CORSETTEN S Land- en Tuinbouw CIRKELGANG Valeniijn-Bloemenhulde. Aid. West Z.-Vlaanderen Ned. Plattelandsvrouwen. DE SCHAKEL ALGEMEEN NIEUWS- Drukkers-UitgeverijFirma SMOOR DE HULSTER - Dorpsstraat 10 EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAAN DER EN 10e Jaargang Nummer 523 Vrijdag 28 Jan. 1955 BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs: f 1,10 per kwartaal; franco per post f 1,25 Prijs der advertentiën: 10 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen" 10 cent extra, De Ver. de Ned. Bloemisterij deelt mede, dat het aantal opgaven voor het aanbieden van een Valentijn-bloemen hulde aan landgenoten, die zich in 1954 door een daad van naastenliefde, op offeringsgezindheid of goede burgerzin hebben onderscheiden, het aantal op gaven van verleden jaar verre heeft overschreden. De jury, die, zoals bekend, bestaat uit een vertegenwoordiger van het Mi nisterie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, een journalist en een vertegenwoordiger van de Vereni ging, is inmiddels met de beoordeling van de opgaven begonnen. Het ligt in de bedoeling, de uitslag van de beoordeling op korte termijn bekend te maken. De Ver. de Ned. Bloemisterij wijst er op, dat opgaven, die na 10 Januari zijn binnengekomen, niet meer in be handeling kunnen worden genomen. Tot nu toe zijn nog dagelijks opga ven ontvangen. De jaarlijkse rassenkeuze bij suikerbieten. Jaarlijks verschijnen de resultaten van de suikerbietproeven in druk; ook de nieuwe rassenlijst biedt steeds weer belangwekkend overzicht van de posi tie der verschillende rassen. De verschuivingen, die zich hier voor doen, zijn over het algemeen vrij ge ring. Zo blijkt ook nu weer, dat de zg.n. „E-bieten," d.w.z. de rassen met zeer hoge wortelopbrengst en matig gehalte niet alleen hierin uitblinken, maar tevens de hoogste suiker-opbrengst geven. Opmerkelijk is ook, dat door de proefveldresultaten in het Zuiden, is komen vast te staan, dat de E-rassen ook bij vroeg rooien de hoogste sui keropbrengst geven. Een andere lac- tor, die voor de verbouwer en fabriek van belang is, is de schietergevoelig heid van het ras. Duidelijk blijkt dit onder meer in de goede eigenschappen van het ras Zwaanesse III, dat ook dit jaar goede proefveldresultaten gaf. Zonder bezwaar kan dit ras daardoor zeer vroeg ge zaaid worden. Hoewel door het slechte zomerweer de zaadoogst zeer ongunstig is uitge- FEUiLLETGN Een Westfriese roman door MAARTJE ZELDENRIJK 20 Dat was in zekere zin zijn goed recht natuurlijk, maar de manier, waarop hij dat gedaan had, was minder naar de zin van Aart geweest, die toch al prik kelbaar was door zijn pech in Lands meer. Van het ene woord was het andere gekomen en het slot van het liedje was dat de forse Aart de magere bootwer ker stevig in zijn kraag had gegrepen en vierkant de deur had uitgesmeten. Kees was nog even op straat blijven naschelden, hetgeen een gezellig op loopje verwekte in de volksbuurt, maar dat scheen een der bovenburen te gaan vervelen. Die had een emmer water genomen en op de verhitte Kees uitgestort, zo dat deze, onder vreugdegehuil van de i? MEDISCHE f Burchtstraat 13 OOSTBURG vallen, zal men toch van de blijvende voordelen die het jaarlijks onderzoek bevestigd of oplevert, kennis willen ne men. Ongetwijfeld zal het oogstresultaat veelal noodgedwongen wel de keuze beïnvloeden. Hopelijk zal onze suikerproductie daaronder niet al te zeer lijden. In ieder geval dient men in 1955 in verband met de geringere kiemkracht iets meer zaad per hectare te zaaien. Een goede en tijdige keuze is dus eens te meer van belang. BURGERLIJKE STAND. Gsmaante BRESKENS over de maand December 1954. GEBOREN2, Catharine Dina, d. van Cornelis J. Boekhout en van Maria J, Fenijn; 13, Cornelia Sara, d. van Jo hannes Fhkweert en van Anna B. de Ligny; 20, Hendrikus Camillus, zn. van Leopoldus Cornelis en van Maria S. van Pamelen- HUWELIJKEN: 9, Teunis Verspuij, 34 j., wonende te Leerdam en Wille- mijntje J. van Wijck, 35 j wonende te Breskens. OVERLEDEN: 17. Abraham Brugge, 73 jwonende te Bresken». INGEKOMEN7, Markus S. Boetje, van Vreeswijk naar Havenstraat ong.; 10, Adriana M. Schoormans, van Oos terhout naar v. Zuijenstraat 17; 17, Isaac J. Bogte, van Biervliet naar Nood plan K 2; 20, Cornelia J. Bogte-Taillie. van Schoondijke naar Noodplan K 2. VERTROKKEN 6, Johan J. van Luijk en gezin, van Spuiplein 3 naar Vlis- singen; 6, Arie Stolk en gezin, van Noodplan K 14 naar Rotterdam; 6, Hubrecht J de Bliek, van Dorpsstraat 43 naar Cadzand; 14, Willemijntje J. van Wijck, van Spuiplein 19 naar Leerdam; 15. Marinus van Oosten- brugge, van 2e Zandstraat 19 naar Stellendam; 15, Maria A. Cijsouw-v.d. Sande. van Dorpsstraat 21b naar Groede; 30. Pieter J. Erasmus en ge zin, van Oesterput Zw. B. 15 naar Groede. buurt, ten slotte maar de wijste partij gekozen had en als een natte poedel naar zijn woning in de Kanaalstraat was teruggegaan. Maar die avond was Alie niet meer thuis gekomen. Daar had moeder erg over in geze ten, doch Aart had gezegd: „Laat ze maar wegblijven. Hebben wij een eter minder. Ze brengt toch niks in en bij Kees thuis is het ook geen vetpot. Daar zullen ze haar wel gauw aan het verstand brengen, dat er gewerkt moet worden om te kunnen eten". De volgende dag was Alie echter met hangende pootjes thuisgekomen en ver telt, dat ze met Kees ook al ruzie had gehad en dat ze de nacht bij tante Lien in Betondorp had doorgebracht. Tante Lien was een Ongetrouwde zuster van vader, die in haar onder houd voorzag door het schoonhouden van kantoorlokalen. Zo stonden de zaken in huize Spaans toen Wim Zaterdagsmiddags kwam. Met het vooruitzicht, dat hij een paar centen extra zou verdienen met het schilderijtje, dat Jannie aan de man zou Gamonta GROEDE over de maand December 1954 GEBOREN3, Jacobus Pieter. zn. van A. J. P. Lako en van C. J. de Voge laar; 9, Ans Francijntje, d. van P. I. Verhage en van G. M. Sanders; 14, Maria Janneke, d. van D. Pladdet en van S. M. de Ligny; 18, Tannetje Maatje, d. van C- A. Overdulve en van C. T. de Graaf. GEHUWD: 30, Willy Leonardus Mor- nout, 26 j„ landbouwer te Schoondijke en Jacomina Maria Ras, 26 j., zonder beroep te Groede. OVERLIJDEN: I, Sara Rookui. echt genote van C. van den Broeke, 57 j., te Groede; 1, Magdalena T. van Ta- tenhove, echtgenote van J. I. van Lare, 49 j., overleden te Oostburg; 5, Izak Verhulst, echtgenoot van E. S. de Vis ser, 49 j., over!, te Oostburg; II, Sophia Maria Blomme, echtgenote van F. H. van Dierendonck, 76 j., te Groede; 17, Cornelis Brakman, weduwn. van J. Verhage, 87 j., te Groede; 17, Sara M. de Hullu, dochter van A. de Hullu en van S. M. Leenhouts, 36 j., te Groede; 22, Suzanna Luteijn, echtgenote van C. Rookus, 84 j., te Groede. INGEKOMEN: 8, A. de Feijter-, van Zaamslag naar Schuitvlotstraat A 85; 15, M. A. Cijsouw-van de Sande, van Breskens naar Kruisdijk O 163; 29, P. J. Erasmus en gezin, van Breskens naar Kruisdijk O 176. VERTROKKEN: 6, Palmyra M. Th. Veraart-van de Waeter, van O iOnaar Aardenburg, Smedekensbrugge 13: 14, Jac. G. Pleijte en echtgenote, van Pr. Marijkeplein A 59 naar Australië, Fre- maintle; 14, L. A. M. Rootsaert en echtgenote, idem; 30, J. M. Mornout- Ras, van Walenstraat A 126 naar Schoondijke W 31. Onder leiding van de Presidente, Mevr. van Veen, kwam bovenvermelde aldeling te Oostburg bijeen. In haar inleidend woord getuigde de brengen, had hij voor zijn drie broers een pakje sigaretten gekocht en voor vader een pakje tabak, terwijl hij voor moeder en de meisjes zakjes met snoep uitdeelde. Toen hij deze gaven overhandigd had, was de stemming ineens veel beter. Even later zaten ze gezellig rond de tafel te roken en te snoepen en nie mand dacht meer aan het ontslag van Ap en aan de twee bonnetjes, die Aart gekregen had. Alie, die 's morgens de deur was uitgegaan, zonder te zeggen wat ze ging doen, kwam even voor donker thuis. Stralend van genoegen trok ze haar min of meer verschoten mantel uit en toen ze de nieuwsgierige blikken der anderen zag, verklaarde ze, dat ze een baan had. „Als buffetjuffrouw in een café op de Nieuwedijk." Aart keek haar vol verbazing aan. „Je zult toch zeker wel wijzer wezen „Waarom Het betaalt goed. 's Mid dags om twee uur beginnen tot 's nachts een uur. Vijftien gulden in de maand met de kost en daarbij komen nog de Presidente van haar blijdschap, dat het Provinciaal Bestuurslid, Mevr. Ramondt Weijns, weer hersteld is en op deze vergadering tegenwoordig kon zijn. Ingekomen was een dankbetuiging van „Rozenoord" voor de diverse Kerst gaven. Aan de orde kwamen achtereenvol gens; het werken met de breimachine, de voorbereiding voor de ontvangst van een groep Engelse gasten, het verlenen van medewerking aan een de ze zomer in Zeeland te houden wo ningtentoonstelling en het organiseren van een cursus „Spreken in het open baar" door Mevr. Huisman - Griep. Besloten werd op de volgende ver gadering een demonstratie met wasma chines en centrifuges te geven. Na de pauze hield dhr. L. van Dijk, Directeur der R.L.W.S. te Schoondijke, een inleiding over het onderwerp: „Waardering van het Platteland", vroe ger en nu en hoe straks? Spreker zette allereerst uiteen wat onder platteland moet worden verstaan en gaf daarbij verschillende karakteri stieken aan. waarin stad en platteland verschillen. Vervolgens werd de waardering voor het platteland geschetst in diverse pe rioden met als achtergrond de heersen de rechtspositie en de economische si tuatie. De ontwikkeling en het onderwijs kregen daarbij een grondige beurt. Een analyse werd gegeven van W. Z. Vlaanderen en er werd stilgestaan bij de betekenis van het platteland voor de gehele samenleving. Stad en platteland moeten niet tegen elkaar in gaan, doch elkaar trachten te vinden. Ten slotte spitste spreker enkele ac tuele dingen voor Z. Vlaanderen aan, welke ook de aandacht der vrouwen verdienen. Coördinatie der diverse organisaties is in deze dringend nodig. Er moet niet enkel krachtige samen werking zijn in eigen streek, doch ook provinciaal en nationaal, ja zelfs inter nationaal. Met grote aandacht werd deze ge degen voordracht door de dames be luisterd. Een krachtig applaus aan het slot viel de spreker ten deel. Als toegift volgde nu een tweetal sprekende films, waarvoor eveneens grote belangstelling bestond. Mevr. van Veen besloot de geslaag de middag met een toepasselijk woord en bood de heer van Dijk als blijk van waardering een boekwerk aan. fooien. En dat is minstens vijf en twin tig in de maand". „Maar, kind, dat is toch niks voor jou? zei moeder ontzet. „In een café, waar allemaal dronken mensen komen." Ze haalde haar schouders op. „Ik moest toch werk zoeken, heeft vader gezegd Nou, ik heb werk. Ik had al veel eerder ais buffetjuffrouw in een café willen werken, maar Kees vond het nooit goed. Nou, Kees is er niet meer, dus ga ik er Maandag heen." „Welk café is het vroeg vader. „De witte ballon of zoiets," meende het meisje. „Het is in ieder geval een nette tent." „Maar hoe moet je 's avonds zo laat dan thuis komen vroeg moeder. „O, met de artistentram." „De artistentram „Ja, die gaat tegen enen van de Centraal en die kan ik dan net oppik ken bij het postkantoor. Dan ben ik om half twee thuis. Geef me de sleutel maar mee, Maandag, dan hoeven jullie

De Schakel | 1955 | | pagina 1