CORSETTENoo Uitslag Toneelconcours. Bedrijfschap voor hel wepveryper? CIRKELGANG i*ë Land- en Tuinbouw E SCHAKEL ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAAN DER EN 10e Jaargang Nummer 530 Vrijdag 25 Maart 1055 Drukkers-Uitgeverij: Firma SMOOR <S DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Oiro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs: f 1,10 per kwartaal; franco per post f 1,25 Prijs der advertentiën: 10 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen'' 10 cent extra, N&ar aanleiding van het door de pers en de radio verspreide bericht, dat op korte termijn een voorstel is te ver wachten van de zijde van verschillende werkgevers- en werknemersorganisaties in het wegvervoer tot instelling van een Bedrijfschap voor het Wegvervoer, vernemen wij van bevoegde zijde nog het volgende Instelling van een Bedrijfschap kan alleen zin hebben terwijl zo'n Bedrijf schap alleen vruchtbare arbeid zal kun nen verrichten, indien tussen alle betrokken partijen, zowel van werkge vers- als van werknemerszijde, overeen stemming bestaat omtrent wezen en taak van zulk een bedrijfschap. In het kader van het overkoepelend orgaan der werkgeversorganisaties in het wegvervoer zijn sedert lange tijd besprekingen gaande geweest, teneinde te komen tot een Bedrijfschap De me ningen omtrent de taak, bevoegoheid en samenstelling van het bestuur van zulk een bedrijfschap bleken uiteen te lopen De begeerde overeenstemming werd dan ook niet bereikt. Zulks blijkt thans ook uit het feit, dat de Nationale Organisatie voor het Be roepsgoederen vervoer Wegtransport (N.O.B. Wegtransport), de Nederlandse Vereniging van Transport-Ondernemin gen (N.V.T.O.) en de Bond voor Be- drijfsautoverkeer in Nederland (B.B N tot de organisaties behoren, die het zo juist genoemde voorste! niet steunen en niet zullen ondertekenen- Deze or ganisaties vertegenwoordigen gezamen lijk ongeveer 70 pCt. van de werk gevers in het wegvervoer, zodat de voorstellende werkgeversorganisaties slechts een betrekkelijk kleine minder heid vormen. Aangenomen mag worden, dat de betrokken autoriteiten, i.e. de Sociaal- Economische Raad, een open oog zul len hebben voor de bestaande moei lijkheden. Deze zullen niet worden op gelost, doch integendeel nog worden vergroot door het drijven van bepaalde zijde. Zulks kan er slechts toe leiden, dat bepaalde moeilijkheden zullen uit groeien tot scherpe tegenstellingen, waarmede niemand is gediend. Het valt onder deze omstandigheden dan ook wel te voorzien, dat de totstandkoming van een Bedrijfschap voor het Weg vervoer nog wel geruime tijd op zich zal laten wachten. FEUILLETON 38 Een Westfriese roman door MAARTJE ZELDENRIJK „Ziezo," besliste ze, na de zoveelste omhelzing, „nu ga je eens rustig je thee uitdrinken. En eet je koek op, want ik heb ze niet gegeven om er alleen maar naar te kijken' „Jammer, dat ik geen boerenzoon ben," zei Wim op een gegeven ogen blik. „Waarom?" vroeg het meisje. „Nou, dat is nogal logisch, zou ik denken. Wat zal je vader er van zeg gen als hij bemerkt, dat er wat tussen ons is?" „Dat moet hij niet merken, hoor. Denk daar vooral aan". „Goed, ik zal wel oppassen. Maar laten we nu eens even open kaart met elkaar spelen. Ik ben een dood- K if MEDISCHE e o o Burchtstraat 13 STBURG Zaterdag j.l. hield de „Dilettanten- Toneelbond West Zeeuwsch-Vlaande- ren" in hotel „De Eenhoorn" te Oostburg wederom haar jaarlijkse con tactavond. Op deze avond werd de uitslag van het gehouden toneelconcours, waaraan door zes verenigingen werd deelgenomen, bekend gemaakt. De be langstelling was groot. De voorzitter van de toneelbond, de heer W. Hoffmann uit Breskens, heette allen hartelijk welkom, apeciaal de juryleden, mevr v. d. Broecke-de Man uit Aardenburg en mevr. Scheen-Bleeker uit Oostburg. Spr. zeide dat heiaas enige verenigingen om bepaalde rede nen dit seizoen niet hebben meege daan aan het concours. De belangstel ling voor de bondsvergaderingen en de regiecursus noemde hij bedroevend. Hij hoopte dat hierin spoedig verbetering zou komen. Vooral het volgen van de spelers- en regiecursus noemde hij van groot belang. Prettig vond spr. het dat steeds meer spelers van diverse verenigingen elkanders uitvoeringen gaan bezoeken. Vervolgens verkreeg mevr. v. d. Broecke-de Man het woord. Zij merkte op dat dit jaar cijfers waren gegeven, die de deelnemende verenigingen ter hand zullen worden gesteld met daar bij enkele critische opmerkingen. Ook zij noemde het van groot belang om elkanders uitvoeringen te gaan bezoe ken. In chronologische volgorde wer den hierna de gespeelde stukken be sproken, waaruit bleek, dat de presta ties in de ie klasse meevielen. In de tweede klasse was dit over het alge meen minder. De uitslag was als volgt, in procenten weergegeven ie afdeling ie prijs: „Thalia," Breskens met „De dominee van Urk," door mevr. Dr. E. F. Verkade-Cartier van Dissel. 89,9 pCt. Wisselbeker met lauwertak. De jury was vol lof over deze prima gewone schildersknecht met het enige vooruitzicht dat ik over enkele jaren misschien een klein baasje wordt. Dan is het nog hard werken en een be trekkelijk kleine verdienste, want ik maak me daaromtrent niets geen illu sies. Laten we aannemen, dat we het eens zullen blijven. Dat kunnen we op het ogenblik nog niet zeggen omdat we elkaar daarvoor te kort kennen. O, niet wat mij betreft hoor, want als jij zoudt zeggenIk wil met je trouwen, dan zou ik dat best aandurven, want ik weet nu wel dat ik van je houdt. Ja, meid, kijk me niet zo aan, want dan kan ik niet op m'n stoel blijven zitten. Dan moet ik je zoenen. Nee, stil maar, ik zal het niet doen. Nou, dan ga ik naar je vader en zeg: Blauw- boer, Jannie en ik houden van elkaar en willen trouwen. Wat zal je vader dan zeggen?" Het meisje dacht een poosje na. „Tja," antwoordde ze ten leste, „dat weet ik ook niet". „Maar ik wel. Het antwoord zal dan wel luiden: Schilder, mijn dochter trouwt met een boerenzoon. En dan kan verzorgde uitvoering. 2e prijs: „Oefening en Vermaak," Oostburg met „Scherven brengen geluk," door J. J. van Mechelen en Henk Bakker. 85,3 pCt. Beker. 3e prijs: Toneelver. „Groede"teGroede met „Terugkeer," door Warren Chetham Strode. 75,5 pCt. Medaille. Regieprijzen 1. „Thalia," Breskens. 2. „Oefening en Vermaak," Oostburg Decorprijs I. „Oefening en Vermaak," Oostburg. 2e afdeling: ie prijs: „Cadzandria," Cadzand met „Nacht en Morgen" door Johan Blaaser en Henk Fedder. 70,3 pCt. Wisselbeker met lauwertak. 2e prijs„De Oranjebloem," Sluis met „De beste jaren van ons leven" door Mc Kinlay Kantor. 69 pCt. Beker. 3e prijs „Nut en Genoegen," Schoon- dijke met „Aan flarden" door Top Naefi. 66,1 pCt. Medaille. Decorprijs 1. „Nut en Genoegen," Schoondijke. Prijs voor uitzonderlijke prestatie: P. v. d. Bussche, Sluis. Jeugdprijs P. Wesdorp, Oostburg. ie prijs met lof Mevr. C. van Aert-Cruson, Breskens. I. de Hulster, Breskens. I. de Visser, Breskens. Z. Risseeuw, Breskens. A. de Koning, Oostburg. F. van Oppen, Oostburg. ie prijs M. van Meenen, Breskens. Mevr. Bruggeman, Oostburg. 2e prijs Mej. A. M. de Block, Breskens. Wim Spaans zijn biezen pakken om nooit meer op „Bouwlust" lerug te komen en Plotseling stond het meisje met vlammende ogen voor hem„Ja, maar daar heeft Jannie Blauwboer ook nog een woordje in mee te spreken, zou ik denken. Dan gaat Wim Spaans niet alleen, maar dan gaat Jannie Blauw boer met hem mee, zie je? Al is het naar het andere eind van de wereld. Want als het er op aankomt heb ik maling aan de hele boerderij. Die is goed voor Nel, dat is toch zo'n halve wilde. En voor twee is er hier later toch geen plaats. Nee, jongen, maak je daarover maar geen zorgen. Als het er op aankomt, kiest Jannie zelf haar man uit en niet haar vader. Dan weet je in ieder geval, dat je op mij kunt rekenen". „En jij op mij," antwoordde hij hartelijk, getroffen door de hartstoch telijke toon, waarop ze deze woorden gesproken had. Hij trok haar op zijn knie en voor de zoveelste maal die namiddag vonden hun lippen elkaar in een lange kus. H. van Melle, Breskens. Mevr. Rlemens-Schijve, Groede. G. Boerdam, Groede. J. Schippers, Groede. Mej. F. Verschuur, Oostburg. 2e prijs (kieine rollen) Mevr. L. Ie Roy, Ooatburg. Mej. L. Clyncke, Sluis. In de pauze vond een goed geslaagde verloting plaats. Nadat de prijzen uitgereikt waren, sprak de voorzitter hartelijke woorden van dank tot het bestuur van „Oefe ning en Vermaak" te Oostburg voor de goede organisatie van deze avond, alsook tot de heer de Vuijst voor het belangeloos beschikbaar stellen van zijn zaal. Maar in het bijzonder bracht spr. dank aan de beide dames jury leden, waarbij hij ieder een fraai bou quet tulpen aanbood. De avond werd besloten met een gezellig dansje. Welk* grootte voor landbouwbanden Bij beantwoording van de vraag of men voor drie-tons landbouwwagens grote dan wel kleinere banden moet gebruiken, speelt de weerstand, die de banden bij het rijden ondervinden, een grote rol. In het algemeen heett een kleinere band het voordeel van een lagere aanschaffingsprijs, geringere laad- hoogte en in sommige gevallen de mogelijklioid van montage op de voor wielen van de trekker. Grotere banden b.v. in de maten 18 20 inch hebber, minder rijweerstand te overwinnen vooral op zachte bodem bezitten een langere levens duur en voegen zich bovendien ge makkelijker naar oneffenheden in de grond. Dit laatste geldt in bijzondere mate voor lagedrukbanden. Bij een serie practijkproeven, geno men met 16 en 20 inch banden is komen vast te staan, dat beide typen banden op droge, vaste bodem nage noeg gelijke resultaten opleveren mits echter de wagens niet vol belast zijn. Bij volle belasting op droge, vaste ondergrond en bij elke belasting op natte, vette bodem blijkt de 20 inch band immer 10 tot 15 pCt. minder trekkracht te vereisen, hetgeen een besparing op benzine betekent. Op grond van deze uitkomsten is het gebruik van de kleinere band du» in de meeste gevallen gerechtvaardigd. Slechts in bepaalde streken en ender speciale omstandigheden zal de hogere rijweerstand nopen tot gebruik van grote banden, vooral wanneer sprake is van paardetractie. Echter, toen de tentwagen om kwart voor zeven het erf weer opreed, zaten Jannie en Wim elk in een der witte tuinbanken buiten in een boek te lezen. De laatste stond dadelijk op en hielp het paard uitspannen, waarna hij het in de weide bracht, waar hij het dier eerst even afborstelde. Dat had hij in ieder geval al geleerd en de boer, die hem naoogde, knikte goedkeurend, tot verwondering van Aart die met het uur meer respect voor zijn jongere broer kreeg. Verhip, die was in die paar weken al zo'n halve boer gewor den HOOFDSTUK XI. De oorlog was in Nederland al spoe dig voorbij. Op die noodlottige Dinsdag na Pinksteren, waarop een deel van Rotterdam in enkele minuten tijds werd verwoest, zag iedereen aankomen, dat

De Schakel | 1955 | | pagina 1