Plaatselijk Nieuws. Breskens. Jaarvergadering „Nog Sneller". Zondagmiddag had in het café van de familie Pleijte te Breskens de jaar vergadering plaats van de Duiven- vereniging „Nog Sneller", welke zeer druk bezocht was. Wegens ziekte van de voorzitter opende het bestuurslid de heer A. Ver sprille deze vergadering en sprak in zijn openingswoord de wens uit dat de voorzitter, de heer A. Vermeulen, weer spoedig in goede gezondheid in hun midden zou moge zijn. Evenals vorige jaren werd hierna één minuut stilte in acht genomen voor de leden die in 1940 en nadien zijn gevallen. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek dat er in het afgelopen jaar 12517 duiven waren gelost. De finantiêle toestand van de kas was gunstig. De aftredende bestuursleden, de heren Iz. de Jonge Az., Jac. Buize en Jac. Wisse werden herkozen. Aangenomen werd het voorstel van het bestuur om de ringen a 13 cent per stuk te verkopen. In de kascommissie werden gekozen de heren E. Pieters, J. v. d. Broecke en J. Jacobs. Over het vaststellen der contributie had een discussie plaats. Een der leden stelde voor f 1,50 voor de oude en f 3,voor de nieuwe leden. Bij de stemming bleek dat er 18 voor en 38 tegen waren, zodat de contributie blijft als voorheen, zijnde f 1,voor de oude en f 2,— voor nieuwe leden. Over het huren van constateurs werd ook nog een hartig woordje gespro ken. Het bleek n.l. dat bij leden die een constateur huurden, het nogal eens voorkwam, dat ze de sleutels niet terug inleverden. Het bestuur zal hiertegen maatregelen nemen. Bij de bespreking van een Derby- vlucht waren 41 leden hiervoor en 15 tegen, zodat deze vluchten doorgaan. Uit de stemming of men Oost of West zou vliegen bleek, dat er 37 voor West en 12 voor Oost waren. De heer Carels stelde voor om aan de heer Vermeulen, voorzitter der ver eniging, die thans in het ziekenhuis Bethesda te Vlissingen verpleegd wordt, staande de vergadering een telegram te zenden, waarin hem een spoedig herstel wordt toegewenst. Dit vond aller instemming. Daarna stelde de voorzitter voor om een fruitmand te zenden, hetgeen met applaus werd beantwoord. Van de rondvraag, die nogal leven dig was, werd door verschillende leden gebruik gemaaki, doch de voorzitter had de leiding in goede handen. Onder dankzegging sloot de voor zitter deze langdurige vergadering. Uitvoering Turnvereniging. Zaterdag j.l. gaf de Turnvereniging „D.I.O." alhier een uitvoering, verzorgd door de kleuters en adspirant-leden. Bij de aanvang stonden alle kinderen op het toneel en zongen het Bondslied van het K.N.G.V. Hierna opende de voorzitter de avond en zeide dat deze uitvoering be doeld was als propaganda voor de goe de gezonde turnsport. niet voor me op te staan. En dan heb ik over een maand tenminste weer een paar centen om wat kleren te kopen, want ik zie er onderhand uit als een bedelares." Verder werd er niet over gesproken en men aanvaardde de beslissing van de oudste dochter blijkbaar als iets, waar toch niets meer aan te veranderen viel. „Bovendien," zei Aart, toen ze naar bed gingen, „als ze vandaag of morgen weer naar Kees gaat, zal die daar wel een eind aan maken." „Als dat tenminste weer in orde komt. Dat zie ik zo net nog niet," meende Wim. „0," antwoordde Aart luchtig, „die gaat vandaag of morgen wel weer met hangende pootjes naar haar Kees toe. Let maar eens op." Maar Aart had het ditmaal mis. Zondagsmiddags kwam Kees' jonge re broerije met een briefje, dat hij Alie moest geven. Het meisje was echter niet thuis, zo dat de jongen onverrichtterzake moest terugkeren naar de Kanaalstraat. Later op de middag, toen Alie de kamer inkwam, werd het briefje van Een groep jongens van 8 tot 10 jaar begon zingende een oefening te doen die ook een mooie propaganda was Daarna volgden afwisselende vrije oe feningen op paard en evenwichtsbalk, welke keurig en vlot werden uitgevoerd. In de pauze was er een verloting en kregen alle kinderen een versnape ring. Hierna volgde eerst een komiache oefening door jongens van 68 jaar, die was ingestudeerd door mevr. van Luijk. Daar deze inmiddels naar Vlis singen is gaan wonen en dus de turn vereniging vaarwel moet zeggen, sprak de voorzitter hartelijke woorden van waardering tot haar voor het vele werk, dat zij in het belang van de vereniging heeft verricht. Spr. zeide in haar niet alleen een goede leidster maar ook een goede secretaresse te verliezen. Hij bood haar een afscheids cadeau aan. Vervolgens ging men weer verder met het afwerken van het programma. Waren het voor de pauze meer de kleuters, later traden de adspirant- leden voor het voetlicht en ook zij werkten hun programma keurig en vlot af. Tot slot sprak de voorzitter de leidsters en leider toe, waarbij hij hen dankte voor hun groot aandeel tot het doen slagen van deze avond. Hij bood de leidsters een doos bon bons en de leider een doos sigaren aan. De turvereniging kan terugzien op een geslaagde avond, vooral ook door de zeer grote belangstelling. Geslaagd. In Amsterdam slaagde voor Maatschappelijk V/erkster mej. A. Erasmus te Breskens. Hoofdplaat Aanbsstsding. Door het Architectenbureau J. C. P. Loonen te Breskens, werd aanbesteed het bouwen van een woonhuis met bijbouw aan de Oostlangeweg, voor rekening van de heer P. Cornelis. Het werk is opgedragen aan de Fa. W. Jacobs te Breskens en C. Soulimans te Hoofdplaat. Loop der btvolking. Het zielental nam in het afgelopen jaar af met 40. Op 31 December 1953 bedroeg het aantal ingezetenen 1373 (717 m. 656 vr.). Dit aantal vermeer derde door geboorte met 29 (11 m. en 18 vr.) en door vestiging met 27 (11 m. en 16 vr.). Het verminderde door over lijden met 9 (4 m. en 5 vr.) en door vertrek met 85 (45 m. en 40 vr.). Op 31 December 1954 bedroeg het inwoner tal 1335 (690 m. en 645 vr.) Er werden 18 huwelijken voltrokken. Er werd 1 echtscheiding ingeschreven. Cadzand Loop der bevolking. Het zielental nam in het afgelopen jaar af met 10. Op 31 December 1953 bedroeg het aantal ingezetenen 955 (481 m. en 474 vr.). Dit aantal ver meerderde door geboorte met 15 (9 m- en 6 vr.) en door vestiging met 29 (15 m. en 14 vr.). Het verminderde door overlijden met 6,(5 m. en 1 vr.) en door vertrek met 48 (24 m. en 24 vr.). Op 31 Dec. 1954 bedroeg het inwonertal 945 (476 m. en 469 vr.). Er werden 10 huwelijken voltrokken. Kees overhandigd. Ze opende de enveloppe, las het briefje en scheurde het toen in enkele stukjes, waarna ze de snippers in de kolenbak gooide. „Wil hij het weer goed maken?" vroeg Bert nieuwsgierig. „Hij wil, dat ik bij hen thuis kom. Ja ik ben daar geit. Zal me daar op m'n kop laten zitten, voor ik getrouwd ben. Heb ik later helemaal niks te ver tellen." Spaans schoot in een lach. „Wat je gelijk hebt, meid. Zoek maar een man met centen, dan heb je later ook geen zorgen." „Ik mot geen man meer" antwoord de ze minachtend. „Ik heb hier in huis al genoeg van de mannen gezien." „Als je er zo ook maar over denkt als je achter de tapkast staat, dan zal het wel loslopen", meende vader. „Laat mij maar schuiven," stelde Alie gerust. „Dat komt best in orde." Wim was blij, dat de Zondag om was en met het blijde vooruitzicht weer naar de Beemster te kunnen gaan de- volgende dag, viel hij in slaap. (Wordt vervolgd.) Groede. Uitreiking diploma's voortgezette cursus rijbewijs. In het Gemeentehuis te Groede had de uitreiking plaats van diploma's, voor op 22 December j.l. met goedgevolg afgelegd examen, aan de deelnemers aan de verkeersopvoedingscursus, onder leiding van de heer Van Ooyen, Wacht meester der Rijkspolitie te Groede. De cursus is bedoeld als voortgezette cursus rijbewijs. Er werd gestart met 28 leden, waarvan er 25 een diploma mochten ontvangen. Bij deze uitreiking, welke door de Burgemeester werd verricht, waren tevens aanwezig de Wethouder C. Cij- souw, de heren L. Stoorvogel, kapitein Rijkspolitie en J. L. Bogaard, comman dant verkeerspost Terneuzen, als leden examen-commissie en dhr v. d. Driest, postcommandant te Groede. De Burgemeester opende deze bij eenkomst met zijn hartelijken dank uit te spreken tot de cursisten voor hun deelname aan deze verkeersopvoedings- cursus. Spreker zeide dat Groede met deze cursus is gestart, die voor zover bekend voor Zeeland uniek is en hoopte dat de opgedane kennis moge mede werken tot meer veiligheid van het tegenwoordige verkeer. Hij dankte de heer van Ooyen voor de gehouden cursus en prees zijn energie en offervaardigheid, niet alleen voor wat hij hier tot stand heeft gebracht, maar ook voor wat hij op het gebied van de sport presteert, waarbij hij zich zeer verdienstelijk maakt. Daar inmid dels weer een nieuwe cursus wordt voorbereid hoopt spreker dat velen zich hiervoor zullen melden. Hij dankt de leden van de examencommissie voor hun medewerking, welke zij hieraan hebben willen geven. Kapitein Stoorvogel zeide verheugd te zijn nu eens voor een klas met vol wassenen te mogen staan. Hij prees deze cursus als een goed stuk werk en moedigde aan op de ingeslagen weg verder te gaan en de strijd aan te binden tegen de nog zo veel voorkomende verkeersongevallen. Als oudste lid van de cursisten dankte de heer J. Vermeulen de heer Van Ooyen voor het leerzame dat hij hen had bijgebracht en overhandigde hem een cadeau namens de cursisten. Wegens erkentelijkheid bood de Burge meester namens het Gemeentebestuur de heer Van Oyen een boekwerk aan. Daarna dankte de heer Van Oyen de Burgemeester voor het beschikbaar stellen van ruimte tot het houden van deze cursus en ook voor het dankbaar gebruik maken van de aanwezige ver- keerstafel. De leden van de examen commissie dankte hij voor hun bereid willigheid, waardoor meer effectieve waarde aan de cursus is gegeven. Tot slot sprak hij woorden van dank ten afscheid tot zijn cursisten en zeide te hopen dat het verkregen diploma als richtingswijzer moge aantonen de nuttig heid van deze gevolgde cursus. Onder het nuttigen van een heerlijke kop koffie dankte de heer Van Ooyen in het bijzonder Mej. J. van Peenen voor de goede verzorging tijdens de cursus. Na afloop werd de film „Hoe leer ik autorijden" vertoond, die aantoonde hoe het nu eigenlijk niet moet. Tot slot nog een tekenfilm, Aan de volgende personen werd een diploma uitgereikt: Zr. de Graag, J. Casteleijn, J. Ver meulen, P. W. Vermeulen, J. A. de Hulster, A. Leenhouts, J. A. Lecn- houts, J. A. Verkruijsse, J. Haak, E. Spinnewijn, L. A. Overdulve, M. Gra- hame, F Deij, A. Jansen, Iz. Herman, D. Morel, J. de Reu, P. Jongman, J. Salomé, A. de Hullu, J. Luteijn, L. Scheele, A. Luteijn, P. Verhage, A. B. Verhage. Woensdag j.l. is een nieuwe cursus be gonnen met 42 leden. Groede Loop der bevolking. Het zielental nam in het afgelopen jaar af met 22. Op 31 December 1953 bedroeg het aantal ingezetenen 2153 (1102 m. en 1051 vr.). Dit aantal ver meerderde door geboorte met 32 (16 m. en 16 vr.) en door vestiging met 71 (31 m. en 40 vr.). Het verminderde door overlijden met 26 (10 m. en 16 vr.) en door vertrek met 99 (53 m. en 46 vr.). Op 31 December 1954 be droeg het inwonertal 2131 (1086 m. en 1045 vr.). Er werden 13 huwelijken voltrokken. Schoondijke Concoursuitvoering. Zaterdag j.l. gaf de Rederijkerskamer „Nut en Genoegen" in het hotel Van Rosevelt een uitvoering in het kader van het toneelconcours. De zaal was stampvol, toen de voorzitter, de hoer J. A. Tellier, een openingswoord sprak, waarbij hij in het bijzonder de beide jury's, n.l. van het Landjuweel en van de West Z.-Vl. Toneelbond, welkom heette. Verder deelde spr. nog mede, dat één der medespelende dames zich had teruggetrokken, waarvoor nu inviel mej. I. de Tuinder. Hij vroeg voor haar de clementie van het publiek. Opgevoerd werd „Aan flarden", toneelspel in 3 bedrijven door Top Naeft Evenals in Groede viel ook hier direct het prima verzorgde décor o'J>. Wat het spel betreft, mogen wij op het oordeel van de jury niet vooruit lopen, maar toch menen wij niet te veel te zeggen, wanneer wij beweren dat het beter was dan vorig jaar. Zonder de anderen tekort te doen, willen wij toch een pluim geven aan de invalster, mej. de Tuinder. In de pauze had een goed geslaagde verloting plaats, terwijl na afloop nog een gezellig dansje volgde. Vee-auto kantelde. De aanhangwagen van een ge laden vee-auto van de heer B. te Water landkerkje is Maandag j.l. in de ge meente Schoondijke gekanteld, toen de voor-as brak en het dubbele wiel er af liep. Een tiental stuks vee, runderen en varkens, tuimelden uit de wagen. Een kalf, dat zware verwondingen had opgelopen, moest ter plaatse worden afgemaakt. De andere dieren kwamen er vrij goed af. De schade aan de vrachtauto was aanzienlijk. Oostburg Jaarvergadering vereniging tot bevordering bijenteelt. De afdeling Oostburg van de Vereniging tot Bevordering van de Bijenteelt in Nederland, kwam in Hotel „De Eenhoorn" te Oostburg in jaar vergadering bijeen. De opkomst was, wegens de slechte toestand van de wegen, vrij gering. Slechts 23 leden waren aanwezig. De voorzitter, de heer A. Hoolhorst, sprak in zijn openings woord zijn bewondering uit voor hen, die het weer trotseerden. Het afgelopen jaar is over de gehele linie niet gunstig geweest voor de bijenteelt. Een enkele uitzondering daargelaten, was de honing- opbrengst zeer gering. Alleen die im kers, die koolzaad in hun omgeving hebben gehad, konden een ruimere oogst binnenhalen. Door de geringe honingopbrengsten en de overlast, die de imkers van het bespuiten der land bouwgewassen ondervinden, blijkt de belangstelling voor de bijenteelt sterk terug te lopen. Indien men er niet in slaagt jongeren voor de bijenteelt te interesseren, ziet de voorzitter de toe komst voor de bijenteelt donker in. Voor enkele jaren waren bij de afdeling Oostburg 194 leden aangesloten. Thans is dit aantal teruggelopen door bedan ken en overlijden tot 115, In Z.-Vl. dreigt nog steeds het gevaar van de mijtziekte. Daarom is niet te verwach ten, dat het vervoerverbod van bijen volken tussen de gemeenten onderling en het reizen van buiten Z.-Vl. naar deze streek spoedig opgeheven zal worden. De uitslag van de genomen bijen monsters, teneinde de mijtziekte te kunnen constateren, is nog niet bekend. In Limburg wel, daar werden enkele gevallen geconstateerd. Na het openingswoord van de voor zitter, gaf de secretaris, de heer C. J. Manneke te Breskens, het jaarverslag, waarna de penningmeester verslag uit bracht. De rekening kon met een batig saldo van f 246,38 worden afgesloten. De kascommissie, bestaande uit de heren J. Schippers te Groede en L. J. Jansen van Roosendaal te Oostburg, had alles in orde bevonden. Over de te maken excursie kon men het niet eens worden. Het bestuur zal de ko mende voorjaarsvergadering met afge ronde voorstellen komen. De voorzitter, dhr. Hoolhorst, was periodiek aftredend. Alvorens tot ver kiezing over te gaan wees dhr. Hool horst er op, dat, zo hij als voorzitter herkozen mocht worden men er reke ning mee zou moeten houden dat hij de excursie niet zal kunnen begeleiden. Hierop werd dhr. Hoolhorst bij accla matie herkozen. Tot slot werden enkele films ver-

De Schakel | 1955 | | pagina 2