Praatjes ail tie lieistaeli gen wordt, dat de sociale wetsvoorzieningen vereenvoudigd worden. Hierop deelde dhr. M. Geuze mee dat reeds een 3-tal jaren dit onderwerp aan de orde is geweest. Alleen kan de Z.L.M. niets ondernemen, daarom werd contact gezocht met andere organisaties van zelfstandigen. De medewerking van deze is zeer gering geweest. Na de krantenberich ten die over dit streven verschenen kwam de toezegging, dat vereenvoudigingen zouden worden ingevoerd. Inderdaad zijn enkele din gen gewijzigd, maar deze waren ten enenmale onvoldoende. Bij de landarbeiders blijkt even eens geen of weinig medewerking te bestaan; zij vrezen dat veranderingen in deze materie verslechteringen van hun positie inhouden. De afd. Biervliet maakte zich ongerust over een gerucht als zou de Stichting van de Landbouw nivellering van de inkomens van de boer voorstaan, zodat het inkomen van de boer, ongeacht de grootte van het bedrijf, slechts 18 pCt. hoger komt te liggen dan die van de landarbeider. Ir. Geuze zei, dat hem hiervan niets bekend is en men dus te ma ken heeft met een kwaad gerucht. Ook bleek men zich nogal bezorgd te maken over de invoer van Belgische aardappelen. Dhr. Geuze zei dat er wel Belgische aardappelen zijn in gevoerd, in totaal 4000 ton, maar dat de zaak schromelijk is overdreven doordat voor export naar Duitsland bestemde aardappelen via Roosendaal en Rotterdam binnen kwa men en na gereed gemaakt te zijn werden doorgetransporteerd naar Duitsland. De hef fing op Belgische aardappelen werd inmid dels verhoogd van f 1,25 tot f 3,25. De Ne derlandse exportheffing f 0,75 werd m i v. 23 Febr. afgeschaft. De geruchten over de aardappelpositïe in West Europa is nog steeds onduidelijk. Het is wel gewenst dat de C.I.E.V A. maatregelen gaat treffen voor het afnemen van aardappelen welke de boer niet kan verkopen waardoor hij dus geweldige stroppen zou lijden. De Minister heeft nog geen enkele toezegging kunnen doen omdat deze eerst de winter af zou willen wachten. De electrificatie onrendabele gebieden kwam ter sprake. Dhr. Schlingeman gaf over dit onderwerp een toelichting. Reeds enige tijd geleden bracht de Z L M. een rapport uit op grond van haar onderzoekingen naar de nog aan te sluiten percelen in Zeeland. Thans blijkt de P Z.E.M. bereid een electrificatieplan op te stellen en uit te voeren. Spr was er zich van bewust dat het rapport van de Z L.M, in niet geringe mate een stoot in de goede richting heeft gegeven. In 1954 bleek de Kring f 5271,19inkomsten te hebben gehad, tegenover f 1237,99 aan uitgaven, een batig slot dus van f 4033,28. Met het kassaldo ad f2639,60, waarmee 1954 werd begonnen, is het kapitaalbezit van de Kring thans f 6672,88. Hierna kwam Ir. M. Geuze aan het woord. Spr. had voor zijn inleiding als titel gekozen „Landbouw en Deltaplan". Als eerste stelde de inleider dat de mens tegenover God de verplichting heeft de grond te verzorgen; immers uit Zijn handen heeft de mens de grond ontvangen. In de loop der eeuwen is deze Goddelijke verplichting niet steeds na gekomen, getuige de vroegere welvarende streken en landen welke thans door een ze ker wanb heer tot woeste gebieden zijn ge worden Thans heeft de aarde een bevolking van z1/2 milliard inwoners en bij een gelijke toename zal in het jaar 2000 het aantal tot 4 milliard zijn uitgegroeid. Deze mensen moeten allemaal eten dus is het de taak van de landbouwer, waar ook ter wereld, voor deze voeding te zorgen. Troffen diverse ram pen, zoals erosie, wegspoelen en wegstuiven van de bouwvoor een aantal landen, ons trof in Febr. 1953 de watersnoodramp. Om in de toekomst rampen uit te bannen ismen tot de conclusie gekomen, dat de afsluiting der zeegaten de meest aangewezen manier vormt waarbij men de beschikking gaat krij gen over een geweldig zoetwaterreservoir, wat van onnoemelijke waarde is voor de landbouw. Op verkeerstechnisch terrein zijn dan vele verbeteringen te voorzien, terwijl een kleine landaanwinst het resultaat zal vergroten. De verzilting der landbouwgronden wordt tegengegaan, enz. De Westerschelde wordt niet afgesloten, eensdeels wegens de technische moeilijkheden, deels wegens de internationale consequenties die hieraan vast zitten. De dijken van de Westerschelde die nen dus verhoogd te worden, wat reeds bij zondere moeilijkheden met zich meebrengt, o.m. verlies van landbouwgrond. Spr. sprak aan het slot de hoop uit, dat de Voorzienig heid ons allen in staat zal mogen stellen het gigantische werk na haar uitvoering te aan schouwen. Op het terrein stonden reeds een groot aantal schilders, de meesten in werkkleding. Wim, die met Broeksma uitgestapt was, voelde opeens dat hij op zijn schouders getikt werd- Het bleek een der collega's te zijn. „Wat is er eigenlijk aan de hand?" vroeg Wim, die maar slecht te spreken was over deze „ontvoering," zoals hij die in gedachten genoemd had. „Een karweitje voor de nacht," ant woordde de ander, geheimzinnig fluisterend. „Voor de nacht?" Wim's verbazing werd nog groter. Maar daar zag hij opeens de baas en vastberaden liep hij naar mijnheer Zwarts toe. „Mijnheer Zwarts, waarom zijn wij uit de Beemster gehaald?" vroeg hij gepikeerd. De baas draaide zich om en lachte even. „Zo, jongens, zijn jullie er ook? Eu ongedeerd? Gelukkig. Ja, jullie moeten vannacht aan het werk. Daar ligt de „Heemskerck," nog niet hele maal klaar, maar die moet vannacht grijs geschilderd worden. Morgen vroeg willen ze de schuit weg hebben, naar Hierop kreeg dhr. L. van Dijk, directeur van de Rijks Landbouwwinterschool teSchoon- dijke, die dit jaar zijn functie wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zal neerleggen, het woord. Hij gaf een overzicht van de ontwikkeling van de landbouw gedurende de tijd dat hij aan het landbouwonderwijs in W. Z.-Vlaan deren verbonden is geweest. De titel van zijn lezing was: „Na 30 jaar". Aan het slot van zijn interessante lezing dankte de voorzitter de scheidende directeur namens de Z.L.M. uit de grond van zijn hart voor al hetgeen deze in het belang van de landbouw heeft tot stand weten te brengen. Wij zullen U er steeds dankbaar voor blijven, aldus de voorz. Tot slot sprak dhr. C. M. v. d. Broecke, die weliswaar als lid van de Kring ter ver gadering aanwezig was, als Dijkgraaf enkele woorden. Hij zei het zeer op prijs te stellen, dat de verhouding WaterschapZ.L.M. er een van de prettigste is. Spv. vroeg een open oog voor de maatregelen die het Waterschap in verband met de komende dooi zeer zeker zal moeten nemen, al doet men dit niet met plezier. Immers door het afsluiten der wegen krijgt de landbouwer ongemak. Daarom gaf de Dijkgraaf in overweging het noodzakelijk ste vervoer reeds thans te doen plaats heb ben. Voorts vroeg hij in de komende bieten campagne het slijk van de wielen te willen verwijderen, aangezien anders onnodige kosten voor het Waterschap zullen ontstaan en de toch niet al te rnime begroting onnodig be last. Tevergeefs zal de vreemdeling te Kadzand-Haven nog zoeken naar een „haven". Als hij zich wat haast, kan hij daarvan nog de droevige resten zien in de vorm van een modderplas en enkele meerpalen, die nog niet weten in welke richting zij zullen neerzijgen. Ons haventje, dat toch reeds de gru welijke sporen van de oorlog droeg, wordt dicht gegooid. Liefhebbers van de zeilsport hebben nog gehoopt hier eenmaal een bescheiden doch behoor lijke aanloophaven te vinden. Het ramp jaar heeft anders beslist. Thans stoot de blik tegen een for midabele dijk en een machtig sluis- werk. Waar de havenbewoners voor heen de vissersboten, zeilvaartuigen en oceaanstomers dag aan dag konden zien voorbij jagen, wordt deze film, hun fiim niet langer geprolongeerd. En het „sloepenkot" altijd stoer en rustig .taande in de zwaarste storm en waar achter het steeds goed schuilen was voor natuurliefhebbers en jutters die wilden zien, moesten zien wat er kwam aanstuiven uit zee, is weggebro ken. Het moge op andere plaats her rijzen, deze gewichtige uitkijkpost zijn we kwijt. Maar kom. Wel mag men dankbaar gestemd zijn, nu de vorst de onbe schrijfelijke modderboel, het onvermij delijke aanhangsel van een groot werk aan zee, heeft doen opstijven. Te voren is menig argeloos wandelaar op een gegeven ogenblik in zulk een brei- moeras terecht gekomen, dat het „waar heen" overduidelijk op zijn onthutst gelaat te lezen stond. Een ander had de stoutmoedigheid een tot pap gere den weggetje te willen oversteken op pantoffels. Hij bereikte de overkant, mits op één pantoffel en een beklod- derde sok. In berusting hebben de omwonenden deze kleine ongemakken genomen. En toen zij van hun belangstelling wilden blijk geven op een bruiloft, gingen zij op klompen of slijklaarzen naar het feesthuis, speelden dit onmisbaar schoei sel op de stoep uit en trokken het Engeland, denk ik. Opdracht van de regering, dus daaraan hebben we ons in deze oorlogstijd te onderwerpen". „Ja," vond Wim, „dan is er niets aan te doen". In de grote loods stond voor een groot aantal schilders eten klaar. Dat was met een militaire auto aangevoerd. De mannen gingen naar binnen en deden zich, op aanraden van een offi cier, tegoed aan het stevige maal. Na afloop werden er sigaretten rondge deeld, de man een pakje. Er werd bij gezegd dat het in de komende nacht verboden was om te roken. En daar zou streng op gelet worden, want als er ook maar één straaltje licht ontdekt werd, zou er worden ge schoten. Toen kreeg iedere schilder zijn aan deel in het omvangrijke werk. En toen de schemering viel, beklommen vele tientallen schilders het gedeeltelijk af gebouwde schip en ving de arbeid aan. Wim en Broeksma kregen samen een deel van de romp voor hun re kening. (Wordt vervolgd). onder de arm medegevoerde meer feestelijk schoeisel aan. Op het strand is een oude scheeps romp weer bloot gespoeld. Het is het wrak van de „Coiumbus," een driemast schoener ruim zestig jaar geleden in een zware storm op de kust geworpen. De bemanning bracht er het leven af en vond hulp en verpleging bij de luidjes hier. Het is of het gevaarte nogeens komt zien, welk geweld oor zaak is van de dreunen onder het aardoppervlak en al het rumoer door de sluisbouw teweeg gebracht. Zal het weer wegduiken in het zand na pools hoogte genomen te hebben Nog een enkele dragline staat als een dromerige reus uit te rusten van zijn titanenarbeid. Zijn collega's zijn alle vertrokken om, Joost weet waar, al weer stukken dijk bijeen te sleuren. De Kadzandenaars zit het jutters- bloed in de aderen. Ook nieuwkomtis worden spoedig met de hartstocht voor het strandjutten besmet. Doch wie bedenkt, hoe vrolijk de kachel snorren kan van stukken aangespoeld wrak hout, begrijpt ook, hoe moeilijk het is op het strand een vondst in die zin voorbij te gaan. Men sjouwt het stuk naar huis, waar wigge, moker en bijl er wel weg mede weten. „Wind noordwest, voor de jutter 't best". Althans zeker wat de Kadzandse jutter aangaat. Soms maakt wrakhout vreemde her inneringen gaande. Men zal een stuk afgerukte kajuitskap vinden, een half verbrand spant, een scheepsluik met bomscherven er in. En denkend aan al het leed door een krankzinnige over weldiger over ons land gebracht, heeft men nog moeite een verwensing van zijn lippen weg te houden, zo niet een vervloeking. Wrakhout Over het strand trippelt een heel kleine gestalte. Het is Joop U weet wel. Twee en een half jaar oud is hij nu. Hij weet al behoorlijk hoe over onze heining te klauteren en dan plots voor ons te staan met een gezicht van „Had je niet gedacht hé, dat ik 'm dat flikken zou". Bij Joop moet alles zo'n beetje hard gaan. Zelden wandelt hij. Het is steeds rennen. Een tweede Slijkhuis te weeg. Op zijn zusje is hij dol. In de gulheid zijns harten wil hij haar maar steeds pap voeren. Zulks uiteraard in ongekende hoeveelheden. Toch verstaat hij het ook van ander mans leer te snijden. Want is hij er gens, waar aan grote mensen sigaren worden gepresenteerd, dan vraagt hij er botweg een voor zijn afwezige pappa en legt het rookartikel dan zorgvuldig op de schoorsteenmantel. En bij ver trek naar huis zal hij het niet ver geten. In de buurt is nu ook Piet ver schenen, een jongeheer van rijper leef tijd dan Joop, n.l. 4 maanden ouder. Piet is van wat ander slag dan Joop. Beoefent ook een andere tak van sport n.l. boksen. Want reeds bij de eerste ontmoeting met Joop was het knokken. Piet beschikt nu over een stevige fraai beschilderde kruiwagen, gemaakt door „Opa van de Groe". Toen ik des gevers naam niet dadelijk verstond, herhaalde Piet deze driftig en met een uitdrukking op zijn gezicht van „hoe stom ben jij maar". Voor een rit in zijn kruiwagen was Piet aanstonds te vinden. Met een verzaligde uitdrukking op zijn gezicht ligt hij dan achterover en bestudeert het zenith. Joop was vol belangstelling voor Piet's kruiwagen, wilde er dade lijk heen en trok „Uncle" daarbij aan de hand mede. Klaarblijkelijk gevoelde hij, gedachtig aan de boxpartij, toch maar behoefte aan hulptroepen. En nu maar wachten op de lente, die zo om en bij een jaar overtijd is. De vogelwereld staat al klaar om haar te verwelkomen op de eigen wijze. Een vleugje zon en mussen en spreeuwen beginnen al aan strootjes te rukken, kippenveertjes te verzamelen en de vrouwtjes achterna te zitten. Deze kuren hadden ze al op de enkele milde dag in Januari. Reeds toen zagen de vrouwtjes zich verplicht van zich af te bijten. Thans met de koude zijn alle gedachten aan liefde aan de kant gezet. Een ware opschudding bracht een provinciaal blad reeds te weeg ongeveer begin dezes jaars door te vermelden, dat er een madeliefje in bloei was gezienHmKadzand moge des winters een enigszins bar oord zijn, doch de madeliefjes zijn er sedert de laatste herfst niet weg ge weest van zijn dijken. Laat ons hopen, dat zij ©n de spreeuwen en de mussen spoedig gelijk krijgen. L B INGEZONDEN Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. D« Goalgetter met rouwrand? Wanneer u ook elke maand de Goal getter ontvangt, het clubblad van de voetbalvereniging „Breskens", hebt u kunnen lezen dat, doordat enkele mid denstanders geen advertentie plaatsten op de omslag, het bestuur van ge noemde vereniging zich genoodzaakt zou zien het clubblad op te heften. Nu is natuurlijk niets eenvoudiger dan dat, geen geld, clubblad exit Dit zou nooit gebeuren wanneer de voetbalvereniging het ene succes na het andere behaalde en wanneer in- plaats van degradatie, de vereniging promoveerde naar de volgende klasse. Doch nooit kan men steeds aan de top staan. Na successen komen onher roepelijk tegenvallers en de voetbal vereniging bevindt zich thans wel op een dieptepunt als nooit tevoren. Wat gaat u nu doen, supporter, donateur en middenstander Gaat u de vereniging nog verder in de put helpen door het ciubblad op te heften, of kunnen wij gezamenlijk het bedrag van f 100,wat nodig is wel opbrengen Een advertentie kost voor een geheel jaar, dus 12 maal geplaatst f 15,en wanneer nu ieder die het goed meent met de voetbalvereniging Breskens f 1,- stort op gironummer 624448 t. n. v. G. v. Heek, Zandstraat 8, Breskens of aan deze contant betaald, dan kunnen wij rustig 1 Mei tegemoet zien, want dan bestaat de vereniging 35 jaar. Bedenkt echter wel, snelle hulp is dubbele hulp. D. P. KOTVIS, Dorpsstraat 67, Breskens FILMNIEUWS Luxor Theater te Breskens brengt Zaterdag weer een ouderwetse, prima komische film, met Stan Laurel en Olivier Hardy in hun laatste film „Schots en Scheef". Bereidt u voor op een avond van plezier want u zult de muren zien schudden, als Stan en Olivier in het vreemdelingenlegioen zijn beland. Het is kolder van de hoogste rang wat u te zien en te horen krijgt. Aanvang 6,30 en 8,45 uur. Plaatselijk Nieuws. Breskens Zondagsschool „Da Kindervriend". Uitgaande van de Ned. Herv Zon dagsschoolvereniging alhier werd enige tijd geleden aan de kinderen gelegen heid gegeven voor deze Zondagsschool een mooie naam te bedenken. Aan de beste inzending was een prijs verbonden. Het resultaat was dat ruim 50 namen werden ingezonden. Tijdens de Zaterdagavond j.l. gehou den vergadering van het bestuur der Zondagsschoolvereniging werd uit de vele inzendingen de naam„De Kinder vriend" gekozen. Groede Gunning. Door Architect J. C. P. Loonen te Breskens werd onderhands aanbesteed het bouwen van een wagenberging voor rekening van mej M- M. de Letter te Groede Het werk is opgedragen aan de Fa. Stokkerman te Groede en de Fa. Cruson te Breskens. Nieuwvliet Gunning. Door Architect J. C. P. Loonen te Breskens werd onderhands aanbesteed het bouwen van een woonhuis met bij bouw aan de St. Jansdijk, voor reke ning van de heer A- Luteijn-de Hullu Het werk is opgedragen aan de Fa. Gebr. Visser te Breskens. Zuidzande Uitvoering. In de zaal van de heer De Kramer de Rederijkerskamer „Al doende leert men" haar tweede uitvoering in dit seizoen. Opgevoerd werd het familie drama „Zijn tweede huwelijk". Dit stuk werd zeer goed gespeeld en door de talrijke aanwezigen met aandacht ge volgd. Tot slot was er nog een ge zellig bal, verzorgd door het ensemble Pierre Leenhouts.

De Schakel | 1955 | | pagina 2