r CIRKELGANG Raadsvergadering te Breskens Land- en Tuinbouw De schakel ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDER EN 10e jaargang Nummer 531 Vrijdag 1 APRIL 10S5 Drukkeri-UitgeverijFirma SMOOR DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs: f 1,10 per kwartaal; franco per post f 1,25 Prijs der advertentiën: 10 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen' 10 cent extra, vy Interessante primeur in de burgerluchtvaart Voor het eerst in de geschiedenis van de burgerluchtvaart zijn technici er in geslaagd om de z.g. „Zero Reader" geschikt te maken voor gebruik in de Linktrainer, het „namaakvliegtuigje" waarin vliegers op de grond geoefend worden in het maken van instrument landingen. Langdurige experimenten verricht door technici van de K L M. op de Luchthaven Schiphol zijn n.l. met succes bekroond. De Zero Reader is een belangrijk vliegtuiginstrument, dat sedert enkele jaren in de luchtvaart wordt gebruikt en dat een combinatie van aanwijzin gen geeft, die voor slecht-zichtlandingen van groot belang zijn. De K.L.M. is indertijd overgegaan tot experimenten met een Linktrainer Zero Reader, omdat deze installatie door geen enkele firma werd geprodu ceerd en het in het vliegtuig gebruikte blindvliegsysteem niet practisch aan gepast kon worden voor gebruik in de Linktrainer. Hierdoor beschikt de K.L.M. naar alle waarschijnlijkheid over de enige Linktrainer in de wereld (een Ame rikaans F-45-toestel) die met een vol automatische blindvlieginstallatie is uit gerust. Daar in de lucht de Zero Raeder nog verschillende nevenfuncties vervult en hierdoor het werk van de Linktrainer-instructeur te omvangrijk zou worden, moest het systeem vrijwel in zijn geheel worden geautomatiseerd. De jarenlange werkzaamheden heb ben er, ondanks vele technische pro blemen, toe geleid dat het eerste, met de hand bediende apparaat, is uitge groeid tot een vernuftig, automatisch werkend systeem, dat een grote accu ratesse bezit. De K.L.M. heeft thans besloten in de komende maanden tot de conetruc- tie van nog twee complete Zero Reader installaties voor haar Linktrainers over te gaan. Toeristenvervoer door da lucht U S AEuropa neemt steeds toe Sinds de introductie van de toeristen klasse op de Noordatlantischc lucht- routes in Mei 1952, is het aantal luchtreizigers dat gebruik maakt van de luchtdiensten tussen de Verenigde Staten en Europa, aanzienlijk toegeno men. Uit een indertijd door de K.L.M. ingesteld onderzoek bleek, dat in 1952, afgezien van de normale jaarlijkse groei, voornamelijk dank zij de toe ristenklasse ongeveer 17 pCt. nieuw vervoer werd aangetrokken. Sindsdien heeft deze ontwikkeling zich in gunstige lijn voortgezet. Vor- FEUILLËTON Een Westfriese roman door MAARTJE ZELDENR1JK »9 Nel, die even naar de schuur ging om wat gereedschap te haien, zag hem bezig terwijl hij een vol opgetaste kruiwagen naar de hoop reed en daar omkeerde. Opeens ontdekte zij z'n ontvelde handen. Ze gooide de schof fel, die ze gehaald had, neer en liep op hem toe. „Laat me je handen eens zien," be val ze kort en bondig, zoals ze altijd kort aangebonden was. „Och, het betekent niks," antwoordde Aart koppig en wilde verder gaan. Maar Nel trok hem vastberaden aan de riem, die hij om zijn overall had en de jongen moest wel blijven staan. Ruw greep ze z'n handen en keek erin. „Moet je infectie krijgen met dat voerden in 1952 alle luchtvaartmaat schappijen op de diensten tussen New York en Europa ruim 380.000 reizi gers, in twee jaar tijds steeg dit aan tal met ruim 27 pCt. tot 486.000 in 1954. Het aantal passagiers dat van de toeristenklasse gebruik maakte steeg van 48 pCt. in 1952 tot 68 pCt. in 1954. Uit hetzelfde K L M.-onderzoek is gebleken dat ongeveer 70 pCt. van alle passagiers reizen voor vacantie- doeleinden, zodat de luchtlijn tussen de Verenigde Staten en Europa onge twijfeld verreweg de drukste intercon tinentale toeristen-luchtlijn ter wereld is. Vrijdag j.l. kwam de raad dezer ge meente in vergadering bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester J. A. Eekhout. De door de gemeenteraad vastge stelde winkelsluitingsverordening werd goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 19 Januari j.l. De heer de Feijter dringt er op aan, dat nog eens geprobeerd wordt om verdere verruiming der sluitingsuren voor de winkels te verkrijgen, aange zien de verordening naar zijn mening niet ver genoeg gaat. Weth. van Haneghem antwoordt, dat al het mogelijke gedaan is om tot een soepele uitvoering der Winkelsluitings wet te komen. Naar aanleiding van een ingediend verzoek van de heren C. J. van der Slikke en Gebr. Flikwaert om een bij drage in de aansluitingskosten op het electrisch net, vraagt de heer Seuss of omtrent dit verzoek nog advies van anderen wordt ingewonnen. De voor zitter antwoordt, dat hij hierover met de P.Z.E.M. een bespreking zal heb ben. In de volgende vergadering zal hij met een voorstel komen. In verband met een binnengekomen verzoek van de Kerkeraad der Herv. Gemeente en de Jeugdraad van die Gemeente om subsidie in de bouw kosten van een nieuw Jeugdhuis waar over nog geen advies van B. en W. kon worden overgelegd, vraagt de heer van Oostcnbrugge of dit verzoek in de volgende vergadering ter tafel zal ko men. De voorzitter antwoordt bevesti gend. Hij deelt mede, dat ook andere overheidsinstanties in de bouwkosten zullen subsidiëren. Ingevolge de artikelen der L O.-Wet 1920 wordt besloten financiële mede werking te verlenen aan de R.K. lagere school tot het aanschaffen van nieuwe leerboeken, waarmede een uitgaaf ge moeid is van circa f 415,70. Aan de Stichting 1940-1945 wordt mestrijden?mopperde ze. „Je kunt toch echt zien dat je uit de stad komt. Kom mee, dan zal ik er wat op doen. En dat mestrijden laat je de paar eerste dagen maar; dat kan een ander wel doen" En of Aart wilde of niet, hij moest mee naar het achterhuis, waar Nel wat zalf op de wonden deed en er een stevig verband om wikkelde. „Zo, en nu ga je met mij mee het land in, wieden, dat is beter voor je handen". Donderdags, na het middageten, zei Wim tegen de boer: „Wat zou U er van zeggen, als ik vanmiddag maar weer eens aan het schilderen ging? U hebt nu toch weer drie man, nietwaar? En zo'n flinke kracht ben ik nu ook niet op de boerderij". „Wat het laatste betreft, dat is me best meegevallen," antwoordde de boer waarderend. „Daarover heb ik niet te klagen. Maar je hebt gelijk, we kun nen het nu wel weer af met ons eigen personeel, temeer, omdat je broer al aardig wat werk verzet. Als hij schik heeft, mag hij voorlopig wel blijven. Wat denk jij er van, Nel?" een eenmalige subsidie verleend van 5 ct. per inwoner als jubileumgift tei ge legenheid van het tweede lustrum van de bevrijding. De heer Seuss vraagt of ook in Breskens de bevrijding herdacht zal worden. Weth. van Haneghem ant woordt, dat het in de bedoeling ligt om in geheel Nederland feest te vieren. Op de gemeentebegroting vcoi 1955 is f 500,- uitgetrokken voor school zwemmen. Het bestuur van de Zwem vereniging deelt thans mede, dat voor dit bedrag geen deskundige leerkracht kan worden aangetrokken. Een bedrag van f 1200,- zal hiervoor nodig zijn. Besloten wordt dit bedrag beschikbaar te stellen. De heer Goethals zou iemand in gemeentedienst willen nemen, die 's zomers beschikbaar is voor het zwem onderwijs. Hij zou deze functie tevens willen combineren met controleur aan het te bouwen badhuis. De heer Cam- bier zou deze deskundige kracht ook ter beschikking willen stellen van de andere sportverenigingen. Mevr. Nier- mans-Gossije is voor combinatie van functies op het gebied van de sport. Zij acht de functie van sportleraar echter moeilijk te combineren met con troleur van het badhuis. Voordat de nieuwe Algemene Po litieverordening in de Raad behandeld zal worden, zal deze eerst door een commissie uit de Raad met B. en W. besproken woiden. In deze commissie zullen zitting nemen de heren de Feijter, Goethals en de Jonge. In verband met de toenemende be tekenis van Breskens als haringhaven zal een vishal gebouwd worden, waar de geloste haring kan opgeslagen wor den. Deze hal zal een lengte hebben van 45,70 m. en een breedte van circa 16 m. In de vishal zal een cantine- ruimte ondergebracht worden van 10 x 7 m. Tevens zullen boxen en enige kantoortjes ingebouwd worden. Deze bouw zal een uitgaaf vragen van pl.m. f 110.000. Voornoemde uitgaaf zal ge deeltelijk uit de reserves van het vis- mijnbedrijf worden geput. Voor het niet door reserves gedekte gedeelte zal een kasgeldlening worden aange gaan. De daartoe strekkende wijziging van de vismijnbegroting 1955, waarin tevens opgenomen een storting van f 1000,- in het ondersteuningsfonds t.b.v. de nagelaten families der in 1954 omgekomen Urker vissers, wordt vast gesteld. Mevr. Niermans-Gossije zou gaarne minder valide personen voor de be diening van de cantine zien. De voor zitter antwoordt, dat hierover in B. en W. nog niet gesproken is. De verhu ring van een cantine geschiedt ook wel bij inschrijving. De heer Goethals zou de huidige cantine-houder de voorkeur De oudste dochter, die met haar zuster de tafel afruimde, snoof even verontwaardigd. „We zouden het kun nen proberen of we wat van hem kun nen maken, maar ik betwijfel of het veel zal uithalen. Ai die stadsmensen hun handen staan immers verkeerd Wim stond op en keek haar drei gend aan. „Zet die borden eens neer als je durft, dan zal ik je laten zien hoe goed die handen van een stads mens staan Ze keek hem kwasi-geringschattend aan. „Wou je soms zeggen, dat je ook al een mens bent?" Maar ze verdween daarop toch gauw naar het achterhuis, want Wim kwam nu werkelijk op haar af. Biauwboer lachte hartelijk. „Kijk jij maar uit met m'n oudste dochter, schil der, want het kon anders wel eens gebeuren, dat ze je over haar knie legde en je een pak voor je broek gaf voor je er erg in had". „Dat wil ik dan wel eens zien," antwoordde hij strijdlustig. Maar daar voor kreeg hij de kans niet, want Nel was al verdwenen en Wim vond het willen geven. De heren van Oosten- brugge en Cambier zijn het met de heer Goethals eens. De heer de Feijter vindt het bedrag van de bouw rijkelijk hoog. Hij acht ook de mogelijkheid van concurrentie door Vlis3ingen aanwezig. Tevens wijst hij er op, dat, wanneer de Benelux eenmaal een feit zal zijn, de Urker vissers wellicht te Oostende zullen gaan lossen. De voorzitter is het met de sombere kijk van de heer de Feijter niet eens. Hij ziet nog een grote toe komst voor Breskens als vissersplaats. Volgens hem zal de haringvisserij zich niet verplaatsen. De heer van Oosten- brugge is het met de voorzitter eens. De door de gemeente-ontvanger in gediende gemeentetekening over 1951, welke op de gewone dienst een batig slot te zien geeft van f 36.795,71 en op de kapitaaldienst een nadelig slot van f 510.668,36, wordt voorlopig vast gesteld. De rekening van het Vismijnbedrijf over 1951 wordt voorlopig vastgesteld met een batig slot van f 6906,96 op de gewone dienst en van nihil op de kapitaaldienst. Mevr. Niermans-Gossije zou gaarne een raadscommissie ingesteld zien voor het nazien der rekeningen. De heer de Feijter ziet het nut van een dergeiijke commissie niet in, evenmin als de heer Seuss. Het voorstel van mevr. Nier mans-Gossije tot instelling van boven genoemde commissie wordt niet onder steund. Bij de rondvraag informeert de heer van Oostenbrugge of de vishal uiter lijk October a.s. opgeleverd kan wor den en of de aanbesteding in het open baar plaats zal vinden. De voorzitter antwoordt bevestigend. De heer Seuss vraagt hoever het staat met de bouw van het nieuwe gemeentehuis. De Voorzitter antwoordt, dat een bespreking heeft plaats ge vonden met de architect en de Ver eniging van Ned. Gemeenten. De kluis in het gemeentehuis is vervallen. Het bestek kan nu gemaakt worden. Emelten, let op Reeds in de afgelopen herfst werden in enkele streken van ons land grote hoeveelheden jonge emelten in het grasland waargenomen. Hier en daar werden zelfs plm. 400 jonge emelten per vierkante meter ge vonden. Dit betekent plm. 4 millioen emelten per ha. De schade, welke deze insecten in het voorjaar aan het jonge gras kunnen veroorzaken, is zeer groot. Vooral nu de boeren zitten te wach- toch maar het beste om het niet zover te laten komen. Stel je voor dat de boer eens gelijk had. Ze zag er stevig genoeg uit Om half twee scharrelde Wim zijn potten met verf op en haalde de lad der uit de wagenschuur Maar het schilderen viel om de drommel niet mee. Het leek wel, of zijn handge wrichten stijf geworden waren van al dat boerenwerk en diep in zijn hart moest hij toegeven, dat hij nooit een goede boer zou worden. Dat werk lag hem niet. Hoewel voor Jannie zou hij het wel over hebben Jannie zijn Jannie Terwijl hij zijn tanden op elkaar zette en rustig de kwast hanteerde, dacht hii opeens aan zijn collega. Aan Broeksma had hij de laatste dagen helemaal niet gedacht. Goeie genade, die nam het er ook maar van. Van daag of morgen kwam de baas en dan zou hij vast vragen, waar Broeksma was. Nou, zo was het ook wel leuk. Was hij alleen baas. Hij zag best kans om de hele boerderij verder alleen af te schilderen. Kon de baas meteen

De Schakel | 1955 | | pagina 1