INGEZONDEN Buiten verantwoordelijkheid, der Redactie. „DE UITKOMST" Dat is, zoals u zich misschien herinnert, de naam van de instuif te Breskens. Ik heb een Zaterdagavond op die instuif vertoefd en daar ik meen, dat vele ouders en ook wel anderen, graag iets meer daarvan zouden willen weten, wil ik u er wat van vertellen. Hoe ik daar zo terecht kwam Wel, de initiatiefnemers, die de vorige winter deze zo nuttige instelling aanpakten, waren van mening dat het bestuur ook voor een deel uit de jonge bezoekers diende te bestaan. Na stemming werd o.m. ook mijn dochtertje gekozen. Deze kwam toen thuis met het verzoek of ik af en toe ook eens een Zaterdag- of Zondagavond toezicht wilde houden, aangezien dit steeds op dezelfde schouders neerkwam. Bij gebrek aan beter worden deze avonden gehouden in een restant van de vroegere „School met de Bijbel", aan de voormalige Achterweg. Een vreemdeling zal het lokaal maar moeilijk kunnen vinden, doch de Bres- kense jeugd zoveel te beter. Om kwart voor zeven moest ik present zijn en bij mijn komst stonden daar reeds een vijftal jongens te wachten, tot de deur zou opengaan. Tesamen met één der oudere jongens werd de boel gereed gezet. In de gangeen tafeltennisspel van flinke afmetingen. In het lokaal, naast de deur een vol-automatisch trekspel met vijf kogels. Daar achter een sjoelbak. Verder een normaal wedstrijd-biljart en een eigen gemaakte bil jart van iets kleinere afmetingen. Dan nog een zg. Russisch biljart. Langs één der wan den een lange kerkbank met een lange smalle tafel en een 12-tal stoelen. Op deze tafel enige dam- en schaakspelen, een kwartetspel en een solospel. Verder een verroestte kachel (die echter lekker snorde) en aan de zolder een paar afhangende draden, waaraan een gloeilamp. Dit alles in een lokaal van 7 bij 7 meterGezelligheid of sfeervoor geen halve cent 1 Het was nog geen zeven uur, toen het eer der genoemde vijftal verscheen en vroeg om binnen te mogen komen. Mijn helper stelde gemoedelijk vast, dat ze al binnen waren, en stemde toe. Of ze een partijtje mochten bil jarten Accoord. Op het goede biljart Goed. (Vandaar hun haast om eerste te zijn). Hun namen werden genoteerd en met vieren kregen zij voor twintig minuten er de beschikking over. Langer is niet mogelijk, daar dan de anderen geen beurt zouden krijgen. Inmiddels verschenen nog verscheidene knapen. Een viertal liet zich noteren voor twintig minuten op het eigen fabrikaat biljart, met het ver zoek ook twintig minuten op het goede biljart te mogen spelen. Een tweetal ging tafelten nissen en anderen zochten aan de lange tafel hun vertier. Na een half uur was het er aardig druk, hoewel* mij verteld werd dat het maar matig zou worden in verband met een toneeluitvoering van „Thalia". In het eerste uur was het meer een komen en gaan. Sommigen kwamen eens kijken of hun makkers er waren, maakten een praatje en verdwenen weer. Anderen deden een spel letje en verdwenen daarna. Doch na acht uur werd het in- en uitstuiven veel minder. Om streeks negen uur telde ik 48 jongens en 7 meisjes. En dat alles in dat ene lokaal. Het was er dan ook danig levendig, maar dat mocht het genot niet drukken, integendeel, er komen blijkbaar avonden voor, dat er nog wel een twintigtal meer aanwezig zijn. In totaal staan er een eind over de honderd regelmatige bezoekers genoteerd, allen tussen de 15 en 17 jaar. Kennelijk kunnen de meisjes xich met de toestand van lokaal en meubilair minder verenigen, want hun aantal is veel geringer. Ondanks al dat heen en weer geloop werd er in de gang druk getennist, wat mij eigen lijk wel verbaasde. Op het eind van de gang werd er door 1 jongens limonade, chocomel en chocolade ver kocht, te consumeren zo uit het flesje, staande in de gang. De helft van de winst van het op man, voor alle veiligheid naar be neden Meteen liep hij naar zijn eigen ver trek, kleedde zich verder aan en pakte voor alle zekerheid zijn overige bezit tingen in, zodat hij, in geval van nood, alles in één keer kon meenemen Oorlog dat mankeerde er nog maar aan Beneden was alles in rep en roer. Het was nog geen vier uur, maar ieder was al aangekleed en liep in de grote woonkeuken door elkaar. De twee jongste knechten van Blauwboer had den zich in hun opknapperspak ge kleed en dronken vlug een kop koffie, die de boerin in allerijl had gezet. Ze moesten weg. Toen ze vertrokken waren legde Jannie uit: „Ze zijn bij de B. V. L. en moeten nu naar het gemeentehuis in de Midden-Beemster". „Waarom?'' vroeg Wim, niet-be- grijpend. Jannie haalde haar schouders op. „Weet ik niet. Misschien moeten ze nu ook wel vechten". Bij het woord „vechten" huiverde Wim en dacht opeens aan zijn broer Cor, die in Brabant was. verkochte voor de instuif, de andere helft voor de verkopers. Op het eerder genoemde trekspel spelen de meisjes gratis en betalen de jongens 5 ct. Op het kleine biljart spelen ook wel de meisjes twee aan twee. Op het drukst van de avond werd er rond gegaan voor de kas. Gewoonlijk betaald elk een dubbeltje, maar verplicht is dat niet en als het een bezoeker niet erg schikt, doet hij net of hij het erg druk heeft en dan wordt hij discreet gepasseerd. Voor degene, die deze winter op de sjoelbak de hoogste serie werpt, is een prijs van f 10,beschikbaar gesteld en voor de grootste serie op de biljart f 5,- Om kwart voor tienen werden de spelen beëindigd en een 4-tal jongens worden op toerbeurt gevraagd om te helpen opruimen en het lokaal weer klaar te zetten voor de zondagsschool. Ziedaar een avond in de instuif. Ik heb ten zeerste verbaasd gestaan hoe in zulk een omgeving en met zulke middelen de jeugd opgevangen moet worden. De gehele week door, meisjesvereniging, jongensclubs, zondagsschool, alles in zo'n hok. Hoe ze van klein tot groot toch zo graag komen en hoe de leiders(sters) het volhouden, is onbe grijpelijk. Wat een genot zou het voor hen allen zijn als dit alles zou kunnen gehouden worden in een gezellige, daarvoor ingerichte zaal, met tafeltjes en stoelen, met een keukentje en een buffet en een kop thee voor 10 cent. De luidruchtige spelen wat apart van de denk spelen als dammen en schaken. Dan b.v. een leestafel met wat nieuwe tijdschriften en af en toe een smal-filmpje of televisie. Ook een toneel met aanhorighe'den mag dan niet ont breken. Hoeveel meer jongeren zouden er dan aangetrokken kunnen woiden. Ook zou het dan misschien dienstig kunnen gemaakt wor den voor dagverblijf voor de bejaarden. Op dit alles mag echter niet al te lang meer gewacht worden. De leiding en de jeugd hebben elkaar ge vonden en ze komen er van alle richtingen en ook zonder richting. Wil dit echter niet verwateren en ontglip pen, dan dient er vóór de volgende winter een aantrekkelijker onderdak te zijn en meer mogelijkheden tot ontspanning. Thans heeft men nog slechts de jeugd aan getrokken van 15-17 jaar, doch met deze beperkte middelen zal men hen niet vast houden. Mijns inziens zou het zo moeten worden, dat men ze kan aantrekken van 14- 21 jaar op diverse uren van de Zaterdag- en Zondagavond. De wil is er en naar ik meen zijn er ook wel mogelijkheden in deze. Indien men kon komen tot een stichting voor jeugdzorg, schijnt de mogelijkheid te bestaan, dat, indien de gemeente een derde deel der kosten draagt, ook het rijk een derde deel voor zijn rekening neemt. Het ontbrekende deel moet dan via de stichting bijeen gebracht worden. Indien mijn inlichtingen juist zijn, dan ligt hier toch wel de grote kans. Ik weet wel, de moeilijk heden zullen ook dan nog groot zijn. Wil men het echter werkelijk groots aanpakken, dan dient men de handen in één te slaan en wellicht enkele principes op te offeren. Edoch, De Génestet schreef reeds Strijdt mee in onzer dagen strijd Maar met uw leven, wandel, werk. O, zeg niet wat uw mond belijdt O, zegniet van wat naam of kerk, Maar toon van welken geest gij zijt K. Maas. Plaatselijk Nieuws. Zondagsdienst doktoren. Breskens, Groede, Schoondijke 20 Februari 1955 Dr. Eggink, Schoondijke, tel. 6 Aardenburg, Oostburg: Dr. de Bruijckere, Oostburg, tel. 60 Zondagsdienst Centrum Kraamzorg West Z.-VI. 20 Februari 1955 Zr. de Jong, Cadzand, tel. 65 „Mijn broer is ook in dienst," zei hij. „Die zit nu misschien al wel mid den in de oorlog". „We moesten maar gauw een stukje brood eten," besliste de boer vastbe raden „en dan met spoed aan het melken. We komen nu opeens twee man tekort, dus zal er aangepakt moe ten worden". Goeie, dat is waar ook, dacht Wim. Twee knechten minder. En dat op zo'n groot bedrijf. Op hetzelfde ogen blik kreeg hij een inval. „Als wij soms helpen kunnen, boer, dan laten we de schilderij voorlopig maar even rusten. Uw bedrijf gaat ten slotte voor. Misschien kunnen wij wel het een en ander doen Blauwboer, die net een hap brood genomen had, dacht een ogenblik na. „Dat is misschien zo gek nog niet," zei hij waarderend. „Met mijnheer Zwarts maak ik dat wel in orde voor jullie. Er is altijd wel wat te doen. Moeder, je moet vanmorgen maar meehelpen melken," vervolgde hij rus tiger, „dan moet Jannie maar in huis blijven, met Broeksma". (Wordt vervolgd). Breskens Vertrektijden Prov. boot Naar wij van bevoegde zijde vernomen hebben, zullen de provinciale boten van Breskens naar Vlissingen in het a.s. seizoen op Zondagen dezelfde uurregeling hebben als in het voorgaand seizoen. Op werkdagen zullen de boten van Breskens vertrekken om 5 minuten voor het hele uur, waardoor de wacht tijden voor aankomst en vertrek der treinen tot een minimum worden be perkt, zulks met ingang van 22 Mei a.s. Raadsvergadering. Maandag j.l. kwam de raad dezer gemeente in openbare vergadering bij een, onder voorzitterschap van burge meester J. A. Eekhout. Bij de notulen der vorige vergade ring merkt de heer Goethals op, dat de voorzitter zou toegezegd hebben, dat indien de R.K. H..B.S. te Schoon dijke een aanvang om subsidie zou doen, deze aanvraag ingewilligd zou worden. De voorzitter ontkent dit. De heer de Feijter merkt op, dat naar zijn mening in de vorige verga dering niet beslist is over subsidiever lening aan het Comité Visserijdag, in tegenstelling tot hetgeen in de notulen is vermeld. De heer van Oostenbrugge valt hem hierin bij. De voorzitter spreekt dit tegen. Uiteindelijk wor den de notulen goedgekeurd met aan tekening, dat de heren de Feijter en van Oostenbrugge het niet eens zijn met de redactie der notulen, die over de betredende subsidie handelen. De heer Cambier informeert, of de aanbesteding van 4 woningwetwonin gen is geschied in het plaatselijk blad „de Schakel," zulks in het belang der plaatselijke aannemers. De voorzitter betreurt, dat publicatie in „de Schakel" niet is geschied. De voorzitter houdt hierna een rede voering, waarin hij naar voren brengt, dat in het lopende jaar belangrijke beslissingen genomen zullen moeten worden, die diep ingrijpen in de Bres- kense gemeenschap, o.m. de plaats van de veerhaven, de uit te voeren werken in het kader van de oeververdedigirg en de plaats van Breskens als aan- voerhaven van haring. Bij het besluit tot aanpassing der jaarwedden van de gemeentelijke functionarissen aan de laatste loonronde van 6 pCt., informeert de heer Cam bier naar de salarisregeling voor de 2e mijnmeester en de mijnknecht. De voorzitter zegt toe, dat deze kwestie tegen de volgende raadsvergadering nader bekeken zal worden. Aan B. en W. wordt machtiging verleend tot aanbesteding en gunning over te gaan van de aan te leggen weg Weijkmanlaan/Vogelenzang. De heer Cambier zal op zijn verzoek inzage krijgen van het bestek, alvorens tot aanbesteding wordt overgegaan. Tege lijk met de aanleg van deze weg zal tevens de weg Vogelenzang herstraat worden. De gemeente zal overgaan tot aankoop van de sloot, die de scheiding vormt tussen de Dorpsstraat Oostzijde en het gemeentelijk terrein aan de Weijkmanlaan. Op een vraag van de heer de Feijter deelt de voorzitter mede, dat desnoods tot onteigening van de sloot zal worden overgegaan, indien deze niet langs minnelijke weg zal kunnen worden verkregen. Het ten behoeve van de heren J. P. Hooftman, J. J. de Meester en J. A. Lauret geprojecteerde achterpad aan de Boulevard zal op verzoek van één der belanghebbenden in Zuidelijke richting verlegd worden, indien alle partijen daartoe medewerken. Aan de Ned. Hervormde kerk zal grond aan de Langeweg en Achterweg worden toegewezen voor vestiging van een z.g. kerkelijk centrum. Aan de Koninklijke Landmacht zal tegen betaling van een jaarlijke re cognitie van f 2,50 het recht gegeven worden om de toegangsweg naar de zuiveringsinstallatie te gebruiken voor het benutten van de bunker, die al daar op de grens van gemeente-eigen dom staat. De heer de Feijter advi seert in de op te maken overeenkomst een bepaling op te nemen, dat bescha diging van de weg voor rekening van de Koninklijke Landmacht komt. Op het verzoek tot subsidiering van de kosten van de helicopterdienst Sluiskil-Rotterdam wordt afwijzend be schikt vanwege het gering belang van deze dienst voor de gemeente Breskens. Op een verzoek om subsidie van het Humanistisch Thuisfront te Am sterdam t.b.v. haar Militaire Tehuizen weid afwijzend beschikt. Bij de rondvraag informeert mevr. Niermans-Gossije naar de mogelijkheid van uitbreiding van het aantal stoelen in het Verenigingsgebouw, aangezien het nu telkens voorkomt, dat van heinde en ver stoelen gehuurd moeten worden indien een uitvoering van plaatselijke verenigingen plaats vindt. Weth. van Haneghem wijt dit euvel o.m. aan de ondoelmatige inrichting van het Verenigingsgebouw en zou dit vraagstuk bij de stichting van een nieuw verenigingsgebouw nader onder de ogen willen zien. De heer Seuss informeert naar de mogelijkheid van aansluiting der z.g.n. onrendabele gebieden op het electrici- teitsnet. De voorzitter antwoordt, dat deze kwestie nader met de P.Z.E.M. zal worden besproken. De heer Cambier vraagt de aan dacht van het gemeentebestuur voor de zeewering, speciaal voor het ge deelte West Havendam - eind Boule vard. Hij geeft in overweging, er bij het Ministerie van Verkeer en Water staat op aan te dringen, dat de zee wering van dit gedeelte nog deze zo mer verbeterd wordt. Naar aanleiding van een vraag van de heer de Feijter wordt hierna uit voerig van gedachten gewisseld over de stichting van een z.g. bejaarden centrum in het Noodplan. Aanbesteding. Door het gemeentebestuur van Breskens werd Donderdag j.l. aanbe steed het bouwen van 4 woningwet woningen aan de Havenstraat. Ingeschreven werd als volgt Perceel I. Metselwerk C. Daansen Zoon f 16799, Pleijte de Winde f 17669, Perceel II. Timmerwerk. J. van Rosevelt f 15560, Perceel I en II. Gebr. Maas f 34795, De Ruijsscher, Hoofdplaat f 37500, Massa. D. Plekkenpol f 40800, V. Verstraete, Hoofdplaat f 40870,- Gebr. Maas f 43150, Schilderwerk. Carets f 3936, J.Hennekeij, Waterlandkerkje f 3965, J. Basting Zn. f 4068, Electra. Firma Schippers Nauta f 1148, Lood-, zink- en smeedwerk. Gebr. Rookus f 3116, Firma Schippers Nauta (enkel sanitair) f 2797, Waar geen plaatsnaam vermeld is Breskens. Begroting f 42000, Vargadsring muziekvereniging. Dinsdagavond had in het café van de heer J. v. d. Velde-Keijmel de alge mene vergadering plaats van de mu ziekvereniging „Uit het Volk - Voor het Volk" te Breskens. De voorzitter sprak een welkomst woord, waarbij hij allen nog een voor spoedig 1955 toewenste en tevens de hoop uitsprak, dat de vereniging dit jaar voor verliezen gespaard zou mo gen blijven. Hij memoreerde tevens het verlies van een werkend- en een bestuurslid der vereniging, namelijk J. Duin en Jac. Keijmel, die door over lijden zijn ontvallen. Ter nagedachtenis werd een minuut stilte in acht genomen. De notulen werden onveranderd goedgekeurd, waarna voorlezing van het jaarverslag volgde. Hieruit bleek, dat er op muzikaal gebied in het afge lopen jaar mooie resultaten zijn geboekt. Zo wisten de heren W. v. d. Walle en A. Versprille beiden een eerste prijs te behalen op het solistenconcours te Terneuzen, waarbij eerstgenoemde zelfs

De Schakel | 1955 | | pagina 2