Plaatselijk Nieuws. Schoondijke Uitvoering. Onder leiding van de heer A. J. de Klerck, gaf Zaterdagavond j.l. Schoon- dijke's Gemengd Koor een uitvoering in de Ned. Herv. Kerk alhier. De voorzitter, dhr. P. E. L. de Paauw, sprak een openingswoord waar na een 3-tal liederen voor gemengd koor volgden. Vervolgens trad mej. Fr. Risseeuw op in 2 nummers voor sopraan-solo, waarmee zij veel succes behaalde. Het kinderkoor, bestaande uit pl.m. 20 meisjes van de o.l. school, viel op door bijzonder zuiver zingen. Hierna zong voor de eerste maal het meisjeskoor, dat in de afgelopen win ter pas werd opgericht. De prestaties hiervan vielen zeer in de smaak van het publiek. Ter afwisseling in dit programma speelde de heer P. A. v. d. Walle een klarinet-solo, n.l. een fantasie uit de opera „Rigoietto," waarmee hij kort geleden op een gehouden solistencon cours te Roosendaal heel veel succes oogstte. De uitvoering werd besloten met de cantate van C. van Rennes, getiteld „De schoonste feestdag". Hier voor was het gemengd koor versterkt met een kinderkoor en een meisjeskoor. Bij het einde van deze zeer geslaag de uitvoering liet de voorzitter zijn dankwoorden vergezeld gaan van enige stoffelijke blijken van waardering. Burgemeester F. A. van Rosevelt bracht dank voor het gebodene en moedige de heren aan tot het koor toe te treden om te voorkomen, dat het „gemengde" karakter anders dreigt verloren te zullen gaan. Zuidzande Feestavond Volksonderwijs. Zaterdag j.l. gaf in hotel „De Roode Leeuw" de afd. Zuidzande van Volks onderwijs haar jaarlijkse feestavond voor de leden. De avond werd ver zorgd door de leerlingen der openb. lagere school. De belangstelling was zeer groot. De voorzitter, de heer B. van de Reepe, sprak een welkomstwoord, waarna achtereenvolgens werd opge voerd: De kippenschool, De witte vo gel, De raadsvergadering en De gouden sleutel. De jeugdige acteurs en actrices deden het uitstekend en de ouderen genoten dan ook volop van hun spel. Er was bijzonder veel werk gemaakt van de aankleding, waarvoor de moe ders van de kinderen hadden gezorgd, terwijl ook de décors, verzorgd door de heer Jo Verkruijsse uit Schoondijke er prima uitzagen. Na afljop sprak de heer A. Luteijn, vice-voorzitter, woorden van dank tot allen die medewerking verleend had den tot het doen helpen slagen van deze feestavond. De voorzitter sloot de avond en bracht daarbij nog dank aan de hotel houder voor het belangeloos beschik baarstellen van zijn zaal. Groede Intrede Ds. de Jong. Zondagmiddag heeft Ds. M de Jong uit Ter Aa, na in de morgendienst bevestigd te zijn door de consulent, Ds. J. v. d. Graaft uit Nieuwviiet, zijn intrede gedaan bij de Herv Gemeente. Het aanvangslied van deze dienst was Psalm 1461 en 3. Na het uit spreken van de geloofsbelijdenis, zong de gemeente staande Gezang 94 De schriftlezing was uit Matth. 6 5-15 en Matth. 26 36-46. Als tekst koos Ds. dc Jong Matth. 6 10b. Na de predi king werd gezongen Gezang 121. Ds. de Jong richtte zich tot de aan wezigen en in het bijzonder tot burge meester Everaars, kerkeraad, kerk voogdij,' classis en vertegenwoordigster van de Evang. Luth. Gemeente e.a. en sprak de hoop uit, met allen goed te mogen samenwerken. Zich richtend tot dc vertegenwoor digers van de kerkelijke gemeente, zei spr. te hopen met vrucht in de ge meente werkzaam te kunnen zijn en beloofde alle mogelijke hulp, waar en wanneer dit nodig mocht zijn. Hierna verkreeg burgem. Everaars het woord en heette Ds. de Jong en zijn gezin hartelijk welkom en hoopte op een intensieve samenwerking tussen de kerkelijke en burgerlijke gemeente. De heer P. M. Hoste sprak namens de kerkvoogden en notabelen. Verder voerden nog het woord de heer Iz. Basting namens de kerkeraad, D>. Jansma uit Zaamslag namens de Classis, Ds. Blomaard uit IJzendijke namens de Ring, mej. Visser uit Utrecht namens de Evang. Lutherse gemeente en ten slotte Ds v. d. Graaft uit Nieuwvliet. Ds. de Jong dankte tenslotte allen die het woord tot hem hadden gericht, waarna nog werd gezongen Ps. 121 1. Brandje. In de nacht van Zondag op Maan dag werd de brandweer gealarmeerd omdat brand was ontstaan in het frites kraam van de heer D. B. Men had de zaak echter spoedig onder de knie. Nutsavond. De Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, departement Groede, gaf de derde en laatste avond in dit sei zoen, in de zaal van de heer Beun. Door Raden Mas Jodjana werd een voorstelling gegeven van Indonesische danskunst en muziek met een toelich ting op de sagen en oude volksgebrui ken. Dit optreden werd mogelijk ge maakt, dank zij de steun van „Sticusa" St. Kruis Actie voor dorpshuis. Ook hier bestaan plannen tot oprich ting van een dorpshuis. In verband hiermee kwam de vereniging voor dorpsbelangen in vergadering bijeen. De statuten werden vastgesteld en men besloot tot uitgifte van 200 renteloze aandelen van f 10,waarvan staande de vergadering reeds 71 konden wor den geplaatst. Ook hoopt men binnen Blauwboer is een reuze kerel en je zult het er goed hebben. Bovendien hij knipoogde tegen zijn oudste broer, „heeft hij een aardige dochter die nog vrij is". „Ja maar," wierp moeder tegen, „als er nu etns wat gebeurt Jij bent al weg en dan Aart ook al. Van Cor horen we niets „Hoor eens, moeder," wierp Spaans tegen, „er kan overal wat gebeuren, zowel daar in de Beemster als hier. En als Aart daar een kans heeft om vast werk te krijgen, zou ik zeggen: dat moet hij aannemen' Zo dacht Aart er ook over. Hij was tenminste al gewonnen voor Wim's plan en zocht wat werkgoed bij el kaar, terwijl Wim zijn beste kleren aantrok en van de plunje, die hij aan gehad had, een pakje maakte. Om negen uur vertrokken ze. Wim had z'n moeder nog gauw een van de briefjes van tien, die hij van Zwarts gekregen had, in de handen geduwd. „Die zul je wel kunnen gebruiken moeder," zei hij, haar een hartelijke zoen gevend. Even had ze hem lief kozend over de haren gestreken en toen waren de broers vertrokken. In het trammetje was niet veel volk. De meeste mensen bleven in deze angstige tijd thuis, hetgeen begrijpelijk was. Toen ze in Purmerend uiistapten zei Wim: „Nu hebben we nog een stevige wandeling voor de boeg, jong, want het is een eind weg". „Dat hindert niet," antwoordde de ander lachend. „Het is mooi weer". De klok sloeg half twaalf toen ze al beneden aan de Purmerenderdijk liepen. Wim vertelde van het werk op de boerderij en van de mensen, die er woonden Af en toe passeerde hen een rijtuig, maar op een gegeven ogen blik - er was hen juist weer zo n tent wagen gepasseerd - uitte- Wim een kreet van verrassing. Hij zag dat het de wagen van Blauwboer was. Jannie, die achterin zat en hem eveneens zag, liet de wagen stoppen en het deurtje werd geopend. „Stap in," nodigde ze lachend uit, „jullie kunnen er nog best bij. Waar kom je opeens vandaan, Wim?" Zuchtend van verlichting dat ze het hele stuk niet behoefden te lopen, klommen ze in het wagentje, dat door de boer zelf bestuurd werd. In de wa gen zaten Jannie en de boerin. De afzienbare tijd ter. bazar te organiseren. In Vlissingen v erden bereids een 150- tal stoelen aangekocht. IJzendijke Afgavaardigden dtr wielerclubs bijeen. Onder voorzitterschap van de heer A. Calon kwamen afgevaardigden van vrijwel alle wielesportverenigingen uit West Z. Vlaanderen in hotel „De Vier Emmers" alhier bijeen, dit voor het vaststellen van het wedstrijdrooster 1955. De heer Calon sprak zijn vol doening uit over de goede opkomst waarna men begon met het vaststellen van het rooster. Na afloop hiervan sprak hij over de organisatie der wed strijden, waarbij hij er op wees zich toch vooral tijdig in verbinding te stellen met de Rijkspolitie in verband met de verkeersregeling. Vooral bij do eindstreep moet een goede afrastering worden aangebracht ter voorkoming van ongelukken. Spr. zei verheugd en trots te zijn op de W.S.V. „Luctor et Emergo" te Oostburg, die het gedaan heeft weten te krijgen om de Ronde van Nederland naar Oostburg te krij gen. Hij wekte de aanwezigen op om aan dit evenement hun volle medewer king te verlenen. Sluis Ontspanning in „Rozenoord". De Rederijkerskamer „De Oranje- bloem" alhier heeft de bewoners van „Rozenoord" weer een aangename en mooie avond bezorgd door opvoe ring van het toneelspel „De beste jaren van ons leven". Er was ook een ver loting met wat snoeperij voor de dames en een rokertje voor de heren. De directie bracht de rederijkers hartelijk dank voor hun belangeloos optreden. Aanrijding. Ter hoogte van het kindertehuis „Providence" in de St. Annastraat te Sluis, kwamen Zondagmiddag twee luxe auto's met elkaar in botsing. Een Belgische auto raakte bij het passeren de auto van de heer A. B. Beide wagens liepen materieële schade op. Sint Anna ter Muiden Restauratie Herv. Kerk Than is definitief besloten de Ned. Herv. Kerk te restaureren. Het rijk, de gemeente en de kerkvoogdij zullen het hunne hiertoe bijdragen. Men is ook voornemens voor dit doel een bazar fce organiseren. Cadzand Weekend „Hedenesse" Leden van het meisjesverbond de C. J. V. F. en de Z. P. M. uit alle delen van Zeeland waren voor een conferentie van drie dagen naar „Hedenesse" ge komen. De leiding berustte bij wika M. A. de Vlieger, regionaal secretaresse van de C. J. V. F., mej. M. Sanders van de Z. P. M. te Sluis en de direc teur van „Hedenesse", wika Wasterval. De heer Belderok uit Oostburg ver knecht was met Nel thuis gebleven. Wim vertelde van het werk, dat ze die nacht gedaan hadden en dat hij het beter gevonden had om maar weer terug te gaan naar de Beemster, omdat hij daar een handje kon helpen. „Thuis kan ik immers toch niets uitrichten". „En dit is mijn oudste broer Aart," stelde hij voor, min of meer verlegen. „Ik ben zo brutaal geweest om hem mee te nemen. Hij is zonder werk en daarom dacht ik, dat hij in deze dagen op de boerderij ook wel een handje kon helpen nu de andere knechts nog weg zijn". De boer, die af en toe eens omge keken had, knikte goedkeurend. „Daar heb je goed aan gedaan schilder. Als je broer ook zo goed weet aan te pak ken als jij, dan kunnen we hem best gebruiken. Vort Bles". Wim kleurde van genoegen over deze loftuiging en Jannie keek hem lachend aan. Aart verklaarde zich be reid om alles te doen wat er gedaan moest worden. Ik heb niet veel ver stand van het boerenvak," bekende hij eerlijk, ,,maar ik neem aan, dat het wel te leren is. En ik breng in ieder geval telde over woninginrichting eu liet hen op papier hun woningen indelen. Mevr. Pel-Mellink, arts te Middelburg, gaf sexuele voorlichting en bezag het leven uit medisch oogpunt, waarbij wika de Vlieger aansloot en de geeste lijke zijde belichtte. Hierop volgde een goede gedachtenwisseling. De consulente van de Z. L-M„ mej. A. v. d. Leede, behandelde de huise lijke feesten en liet als handenarbeid verschillende attributen voor deze fees ten vervaardigen. Verder was er ook nog plaats voor zang en spel. De gedachten gingen ook uit in de richting om iets dergelijks te organise ren voor jongemannen. Concoursuitvoering. J.l. Zaterdagavond gaf de toneel vereniging „Cadzandria" alhier haar concoursuitvoering in de zaal van de heer M. Lekens. De heer Adr. de Koene sprak een openingswoord, waarbij hij in het bij zonder welkom heette de dames-jury leden, mevr. v. d. Broecke-de Man en mevr. Scheen-Bieel^r. Opgevoerd werd„Nacht en Morgen," toneelspel in 3 bedrijven door Johan Blaaser en Henk Fedder. Hoewel deze vereniging over een zeer beperkte speelruimte beschikt, was het décor heel aardig verzorgd. De rollen bleken goed verdeeld te zijn en gezien het dramatisch gegeven werd dan ook door het publiek menig traantje weg gepinkt. Bij het einde kregen de ver tolkers een welverdiend applaus in ontvargst te nemen, waarna een goed geslaagde verloting volgde. Een gezellig bal, verzorgd door het ensemble Pierre Leenhouts besloot de avond. Oostburg Openbare les Technische School. In de Technische School alhier had Vrijdag- en Zaterdagmiddag de open bare les plaats. De belangstelling was groot. Terwijl in de theorie-lokalen het werk van het afgelopen jaar was te bezichtigen, kon men in de praktijk lokalen de jongelui druk aan het werk zien. De directeur der school, de heer v. d. Beukei, verklaarde dat het nieuwe experimentele onderwijs, zoals dat nu op de school gegeven wordt, uitste kende resultaten oplevert, hetgeen uit het tentoongestelde werk ook duidelijk bleek. De vrijetijdsbesteding, een vraag stuk dat ook m het leven van deze jongelui in de toekomst sterk zal spre ken, werd gestimuleerd. Door de jonge lui zelf waren bouwplaten aangevraagd, de school leverde op voorschot het nodige materiaal en het resultaat was enkele zeer goede modellen van sche pen. Ook zag men eenvoudige motor tjes, boetseerwerk, enz. De smeden hadden, onder leiding van hun leraar De Hullu, een zonnewijzer gemaakt; een kunststukje van smeedwerk dat in opdracht van de Lyceumvereniging was gemaakt en dat de leerlingen als ca deau aan hun school zuilen aanbieden. een paar handen mee die niet verkeerd staan". „En dat is ten slotte de hoofdzaak," vond de boerin, die tot nu toe gezwe gen had. Op her erf gekemen. stapte Wim het eerst uit en hielp galant Jannie en haar moeder uitstappen. Daarna liep hij naar binnen alsof hij er thuis hoorde en begroette Nel en de andere knecht. Tijdens de koffie, die al gauw op tafel stond, vertelde Wim van het karwei dat ze in de afgelopen nacht gedaan hadden. ,,De hele nacht?" vroeg Nel verbaasd. „Ja," antwoordde Wim eenvoudig. ,.Het moest nu eenmaal, dus dan doe je het". „Wel," vond de boer, zorgvuldig een sigaar aanstekend, „dat vind ik maar een hele prestatie, als je in aanmerking neemt, dat hij eerst de hele Zaterdag hier al gewerkt heeft en dan nog werk wat hij helemaal niet gewend is Na het eten moest je maar naar boven gaan, schilder en een dutje doen, want je zult wel een beetje slaap hebben, denk ik". (Wordt vervolgd).

De Schakel | 1955 | | pagina 2