CORSETTEN Vulpen s Wist U dai f y U. L T O CIRKELGANG Land- en Tuinbouw De schakel ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 10e Jaargang Nummer 526 Vrijdag 25 Febr. 1955 Drukkers-UitgeverijFirma SMOOR DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs: f 1,10 per kwrrtaal; franco per post f 1,25 Prijs der advertentiën: 10 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen' 10 cent extra, Sterkers tennisballen De organisatoren van de jaarlijkse ten niskampioenschap pen te Wembly, Engeland, hebben i bekend gemaakt dat bij de eerstvolgende serie wedstrijden tennisballen zullen worden gebruikt die bekleed zijn met een omhulsel van nylon, terylene en wol. Op het vasteland van Europa is dit soort echter reeds geruime tijd bekend, afkomstig van een Duitse fabriek, die als ingre diënten noemtperion, diolen en wol Beide soorten kunnen na afloop van een tournooi gemakkelijk weer ge wassen worden en zijn natuurlijk on verslijtbaar. Snelle uitroeiing van vis. In het merengebied van Beieren, waar men zich intensief bezighoudt met de visvangst, wordt steeds meer ge bruik gemaakt van netten, die zijn geknoopt van perlondraad. Met name op het Chiemmeer zijn de resultaten met dit nieuwe materiaal verbazing wekkend, zonder visserslatijn Volgens de jongste officiële opgave heeft het afgelopen jaar het viervoudige belopen van 1953 Als belangrijkste eigenschap pen van het perlondraad worden ge noemd doorzichtigheid en elasticiteit. Hangmat in de broekzak. V/ie van lekker luieren in een hang mat houdt, mag er wel vast aan den ken, dat er van de zomer hangmatten van perion te koop zullen zijn, die men één-twee-drie kan opvouwen en in z'n broekzak steken. Dit in navolging van het idee der Amerikaanse militaire leiders, die aan de uitrusting van elke matroos en soldaat, die naar een tro pisch gebied vertrekt, een hangmat van nylon hebben toegevoegd. Stormjassen in nieuwe stijl. Enige laboranten van de perion- fabrieken te Lobberich (bij Krefeld) zijn er in geslaagd een bizonder sterk weefsel te maken, dat volkomen be stand is tegen ruwe weersomstandig heden. Proefnemingen hebben uitge wezen, dat zelfs oliejassen er door overtroffen worden. Het is heel licht Een Westfriese roman door MAARTJE ZELDENRIJK n „Er moet een man in huis zijn; als er wat aan de hand is waarschuw je ons onmiddellijk „Best, boer," antwoordde Broeksma. Wim trok met de anderen mee naar buiten. Nel, in haar vuile blauwe over all, ging hem voor naar de varkens hokken, gaf hem het benodigde ge reedschap en zei, dat hij de mest maar naar buiten moest rijden. Daarna zouden ze samen de varkens gaan voeren en als hij dan goed keek hoe veel er klaar gemaakt werd en hoeveel ieder varken kreeg, kon hij dat voor lopig alleen doen. Wim knikte, maar half in zijn schik met de opdracht. Hij was natuurlijk veel liever met Jannie alleen op de boerderij gebleven, maar hij begreep i? MEDISCHE c jQ •if Burchtstraat 13 OOSTBURG materiaal, dat aan beide kanten ge dragen kan worden en weldra in mo dieuze kleuren zal worden verwerkt tot sportkleding (bromfietsjassen e.d maar 't zal nog wel even duren voordat het in Nederland overal verkrijgbaar is. Om in ta ravotten. Een krimpvrije en onverslijtbare pullover van per- lon-velours met aangebreide rand, dat is nog eens wat. Uitgespro ken elegante mo dellen met een gloed, die tot. dusver nog niet werd bereikt, zijn thans in vele aan- trckkelijke kleu- "*'K ren aan de markt gekomen. Zowel in lichte als in zware uitvoering. Voor molenaars en huisvrouwen. Sinds de beroemde, rustig draaiende molens in het Nederlandse landschap de superioriteit van de electrische apparatuur hebben erkend, hebben vjele moderniseringen hun weg naar het inwendige van deze typische industrie gevonden. Zo bezitten de meeste molens tegenwoordig grote zeven van perion, die veel hygiënischer zijn omdat ze gemakkelijk schoon te houden zijn en daarbij intensief gebruik onbewogen verdragen. Voor de huishouding worden van dit materiaal koffu filters gemaakt. Tabaksplantjes moeten verwend worden. In Italië is het verbouwen, verwer ken en verkopen van rookartikelen helemaal een zaak van de overheid. Een centraal bureau van het Tabaks monopolie regelt de productie en heeft agrarische deskundigen in dienst, die ernaar streven kwaliteit en kwantiteit zo hoog mogelijk op te voeren. Daar voor gaat in de eerste plaats hun zorg uit naar de tere, jonge tabaksplanten, die voortaan beschermd zullen worden door speciaal geïmporteerde afdek- netten van perion. best dat Blauwboer daarvoor de oudere Broeksma gekozen had. Gelukkig kwam de melkauto op tijd de bussen halen. Dank zij de hulp van de boerin waren de koeien op tijd gemolken en de melk ging op de normale tijd naar de fabriek. Broeksma, die van alle markten thuis was, had intussen het radiotoestel naar de woonkeuken gebracht en daar een nood-antenne vervaardigd. Nu behoefde men niet aldoor naar de voorkamer te gaan om de berichten te horen. Met ontroering luisterde men naar de proclamatie van Koningin Wilhel- mina, waarin Zij meedeelde, dat Duits land in de afgelopen nacht ons land was binnengevallen met een grote legermacht en zo onze nauwgezette neutraliteit had geschonden. Zij ver wachtte, dat iedereen in het land zijn plicht zou doen Allen hadden het eten laten staan en doodstil was de boodschap aange hoord. Jannie had tranen in de ogen en Wim kreeg een raar gevoel over zich. Hij kuchte eens en boog zich Perlon-pluche in autobussen. Op een vergadering van technici uit de automobiel-industrie deelden de fabrikanten van autobussen mee, be sloten te hebben, in hun nieuwe wagens zitplaatsen aan te brengen met schuim rubber en perlon-bekleding, als garantie voor een lange levensduur. (J. P. de K Een belangrijke demonstratie. Het was kortgeleden voor de 28e keer dat een grote demonstratie van trekkers en bijpassende grondbewer kingswerktuigen in Frankrijk werd gehouden. Er waren niet minder dan 300 trek kers, verdeeld over 70 merken. Begrijpelijk was voor deze demon stratie een zeer groot terrein nodig. Het is onmogelijk om in dit korte artikel, een omschrijving van deze groot opgezette demonstratie te geven we moeten ons dan ook bepalen om het nieuwste en het belangrijkste te bespreken. Speciaal geldt dit de wieltrekkers met vierwielaandrijving. De laatste jaren zijn er verschillende fabrieken in Frank rijk welke zich op de constructie vai de trekker met vier even grote wielen toeleggen. Hierdoor verkrijgt men een goede gewichtsverdeling over voor-en achteras De motor wordt zoveel mogelijk naar voren gebracht. Hoewel een dergelijke trekker aan merkelijk duurder is, blijkt deze vooral op zware gronden, waar veel hak- vruchten worden verbouwd, ztker voor delen te bezitten. Vooral is deze wieltrekker van be lang met het oog op behoud van een goede bodemstructuur. Immers hoe minder slip hoe minder kans op struc- tuurbederf. Bij vierwielaandrijving komt slippen practisch niet voor, zodat dit een van de beste middelen is om slip te voor komen. Ongetwijfeld is een dergelijke demonstratie van groot belang, temeer voorover om in zijn koffie te roeren. Oorlog of geen oorlog, op de boer derij moet het werk doorgaan. En alles wat op „Bouwlust" werken ken, ging die dag aan de slag. Wim slaafde en zwoegde met de anderen, reed de ene kruiwagen mest na de andere uit de varkensstal en klemde zijn lippen op elkaar, als hij zijn rug strekte. De on gewone arbeid deed menig zweetdrup peltje vallen en eens toen hij in de spottende ogen van Nel blikte, kon hij niet nalaten te zeggen: „Dat had je toch niet gedacht, hè, van zo n stads schildertje? Je ziet, als het er op aan komt, zijn wij nergens te beroerd voor Maar daarop had ze geen antwoord gegeven. Ze was, met dezelfde spot tende blik in haar donkere ogen, naar buiten gegaan en Wim haalde zijn schouders op. Van die kon je ook nooit hoogte krijgen. Wat een verschil toch met Jannie zijn Jannie Tegen de middag kwam de melk rijder de lege bussen terugbrengen. Die zou Wim nu schoonmaken en als een volleerde boerenarbeider nam hij de bussen van de chauffeur in ont daar de kwestie van aantasting van de grondstructuur door de trekker in het middelpunt van de belangstelling staat. BURGERLIJKE STAND Gemeente SCHOONDIJKE over de maand Januari 1955 GEBOORTEN: Geen. HUWELIJKEN: Geen. OVERLIJDEN8, Janneke Maria de Brauwer, 82 j., echtgenote van Jacob Sonnevijlle; 10, Maria Taillie, 83 j., echtgenote van Marinus Bruijnooge; 17, Maria Elisabeth Perrels, 68 j echtge note van Leendert Pieter Schner. INGEKOMEN5, C. L. Lippens en gezin, van Groede O 176 naar Wil- lemsweg 51; 7, M L. de Wit. van Philippine Weststr. A 163 naar W 70; 27, David de Vos en gezin, van Uzen- dijke A 71 naar O 14. VERTROKKEN: 11. M C. Machielsen van Lange Heerenstr. 39 naar Middel burg, Korte Delft 4; 20, A. W. de Hullu, echtgenote van D. C. Houg, van Willemsweg 15 naar Terneuzen, Axelsestr. 87; 24, G. Prang en echtge note, van W 99 naar Groede, St Bavo- dijk W 107; 24, W. Beerens, van W 73 naar Oostburg, Mr. Risseeuwstr. 10; 24, M. W. Beerens en gezin, van W 73 naar Oostburg, Mr. Risseeuwstr. 10. Gamesnte GROEDE over de maand Januari 1955 GEBOREN; 17. Agnes Alma Maria, d. van O- P. de Zutter en M. Bouwens; 25, J cobus Izaak, zn. van J. I. Faas en G. Sijnesael. OVERLEDEN: Geen. GEHUWD: 27. J A. Meulendijk, 40 j-, te Groede en J. M. van Peenen, 46 j., te Groede. INGEKOMEN: 17, M. M. J. van de Waeter, van Bergen op Zoom naar O 10; 24, G. Prang en echtgenote, van Schoor dijke naar St. Bavodijk W 107. VERTROKKEN: 3, C. B. Boere en ge zin, van A 28a naar Heteren, Drtel, Kerkstraat 14; 3, R. A. Flinterman, van A 28a naar idem; 5, C. L. Lippens en gezin, van O 176 naar Schoondijke, Willemsweg 51. Smoor de Hulster, Breskens Voor een goede vangst met het briefje waarop de hoe veelheid geleverde melk stond. „Nou," zei de melkrijder tussen de bedrijven door, „in de stad is het compleet een gekkenhuis. Haast nie mand doet er wat. En de tram reed ook eerst niet, maar nu toch weer wel. Alle scholen zijn gesloten „Heb je nog wat nieuws over de oorlog gehoord?" De chauffeur haalde zijn schouders op. „Je hoort zoveel zeggen," zei hij. „In Rotterdam, daar moei het nogal heet toe gaan. Op de Maasbruggen, zeggen ze. Allemaal parachutisten. En ze zijn al tot bij Arnhem. De grote Rijnbrug hebben ze vanmorgen ook in de lucht laten vliegen. Maar wat er allemaal van waar is Somber gestemd keerde Wim met de bussen naar de boerderij terug Hij stroopte zijn mouwen op en ging aan het boenen alsof hij dat z'n hele leven al gtdaan had Na het avondeten had Wim net een gevoel, alsof hij geradbraakt was. Goeie genade, wat was dat zwaar werk. Dat moest je toch ook wel van

De Schakel | 1955 | | pagina 1