W. Jacobs-v. Dixhoorn, Breskens Jongens en Meisjes gevraagd W. Jacobs-v.Dixhoom, Breskens Voor hei a.s. voorjaar Zie onze sortering het nieuwste in Regenkleding Chemisch reinigen Depót: J. fl. LAUREÏ, Boulevard4, Breskens bruine bonenstro winkelpand zinken auto-garage Koninklijke Opera te Gent o.a.Wollen Gabardine Ottoman Uni zijde Loden Popeline Confectiemagazijn Plastic, enz. Aanmelden ten kantore van 912 en 1 5 uur. N.V. Gebr. VERDUIJN's Suikerwerkenfabriek, Breskens CINDERELLA Lakens en Slopen zonder apprêt te Goes. 7. Het bietenrooivraagstuk, door de heer J. Scheele, Hoofdassistent R.L.V.D. Axel te Terneuzen. De cursus telde 12 bijeenkomsten van 2 uur met gelegenheid tot ge- dachtenwisseling. Bij de aanvang werd een algemeen overzicht gegeven door de Directeur, die ook een toepasselijk alotwoord sprak. Namens de cursisten werd een dank woord gesproken door de oud-leerling, de heer G. Bonte. De voordrachten werden door een 25-tal deelnemers trouw en met be langstelling gevolgd. Biervliet Loop der bevolking. Het zielental nam in het afgelopen jaar af met 4. Op 31 December 1953 bedroeg het aantal ingezetenen 2110 (ni2m. en 998 vr.) Dit aantal ver meerderde door geboorte met 34 (19 m. en 15 vr.) en door vestiging met 90 (41 m. en 49 vr Het verminderde door overlijden met 13 (11 m. en 2 vr.) en door vertrek met 115 (54 m. en 61 vr.). Op 31 December 1954 be droeg het inwonertal 2106 (1107 m. en 999 vr.). Er werden 17 huwelijken voltrokken. Raadsvergadering. De raad der gemeente Biervliet kwam in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Kostense. In zijn openingswoord blikte de voorzitter terug in het afgelopen jaar en releveerde enkele voor de ge meente belangrijke gebeurtenissen, o.a. de verbetering van de Markt, de Noord- straat, ingebruikname gemeentehuis, Braakmanfeesten, enz. Op woningbouw gebied was er weer de nodige activiteit. 6 woningen kwamen gereed, 2 complete boerderijen en 3 landbouwschuren. Een aanvang werd gemaakt met 12 wonin gen, 3 complete boerderijen en 1 land- bouwschuur. Het nieuwe jaar bracht ons reedj enkele emoties het ongeval van de gemeentewerkman en de tragi sche dood van de oud-dorpsgenoot, T. Blomme, bij een vliegtuigongeval in de gemeente. Ons medeleven gaat uit naar de nabestaanden van deze jonge piloot. Het ziet er niet rooskleurig uit met de woonruimte in Biervliet. De her bouw is nagenoeg voltooid. Er is geen bouwvolume voor woningwetwoningen of particuliere bouw. Er zijn nog vele noodwoningen, onvolwaardige woningen en een hele lijst woningzoekenden. Er is geen mogelijkheid dit woningprobleem op korte termijn op te lossen. De voorzitter deelde mee, dat de leden van de commissie woonruimtewet 1947, bestaande uit Zr. Wijna en de heren E. Maenhout, Th. de Boevere, J. W. Verplanke en A. de Meijer, hun herbenoeming hebben aanvaard. De schade aan de R.K. School werd door de Minister van financien defini tief vastgesteld op f 5730,82. De raad verklaarde zich accoord met de 6 pCt. verhoging van de salarissen van alle gemeente-ambtenaren. In ver band met deze verhoging werd de kindertoelage-verordening gewijzigd, waarbij de normen eveneens met 6 pCt. werden verhoogd. 8 cent per inwoner zal de gemeente maximaal bijdragen in het proefjaar, hetwelk de Belgische Luchtvaart-maat schappij „Sabena" zal nemen met een dienst per helicopter van Sluiskil naar Rotterdam en terug. Een besluit werd genomen ter be vordering van de instandhouding van de openbare lagere school te Driewegen. f 225,subsidie werd toegewezen aan de heer H. Baeke in de kosten van aanfluiting van diens perceel op het electriciteitsnet. De geraamde kos ten bedragen f 932, De aan de heer J. de Oude in erf pacht uitgegeven grond, gelegen aan de Schoollaan, waarop een deel van het voormalige arbeiderslogeerkamp staat, zal aan hem worden verkocht. De langs de Schoollaan gelegen strook kost I 1,per m2, omdat dit bouw grond is. De overblijvende grond kost f 0,50 per m2. De gemeente zal 20 pCt. bijdragen in de kosten van restauratie van de Ned. Herv. Kerk, tot een maximum van f 1400, Na bespreking van het plan tot het aanbrengen van nieuwe straatverlichting op de markt, werd besloten 8 licht punten aan te brengen met T.L. lampen, volgens een nieuw type, zoals reeds is aangebracht in Rilland-Bath. Dr. Hage werd eervol ontslag ver leend als gemeente-arts, in verband met Op Zaterdag 5 Februari a.s. j I hopen D.V. onze geliefde Ouders, Behuwd- en Grootouders, de Heer en Mevrouw I VERDUIJN-v. d. LUIJSTER j Mercuriusstraat 31, Breskens, hun j j 35-jarige echtvereniging te ge denken. j Dat zij nog lang gespaard mogen j j blijven is de wens van hun dank- j bare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Sterk verlaagde prijzen (b.v. costuum f 3,95) en een vorm-vait behandeling zonder verhoging. Chemische Wasserij en Ververij „DE ACHTERSTE MOLEN" TE KOOP: pl m 2500 kg. ongekaft bij P. DEKKER, Hoofdplaat. Telefoon 34 Te koop of te huur gevraagd In het centrum van Breskens. Brieven onder nr. 524 aan hot bureau van dit blad. TE KOOP een Te bevragen bakkerij FRELIER, Oranje plein, Breskens. zijn vertrek uit de gemeente. Met al gemene stemmen werd zijn opvolger, Dr. Kalkman, tot gemeente-arts be noemd. Aan B. en W. werd machtiging ver leend een sneeuwploeg en een zand- strooier of kunstmeststrooier aan te schaften ter bestrijding van de gladheid der wegen. Oostburg Jaarvergadering oud-leerlingen aan het landbouwonderwijs. De bond van gediplomeerde oud leerlingen aan het landbouwonderwijs in West Z.-Vl. kwam Zaterdag j.l. in hotel Mabesoone bijeen, onder voor zitterschap van de heer C. Mabesoone (Aardenburg). Na het welkomstwoord heette de voorzitter de heer L. van Dijk, directeur van de R. L. W. S. te Schoondijke, adviseur van de vereni ging, hartelijk welkom. Hij merkte daarbij op, dat dit de laatste vergade ring was, welkt de heer Van Dijk in die kwaliteit bijwoonde, aangezien deze in de loop van dit jaar het landbouw onderwijs gaat verlaten, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Voorts gaf de voorzitter een over zicht over het afgelopen jaar. Ondanks de droogte in het begin en de later zo overvloedige regens, waren toch de resultaten gunstig. Ook waren er moei lijkheden in verband met het soms te geringe aantal arbeidskrachten. Door het overnemen van vele activi teiten door standsorganisaties, enz., is de activiteit der vereniging gering ge worden. Thans zijn er 169 leden, 5 ere-leden en 5 donateurs. De penningmeester, de heer H. Brakman te Oostburg, kon zijn reke ning afsluiten met een batig slot van f 38,12 zodat nu het totaal bezit f 1433,76 is. De secretaris, de heer A. Risseeuw te Schoondijke, bracht verslag uit over de activiteiten der vereniging. Zo werd een zaaiwedstrijd georganiseerd, de eindlessen van de R.L.W.S. en de lagere landbouwschool te Schoondijke, werden door een afgevaardigde van het bestuur bijgewoond een medaille voor de beste leerling der cursus lagere landbouwschool werd beschikbaar ge steld, enz. De aftredende bestuursleden, C. Ma besoone te Aardenburg cn P. Buijsse te Draaibrug, werden herkozen. Over een te houden excursie ver schilde men van mening. Stemmen gin gen op voor een drie-daagse reis naar Frankrijk, terwijl anderen er de voor keur aan gaven in eigen land te blijven. Het bestuur werd gemachtigd een ge schikte excursie samen te stellen en aan de leden voor te leggen. Besloten werd ook dit jaar een zaai- cursus te organiseren. De heer P. van Cruijningen te Zuid- zande bracht verslag uit over de in 1954 georganiseerde zaaicursus. De uit slag daarvan was 1. J. van Espen, werkzaam bij Iz. Haartsen te IJzendijke, 24 punten. 2. J. den Hollander, werk zaam bij C. J. B. Risseeuw te Schoon dijke, 23V2 punt. 3. J. de Vos, werk zaam bij J. de Hullu te IJzendijke, 23 punten. 4. W. Mabesoone, werkzaam bij C. Mabesoone te Aardenburg, 20 punten. 5. A. Coens, werkzaam bij J. Ie Clercq te Sluis, 19 punten. 6. K. Overmeire, werkzaam bij Gebr. de Milliano tc Waterlandkerkje, 19 punten. Ten afscheid hield de heer Van Dijk een inleiding over de ontwikkeling sinds 1924 van het landbouwonderwijs in West Z.-Vl., de tijd, gedurende welke hij werkzaam geweest is. Tot slot hield Ir. J. Bos uit Goes een inleiding over de landbouw in Engeland, toegelicht met lantaarnplaatjes. Raadsvergadering. De raad der gemeente Oostburg kwam Maan dagavond in openbare vergadering bij een, onder voorzitterschap van burgemeester Hoekzema. Na het openingswoord wierp de voorzitter een terugblik op het afgelopen jaar waarin alle wensen niet in vervulling konden ko men. In dit verband doelde hij op de bouw van het raadhuis en de bouw van het z.g. culturele centrum. Thans is er een gerecht vaardigde hoop, dat deze plannen dit jaar verwezenlijkt zullen worden De veranderde structuur van de gemeente in de laatste jaren tot verzorgingscentrum van de streek heeft voor de gemeente zekere consequenties. Nog steeds is er te weinig oog voor deze grote verandering. Het tekort schieten van de ge meente op financieel gebied vereist de spon tane medewerking van de bevolking, die in het nemen van initiatieven die tot op heden op de schouders van de gemeente drukten tot uitdrukking kan komen. Voor wat betreft de herbouw is het te betreuren, dat de ge meente niet over meer bouwvolume beschikt; er is een groot tekort aan middenstandswo ningen terwijl van de toegezegde versnelde afwikkeling van de herbouwgevallen weinig terecht is gekomen. Thans zijn er op de lijst van woningzoekenden nog 120 namen ge plaatst. Het aantal overtredingen is in het afgelopen jaar toegenomen, 299 processen- verbaal werden opgemaakt tegen 232 in 1953. De baldadigheid is schrikbarend toegenomen, vooral in de plantsoenen, met name in de Z.Z.straat waar dit wel heel erg in het oog springt. Hij deed een dringend beroep op de bevolking de baldadigheid tegen te helpen gaan. Tot slot gaf de voorzitter een opsom ming van de verbindingswegen met Oost burg die in de loop van 1954 werden ver beterd. Hij besloot zijn Nieuwjaarsrede met de woorden: Zet U allen in voor Oostburg en West Z.-Vlaanderen. Dhr. van Kampen sprak de hoop uit, dat, ondanks de door de voorz. naar voren ge brachte moeilijkheden, Oostburg veilig door het jaar 1955 zal mogen komen en dat men er in zal mogen slagen Oostburg tot groter bloei te brengen als centrum van West Z. Vlaanderen. De voorz. deelde mee, dat de raad is uit genodigd door de exploitant van het Oost- burgse gasbedrijf om de opening van de toonkamer van dit bedrijf in het voormalige gebouw van de Amsterdamse Bank bij te komen wonen. Verder deelde hij mede in verlegenheid te zijn gebracht door het ver zoek van het gemeentebestuur van Groede een bespreking te hebben met de raad van Oostburg inzake de electrificatie van de z.g. Henricuspolder, omdat de raad naar de me ning van de voorz. nog al duidelijk geweest is in haar weigering financieel aan deze elec trificatie mee te werken wegens de financiële moeilijkheden van Oostburg, temeer waar er een regeling tussen Rijk, Provincie en ge meenten in voorbereiding is tot het aansluiten van de onrendabele gebieden, is het ongewenst en overbodig op dit verzoek van Groede in te gaan. Hiermee ging de raad accoord. Na een levendige discussie verklaarde de raad in principe achter de plannen te staan tot het openen van een helicopterdienst Sluis kil—Rotterdam bij wijze van proef, zoals de Sabena van plan is te doen, blijkens een schrijven van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Terneuzen. Thans zijn er moge lijkheden de restauratie van het Bastion aan 't Vestje ter hand te nemen. De kosten, welke fl 41.000.zullen bedragen dienen dan voor de volle 100 pet. door het Rijk gedragen te worden, aangezien de raad niet bereid is hier voor geld uit te geven. In de arbeidslonen verstrekt het Rijk reeds 100 pCt. voor der gelijke werken, als nu nog de benodigde materialen worden vergoed gaat de raad met uitvoering der restauratie accoord. Zondag 6 Febr. 14.30 u. L'Aiglon 19.30 u. Herodiade Woensdag 9 Febr. 19.30 u. Les Mousquetaires au Couvent" Vrijdag 11 Febr. 19.30 u. Fedora pl. Ballet. Zondag 13 Febr. 14.30 u. Fedora pl. Ballet 19.30 u. Gravin Maritza PREDIKBEURTEN. Zondag 6 Februari Aardenburg, 10,30 uur, Ds. Blom St. Kruis, 9 uur, Ds. Blom Biervliet, 10 uur, Ds. Evenhuis Breskens, 10 uur, Ds. van Beusekom Jubileum-collecte Nieuw-Guinea 6,30 uur, Ds. van Beusekom Cadzand, 10 uur, Ds. ten Cate Groede, 10 uur, Ds. Bergsma Hoofdplaat, 10 uur, Eerw. Heer P. de Visser, Vlissingen Nieuwvliet, 9,45 uur, Ds. v. d. Graaff Oostburg, 10 uur, Ds Hugo van Dalen Retranchement, 10 uur, Ds. van Bork Collecte noodl. kerken en personen Schoondijke, 10 uur, Ds. Schopenhauer Zaterdag 7 uur, avondgebed. Sluis, 9,30 uur, Ds. Groenveld H. Doop St. Anna ter Muiden, 11 uur, Ds. Groenveld Waterlandkerkje, 10 uur, Wika Wasterval Speciale dienst Collecte kerkvoogdij IJzendijke, 10 uur, Ds. Blomaard Zuidzande, 11 uur, Ds. v. d. Graaff Doopsget. Gem. Aardenburg 10,15 uur, Ds. Vis Vrij Evang. Gemeente Geen opgave Geref. Kerk Bresk«R6 10 en 3 uur, Ds. Pontier, Vlissingen Ev. Luth. Gemeente Groede, geen opgave. R.K. Parochie H. Barbara te Breskens Zondag 6 Februari Zondag Septuagesima Eerste H.Mis om half 8. Hoogmis om 10 uur. 's Middags om half 3, Lof In de week H. Mis om half acht. Vrijdag: Feestdag van de verschijning van O. L. Vrouwe te Lourdes Zaterdagavond om 7 uur Lof

De Schakel | 1955 | | pagina 3