BOBBE Damast- papier BOBBE f 59,- Fa. l IE HULSTER - Emigratie en IcAaling, in de landbouw- CIRKELGANG Land- en Tuinbouw De schakel ALGEMEEN NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAAN DER EN 10e Jaargang Nummer 529 Vrijdag 18 Maart 1955 Drukkers-UitgeverijFirma SMOOR DE HULSTER Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 r Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs: f 1,10 per kwartaal; franco per post f 1,25 Prijs der advertentiën: 10 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen' 10 cent extra, BURGERLIJKE STAND Gemeente SCHOONDIJKE over de maand Februari 1955 GEBOORTEN 5. Maria Elza, d. van A. L. Martens en van M. F. Verhoosel; 13, Yvonne Irene, d. van A. de Paepe en van E. A. Robesin; 16, David Jacob, zn. van P. A. d: Lijzer en van M. M. Dees; 17, Matthijs, zn. van A. R. Kra mer en van G. Quirijnt; 21, Govert Willem, zn. van J. Wilschut en van A. M- Leenhouts- HUWELIJKEN: 10, A. Verheijen, 30 j en C. K. van de Velde, 28 j. OVERLIJDEN: 2, D. M. Clarisse. 86 j., weduwe van H van Eek; 10, I. M, Delnad, 37 j echtgenote van A. N. Corijn- INGEKOMEN: 16, J. van der Hoofd, van Biervliet, Pauünapolder 7 naar Kon. Julianastr. 16; 18, F. van Schoote en gezin, van IJzendijke, L^ndpoortstr. 1 1 naar Montfoortstr. 6; 17, J. A. Sijne- sael, van Hoofdplaat E 21 naar Crans- bergstr. 6; 17, M. P. Blaakman, van Hoofdplaat E 9 naar O 46c; 17, C. M. Wijffels, van Biervliet, Noordstr. 33 naar O 46c; 19, N. Verhulst, van Westkapelle, Dijkstr. 5 naar Losserstr. 5; 22, H. M. van Hijfte, van Delft, Mackaystr. 32 naar O 11a; 25, L. Hengst, van Terneuzen, Lange Kerkstr. 54 naar Losserstr. 5 VERTROKKEN: 1, J. de Groote, van Molenstr 34 naar Breskens. Langeweg 4; 10, C. K- van d? Velde, van v. d. Slikkestr. 21 naar Sluis, Zweedsestr. 68; 17, G. J. van Houwelingen, van D. A Lammestr. 8 naar Eindhoven, Ruus- broecklaan 21; 19, R van Voren en gezin, van O 46a naar Hoofdplaat E 5e. BOEKBESPREKING Désirée Er verschenen vertalingen in tientallen landen, zelfs in Japan, M G. M. ver vaardigde een dure cinemascope film in kleuren, tachtigduizend exemplaren wer den alleen in Nederland op de markt gebracht; kortom, een opzienbarende reeks successen vergezelt de historische roman „Désirée" van de Zweedse schrijfster Annemarie Selinko Met des te critischer gestemde ver wachtingen neemt men dus het boek - nu in een (door uitg. Allert de Lange, A'dam) aantrekkelijk uitgegeven film editie (prijs: f 5,90) verkrijgbaar - ter hand. Men vraagt zich af: L deze grote populariteit gerechtvaardigd of alleen maar te danken aan een handige speculatie op de smaak van het grote publiek? Annemarie Selinko bewandelt de gulden middenweg. De keuze van het onderwerp - de eerste liefde van Zéér voordelige aanbieding WOLLEN JERSEY DEUX-PIÈCES bij Wij ontvingen enige zéér voor delige wollen Yersey deux-pièces in twee aparte modellen. MODEL JEANINE, getailleerd model, (kan heel goed als manlelcostuum ge dragen worden) in Dior-bleu, pelrol-groen, zwart en R.A.F.- bleu, maten 38 lot en met 46 MODEL LONGCHAMPS, met ruim hangend jasje, (jasje kan ook heel goed aparl gedragen worden) in smaragd-groen, R. A. F.-bleu en Dior-bleu, malen 38 tot en met 46 f gg_ Voor uw JERSEY DEUX-PIÉCES Eerst kijken bij UW MODEHUIS COOSJE BUSKENSTR. 63, VLISSINGEN De bus van boot en trein stopt voor onze zaak een dictator (Napoleon), de romantiek van een woelig en kleurig tijdperk - garandeert ongetwijfeld succes. Vooral vele vrouwelijke lezers tonen immers steeds weer een onuitputtelijke belang stelling voor het leven van vorsten en vorstinnen te hebben. Bovendien is het verhaal pasklaar voor een filmscénario, wat inmiddels overtuigend is bewezen. Dit neemt niet weg. dat wij Désirée's avonturen geboeid hebben gevolgd en deze smaakvol gemixede cocktai' van liefde, romantiek, historie en spanning van harte bewonderen. Filmfoto's, waar onder enkele in kleuren, verhogen r.og de aantrekkelijkheid van het geheel. De man, die ter gelegenheid van de a-s. Boekenweek zijn vrouw met een ge noeglijk en boeiend verhaal wil ver rassen, zal met deze filmeditie van Désirée zeker eer in Het schijnt dat er enige verwarring is ontstaan met betrekking tot de vraag waar men zich voor bovengenoemde scholing moet aanmelden. De Neder landse Emigratiedienst in Den Haag heeft een groot aantal aanvragen ont vangen en aan alle aanvragers een bericht gestuurd met nadere inlichtingen. Daarbij werd o a. gezegd dot men om deel te kunnen nemen aan deze cursus zich gelijktijdig moet aanmelden voor emigratie en deze aanmelding bij een aanmeldingskantoor moet indienen. Enige personen wilden weten hoe het nu precies gaat met de selectie van de cursisten. Wel is het zo dat men vóór toelating een gesprek heeft met een landbouwdeskundige, die vast stelt of men met een redelijke kans op succes in staat zal zijn de cursus tot een goed einde te brengen. Hiermede wordt natuurlijk niet direct uitgemaakt of men ook als emigrant geschikt is. Daarom is een gesprek op het aan meldingskantoor onder alle omstandig heden aan te raden. Ook nog iets over de landbouw- emigratie naar Canada. Het is van groot belang tijdig te vertrekken. Eigen lijk moet men uiterlijk in de maand Mei in Canada aankomen. De winter is er lang en het is beslist noodzakelijk dat men in Canada vaste voet aan de grond heeft vóór die winter begint. En om die vaste voet te krijgen heeft men zeker een maand of vier nodig. Wat de vooruitzichten van Canada betreft lijkt het erop, dat zeker in de landbouw de werkgelegenheid dit jaar weinig te wensen zal overlaten. Er zijn deskundigen die zelfs in de landbouw in Canada dit jaar een tekort aan ar beidskrachten verwachten. In de meeste gevallen is het contract met de werk gever in Canada in de landbouw voor het hele jaar. Maar op de akkerbouw bedrijven is in de winter niet veel te doen. Daarom is het heel verstandig wanneer men niet op één bedrijfstype is aangewezen, want op de veehouderij bedrijven b.v. is er het hele jaar werk. Daarom is het aan te bevelen, dat, als men in Canada in de landbouw wilt gaan werken, er voor te zorgen dat men b.v. ook machinaal kan melken. Overigens is het van groot belang te kunnen omgaan met alle soorten landbouwmachines. Voor degenen, die naaste familie in Canada hebben, die voor de overkomst zorgt, is alles heel eenvoudig. Er staat dan in de regel van te voren vast waar FEUILLETON Een Westfriese roman door MAARTJE ZELDENRIJK 37 „Ja, nu U het zegt," antwoordde Wim, met moeite een geeuw onder drukkend, „ik geloof dat het 't beste zal zijn". Na de koffie maakte Wim wat gek heid met Jannie en, tot zijn eigen grote verwondering, ook met Nel. Deze laatste scheen een beetje bewon dering gekregen te hebben voor die kleine schilder, die het bestaan had om een hele nacht te schilderen, na eerst op de boerderij de hele dag ge werkt te hebben. Even voor het eten liepen Wim en Aart buiten te kijken naar de kippen die op het erf rondzwierven. „Zeg, jij schijnt nogal aardig goed aangeschreven te staan bij die men- men heen gaat en de familie vangt de emigrant op. Wanneer men geen familie in Canada heeft moet er een splitsing gemaakt worden tussen zeer grote en kleinere gezinnen. Di kleinere gezinnen kunnen zonder meer emigreren op een z.g. „open placement". D.it wil zeggen dat er bij aankomst werk en huisvesting aanwezig is. Voor zeer grote gezinnen met kleine kinderen ligt de zaak anders. Zij moe ten vóór hun vertrek over werk en huis\esting in Canada beschikken. Hun aanvragen worden eerst naar Canada gezonden waar dan werk en huisvesting wordt gezocht. Is dat gevonden dan kan emigratie volgen. Uitstal, maar geen afstel Dit voorjaar geeft ons, meer dan andere jaren het geval was, handen vol werk. Er zijn in de achter ons liggende herfst- en wintermaanden weinig of geen meststoffen gestrooid. Het weer of de natte toestand van de grond belemmerde tijdige uitstrooi. Maar past nu op en laat dit noodzakelijke uitstel geen noodlottig afstel worden. Dat kost onnodig geld Voorzover nog geen Thomasmeel is gestrooid, zij opgemerkt dat deze fosfaat- en kalkmeststof in Maart nog gestrooid kan wordtn op kalkbehoef- tige gronden die tevens in een niet te lage fosfaattoestand verkeren. Kali is er ook niet of weinig ge strooid een pracht gelegenheid om Thomasmeel en kali gemengd in één keer over het land te brengen. Op percelen waar een kalibemesting drin gend noodzakelijk is, verzuime men niet de kalk zo goed mogelijk door de bouwvoor te werken. De stikstofmeststoften worden meestal gegeven vlak voor of na het zaaien en op grasland voor de aanvang van de grasgroei (ongeveer 2e helft van Maart). Nutsspaarbank Oostburg maakt de twee millioen vol Gedurende de maand Februari 1955 steeg het inleggerskapitaal bij de Nutsspaarbank te Oostburg van f 1978.410,88 tot f 1997.829,13. Ingelegd werd f 102.163,36 en terugbe taald f82.745,11. Meer ingelegd dan terugbetaald f 19.418,25. Het aantal rekeningen steeg van 1601 tot 1612. Nieuw uitgegeven boekjes 24. Op 2 Maart bedroeg het aan inleg gers verschuldigd kapitaal f2 000.323,22 sen," meende Aart, zijn jongere broer met enig ontzag aankijkend. „Vooral die jongste dochter schijnt een oogje op je te hebben „Wie weet," antwoordde Wim raad selachtig, „maar houd er alsjeblieft je mond over. De boer zou het natuurlijk nooit goed vinden als hij bemerkte, dat er iets bestond tussen Jannie en mij". „Dus het is inderdaad zo?" vroeg hij, met grote verbazing. „Ja, maar je laat het nooit merken hoor! Want dan heb je de poppen aan het dansen". „Dat heb jij niet gek bekeken, broer," concludeerde Aart lachend. „Ik denk dat haar oudelui er wel goed bijzitten". „Was dat maar niet het geval," antwoordde Wim somber. „Dat maakt het juist moeilijker. Als het een meisje was van onze stand zou haar vader er natuurlijk niets geen bezwaar tegen hebben. Maar nu „Kom, kom," zei Aart luchtig, „dat zal wel loslopen, hoor, als het zo ver is". „Wat denk je, zou het je hier lijken?" „Och, wat zal ik zeggen. Ik werk natuurlijk liever in m'n vak, hè? Maar zo'n poosje op een boerderij staat me wel aan". „je zult hier wel schik hebben," voorspelde wim. „Als die vermaledijde oorlog er maar niet was „Tja, wat kunnen wij daar aan doen, hè?" Na het eten volgde Wim het advies van de boer en verdween naar boven. Nu, na de maaltijd, bemerkte hij wel, dat hij slaap had. Maar ai te lang wilde hij toch niet pitten. Hij zette het wekkertje op vier uur. Dat was laat genoeg. Hij wilde ook nog een poosje van de avond profiteren. Toen hij om ruim kwart over vier beneden kwam, zat Jannie alleen in de woonkeuken voor het raam te kijken. Hij krabde zich eens in de haren en vroeg: „Waar zijn de anderen?" Ze lachte. „Naar de kerk," antwoord de ze. „Vader vond dat ik je maar moest laten slapen. De anderen zijn een kwartier geleden weggereden". „Aart ook?" Ze knikte en stond op „Ja, hij is ook mee Maar ik zal eens een kopje thee voor je inschenken en dan zal ik gelijk eens zien, of er nog koek is". Ze keek hem schalks aan, maar Wim begreep dit niet. Even later kwam ze met een kop thee terug naar de tafel en een trom meltje met koek. Ze nam er de groot ste uit die ze op zijn schoteltje legde, terwijl ze de doos demonstratief ge opend voor hem neerzette. „Dank je," zei hij. nog steeds niets begrijpend. „Je kent de Westfriese gebruiken zeker niet, hè? Hij keek haar vragend aan. „De Westfriese gebruiken?' herhaalde hij. „Wil dat soms zeggen, dat ik met een zoen moet bedanken voor de thee?" Ze schoof een eindje van hem af. „Nee, dat is maar een smoesje van jou, dat je gauw bedacht hebt". Ze ging weer in haar hoekje bij het raam zitten en vervolgde„Wij komen eigen lijk uit de Streek. Dat is tussen Hoorn en Enkhuizen. Bij Schellinkhout hadden

De Schakel | 1955 | | pagina 1