BURGERLIJKE STAND. Gemoante SCHOONDIJKE GEBOREN 12, Izaak Simon, z. v. I Hennekeij en J. Leenhouts 14, Jan- neke Jerina, d. v. J. J. van Hee en W. J. de Hullu 27, Catharina Jozina, d. v. W. P. de Zwart en D. J. Verhage 29, Pieter Jasper, z. v. C. Simpelaar en C. de Meester. GEHUWD 6, C. N. Jansen van Rosen- d ïal, 20 jaar, te Rotterdam en R. E I. van Dijk, 21 jaar, te Schoondijke. OVERLEDEN Geen. INGEKOMEN 8, E. J. Blaakman van Hoofdplaat naar Montfoortstraat 8 9, A. E. Gernaert van Schiedam naar O 27a 11, C. J. van Bortel, echtg. van W. J. Kanse van IJzendijke naar Dorps straat 38 19, J. S. Verduijn, echtg. van E. J. Blaakman van Groede naar Montfoortstraat 8 19, Th. P. Steij- aert en gezin van IJzendijke naar D. A. Lammestraat 5. VERTROKKEN: 1, O. E. van de Voorde van O 49 naar Oostburg, Fin- landstraat 249, P. C. Spierenburg van Pr. Beatrixstraat 5 naar Eelde, Wolfhornweg ia11, K. v. d. Have van Pr. Beatrixstraat 57 naar Ooster- land 16, S. A. Zonnevijlle van West straat 16 naar Soest, Soesterbergsestr. 125 19, H. J. de Smit van W 29 naar IJzendijke A 23 20, A. J. Haak en gezin van De Biltstraat 1 naar Axel, Irenestraat 44. Plaatselijk Nieuws. IJzendijke „Flandria" had veel succes. De grote zaal van het jeugdgebouw was weer te klein om de vele belang stellenden te bergen, voor de eerste winteruitvoering van deze populaire West Z.-Vlaamsche accordeonvereni ging. Het was een keurig gezicht toen het doek openging en men het gezel schap in hun keurige avondtoiletten en costuums met hun glinsterende accor- ddons te zien kreeg. Na het spelen van de herkenningsmelodie sprak de actieve voorzitter, de heer C. Marteijn, het openingswoord en gaf een overzicht van hetgeen in dit eerste jaar van het bestaan reeds was bereikt, onder de bekwame leiding van de heer Jasper Anthonisse. Hierna werden de medewerkers aan deze avond voorgesteld. Nadat het corps enige nummers op keurige wijze had uitgevoerd, kwam de conferencier, de heer Hubert van Horeweghe, voor de microfoon, welke met zijn grappen en moppen het publiek reeds dadelijk in de goede stemming had. Ook de zange res, mej. Simone Maertens, welke het in het half klassieke had gezocht, kreeg na ieder nummer een hartelijk applaus. Ook de bekende Vlaamse goochelaar Robrecht Verlinden, liet staaltjes zien, waarvoor het publiek de grootste be wondering had. Dirigent Anthonisse gaf een soli ten beste, welke hem een verdiend applaus deed toekomen. Ver der zij nog vermeld dat het gezelschap met „Donauwellen" en „La Traviata" Broeksma knikte, nadat hij even ge keken had. „Ja, dat is niet gek. Alleen een beetje vlak misschien. Ga je nog niet beginnen aan de boerderij hier?'* „Over een paar weken, als ie in de glansverf zit. Nu is ie nog te kaal". „Ja. daar heb je gelijk in". Wim werkte nog een half uurtje en toen zei Broeksma dat het onderhand tijd werd, zodat hij zijn boeltje weer inpakte. Ruim vier uur reden ze weg in het tentwagentje, dat door een der knechts bestuurd werd. Tegenover hem op de met leer beklede bank zat Jannie. „Zaterdags ga ik altijd om deze tijd enkele boodschappen doen in de stad," zei ze. „Soms gaat moeder wel eens mee. maar dan moet Nel thuis zijn en die werkt nu nog op het land". „Wat doet die zuster van jou eigen lijk zo de hele dag?" vroeg Wim nieuwsgierig. „Je ziet haar nooit an ders dan met etenstijd en dan 'savonds". „O, dat is net zo'n halve jongen," antwoordde Jannie lachend. „Wel, ze doet van alles, wat er zo te doen is: melken, de varkens voeren, wieden op haar muzikale kunde op waardige wijze weergaf. Nadat de voorzitter allen hartelijk had bedankt voor hun belangstelling, bracht de dirigent namens de leden dank aan mevrouw Marteijn-de Boevere voor het vele werk dat zij voor de vereniging en vooral voor de dames leden heeft verricht. Hij betitelde haar dan ook met recht als „de moeder van Flandria", waarmee de gehele zaal door een hartelijk applaus haar instem ming betuigde. Breskens Raadsvergadering Maandag j.l. kwam de raad dezer gemeente, onder voorzitterschap van burgemeester J. A. Eekhout, in ver gadering bijeen. Afwezig waren de heren A. Vermeulen en A. v. d. Velde, wegens ziekte. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd. Ver volgens gingen enkele ingekomen stuk ken onder de hamer door. Bij het punt salariëring gemeente ambtenaren, vroeg de heer Th. Cam- bier speciale aandacht voor het perso neel der vismijn, met name voor de onder de mijnmeester staande ambte naren. Daar dit personeel in het sei zoen steeds onder hoogspanning werkt en deze in salaris gelijkstaan met een gemeente-weikman, achtte hij hiervoor een salaris vei hoging wenselijk. De raad was het hiermede eens en een onder zoek zal worden ingesteld om de be trokkenen financieel beter te waarderen. Alvorens men tot behandeling van de begroting 1955 overging, gaf de voorzitter in grote trekken de moei lijke na-oorlogse jaren weer, die voor Breskens van zo grote betekenis zijn geweest. Vele ups en downs heeft Breskens moeten verwerken en om tot het goede der laatste jaren te komen werd door spr. gememoreerd de Vis serijfeesten, die werkelijk een belang voor de Breskense gemeenschap zijn gebleken. Ook sprak hij zijn tevreden heid uit overhet totstandkomen van de jachthaven; de verlichting hoofd verkeersweg Dorpsstraat-Spuiplein die volkomen aan de verwachtingen vol doet; het weer rendabel maken van het voormalige fabriekscomplex der K.M. „De Schelde" door de fa. Gebr. Cruson; de koelbewaarplaats voor aard appelen van Gebr. de Feijter, enz. Vervolgens noemde hij de vijf wo ningen die Breskens van hogerhand waren toegewezen, te weinig, aange zien in Breskens nog een 250-tal nood woningen in gebruik zijn. Zodoende zal het nog vele jaren duren eer deze achterstand is weggewerkt. Ook het toewijzen van grond voor htt bouwen van zomerhuisjes en de aanleg van een sportveld zijn nog problemen die wachten op het besluit van hogerhand mede in verband met de aanleg van de nieuwe veerhaven. Aan het einde van zijn rede bracht de voorzitter woorden van lof en dank aan het ger meentepersoreel voor het vele goede werk door hen in het belang der ge meente verricht. het land, stekels hakken, als het zo uitkomt Ze werden netjes naar het tram station gereden en boften. Er stond net een tram klaar om naar de hoofd stad te vertrekken. Hij werd ditmaal thuis hartelijker verwelkomd dan anders. „En?" infor meerde Aart, „ben je al een avond uit geweest met een der Beemsterse schonen?" Wim haalde verachtelijk zijn schou ders op. „Denk je, dat we daar niets anders te doen hebben dan te vrijen? Er wordt gewerkt". „Nu ja, je zult 's avonds toch wel een paar uurtjes voor je zelf hebben". Wim pakte het spek uit en gaf het moeder. Met belangstelling hadden de anderen naar het pak gekeken en op hun vraag wat er in zat, had Wim slechts gelachen. Toen het spek ech ter te voorschijn kwam hoorde hij uitingen van teleurstelling. „Spek," constateerde Bert verachte lijk, „ik dacht minstens, dat er voor ons ieder een karbonade uitkwam". (Wordt vervolgd). In antwoord hierop verkreeg de heer C. de Feijter het woord, die dank bracht aan B. en W. voor hun beleid. Hij drong er vervolgens op aan om de plannen annexatie grond Groede-Breskens nogmaals onder de speciale aandacht te willen brengen van de overheid. Verder opperde hij het plan om de aanleg van een nieuwe veerhaven te combineren met de in dertijd door de regering beloofde bin nenhaven. Hiervoor zou geen Oost- of Westplan in aanmerking komen, doch het z.gn. eerste strand. De voorzitter vroeg aan de heer De Feijter of hij het plan, door deze in grote lijnen opgesteld, ter inzage kon krijgen voor nadere bestudering en doorzending aan de betrokken instan ties, hetgeen dhr. de Feijter goed vond. Vervolgens vroeg dhr. de Feijter nog of het wel verantwoord was voor de brandweer een kapitaal gebouw neer te zetten, terwijl het brandweer materiaal betrekkelijk veel te wensen overlaat. De voorzitter gaf toe dat het materiaal inderdaad pover is en dat al het mogelijke zal worden gedaan om hierin verbetering te brengen. De heer C. van Oostenbrugge vroeg of het niet mogelijk was de huur noodwoningen te verlagen tot het peil voor de laatste verhoging, daar gebleken is dat er gemeenten zijn, die de laatste huurverhoging noodwoningen niet hebben toegepast. De voorzitter zal hierover een nader onderzoek in stellen. Dhr. de Feijter vroeg de voorzitter, naar aanleiding van de subsidieverle ning Visserijfeesten 1955, of deze ook weer op Zondag zullen worden ge houden. Zo ja, dan zal hij uit prin cipieel oogpunt hier tegen stemmen. Dit vond instemming bij de heren v. Oostenbrugge en weth. v. Haneghem. Na een uitvoerige discussie hierover werd besloten contact op te nemen met het Visserij-Comité en te vragen welke datums zij gedacht hebben dit feest te zullen houden. De uitslag z A aan de raad medegedeeld worden, waarna het in stemming zal worden gebracht. Verder wil de raad het Vis serij-Comité terwille zijn met het hel pen organiseren van een tentoonstel ling op visserijgebied of iets dergelijks tijdens de visserij-feesten. Weth. Notebaart gaf bij het punt Vismijn-begroting een duidelijke uit eenzetting omtrent de moeilijkheden ontstaan bij de grote aanvoer van ha ring voor het lossen en het vervoer. Dhr. v. Oostenbrugge wees vervol gens in een uitvoerig pleidooi op de belangen voor Breskens in verband met de grote aanvoer van haring. Hij drong aan op de bouw van een vishal, aangezien hij uit goede bron vernomen had dat volgend seizoen ook loggers en trawlers naar Breskens zul len komen markten. Hierdoor zou de grote aanvoer kunnen worden opge vangen en vlugger verwerkt worden. De gehele raad stemde met de bouw van een vishal in, daar zij overtuigd waren van de belangen hieraan ver bonden voor vissers en handelaren. Men hoopt dan ook op toestemming van de Rijkswaterstaat teneinde spoe dig tot de bouw te kunnen overgaan. Behoudens enkele op- en aanmer kingen werd de gehele gemeente- en vismijnbegroting onveranderd goedge keurd. De rondvraag leverde niets belang rijks meer op. Muziekuitvoering. Dinsdag j.l. gaf in het Gem. verenigingsgebouw te Breskens de mu ziekvereniging „Uit het Volk - Voor het Volk" haar eerste uitvoering in dit seizoen. Gezien de slechte weers omstandigheden kon de belangstelling bevredigend genoemd worden. Nadat de voorzitter een kort wel komstwoord had gesproken, werden o.l.v. directeur Brakman een 7-tal mu zieknummers zeer verdienstelijk uitge voerd, waarvoor directeur en muzi kanten een hartelijk applaus in ont vangst te nemen kregen. In de pauze had een goed geslaagde verloting plaats. Medewerking aan deze avond werd verleend door de Rederijkerskamer „De Oranjebloem" uit Sluis, die voor het voetlicht brachten„De jonge Geerte," een spel van de zee in 4 bedrijven, door Herman Burger. Met grote aandacht werd het spel van de Rederijkers gevolgd, die door hun goede vertolking dan ook een welverdiend applaus in ontvangst mochten nemen. De voorzitter was dan ook zeer zeker de tolk van alle aanwezigen, toen hij hen dank bracht voor hun groot aandeel in het doen slagen van deze avond. Kerstfeestviering Het Kerstfeest van de Zondags school der Hervormde Gemeente te Breskens wordt gevierd op de eerste Kerstdag om 5 uur 's avonds in de kerk. Duivententoonstelling. Zaterdag en Zondag j.l. werd in café „Centraal" een drukbezochte post- duivententoonstelling gehouden. De prijzen werden als volgt toege kend Oude doffers: ie prijs: L. de Meester; 2 J. van Gijs; 3 W. Klaaijsen Zn.; 4 M. de Visser; 5 P. Buize; 6 Jac, Risseeuw; 7 E. Pieters; 8 F Seekles; 9 P. Buize. 10 A. Bondewel. 11 J. v. d Broecke. 12 Jac. Wisse. 13 Joh. Carels. 14 E. Pieters; 15 J. Klaassen 16 Joh. Carels. 17 P. v. d. Walle; 18 A Quaars; Z E.V. Joh. Carels; E.V. A. Boekhout. Oude duivinnen: ie prijs: A. Quaars; 2 Iz. de Jonge Az3 L. Verstraaten; 4 H. Oosterling; 5 A. Quaars; 6 H. Oosterling; 7 Jac. Risseeuw; 8 H. Oosterling; 9 A. Poppe; 10 Joh. Carels; 11 J. v. Gijs; Z.E.V. P Blaakman; E.V. Iz. Faas. Jarige doffers: ie prijs: Jac. Klaassen; 2 A de Hulster; 3 W. Klaaijsen Zn.; 4 P. v. d. Walle. 5 A. Ekkebus; 6 F. Seekles; 7 Th. de Smit; 8 P. v. d. Walle; 9 Versprille-K.; 10 Iz. de Jonge; 11 Jac. Wisse; 12 J. v. d. Broecke; 13 A. Quaars; 14 W. Fenijn; 15 Rijkaart-Wiersma; 16 C. Hartog; 17 Joost Vermeulen; 18 Jac. Buize; 19 P. Buize; 20 J. de Lijzea; 21 W. Fenijn; 22 Jac. Risseeuw; Z.E V. A. de Hulster; E.V. Fr. de Jonge. Jarige duivinnen: ie prijs: P. v. d. Walle; 2 L. de Meester; 3 J. van Gijs; 4 P. Blaakman; 5 Joost Ver meulen; 6 Verm.-Verd.; 7 W. Klaaijsen Zn.; 8 A. Hamelijnck; 9 J. v. d. Broecke; Z.E.V. Jn. Faas; E.V. F. Seekles. Klasse A. Jonge doffers: ie prijs: P. Buize; 2 Rijkaart-Wierdsma; 3 Fr. de Jonge; 4 J. Adam; 5 Jac. Maas; 6 Jac. Jacobs; 7 A. de Meester; 8 Th. de Smit; 9 J. Pleijte; 10 J. v. d. Broecke; 11 L. de Meester; 12 Jac. Wisse; 13 L. de Meester; 14 H. Oosterling; 15 Rijkaart-Wierdsma; 16 Jac. Wisse; 17 A. Versprille-v. H.; 18 J. de Meester; 19 J. v. d. Broecke; 20 P. v. d. Walle; 21 Jac. Wisse; 22 A. Hamelijnck; 23 Jac. Steijaert; 24 Jac. Risseeuw; 25 A. Bonde wel; 26 A. Poppe; 27 A. Hamelijnck; 28 W. Klaaijsen Zn.; 29 Iz. Ritico; 30 M. Faas; 31 Verm.-Verd.; 32 A. Ekkebus; 33 J. van Gijs; 34 J. de Lijzer; 35 A Haartsen; 36 J. v. Gijs; 37 J. de Lijzer; 38 Jac. Jacobs; 39 A. Bondewel; 40 F. Seekles; Z.E.V. A. Verduin; E.V. M. de Visser. Klasse B. Jonge duivinnen: ie prijs: Iz. de Jonge Az.; 2 W. Klaaijsen Zn.; 3. R van Ouekelberghe; 4 Jac. Klaas sen; 5 C. van Opdorp; 6 A. Poppe; 7 L. Verstraaten; 8 A. Haartsen; 9 L. v. d. Wege; 10 Iz. Quaars; 11 Jac. Buize; 12 M. v. d. Broecke; 13 R. v. Quekelberghe; 14 A. Ver- sprilIe-K.; 15 L. v. d. Wege; 16 Iz. Ritico; 17 Jac. Wisse: 18 A. Ekkebus; 19 J. de Meester; 20 Jn. Jansen; 21 Jac. Rofack; 22 J. Woittiez; 23 Jac. Maas; 24 P. Buize; 25 M. Faas; 26 Jac. Jacobs; 27 J. v. d. Broecke; 28 W. Bruijnooge; 29 A. Haartsen; 30 W. Bruijnooge; 31 W. Klaaijsen Zn.; 32 L. Verstraaten; Z.E.V. Jac. Rofack; E.V. Jn. v. Gijs. Kampioen Doffers: J. Klaassen. Kampioen Duivinnen: P. v. d. Walle. Het aantal ingezonden duiven bedroeg 392. Keurmeesters waren de heren van Wijk te Bergen op Zoom en Kloosterman te Goes. Evenals vorige jaren werden ook nu weer ter afwisseling mooie prijzen verdraaid op het rad van avontuur. Duivenvereniging ,,Nog Sneller". De uitslag van de door de dui venvereniging „Nog Sneller" te Breskens georganiseerde verloting is als volgt: Ie prijs: No. 1207 2e 198 3e 1250 4e 848 5e 1188 6e 963 7e 952 8e 1168 9e 403 Mobilofoon. Van de B.B., kring West Z. Vlaanderen, heeft het „Vrije van Sluis" de beschikking gekregen over mobilo foons, welke geplaatst zijn in de ge meentehuizen te Breskens en Cadzand

De Schakel | 1954 | | pagina 2