CORSETTENoo tnH Burmaanse motie in Westerse wereld Nieuwe bepalingen voor Breskens ter uitvoering van de Winkelsluitingswet Genlse Floralia CIRKELGANG - De schakel ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAAN DER EN 9e Jaargang Nummer 519 Vrijdag 31 Dec. 1954 Drukkers-Uitgeverij: Firma SMOOR DE HULSTER Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 35829(5 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs: f 1,10 per kwtrtaal; franco per post f 1,25 Prijs der advertentiën: 10 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen' 10 cent extra, In afwijking van de bepalingen van de Winkelsluitingswet, die beoogt het sluiten van de winkels op de Zonda gen gedurende de gehele dag en op de werkdagen na 18 uur, kunnen de winkels, conform de door de gemeente raad in zijn vergadering van 10 Augustus 1954 vastgestelde verordening gedurende het winterseizoen, dat is tot 1 April 1955, als volgt ge opend zijn I. a. op de werkdagen tot 19 uur de winkeis, waar uitsluitend of in hoofdzaak boeken, strandartikelen, souvenirs, fotoartikelen, eet- of rookwaren plegen te worden ver kocht, voor zover betreft de ver koop en de aflevering van deze waren; b. op de Zaterdagen tot 19 uur de overige winkels; II. op de Zondagen van 14 tot 17 uur de onder I sub a genoemde winkels. De winkelsluiting geldt niet voor winkels, waar waren ten behoeve van binnenkomende, doorgaande of uit gaande schepen plegen te worden verkocht, voor zover betreft de ver koop en de aflevering van waren ten behoeve van dergelijke schepen. De Gentse Floralia lokken om de vijf jaar bij het millioen bezoekers naar Gent. Sedert de jongste show in 1950 wer den de gebouwen van het Florahapaleis aanzienlijk vergroot. De totale opper vlakte bedraagt thans circa 3 hectaren. De Belgische en buitenlandse deel neming is nu reeds belangrijker dan in 1950, zodat in weerwil van de uitbrei ding van de grote hall, de oppervlakte toch onvoldoende wordt en de Ko ninklijke Maatschappij voor Landbouw en Plantkunde verplicht zal zijn twee bijgebouwen op te richten. In één woord, tienduizenden planten in bloei zullen tentoongesteld worden. Meer dan 800 prijskampen worden in gericht. Dit zal door de jury, hoewel bestaande uit meer dan honderd Bel gische en vreemde deskundigen, voor waar een zware opdracht zijn. De globale waarde der prijzen zal meer dan 1 millioen frank bedragen. De opening zal plaats hebben op Zaterdag 23 April 1955, te 12 uur. F£UILL&TOft Een Westfriese roman door MAARTJE ZELDENRIJK 17 „Maar ik vind het fijn," zei moeder, „dank je wel, hoor Wim!" En toen ze hoorde dat het een geschenk was van de boerin, voegde ze er aan toe„Wil je mevrouw dan hartelijk van ons be danken?" Wim schaterde het uit. „Die moe der! Mevrouw Blauwboer! Ik denk, dat ze me vierkant de deur uitschopte als ik „mevrouw" tegen haar zei". „Kom, moeder," mengde Spaans zich in het gesprek, „dat moet jij toch eigenlijk weten. We komen zelf Im mers oorspronkelijk uit Purmerend vandaan". Wim schrok op. „Gunst ja, dat is waar ook. Daar heb ik de hele week nog niet aan gedacht. Hoe lang is dat al geleden?" „O, jij was pas geboren toen we naar Amsterdam vertrokken. Toen kon je in de stad meer verdienen dan op O O MEDISCHE Burchtstraat 13 STBU R G Uit het vroegere Nederlands-Indie zijn ons nog heel goed de prachtige sarongs bekend, die een ware zege tocht door Europa maakten en werden nagemaakt. Deze sarongs wa ren echter een product van inlandse huisindustrie en verschaften duizenden vrouwen en meisjes in de Indische archipel werk. Zo kent ook de jonge republiek Birma een omvangrijke doch helaas noodlijdende huisindustrie, die dank zij technische hulp van de Internationale Arbeidsorganisatie (speciale afdeling van de Verenigde Naties, gevestigd in het Europees Bureau te Genève) een betere toekomst tegemoet gaat. Op de foto tonen een paar Zwitserse typistes de nieuwe stoften uit Birma, handbe- het platteland". „Ik denk dat U het nu in Purme rend beter zou hebben". „Nou," meesmuilde Aart, „daar zal het op het ogenblik anders ook wel net zo zijn als hier: werkloosheid en nog eens werkloosheid. Of weet jij daar wat voor ons? „Op het ogenblik niet, maar straks in het seizoen, is daar wel voor een poosje werk in de tuinderijen en op de boerenbedrijven. Dat hoorde ik tenminste van de week wel". „En wat valt er dan te verdienen?" vroeg Aarl, die nu meer interesse be gon te tonen. Wim haalde zijn schouders op. „Hoe weet ik dat nu? Ik ben er pas een week. Maar ik wil het volgende week wel eens vragen". In de keuken was moeder al bezig het spek in repen te snijden. „Dat ga ik lekker uithakken," zei ze verge noegd, „dan hebben we spekvet. Dat is weer eens wat anders. Het zijn daar zeker aardige mensen?" „Nou en of. En best van eten en drinken. Ik zou er altijd wel willen werken. Veel plezieriger dan op die boten". Hij haalde zijn portefeuille te voor drukt met moderne tekeningen in fraaie kleurschakeringen. (J. P. d. K.) BURGERLIJKE STAND. Gameento GROEDE over de maand November 1954 GEBOREN 9, Abraham C. S., zn. van A. Saiomé en van M. Cornells. GEHUWD: 23. Comelu Willem Cij- êouw, 61 wonende te Groede en Maria Anna van de Sande, 51 j., wo nende te Breskens. OVERLEDEN: 25. Willem du Rie, echtgenoot van S. M. Baas, 59 j., te Oostburg; 30. Janneke Vasseur, echt genote van C. J. Bentschap Knook, 66 j te Groede INGEKOMEN2, J. Lucieer, van Nieuwvliet naar W 97; 2. A S Colijn, van Nieuwvliet naar W 97; 15, M. J. de Martelaere, van Oostburg naar O 147; 18, S E. Riemens, echtgenote van de Hullu, van Nieuwvliet naar A 189; 27, M. J. Smallegange en echtgenote, van Breskens naar O 142. VERTROKKEN; 8. M. E. de Vlieger, echtgenote van Oskam, van W 156 naar Harmeien, Rijksstraatweg A 60; 18, J. S. Verduijn. echtgenote van Blaakman, van A 258 naar Schoondijke, Montfoortstr. 8; 23, A T. H. van Put ten. van A 120 naar Gorssel, Eefde, Mettrayweg 10; 29, J. Blaakman, van O 209 naar Oostburg, Markt 23; 30, A A. Verduijn. van A 258 naar Oost- kapelle, Noordweg 43; 30, J. J. Ek- kenbus, van W 70 naar Cadzand, W 20 Zondagsdienst doktoren. Breskens, Groede, Schoondijke I en 2 Januari 1955 Dr. Ossewaarde, Breskens, tel. 91 Aardenburg, Oostburg; I en 2 Januari 1955 Dr. Rijk, Aardenburg, tel. 104 Zondagsdienst Centrum Kraamzorg West Z.-VL I en 2 Januari 1955 Zr. de Graag, Groede, tel. 52 schijn en legde twee rijksdaalders neer. „Hier, moeder, een guldentje extra, dan heb je niks te mopperen. Maar zeg er niks van tegen vader, anders wil die ook weer een paar kwartjes hebben". „Ik kan het best gebruiken, want je weet wel dat ik altijd te kort kom. Gelukkig heeft Aart me van de week acht gulden gegeven. Die is nu elke dag weg' „Doet z'n fiets het goed?" „'t Zal wel. Ik heb er trouwens niets over gehoord". Wim stond op en haalde een siga ret uit zijn doosje, waarna hij weer naar de kamer terugkeerde. „Vertel eens wat van je werk daar ginds," vroeg Alie. „Is het er prettig?" „Dat gaat best," antwoordde Wim, enigszins verwonderd over haar be langstelling. In de regel interesseerde zij zich nooit voor het werk der an deren. „Zijn er ook meisjes?vroeg ze verder. „Ja, twee dochters. De ene is net zo'n halve jongen, werkt de hele dag mee met de mannen buiten op het land, melkt de koeien en zo. De an der is meestentijds thuis". Plaatselijk Nieuws. Breskens Hoe zwaar weeg ik? In de étalage van de heer Over- beeke alhier heeft men als attractie kunnen raden naar het gewicht van een grote kaas. Door zeer velen is hiervan gebruik gemaakt. De kaas woog 35 kg. Geslaagd. Te Goes slaagde voor het vak diploma melk- en zuivelhandel, de heer C. de Kraker te Breskens. Oostburg Mooi resultaat. Bij het te Brugge gehouden „Monster"- zangcrochet, waaraan door de beste zangers en zangeressen van de Ge westelijke Belgische zenders werd deel genomen, was ook Pierre Leenhouts van de partij, nadat hij zich veertien dagen tevoren in de finale had gezon gen Hij wist nu een eervolle 12e prijs te behalen, waarbij hij uit handen van de conferencier een prachtige beker ontving, alsmede een prijs in natura voor de verstkomende deelnemer. Van zelfsprekend ontbrak het de populaire Oostburger niet aan applaus. Verkeersongeval met dodelijke afloop. Op de weg tussen Oostburg en Draaibrug heeft zich vorige week Vrijdag een ernstig verkeesongeval voorgedaan, waarbij de heer P. T. uit Oostburg om het leven is gekomen. De heer T. stapte om half acht 's morgens voor zijn huis op de fiets om naar zijn werk te gaan. Juist op dat moment naderde uit de richting Draaibrug een personenauto, bestuurd door de heer C. M. uit Aardenburg. Door tot nog toe onopgehelderde oorzaak werd T. gegrepen en van zijn fiets geslingerd. Hij was vrijwel op slag dood. De politie stelt een onder zoek in. Retranchement Aanbesteding. Alhier werd aanbesteed de bouw van de brandweerkazerne, kluis en ver enigingslokaal. De inschrijvingen waren als volgt H. Zwier, Retranchement f 15553.80 en f 16684,-. J. P. Visser, Retranchement f 15800,- en f 16030,-. Gebr. ér P. van Dale, Retranchement f 15332,- en f 15355,50. De eerstgenoemde prijs is voor het platdak van het verenigingsgebouw in hout uit te voeren, de tweede prijs voor het platdak in perforasteen. De begroting bedroeg f 15200,-. De bouw is gegund aan de firma Gebr. è- P. van Dale. Alie haalde minachtend haar neus op. „Zou niks voor mij zijn, de hele dag in de grond wroeten en zo „Wat is nou wel wat voor jou? Als je straks trouwt met die vrijer van je, dan kun je nog niet eens een behoor lijke pot eten koken". „Vlieg op jij, wil je?" adviseerde Alie vriendelijk, terwijl ze hem haar rug toedraaide en naar voren liep. 1 Wim ging aan tafel zitten, lachte wat en pakte de krant onder de han- I den van Bert vandaan. „Zo, ga jij nu 1 maar eens een poosje buiten spelen, dan kan ik rustig de krant lezen", j Vader Saans vond dat zo'n goeie j mop, dat hij een lachbui kreeg. Maar I Bert schoof nijdig zijn stoel achteruit en verdween naar voren. HOOFDSTUK VIL 's Maandagsmorgens kreeg Wim op eens een idee toen hij in de richting van de De Ruijterkade peddelde. Za terdags had hij vernomen dat de tram geen fietsen meenam en hij wilde in ieder geval het ding mee hebben naar de Beemster. (Wordt vervolgd.)

De Schakel | 1954 | | pagina 1