BRILLEN Indusirie-nieuws CIRKELGANG „We 25rlïïemaefiEr" Land- en Tuinbouw DE SCHAKEL ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAAN DER EN 10a Jaargang Nummer 528 Vrijdag 11 Maart 1955 Drukkers-Uitgeverij: Firma SMOOR DE HULSTER Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs: f 1,10 per kwtrtaal; franco per post f 1,25 Prijs der advertentiën: 10 cent per m m.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen" 10 cent extra, Voor aandrijving van machines bij houtzagerijèn, generatoren, enz. beteke nen drijfriemen van perion een enorme vooruitgang. Zij kunnen ter plaatse worden gemonteerd, in elke gewenste lengte en ze behoeven niet van zulk een zware kwaliteit te zijn als de tot dusver bekende riemen van leer e.d. De toepassingsmogelijkheden zijn vele, bijvoorbeeld als.^splitsriemen, omdat ze elastisch zijn en -dus stevig blijven zit ten, wat van groot belang is voor een snelle transmissie. Perion riemen worden niet stug, kunnen niet krimpen of te lang worden. Ze zijn bestand tegen elke wisseling van temperatuur of weers gesteldheid. De kosmetische industrie heeft een snelverstuiver in de handel gebracht, die met een enkele druk op de knop eau de cologne vernevelt, zo fijn ver deeld als tot dusver niet mogelijk was. Reeds één hiermee verstoven druppel verleent een betrekkelijk grote ruimte een welriekende geur. Men kan de „01ivin"-snelverstuiver ook gebruiken in kleerkasten, want vlekken kunnen er onmogelijk door worden veroorzaakt. Na de tweede wereldoorlog heeft het Noordpoolgebied grote strategische waarde gekregen. Deskundigen uit vele landen bestuderen er de diverse pro blemen, die verband houden met het handhaven van permanente militaire bezettingen onder lage temperaturen. Doelmatige kleding is een eerste ver eiste. Na vele proeven in speciale koel- kamers te hebben genomen heeft men kennis gemaakt met de praktijk. Daar bij is perlonbont als beste uit de bus gekomen, wat betekent dat het aan de hoogste eisen voldoethet is zo licht, dat de drager voldoende vrijheid van beweging heeft en toch zo warm, dat het de doordringende Poolkoude kan weerstaan. Het voldoet daarom beter dan elke natuurlijke bontsoort, wat duidelijk is onderstreept door de Eskimo's, mensen die het weten kun nen, die het uitbundig hebben geprezen en de geleerden de oren van het hooid zeuren om er hen een heleboel van te verkopen. Het lijkt wel de stoutste droom van een handelsreiziger. „Smyx" is de naam van het nieuwste snufje voor de heren der schepping. Het is een alleraardigst geval, deze FEUILLETON 26 Een Westfriese roman door MAARTJE ZELDENRIJK Alles grijze verf. In het licht van de maan konden ze net zo ongeveer zien, wat ze geschilderd hadden en wat niet. En als Wim opkeek zag hij, hoog bo ven alles uit, de vuurmonden van het oorlogsschip waarbij een aantal man schappen gereed stond, voorbereid op iedere eventuele aanval, waar vandaan die ook komen zou. Gelukkig bleef het die nacht rustig. En er werd hard gewerkt. Het was immers in het belang van het vader land? Toen de ochtendschemering aan brak, was het schip geheel grijs ge verfd, zo goed mogelijk gecamoufleerd voor het oog van de vijand. Om half zes waren alle schilders klaar en in de grote loods stond weer OOSTBURG scheerschuim-automaat, die werkt met een voorraad gevat in een busje onder gasdruk, voldoende voor drie maanden. Voor het gebruik drukt men eenvoudig weg op een klepje en daar verschijnt een dot schuim ter grootte van een walnoot, die bestaat uit allemaal micros copisch kleine gasbelletjes. Dan is het alleen nog een kwestie van even in smeren (een kwast komt er niet aan te pas) en het mes hanteren. Deze methode betekent een dagelijks terug kerende tijdsbesparing, is aangenamer en beschadigt de huid minder. Het is geen wonder, dat de „Smyx" in Amerika een grote schare gebruikers heeft gevonden. J. P. de K. Ritnaaidbestrijding in granen en bieten. Reeds enige jaren wordt in ons land ter bestrijding van ritnaalden of koper wormen de zaaizaadbehandeling met Lindaan toegepast. Deze bestrijdingsmethode is zo doel treffend en zo goedkoop dat wij iedere landbouwer adviseren in alle gevallen, waar maar de geringste kans op rit- naaldschade bestaat een zaadbehande ling toe te passen. De gehele bewerking komt hierop neer, dat door het zaaizaad van granen en bieten een kleine hoeveelheid van de speciaal voor dit doel gefabriceerde lindaanmiddelen, zoals Linda-rit wordt gemengd. De benodigde hoeveelheid bedraagt voor 100 kg. zaaigraan 300 gram voor bieten 500 gram per 100 kg. zaad. Het preparaat wordt eenvoudig ge mengd met het zaaizaad direct voor het uitzaaien, dus nadat ontsmetting heeft plaats gevonden. Mais mag uitsluitend met lindaan middelen (300 gram) worden behandeld, teneinde klembeschadiging te voorko men. Behandeld zaaizaad dient bij vooi- keur machinaal te worden gezaaid, omdat bij breedwerpig zaaien teveel van het middel van het zaad kan weg stuiven. een stevige maaltijd voor hen gereed. Tijdens deze maaltijd hield een officier een korte toespraak, waarin hij de dank vertolkte van de marine en de regering voor deze titanenarbeid. De „Heemskerck" was in één nacht grijs geschilderd Nu kon men naar huis gaan. De heer Zwarts, die de gehele nacht op het werk was gebleven, duwde Wim en Bro-ksma elk drie briefjes van tien in de handen. „Je begrijpt wel, dat het me niet mogelijk was om naar de Beemster te komen," zei hij. „Maar hier hebben jullie in ieder geval wat. Jullie gaan Dinsdag maar weer terug en gewoon aan het werk. Als we je weer nodig hebben, laten we je wel weer halen". Wim vertelde hoe de toestand op de boerderij was en verklaarde, dat hij deze Zondag weer terug ging naar de Beemster. Zwarts knikte. „Uitste kend,'' zei hij, „help die mensen maar zoveel mogelijk in deze dagen". Eenmaal weer op straat kwam Wim tot de ontdekking, dat hij er wel een beetje gek uitzag in de BURGERLIJKE STAND. Gemeente 8RESKENS over de maand Februari 1955 GEBOREN: 4, Jeroon Jacob, zn. van Johannes C. Krocké en van Alida Eli zabeth Luteijn; 11, Renier Jannes, zn. van Jannes Abraham de Bliek en van Adriana Maria Duseboul; 16, Catharina Johanna, d van Daniel Johannes Ver douw en van Jowanna Verduijn; 19, Hendrik Petrus, zn. van Hendrik van Haneghem en van Amelia Maria Caus; 22, Cornelis Pieter, zn. van Gerard Korteknie en van Janna Kramer. HUWELIJKEN: 17, Foppe Seekles, 22 j., wonende te Breskens en Magda- lena Verduijn, 18 j., wonende te Breskens. OVERLEDEN: 17, Maria Francina Frelier, 70 j., zonder beroep, wonende te Breskens. INGEKOMEN: I," Jeroom de Groote, van Schoondijke naar Langeweg 4; 1, Ida Boidin, van Oosiburg naar Nood plan C 13: 8. Marinus P. Dieleman, van Vlissingen naar Burg. Gerritsen- straat 19; 15, Pieter Jansen en gezin, van IJzendijke naar T. F. Blankenstraat 16; 16, Abraham A. de Munck en ge zin, van Vlissingen naar Scheldekade 22; 24, Abraham Verplanke en echtgenote van Biervliet naar Vogelenzang 23; 24, Janna M. Roest, van Breda naar Burg Gerritsenstraat 2. VERTROKKEN: 5, Willem Kesteloo en gezin, van T. F. Blankenstraat 19 naar Middelburg; 9, Abraham M. Praat, van Ph. v. Kleefstraat 28 naar Rotter dam; 9, Willem J. van Putten, van Dorpsstraat 13 naar Terneuzen; 14, Abraham P. Verduijn en gezin, van Ph. v. Kleefstr. 47 naar Oostburg; 17, Magdalena J. de Kruijter, van 2e Zand straat 15 naar Amsteidam; 18, Pieter J. Ghijs, van Noodplan L 6 naar Groede; 18, Jacobus G. de Maree en echtge note, van Noodplan D 6 naar Oost en West Souburg. FILMNIEUWS Zaterdagavond zal in het Luxor Theater te Breskens vertoond worden de grootse en spannende film „Bajonetten op" Een film van veertig mannen, die de aftocht dekken aan het Koreaanse front. Het waren de helden wijde, blauwe overall. Nou ja, het was oorlog en zo krap moest men maar niet kijken. Maar toch trok hij het vuile ding, met de grijze verfvlekken uit en liep in de frisse Zondagmorgen in overhemd en broek over straat. Er reed nog geen tram, dus hij moesi maar met de benenwagen zien thuis te komen. HOOFDSTUK X. In de Borgerst aat was alles nog in diepe rust toen hij aanbelde. Spaans, in onderkleren, deed open en slaakte een zucht van verlichting, toen hij zijn zoon zag. „Gelukkig," zei hij, hem binnenlatend, „dat je ongedeerd bent. We waren al zo ongerust". „Hebt U al wat van Cor gehoord?" Spaans schudde ontkennend het hoofd. „Niets," antwoordde hij. „Moeder is zo in de war. Brabant is al vrijwel helemaal in Duitse handen. En ze zit ten ook al in Wageningen en bij de Afsluitdijk, zeggen ze". Toen de anderen bemerkten, dat Wim thuisgekomen was, waren ze al gauw in de kamer. Maar Wim was die daar vochten voor de vrije wereld en daar sneuvelden. Met koud staal en ijzeren zenuwen beten zij zich vast in een verloren stelling. Zondagavond zal worden vertoond de bij zonder mooie en spannende film „Het zevende kruis", met Spencer Tracy en Felix Bressart. Mcdogenloos opgejaagd als een in het nauw gedreven beest. Achteivolgd door bloedhonden in mensengedaanten. Kortom een drama van ongekende emotie. Toegang 14 jaar Aanvang 6,30 en 8,45 u. INGEZONDEN Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Binnenkort zal er in „Het Groene Kruis"-wijkgebouw aan de Langewc g te Breskens de gelegenheid zijn om kinderen tussen 3 maanden en 6 jaar te laten inenten tegen diphterie, kink hoest en tetanus. Het bestuur van „Het Groene Kruis" vestigt er de aandacht op dat de inentingen kosteloos zijn. Elk kind van genoemde leeftijd ont vangt een oproepingskaart, waarop datum en uur van inenting vermeld zullen zijn. Om nodeloos wachten te voorkomen en alles een goed verloop te doen heb ben, wordt een ieder verzocht zich op de juiste tijd aan het wijkgebouw te vervoegen. Het bestuur van „Het Groene Kruis", afdeling Breskens. BOEKBESPREKING In de bekende V.C.L.-serie van Uit geverij J. H. Kok te Kampen verscheen weer een nieuw deel „Jeugd zoekt een haven" door Nelly van Dijk-Has, geen onbekende naam in deze reeks. Deze roman behandelt een veel om streden, maar nog immer actueel thema: de spanningen tussen oud en jo' g in een christelijk gezin, speciaal in de na oorlogse situatie. Hoewel de bedoeling prijzenswaardig is en de verteltrant vlot komt dit boek niet boven het peil van de vanouds bekende christelijke ontspanr ingsiectuur. De tijdsomstandig heden hebben zich gewijzigd en ae schrijfster heeft zich daar goed bij aan gepast. Meer dan een bekeringsgeschie denis van het oude soort in een nieuw kleed wordt hier echter niet geboden. Het is dan ook de vraag of men in deze druk redenerende jongelui en hun behoudende ouders werkelijk de mens van deze tijd zal herkennen. Dit onder werp had een dieper en refiler behan deling verdiend wil men leesstof zon der pretentie bieden dan kan men beter niet de problematiek van het moderne gezinsleven aan de orde stellen. niet van plan om lang te blijven. Hij wilde terug naar de Beemster. Hier kon hij immers toch niets uitrichten en daar zou men zijn werkkracht wel kunnen gebruiken. Een der eersten die aangekleed in de kamer kwam was Aart. Htj moet mee, flitste het opeens in Wim's ge dachten. Aart is sterk en best in staat om op de boerderij stevig aan te pak ken. Ze vinden het vast wel gord Moeder had gauw een kopje thee gezet en onder het drinken door ver telde Wim dat hij over een uurtje weer terugging naar de Beemster. „En jij moet met me mee, voegde hij er aan toe, naar Aart kijkend. „Waarom?" vroeg deze, min cf meer verbaasd. Wim vertelde in een paar woorden, dat men op „Bouwlust' arbeidskrach ten tekort kwam en nu was er voor Aart wellicht een mooie kans om aan het werk te gaan. „Wie weet, Aart," betoogde hij op overtuigende wijze, „kun je er wel blijven. Het is er best.

De Schakel | 1955 | | pagina 1