BRILLEN BOBBE weer NIEUWE koopjes ,/Bt S&rfïlemaefier" RUIMTE MOETEN WIJ MAKEN! Nu gaan al onze Mantel-, Japon- en Peignoirsloffen er uit nu f5,89 p. meier nu f 4,99 p. meter nu f 49,75 nu f 2,47 p. meter 10 pCt. korting V oorbeschou wing mo.de 1955 CIRKELGANG PRIJSVRAAG Radio-telefoon Kerk- Ziekenhuispatiënt Vaientijndag: bloemen voor naastenliefde DE SCHAKEL ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAAN DER EN 10a Jaargang Nummer 521 Vrijdag 14 Jan. 1955 Drukkers-Uitgeverij: Firma SMOOR DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs: f 1,10 per kwartaal; franco per post f 1,25 Prijs der advertentiën: 10 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen' 10 cent extra, OOSTBURG Halve prijzen Halve prijzen Zaterdag, Maandag, Dinsdag en Woensdag in onze Balansopruiming Wij ruimen onze gehele voorraad op iegen ongekend lage prijzen. Wij hebben GEEN OUDE VOORRADEN. Zuiver wollen strepen zéér modern, 140 cm. breed, van f 10,50 Wollen Peignoir stoffen in diverse kleuren, 140 c.m. breed van f 8,75 Zuiver wollen Jersey Costuums aparte modellen in div. kleuren: grijs, R.A.F., marine, peirol, zwart en bleu Malen 38 lol en mei 46 vanaf f 89,50 Coctail zijde 6 moderne kleuren, pracht kwali teit van f 5,75 Voor de grote maten Damesmantels restanten in diverse moderne kleuren, ook zwart Maten 46, 48, 50, 52 van f 135-, f 125-, f 115- nu reeds vanaf f 69,50 Op alle Gabardine Regenmantels en Wollen Jersey Deux Pieces (ook Zwitserse import) Het is opruimingsfeest bij UW MODEHUIS! Coosje Buskenstraat 63 - Vlissingen De bus van boot en trein stopt voor onze zaak. Halve prijzen Halve prijzen In West-Berlijn is het eerste deel van de nieuwe lente- en zomercollecties voor het voetlicht geweest. Allemaal variaties op de fameuze lijn waarmee Dior pioniert, doch die een veel bevalliger, vrouwelijker en jeugdi ger indruk maken. Modellen, die een goed figuur weer de kaas gunnen een beetje gezien te worden, zonder daarop de nadruk te leggen. De taille komt een paar centimeter lager zodat de bovenstukken langerlijken. Op de voormiddag komen japonnen aan bod met niet bepaald wijde rok, hoog aangezette nauwe mouwen en nau welijks aanwijsbare taille. Het huis Staebe-Seger geeft daarbij de voorkeur aan kamgaren stoffen, in smalle stroken, met „goudkorrels" be zaaid. Genoemd huis zowel als Horn en Ostergaard brengen daarnaast een reeks alleraardigste bloesj es met jeugdig cachet. Voorts jakken en jakjes die zwierig gedragen, pakjes voor de namiddag en avond vergezellen, in enkele gevallen vervangen door wijde manieU vin be drukte stof of effen tinten. Al deze modellen zijn voorzien van eenzelfde voering, die een levendig pa troon bezit. Bij de eenvoudige avondtoiletjes heeft men het over de z g. Spaanse prinses sen-stijl, wat neerkomt op een model waarvan de rok aan de zijkanten ver der uitspringt dan van voren en op de rug. Hierbij heelt men de voorkeur ge geven aan bedrukt en effen perlon-or- ganza, daar dit kreukvrij is. De garnering bestaat uit tete kant en fijn borduurwerk. De voornaamste verandering bij de gala avondtoiletten is de lengte, dat wii zeggen, de enkels mogen niet meer te zien komen, maar de voetjes moeten vrij blijven. Hoeden zijn er weer in alle soorten, maten en prijzen. De „cascade-lijn" doet het nog, nu zelfs in de vorm van een klok met FEUILLETON Een Westfriese roman door MAARTJE ZELDENRIJK 18 „Och, dan sparen we nog maar een jaar of wat. Zo lang ik werk heb bij Zwarts, kan ik aitijd wat wegleggen". „Gaat U dan nooit eens uit of zo Hebt u hebt U geen meisje?" Hij schudde ontkennend het hoofd. „Nee, daar begin ik nog niet aan. Dat komt later wel. Eerst een eigen zaak." „En een vrouw vind je en passant dan wel eens een keer," vulde ze aan. Hij lachte en gooide zijn peukje si garet een eindje weg. „Ja, zoiets. Och U zult dat misschien niet zo kunnen begrijpen. U bent de dochter van een boer, die een goed bedrijf heeft. Nooit geen zorgen gehad natuurlijk en U weet waarschijnlijk evenmin, wat armoede is. Moet je bij ons ihuis eens kijken. We zijn met z'n negenen thuis en daar wer brede, naar beneden geslagen rand, aan één kant opzij getrokken. Verder grote platte hoedtn van fijn zowel als grof stro en mutsen, die in allerlei standen gedragen mogen worden. Ook heeft men modellen ontworpen die het midden houden tusen een puntmuts en een klok, met brede op staande randen, waarvan één aflopende lijn een voortzetting van het hoofd lijkt te zijn. J. P. de K. De psycho-somatische geneeskunde legt meer en meer verband tussen lichaam en ziel. De lichamelijke gene zing van de zieke wordt dan ook in belangrijke mate beinvloed door geeste lijke factoren. Daarom is 't van groot belang aandacht te besteden aan de geestelijke verzorging van en het Wel fare-werk onder de zieken. De Landelijke Stichting „Protestantse Gezondheidszorg," Waldeck Pyrmont- iaan 4 te Baarn heeft nu een zeer in teressante prijsvraag uitgeschreven, die de radio-telefoonverbinding tussen Kerk en ziekbed tot onderwerp heeft. De prijsvraag is in twee groepen gesplitst; gevraagd wordt A. Een duidelijke omschrijving van een technisch en economisch zo goed mogelijk opgezet plan voor com municatie tussen kerkgebouw(en) en de patiënten in ziekenhuizen, waarbij eventueel in te schakelen een uit- zenclcentrale in de grotere inrich tingen. B. Hoe is de radio-telefoonverbinding het best te benutten voor de geeste lijke verzorging en het welfare-werk? Voor onder B tot 5000 woorden. De beschikbare prijzen zijnVoor de A-groep een hoofdprijs van f 250,- en twee troostprijzen ieder groot f 50,-. Voor de B-groep een hoofdprijs van f 100,- en twee troostprijzen ieder groot f 25,-. De sluitingsdatum is gesteld op 1 Maart 1955. De uitslag zat zo spoedig mogelijk daarna worden bekend gemaakt. ken er op het ogenblik maar twee van: mijn zestienjarige broer Ap en ik. Ik heb een broer in dienst op het ogen blik en een zusje van elf, die nog op school gaat. De anderen zijn allemaal werkloos, mijn vader ook." „Al lang?" „O, al jaren. Mijn vader, geloof ik, al een jaar of acht. Mijn oudste broer Aart, die al zes en twintig is, meen ik al vier jaar. Dan heb ik nog een zus ter thuis, Alie, die ook geen werk heeft". „Hoe kan dat nou? Voor een meisje is er toch werk zat?" „Jawel, maar als zij werkt, krijgen ze thuis minder steun en dan moet zij zowat al haar verdiensten afgeven en dat wil ze niet. Daarom blijft ze thuis. Ze is verloofd met een bootwerker, maar die is ook al anderhalf jaar zonder." „Ja dan is het niet leuk." „Zie je, en als je jaar en dag leeft in al die narigheid: moeder altijd geld te kort, niemand ooit geld om eens een behoorlijk pak kleren te kopen, gezwe gen nog van vader en moeder zelf, dan ga je bij jezelf denken: Als ik een beet je pech heb, dan sta ik vandaag of Evenals op Valentijndag 1954 zullen ook op 14 Februari 1955 honderd landgenoten een bloemenhulde in ont vangst kunnen nemen omdat zij zich in 1954 ten opzichte van de gemeen schap hebben onderscheiden. Deze keer morgen ook op de keien. En daarom ben ik van plan om zoveel mogelijk te sparen, zodat ik later een eigen bedrijf je kan beginnen." Hij zweeg en stak een nieuwe siga ret op. Toen vervolgde hij: „Hier, in deze rustige omgeving, merken jullie niet veel van de crisistijd. Hier, op de boerderij, is altijd werk en al mag er dan op een boerenbedrijf niet meer zo- zeel verdiend worden als vroeger, ar moede is er in geen geval. Maar kijk nu eens bij ons in Amsterdam. In de straat waar ik woon, is vrijwel alles werkloos. Al die mensen, zij, die werk en zij, die geen werk hebben, draaien in een cirkel rond, waar ze nooit uit komen. Ze blijven altijd wat ze zijn: de kleine man, die, als de toestand een beetje dragelijk is, genoeg verdienen om er rond van te komen en geen cent overhouden, dus nooit verder komen in de wereld. Ze leren in het gunstigste geval jong een vak, worden een goed vakman en verdienen hun brood. Dan trouwen ze, er komen kinderen en zor gen. O nee, verhongeren zal er niemand in ons land. Dat laat men niet toe. zullen goede burgerzin en naastenliefde worden beloond. Het initiatief hiervoor gaat uit van de Vereniging de Nederlandse Bloemis terij, die van oordeel is, dat 14 Fe bruari - Valentijndag - zich in het bijzonder leent om goed vaderlandse tradities in ere te houden. Het ligt in de bedoeling, de bloe- Je krijgt net genoeg om in leven te blijven, maar ook geen cent meer. Naast ons, bijvoorbeeld, woont een jong getrouwd stel. Ze hebben een kind. De man is sigarenmaker en hij had werk, toen ze trouwden. Ik weet het nog best want vader en Aart zijn toen op de bruiloft geweest. Na een klein jaar- hun dochtertje was nog niet eens ge boren - raakte hij zonder werk, wegens slapte. Nu stempelt hij ook al meer dan een jaar. Krijgt dertien gulden in de week steun. Daar moet vijf gulden huur van af. Wat is de toekomst voor die mensen? Ik bedank er voor, om ook in datzelfde cirkeltje mee te blijven rond draaien. Nu moet ik nog omdat er geen andere mogelijkheid is. Maar eens zal er een tijd komen, dan kruip ik er uit. Dan word ik eigen baas met een eigen klein bedrijfje. Dan moet ik ook wel hard werken, maar dat is niet erg. Voor jezelf, stel ik me voor, doe je dat veel liever dan voor je baas." „Ik dacht altijd, dat mijnbeer Zwarts een aardige man was. Vader kent hem al jaren „Ik wil niks zeggen van mijn baas.

De Schakel | 1955 | | pagina 1