrijk product. Maar als nu blijkt, dat deze mechanisatie de kwaliteit van de aard appel kan schaden, moet aan elke ver betering van de machine, die bescha diging vermijden kan, volle aandacht worden besteed. Dit gebeurt in ons land nog steeds te weinig. In de Verenigde Staten heeft men een oplossing gevonden en wij zuilen, willen wij onze positie bij de levering van aardappels handhaven, aan deze nieuwe methode een voor beeld moeten nemen. Hoe is deze nieuwe mogelijkheid? Zij schuilt in het voorkomen van elke kans op beschadiging. Elk onderdeel van de machine, dat met de aardappel in aanraking komt, bekleedde men met rubber. Sinds kort heeft deze vernieuwing die zich uit strekt tot de bekende stalen manden toe, ook in ons land intrede gedaan. Bedriegelijk is, dat de beschadigin gen niet direct zichtbaar zijn en dat daarom velen nog menen dat deze voorzorg overbodige luxe is. Zodra de aardappels uit de bewaarplaatsen ko men ziet men echter, hoe noodzakelijk deze verbetering is. Verschillende fabrikanten brengen reeds machines, van rubber bekleding voorzien, in de handel; het is echter zaak, dat ook iedere teler zich inspant elke beschadiging van de aardappel bij machinaal rooien te voorkomen. FILMNIEUWS Luxor Theater te Breskens brengt reeds Zondag a.s. de volledige repor tage van de schitterende wedstrijd Holland-Belgiê iO. Het zal de vele sportliefhebbers een genoegen doen nu begrijp jij nu dat er meiden zijn, die nu al aan de arm van zo'n Duitser hangen?" „Is er niet gevochten in Amsterdam? „Welnee, jo, het leger heeft toch gecapituleerd? Ze zitten allemaal opge sloten in de kazerne aan de Sarphati- straat. Misschien moeten ze wel als krijgsgevangenen naar Duitsland. Och, och, wat een ellende". „Nou," zei Wim, „hier hebben we gelukkig niet veel van de oorlog ge merkt". Zaterdagsmiddags reed Wim, met zijn broer achterop, naar Purmerend. Aart met zijn eerste verdiende geld op zak. Hij gevoelde zich zo rijk als een koning. In het stadje ontmoette Wim de eerste Duitse militairen. En in de tram naar de hoofdstad zaten er ook al een paar. Helemaal apart in een hoekje, iedereen, die bij de verschillende hal tes de tram inkwam, ging een eind van ze vandaan zitten. De Duitsers schenen daar echter geen erg in te hebben, of ze deden net of ze het niet merkten. reeds deze film te kunnen zien en wij geloven dan ook, dat, in verband met de grote financiële offers, die deze reportage van de exploitant vraagt, velen hiervan gebruik zullen maken Het verdient wel aanbeveling, voor deze voorstellingen tijdig uw plaatsen te bespreken. Als hoofdfilm ie Paasdag Stan Laurel en Olivier Hardy in de grootste kolderfilm van de laatste tijd „Gezworen kameraden". Aanvang der voorstellingen halfzeven en kwart voor negen. Zaterdag g April wordt gedraaid de zeer bizondere kleurenfilm „Eiland der begeerte", om 8 uur. 2e Paasdag het grote en machtige filmwerk „Bastogne" om 6,30 en 8,45 uur. Wij menen wel, dat een ieder uit deze films een keuze zal kunnen maken. BURGERLIJKE STAND Gemaenta GROEDE over de maand Maart 1955. GEBOREN: 22, Jan Izaak, zn van A. Luteijn en van E. A. de Hullu, te Groede; 20, Adrianus Carolus, zn. van M. J. Smallegange en van S. de Looze, te Breskens. OVERLEDEN3, Cornelia Suzanna Bouwens. wed- van I. du Mez, 90 j.. wonende te Groede: II, Izaak Colijn, 79 j„ wonende te Groede, overleden te Oostburg; 20, Pieter Risseeuw, 54 j-, wonende te Groede, overleden te Ter- neuzen; 30, Jannis Frelier, echtgenoot van M. Buijsie, 75 j., wonende te Groede. GEHUWD: 22, Zeger Cornells Ris seeuw, 27 j-, wonende te Breskens en Anthonetta Risseeuw, 26 j.. wonende te Groede; 23, Cornells Vinke, 29 j., wonende te Rotterdam en Magdalena Marie Lauret, 28 j., wonende te Groede; 31, David Leendert Luteijn, 21 j.. wo nende te Oostburg en Johanna Suzanna Vermeulen. 19 j., wonende te Groede; 31, Alex Camile Joseph Buijsse, 41 j., wonende te Zuiddorpe en Maria Mathilda De Letter. 27 j., wonende te Groede- INGEKOMEN: 11, M. de Jong en ge zin, van Loenersioot (Ter Aa) naar A 28a: 15. A. de Bliek, van Utrecht. Weltevredenstr. 5, naar O 148: 18. J. J. Krokké en echtg van N.O. Polder Cr. Hertogstr. 7, naar W 133; 28, J. G. F. van de Waeter, van Knokke (B Polderstr. 6. naar O 10. VERTROKKEN8, J. G. Timmerman, van A 267 naar Koudekerke, Middelb - weg 54; 22, A. Risseeuw-Risseeuw, van A 236 naar Breskens, Burgem. Gerrit- senstr. 25; 25, C. A. Krokké en echtg-, van W 133 naar Nieuwvliet, Mettenije- dijk 13; 26, P. Pleijte. van O 162 naar Vlissingen, Tulpenlaan 20; 29, J. S. Cijsouw, van O 163 naar Breda, Ko- ninginnestr. 51; 30, G. J Pleijte, van O 162 naar Zuidzande, Nieuwe weg O 64; 31, M. M. Vinke-Lauret, van A 70 naar Hoofdplaat, Schoolstr. 43. Het eerste wat de broers vroegen, toen ze thuis waren, was of men al wat wist van Cor. Maar uit de be drukte gezichten van vader en moeder bemerkte men wel, dat er nog niets omtrent zijn lot bekend was. Van de radio en uit de courantenberichten wist men nu dat er in Brabant vrij hevig gevochten was, voornamelijk daar, waar verondersteld werd, dat Cor had ver toefd. En dat stemde nu niet bepaald hoopvol. Maar van de militairen uit de Beemster was immers ook nog geen bericht. De verbindingen waren overal nog zowat verbroken. Er reden haast nog geen treinen en alle bruggen tus sen Noord en Zuid waren wellicht kapot geschoten of had men in de lucht laten vliegen. Het werd een ellendige Zondag. Op moeder's verzoek was Wim Zaterdag avond nog even naar een instantie ge weest die inlichtingen verstrekte over

De Schakel | 1955 | | pagina 1