Zomer-Actis 1855 „Ot Uitkomst' Voorjaars-actie Winkeliersvereniging Ie Als ik het woord „Instuif" schrijf weet iedere Bressiaander waar het om gaat, dus daarover hoef ik niet uit te wijden. Maar wel sou ik graag via dit blad even de aandacht willen vragen voor de volgende zaken, betredende onze Instuif „De Uitkomst". Door het grote enthousiasme waar mee de Breskense jongeren ieder week end gebruik maken van de gelegen heid zich op een goede manier te ont spannen voelen wij aan het eind van het seizoen 1954/55 ons genoodzaakt een middel te vinden de band die weer groeide tijdens de gezellige avonden, vast te houden. Daarom piekert het bestuur over de mogelijkheid, op welke manier dit uitvoerbaar is. Na de jeugd zelf hierover te hebben geraadpleegd, bleek dat er één moge lijkheid het sterkst naar voren trad, n.l. sport en spel. Welke sport of wat voor spel dit worden mag, hopen wij zo gauw mogelijk te zien. Het is hun zelf ter vrije keuze gegeven en zal door meerderheid van stemmen worden be paald. Wat hieruit groeien zal, is ook voor ons nog een raadsel, alleen weten we dat de sfeer, die 's winters heerst binnenshuis, de mogelijkheid tot wel slagen reeds in zich heeft. Dat Bres- kens een moeilijk dorp zou zijn om dergelijke dingen te doen slagen, is volgens mij meer een traditioneel ge zegde dan de waarheid. Alleen moet men goed overtuigd zijn „waarom" iets wordt gedaan en pas dan komt het op ieder persoonlijk aan door be reidheid en offervaardigheid, in welke vorm ook, het welslagen te helpen bevorderen. In dit geval heeft de jeugd zelf bewezen waard te zijn dat de Ned Herv. Jeugdraad zich de moeite ge troostte, een Instuif te organiseren. De jeugd ïelf heeft de reclame gemaakt en daarmee bewerkt, dat thans de „zaak" uitpuilt van het „jonge volk". En dat de verantwoording werd ge voeld bleek door het eigen bestuur van „de Uitkomst," waarin vier jonge ren naast drie Jeugdraadsleden een behoorlijke vinger in de pap kregen. Dit alles was mede de oorzaak, dat we thans middelen zoeken om door te „draaien" en daardoor op een verant woorde manier, onder goede leiding, van de buitenlucht te genieten. Ter wijl ik dit schrijf zijn reeds 25 leden ingeschreven voor de „Zomer-actie". Zij, die de laatste 2 weken niet bij ons waren en het dus via dit blad vernemen, hebben nog de volle gele genheid zich op te geven wat trou wens openblijft voor iedereen van pl.m. 14 jaar en ouder, maar liefst zo vlug mogelijk, want het gaat ons om het weten „wat het zal zijn," welke sport ge kiest? En tenslotte dank ik al degenen, die ons werk steunden in de afgelopen 2 jaar, op welke manier dan ook; vooral de ouders van hen die tot de „Instuivers" behoren wil ik danken voor de vele waardering, die van ver schillende kanten werd vernomen, en vraag voor de toekomst het vertrou wen „de Uitkomst" te blijven zien als een ware uitkomst voor ons hele dorp, want immers, banden die op een prettige en verantwoorde manier zijn gelegd, moeten uitgroeien tot een goede samenleving. Door welke bril U ook mag kijken, het woord „naastenliefde" zal U niet vreemd zijn. Laat ons dan niet bij dit woord alleen blijven zitten maar de daad toevoegen, evenals de N. H. Jeugdraad op deze gronden het initiatief nam om de hele jeugd van ons dorp te helpen. En als straks de noten worden ge kraakt voor ons „nieuwe Jeugdhuis" moet iedereen weten, dat de jeugd zelf heeft bewezen Uw steun waard te zijn. Namens het bestuur van de „Uitkomst," J. de Winde. FILMNIEUWS Zondagavond zal in het Luxor Theater te Bresken» vertoond worden de grootste film van het jaar met Audrey Hepborn in Roman Hollyday. Onge twijfeld is zij de grootste ster te noe men sinds Greta Garbo. De film is in zijn geheel in Rome verfilmd door William Wyller de grote regisseur van „De beste jaren van ons leven". De charmante Oscar-winnares van Nederlandse afkomst, is betoverend, kinderlijk, naïef, Koninklijk waardig, zonnig, intelligent en tintelend ondeu gend- Een film welke beslist niet ver zuimd mag worden om te gaan zien. Aanvang der voorstellingen om half zeven en om kwart voor negen. deze te ongelijke strijd spoedig beslist zou zijn. In de Beemster zat men ook niet rustig meer, want het was reeds bekend dat de Duitsers tot aan de Afsluitdijk genaderd waren en het niet lang zou duren of ze zouden in Noord- Holland zijn. Bovendien was Den Hel der des avonds gebombardeerd. De toestand was onhoudbaar. En het was, met honderdduizenden andere in de lande, een bedrukte fa milie Blauwboer, die '3 avonds luiste rende aan de radio, vernam dat Neder land, met uitzondering van Zeeland, onvoorwaardelijk had gecapituleerd. Nederland had deze oorlog tegen een numeriek veel sterkere overweldiger verloren. Een bange tijd lag in het verschiet. Een tijd van onzekerheid en ellende. Onze Koningin was naar Enge land, onze regering eveneens. We wa ren aan de genade van de Duitsers overgeleverd. „Wat zal dat moeten worden," ver zuchtte de boerin. „Dat zal de toekomst uitmaken, vrouw," antwoordde de boer op ernstige, maar bedaarde toon. Oorlog of vrede het werk op de boerderij moet voortgang vinden. Het schilderwerk lag sinds Donderdagavond BOEKBESPREKING Willard Motley„Wij visten ver geefs", uitg. Zuidholl. Uitg. Mij. Ad. M. C. Stok, Den Haag. Drie Amerikaanse soldaten keren terug uit de oorlogDon Lockwood, zoon uit een verarmde Poolse emigran tenfamilie, Aaron Levin, een Joodse jongen en dichter, en Jim Norris, vak bondorganisator en huisvader. Voor elk van hen is de tijd in drieën ge spleten „vroeger, voor de oorlog", „het front en de verschrikking" en „de na-oorlogse teleurstelling". Zo keren zij terug, lichamelijk of geestelijk ver wond, naar hun stad Chicago, het mee dogenloos décor van deze boeiende roman. voor Pinksteren al stil. Wim werkte, evenals zijn broer Aart, dapper mee op de boerderij en kreeg langzamerhand de smaak beet. Donderdags, na de capitulatie kwam een der knechts, die bij de B.V.L. was, op „Bouwlust" terug. Maar deelde tevens mede dat Langereis, de andere knecht, niet meer kwam. Die bleef voorlopig op het ge meentehuis werken, had hij gezegd. Dat leek hem beter. „Ik heb dat wel zien aankomen," antwoordde Blauwboer rustig. „Hij was niet^ uit het goede boerenhout gesne den". Maar Wim dacht opeens aan zijn broer; nu had Aart een kans om te kunnen blijven. Tenminste, als hij wilde. Aart had zich vol goede moed op het zware boerenwerk geworpen. Ook voor hem viel dit niet mee. Jarenlang niet gewerkt, hij had zachte handen gekregen. Nu zaten de binnenkanten vol met blaren. Maar hij had wils kracht en bezat een grote dosis kop pigheid. Daarom zette hij door, on danks alles. Op die bewuste Donderdag was hij het varkenshok aan het uitmesten. (Wordt vervolgd). De schrijver registreert hun levens met een hartstochtelijke overtuigings kracht zijn stijl en woorden zijn als de mensen die hij beschrijft, hartstoch telijk en nuchter, brutaal en gevoelig, maar bovenalwaarachtig en levens echt. Deze profetische, bezielende stem is waard door velen gehoord te wor den zijn wij niet al te snel vertrouwd geraakt met het vooruitzicht van een volgende oorlog Laat dit boek een heilzame schrik veroorzaken 1 In dit getuigenis weerklinkt de harteklop van een generatie, die zich in de steek gelaten voelt. Aan hen is dit boek op gedragen „in de hoop, dat ze nooit meer behoeven te vechten voor alle landen, die hen weer in de steek aullen laten". Dit boek beantwoordt dan eerst aan de bedoeling van de schrijver als het de lezer tot een positieve daad werkelijkheid weet te bewegen. Moge het daartoe juist door de vaak negatieve toon velen verontrusten De vertaling, verzorgd door Hans de Vries, is uitstekend de uitgave is zo als wij van de Zuidholl Uitgeversmij. gewend zijn, uitnemend. Ik logeerde in 't land van Cadzand En las bij mijn familie de Actie-krant. Wat men in Breskens aan prijzen geeft, Dat heb ik in Den Haag nog niet beleefd. In Breskens biedt men de klant wat aan, Met als hoofdprijs een Ford vooraan, Wie zou dat zoeken in 't Z.-Vlaamse land. Waarom nog langer dralen, Als logé, mijn inkopen in Breskens halen. En toch was er een winkelier Die gaf mij geen formulier. Van daar ben ik naar een ander gegaan, Die bood mij spontaan de formulieren aan. Ook kwam ik bij een kruidenier, Daar kreeg ik zegels plus formulier. Dat is service die hij geeft, Dit heb ik in Den Haag nog niet beleefd. De eerste winkelier, geloof van mij, Die ga ik de volgende keer voorbij. Er hing een deelnemerskaart, dat is gewis, Maar gaf geen formulieren, dat is dus mis. Die leden wat heeft een vereniging daar aan» De middenstand vecht voor 't bestaan. Ze brengen de naam van „Ons Belang" Daarmede toch in het gedrang. Een lid die de belangen niet begrijpt. Die was de vereniging beter kwijt. Hij neemt toch ook de consequentie, Of is hij bang voor concurrentie Hij doet toch mee aan deze actie, Maar houdt zelf de formulieren achter baksie. Een goede naam, het is zo gauw verkeerd, Wordt door zulke leden door't slijk gesmeerd. Dus allen samen hand in hand, Op de bres voor de Breskense middenstand. Dus leden, gij allen nu vol vuur. Voor Uw actief en goed bestuur. Een andere plaats kan aan jullie actie niet [tippen, Dus onwillige leden maar spoedig wippen. Men moet vertrouwen hebben bij de klant, Dat is het belang voor Breskense middenstand. Rijswijk (Z. H.), 23 Mrt. 1955. Haagweg 3 Mevr. J. Pronk. Plaatselijk Nieuws. Nieuwvliet Jaarfeest. Dc Christelijke knapen- en meisjes verenigingen hielden in de Vrij Evang. Kerk hun jaarfeest, waarvoor de be langstelling zeer groot was. Het geheel stond onder leiding van de heer C. Cappon, die allen hartelijk welkom heette, waarna hij overging tot een Bijbelse verhandeling over de voet wassing. Ook ds. van de Vrie behan delde een Bijbelgedeelte, nl. Num. 32. Verder werd de avond afgewisseld met voordrachten, schetsje», enz. Het meis jeskoor onder leiding van de heer Iz. van de Velde en de fluitclub onder leiding van de heer A Fenijn, ver leenden eveneens hun medewerking. Voor de verloting in de pauze, waar voor zeer aardige prijzen beschikbaar gesteld waren, bestond veel animo, getuige het tekort aan loten. Aan het eind van de avond dankte de voorzitter allen voor hun medewer king en de aanwezigen voor hun be langstelling voor deze goed geslaagde avond. Parad» Nationale Reserve. Zaterdagmiddag hield een afd. van de Nationale Reserve, voorafgegaan door een drumband van het District Zeeland, een parade-mars door de ge meente Nieuwvliet. Voor de Stadsher berg werd halt gehouden, waar het gezelschap door het gemeentebestuur werd verwelkomd en hen een kleine tractatie werd aangeboden. Burgemees ter Everaars hield een korte toespraak waarbij hij de aanwezige oprichter van het District Zeeland, burgemeester C. J. van Hootegem van Hontenisse, dankte voor zijn zo bemoedigend werk in deze. Hierna richtte hij zich tot de leden van de Nationale Reserve en dankte tevens kapitein J. Fassaert, ie luitenant C. Antheunisse en de 2e lui tenant P. Göbel, die met de leiding van deze parade belast waren. Tot slot volgde nog een mars met muziek door de kom der gemeente. Bevrijdingsfeest 5 Mei a.s. Maandag j.l. kwam het bestuur van de Oranje-vereniging in vergade ring bijeen om een programma samen te stellen voor de viering van het be vrijdingsfeest op 5 Mei a.s. Tevens was hierbij het gemeentebestuur geno digd om ook hun opinie dienaangaande kenbaar te maken. Burgemeester J. C. Everaars gaf dan ook als zijn wens te kennen nu eens feest te vieren, waarbij men alle vete's moest trachten te ver geten, temeer daar de aanleiding is, het 10 jaar bevrijd zijn van het juk der Duitsers en het zich bewust zijn van het feit, dat er maar één land is dat Nederland heet, waar met zoveel noeste vlijt gewerkt wordt. Dit feest moet dus slagen. De ontbrekende functies in het be stuur werden aangevuld, zodat het thans als volgt is samengesteld P. Riemen», voorzitter D. Luteijn-Verstraete, sec retaris mevr. S. Wissekerke-Roosen- daal, penningmeesteres en als leden H. Brakman, P. Hoste, J. de Reu en mej. M. Brevet. Een voorlopig programma werd samengesteld, nl. 's morgens om 8 uur klokgelui en rondgang met herauten te paard. 9 uur, kerkdienst. 10 uur, kinderfeest. 2 tot 5 uur, volksspelen. 7 uur, muziekconcert op de muziektent. Hierna vermoedelijk nog een lampion optocht en andere spelen. Voor de bestrijding van de kosten zal met een intekenlijst bij de ingeze tenen worden rondgegaan. Groede Ouderavond. De school met de Bijbel hiald haar jaarlijkse ouderavond. De beide lokalen der school waren geheel gevuld met belangstellenden. Na lied, gebed, schrift lezing en openingswoord van de voor zitter, kreeg mej. Blok gelegenheid te vertellen. Met grote aandacht werd ge luisterd naar de gelijkenis van de talenten. (Matth. 25). Leerlingen ver tolkten de toepassing. Later volgden een rekenles en een les over het land van de Bijbel, door het hoofd der school. Een filmstrook over Palestina (N.CR.V.) sloot hierbij prachtig aan. In de pauze bleek er grote belang stelling voor wat de kinderen gepres teerd hadden, de vele handwerken, de klei-arbeid betreffende Palestina en de uitbeelding van de bevrijding. Na de pauze was er een klein be- vrijdingsspel, voordrachten van 20 e eeuwse dichters en een stimulerend woord van het hoofd der school om blijvend de school met de Bijbel te steunen. Met lied en dankgebed werd de ge slaagde avond door de voorzitter ge sloten. Wielersport. Vanwege de wielersportvereni- ging „Groede" wordt op 3e Paasdag a.s. in Groede een wielerwedstrijd voor amateurs en onafhankelijken gehouden over een afstand van 100 km. De start zal voor het gemeentehuis plaats heb ben om half drie. De burgemeester heeft zich bereid verklaard het start schot te lossen en de prijzen uit te reiken. IJzendijke Voor vogelliefhebbers. Alhier is opgericht een vereniging van vogelliefhebbers als onderafdeling van de Nederl. Bond var, Vogellief hebbers. Op de oprichtingsvergadering was als spreker aanwezig de heer L. Flipse, districtscommissaris van de boud te Bergen op Zoom. De heer Vennix sprak een inleidend woord. Een concept reglement werd voor gelezen. De vereniging kreeg de naam „De vogelvrienden". Het bestuur werd als volgt samengesteld G. Vennix, voorzitterR. Lecluijze, vice-voorzitter G. Verhoosel, secretaris L. Lamotte,

De Schakel | 1955 | | pagina 2