Plaatselijk Nieuws. Breskens Feestavond Volksonderwijs. Op Vrijdag j.l. hield de afd. Breskens van Volksonderwijs zijn jaar lijkse feest- en propaganda-avond. Deze avond is in alle opzichten een groot succes geworden. Bij de opening van de avond kon de voorzitter constateren, dat de zaal goed bezet was. Maar een afdeling met een ledenaantal als in deze gemeente kan nog wel een groter aantal bezoekers leveren. Hij wees er op, van hoe groot belang voor de Openbare school het bestaan van een sterke afdeling is. Hoe de Landelijke vereniging sterk groeit en sprak de hoop uit. dat bij het 90-jarig bestaan van V O. de 150.000 bereikt wordt. Hij wees op de verloting, die in de pauze gehouden zou worden én sprak de hoop uit, dat er een flink be drag door verkregen zou worden. Daarna trad de toneelver. „Thalia" voor het voetlicht met „De dominee van Urk," toneelspel in 3 bedrijven- Het stuk werd prachtig vertolkt en het pu bliek was geboeid en ontroerd door het spel. Het stormachtig applaus aan het eind was dan ook wel verdiend. De voorzitter dankte .Thalia" voor hun bereidheid voor ons te willen optreden. Hierna werden de prijzen verloot. Menigeen had een buitenkansje. In de pauze werd Goud Boon-koffie geserveerd. Alle benodigdheden daar voor koffiefilters, koppen, 6 pakken koffie, werden gratis door de firma Smith uit Groningen ter beschikking gesteld. Aan het slot dankte de voorzitter al degenen, die voor dit goede doel gratis een prijs beschikbaar hadden gesteld. Concoursuitvoering „Thalia". -Zaterdag 29 Januari gaf de toneel vereniging „Thalia'' te Breskens haar jaarlijkse uitvoering in het kader van het toneelconcours West Z.-Vlaanderen. Opgevoerd werd,,De Dominee van Urk," toneelspel in 3 bedrijven. De avond werd geopend door de heer J. Jansen, die een bijzonder woord van welkom richtte tot burgemeester Eekhout en zijn echtgenote tn de leden van de jury, mevr. E. J. van den Broecke-de Man en mevr. A. Scheen-Bleeker. De inhoud van ,,De Dominee van Urk" draait om de problemen voor de Urker bevolking, die samenhangen met de afsluiting van de vissersplaats Urk van de open zee. Tevens is in dit stuk verweven de legende van een Urker Dominee, die eeuwen terug door een Urker visser, die het op zijn geld voor zien had, op een zandplaat werd gezet, om daar bij hoog water te verdrinken. De rolbezetting werd gevormd door M. van Meenen als Riekelt Romkes, een Urker visser; mevr. C. van Aert-Cruson als Mijntje zijn vrouw; I de Hulster en H. van Melle als Lub en Age, hun zoons; mej. A. de Block als Aaike, het meisje van Lub; 1. de Visser als Louwe Snoek, de vader van Aaike en Z. Ris- seeuw als de geest van de legendarische dominee. Zonder te treden in een persoonlijke beoordeling van elke rol moet hier ge tuigd worden, dat de gehele rolbezet ting zich uitstekend van zijn taak heeft gekweten. Ook de verdere onderdelen van deze opvoering, als regie, decor, belichting, enz. waren prima verzorgd, waarvoor ook de mannen achter de „Dat loopt niet weg," antwoordde hij luchtig. „Ik zit er niet om verlegen". Ze reden zwijgend een eindje door. „Waar gaat U eigenlijk heen?" vroeg ze. „Zo komt U niet thuis, hoor". Hij schrok. „Is er dan verderop geen dwarsweg meer?" „O ja, maar dat is nog een heel eind verder. Maar dat hindert niet. Over een paar minuten zijn we aan de achterkant van ons land. Daar ligt een deel en daar kunnen we dan over. Dan gaan we lopend terug naar huis, dwars over het land he?n". Dat vond hij best. Bij een nieuwe bocht in de dijk stapten ze af en hij volgde naar voorbeeld. Voorzichtig liep ze langs de stijlte naar beneden maar met de fiets viel dat niet mee. Op een gegeven moment, viel ze bijna, zodat Wim haar toeriep dat ze haar fiets maar moest laten liggen; die zou hij wel ophalen. Dat deed ze dan ook en beneden ging ze in het gras zitten in afwachting van Wim's komst. Deze legde eerst zijn fiets neer en haalde toen die van Jannie op. Daarna ging hij» als gold dat vanzelfsprekend, naast schermen een woord van lof verdienen. Burgemeester Eekhout sprak een slot woord, waarbij hij opmerkte, dat juist door de homogeniteit van het geheel deze uitvoering kon uitgroeien tot een succes. Donderdag 17 Februari as. zal nog maals een opvoering van „De Dominee van Urk" worden gegeven voor de Ver voor Volksonderwijs te Oostburg, waarbij het spel beoordeeld zal worden door de jury van het Zeeuwse Landjuweel. 25-jarig jubileum Donderdag 3 Febr. j.l. herdacht de heer Iz. A. Behage, chef-monteur bij het Auto mobielbedrijf firma van Putten Vroon te Breskens, de dag, waarop hij 35 jaar aan deze zaak verbonden was. Nadat hij met zijn echtgenote de feestelijk versierde ontvangstzaal was binnengeleid, werd hij door de heer P. van Putten hartelijk toegesproken en gehuldigd, waarbij hem door de firma een gouden horloge met oorkonde werd aangeboden. Ook de vorige eigenaar der zaak, de heer I. de Hullu, sprak waarderende woorden tot de jubilaris. Namens het personeel bood de heer Brakman een fraaie leeslamp aan, waarna men nog enige tijd gezellig bijeen bleef. Voor de jubilaris ongetwijfeld een on vergetelijke dag. Vergadering Zwemvereniging. Vorige week Woensdag hield de zwemvereniging „Scheldestroom" alhier haar jaarvergadering in hotel „Het Wapen van Breskens". De opkomst der leden was matig en het is jammer dat de leden het nut van deze algemene vergadering niet beter inzien. Na de opening door de voorzitter, de heer E. Seuss, bracht de secretaris, de heer E. Carels, zijn jaarverslag uit, waarin hij uitvoerig het afgelopen sei zoen besprak en waaruit bleek, dat het een goed jaar voor de vereniging geweest is. Hij prees enkele jonge zwemmers voor hun goede resultaten en sprak de hoop uit, dat velen het voorbeeld van deze jonge krachten zullen volgen. De voorzitter bracht de heer Carels dank voor zijn uitvoerig jaarverslag. Nadat de penningmeester verslag had uitgebracht over de financiële toestand der vereniging, die niet erg rooskleurig bleek te zijn, ging men over tot de bestuursverkiezing. Aftredend waren de heren J. B. Heijdens en E. W. Carels. Deze laatste stelde zich in verband met vertrek naar elders niet meer her kiesbaar, de heer Heijdens stelde zich wel herkiesbaar. Als candidaat voor het bestuur was voorgesteld de heer Th. Cambier, die met algemene stem men werd gekozen. Ook de heer Heij dens werd bij acclamatie herkozen. Hierna bracht de voorzitter dank aan de heer Carels voor het vele werk d&t hij voor de vereniging heeft ge daan en wenste hem voor de toekomst het allerbeste toe. De heer Carels nam hierna afscheid van de leden der vereniging en sprak de hoop uit, dat zij „Scheldestroom" trouw zullen blijven en er weer die vereniging van zuilen maken, wat hij eens geweest is, de sterkste vereniging van Zeeland. Nadat het a.s. seizoen nog uitvoerig werd besproken cn er van de rond vraag geen gebruik werd gemaakt, sloot de voorzitter deze jaarvergadering met de hoop uit te spreken dat de leden het a.s. seizoen weer net zo goed voor de dag zullen komen als het afgelopen seizoen. Na afloop van deze vergadering hield haar zitten. Ze vroeg hem hoe het thuis was en hij vertelde in het kort van de twee bekeuringen, die zijn broer gekregen had. En meteen herinnerde hij zich Aart's verzoek „Hebben jullie op de boerderij, straks als het druk is, geen werk voor mijn broer? Al is het maar voor een poosje". Jannie dacht even na. „Misschien wel," zei ze ten leste. „Ik zal het in gedachten houden. Geef me jullie adres maar in Amsterdam dan zal ik, als het zover is, wel eens schrijven". Toen vroeg hij: „Hoe hebt U dat voor elkaar gekregen om zoveel geld voor mijn schilderij te kunnen ont vangen?" Ze lachte. „Nu vraag je de boer zijn kunst af. Dat vertel ik niet. Ik vind het veel te leuk, dat U er zestig gul den voor krijgt". „Min twintig procent," herinnerde hij haar. „Acht en veertig gulden is voor mij, de rest mag U houden". „Nee hoor, dat was maar een grapje. U krijgt het volle bedrag". (Wordt vervolgd). het bestuur nog een bestuursvergade ring om tot benoeming van een nieuwe secretaris over te gaan. Aangezien hiervoor geen gegadigden waren, was de heer Heijdens zo bereid willig dit secretariaat tijdelijk op zich te nemen. Vergadering van „Het Groene Kruis" Woensdagavond had te Breskens de jaarvergadering plaats van „Het Groene Kruis" in het Wijkgebouw. Na opening en voorlezing der notulen, die onveranderd werden goedge keurd, informeerde men, hoever het stond met de bad-inrichting. De voorzitter zeide daarvan niets af te weten. Wel heeft het bestuur in de krant gelezen, dat de gemeente zoiets zou willen exploiteren. Hierop volgde een breedvoerige bespreking, waaruit viel op te merken, dat de kosten alsdan veel hoger zouden worden. Dit kon de vergadering niet bevredigen en men hoopte dan ook dat stap pen zullen worden gedaan om dit nader te onderzoeken. Uit het verslag van de secretaris bleek, dat er mee- en tegenvallers waren. Meevaller was, dat van het bestuur der winkeliersvereni ging een bedrag van f 769,was ontvangen, afkomstig van de gehouden actie, gedurende de winkelweek. Het aantal leden steeg tot 813. De collecte voor de t.b.c.-bestrijding heeft een bedrag opgebracht van f 131,Verder bleek uit het verslag dat Zuster Schilders 3122 ziekenbezoeken heeft afgelegd, 265 ver- plegingsartikelen waren uitgereikt. 654 zuige lingen en kleuters waren behandeld. Uit de rekening en verantwoording bleek dat er een batig slot was van f 199,13. De aftredende bestuursleden, Dr. Ossewaarde en Ds. van Beusekom werden herkozen, ter wijl definitief in het bestuur als penning- meesteresse is gekozen, mej. I. Jacobs. In de kascommissie werden benoemd de heren M. Meeusen en R. Hemmeldcr. Over het bedrag der contributie had een langdurige bespreking plaats. Enigen meenden dat het noodzakelijk was, tot contributiever hoging over te gaan, doch dit voorstel werd na stemming verworpen. Wel werd overeen stemming bereikt om boven de minimum contributie 10 cent inningskosten in rekening te brengen en verder de gelegenheid te geven tot vrijwillige contributieverhoging. Ook werd besloten om hen, die als lid hebben bedankt en eventueel weer lid wensen te worden, een extra heffing te laten betalen, Nieuwvliet Jaarfeest Vrij Evang. Jeugdvereniging. Vrijdag j.l. hield de Chr. jeugdver eniging in de Vrij Evang. Kerk haar jaarfeest. Het geheel stond onder lei ding van de heer J. de Bliek, die het openingswoord sprak en na gemeen schappelijk zingen een schriftgedeelte las. De heer A. Bentschap Knook hield de bijbelinleiding. Het voorlezen van de notulen en het financieel verslag der vereniging werden in de vorm van een samenspraak gedaan, welke grote hila riteit wekte. Na voordracht en tableau, hield Ds. Q. van de Vrie een toespraak. Voor het spel „mastklimmer»" onder leiding van een „imitatie-Johan Bode graven" werden enige personen uit de zaal gecharterd. Door het zangkoor werden enige liederen ten gehore ge bracht en toen was het pauze, waarin thee geschonken en een verloting ge houden werd. Na de pauze zong weer het koor en werd nog een voordracht gegeven. Hierna werd het stuk opgevoerd „Als het koren rijpt". Ds. J. Luteijn uit Belgie sloot deze goed geslaagde avond. Groede Klanten-contactavond. Dinsdag j.l. hield de bakker kruidenier, J. Oosterling, in de zaal van hotel Beun te Groede een contact avond voor zijn klanten. Een tweetal vertegenwoordigers, nl. van de Maggi- fabrieken en de wijnhandel Woldermg Idema N.V., waren speciaal gekomen om een uiteenzetting te geven over de betreffende artikelen en de vragen van de aanwezigen te beantwoorden. Mevr. Oosterling hield een korte causerie over de voordelen en mogelijkheden bij het sparen van de „kroontjes"- zegels. Het geheel werd afgewisseld met enige muzieknummers door de band „Accormando", onder leiding van de heer J. Oosterling. Tevens was er een conferencier, die er voor zorgde dat de lachspieren in beweging kwamen. Tesamen met enkele aanwezigen deed hij spelletjes, waarbij de deelneemsters allen een prijs wonnen in de vorm van een pak Hooymeijer's beschuit. Voorts werd ter kennismaking met de maggi- producten een kop soep geserveerd. Ook werd een glas vruchtenwijn ge schonken. Na een uiteenzetting over de Nes-café werd ook hiervan nog een smakelijk bakje rondgedeeld. De ver loting, waarbij als prijzen enkele kroon tjes-artikelen te winnen waren, bracht er de spanning in. Na afloop konden alle aanwezigen, voorzien van een gratis pak Hooymeijer's beschuit en de her innering aan een leerzame en gezellige avond, huiswaarts keren. Auto-ongeluk. Woensdagmiddag kwamen twee per sonenauto's op de Prov. weg Kruisdijk- Groede met een veel te grote snelheid door de bocht van de weg gereden. Een der auto's reed daarbij een lan taarnpaal omver waardoor de auto zwaar beschadigd werd. Persoonlijke ongelukken deden zich gelukkig niet Raadsvergadering. Onder voorzitterschap van burgemeester J. C. Everaars werd te Groede de eerste raadsvergadering in het nieuwe jaar gehouden. De voorz. sprak een nieuwjaarsrede uit, waarin hij de samenwerking tussen de ver schillende gemeentelijke diensten voortreffelijk noemde en de wens uitsprak, dat deze sa menwerking in de komende jaren even goed en vruchtbaar zou zijn als tot op heden het geval was. De teruggang van het zielental der gemeente in het afgelopen jaar met 23 baart zorgen. Allereerst is een voortdurende teruggang funest voor de handeldrijvende middenstand, doch eveneens voor de agra rische sector van het burgerlijk leven. Het tekort aan landarbeiders wordt schrikbarend. Als taak van de gemeentelijke overheid zag de burgemeester o.m. het verlenen van meer comfort, dat vooral aan de arbeidende be volking ten goede zal komen. Zo zal alles in het werk gesteld worden alle woningen te voorzien van electriciteit, waterleiding en riolering, terwijl aan de ontspanning en re creatie grote zorg moet worden besteed. Men moet nu eenmaal kunnen concureren met centrumgemeenten en de grote steden, die een grote zuigkracht op de arbeidende klasse hebben. Van de 100 krotwoningen die Groede had, zijn er reeds 49 belangrijk verbeterd. De waterkerende dijken baren geen zorg meer, aldus de voorz. en de verontrusting onder de bevolking hierover is door de uiterste pa raatheid van het dijkleger wel weggenomen. Betreurd werden de annexatieplannen welke de gemeente Breskens koestert ten aanzien van Groede's grondgebied. Vooral de wijze waarop deze plannen aanhangig werden ge maakt, heeft geen prettige indruk gemaakt. Wellicht was men in een eerlijk gesprek el kaar nader gekomen. Voor het komende jaar zijn er ook nog grote plannen. Allereerst de aanleg van een gem. sportterreinen-complex, voorts een nieuwe kleuterschool en een nieuw postkantoor, waaraan ook veel behoefte bestaat. Ook zal de strandexploitatie de voortdurende aandacht vragen, terwijl B. en W. bijzonder weinig voelen voor een wegschap in Z.-Vlaanderen, daar men aan de grens der uitgaven-moge lijkheden zit. In verband met de ziekte van weth. C. Cijsouw werd een tijdelijk wethouder geko zen. De heer J. Casteleijn werd met 6 stem men gekozen. De heer C. Cijsouw-v. Cruijningen werd loco-burgemeester. Geen medewerking zal worden verleend aan de totstandkoming van een helicopter-dienst Sluiskil-Rotterdam. Aan het gemeente-personeel werd de be kende verhoging van 6 pCt. toegekend. Op het kruispunt Molenwater-Rijksweg, bij de grens Groede-Breskens, zal een straatlantaarn geplaatst worden. Vervolgens kwam de hoofdmoot van deze vergadering aan bod, de aanleg van een uit gebreid sportterreinen-complex, waarvan de plannen ontworpen zijn door de Ned. Heide Mij. Het complex dat aan de Prov. weg komt, omvat o.m. een tweetal tennisbanen, die 's winters kunnen dienen als ijsbanen, een voetbalveld en een oefenterrein, dat ook korfbalveld is, een springbak en een sintel- baan. De totale kosten zijn geraamd op f 72.000,- waarvan, daar het werk uitgevoerd zal worden in het kader der werkverruiming in de wintermaanden, de lonen voor 100 pCt. voor rekening van het Rijk komen. Het ge deelte voor de gemeente wordt geschat op f 42.000,-. De heer J. Inkelaar van de Ned. Heide Mij, was ter vergadering aanwezig en gaf technische toelichtingen. Met algemene st. werd tenslotte tot de aanleg besloten. Er komt voorts nog een luifel voor S.B.M.- passagiers aan de woning van dhr. Hoste. Schocndijke Vervolgcursus oud-leerlingen R L.W S. Dinsdag j.l. werd de vervolgcursus voor oud-leerlingen van de R. L. W. S. alhier besloten. Op deze cursus werden de volgende onderwerpen behandeld door de inleiders, achter het onderwerp vermeld I. Melkperikelen en melkveestapel in Z.-Vlaanderen, door de heer C. A. van Beest, Hoofdassistent A der R.L.V.D. te Axel. 2. Prijsvorming van landbouw producten en benodigdheden alsmede de afzet van deze, door de heer J. Blank, inspecteur van het C.B. Rotter dam te Bergen op Zoom. 3. Het vlas technisch en landbouwkundig bezien- en het nieuwe vlasbewerkingsprocedé, door de heer A. Vandeputte, directeur van de R.K. Vlassersscholen te Koe wacht en Eede. 4. Beheer van Gemeente, Provincie en Rijk, door de heer L. A. van Spiunder, docent opleidingscursus gemeente-administratie te Koudekerke. 5. Het landarbeidersvraagstuk in Z. Vlaanderen, door Ir. P. R. Bouman, Rijkslsndbouwconsulent voor Z.-Vl. te Axel. 6. De wet vervreemding land bouwgronden en verschillende pacht- kwesties, door Mr. H. B. Bouman, secretaris der grondkamer voor Zeeland

De Schakel | 1955 | | pagina 2