Land- en Tuinbouw Stempels en Deurplaatjes CIRKELGANG Grote blijdschap 1 Hulp voor de kleine fabrieken De schakel ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAAN DER EN 9e Jaargang Nummer 518 Vrijdag 24 Dec. 1954 Drukkers-Uitgeverij: Firma SMOOR DE HULSTER Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Qiro 35829Ö (Snip en Snap). Het verhaal is men selijk en gewoon. Een familie die gaat emigreren, zoals er tienduizenden zijn gegaan, maar hun hart bleef nog lang in Holland. 2e Kerstdag een kleuren-Western met Randolfi Scott in „Tot de laatste ko gel". Aanvang 6,30 en 8,30 uur. Bemesting van vruchtbomen en heesters. Het is nu weer de tijd om aan de bemesting van onze vruchtbomen en heesters te gaan denken. De moderne bemestingsleer leert ons dat we vooral onze vruchtbomen wan neer deze op de klei liggen of een grasmat hebben, zeer vroeg moeten bemesten. Toch denken vele liefhebbers van kleine tuinen, welke in de regel maar een klein aantal vruchtbomen hebben, dat ze nog lang niet aan de bemesting toe zijn. Pas wanneer de mooie dagen komen, in Februari en dan wat zon, begint de liefhebber belangstelling en liefde voor zijn tuin te krijgen. In de regel wordt dan te laat be mest en ook de particulier zal er op moeten letten om met de bemesting wat vroeger te beginnen. Velen vragen zich af, waarmede be mest moet worden, stalmest of kunst mest. Natuurlijk is stalmest en compost goed, maar het is altijd erg duur en moeilijk te krijgen. Daar komt bij dat het vervoer van de boerderij vaak moeilijk is. Nu is het inderdaad voor een particulier, welke dikwijls leek is, niet altijd even gemakkelijk om zich te verdiepen in de kwestie van de stikstof-, kali- en fosfonuurmeststofien. Thans is dit wel erg gemakkelijk geworden voor de particuliere tuinbezitter, men kan ge bruik maken van Asef tuin- en gazon- mest, welke meststof de voedingsstoffen in elke gewenste vorm bevatten. Men denke ook vooral om de heesters en rozen hiermede te bemesten, deze worden maar al te dikwijls vergeten. Denkt dus in dit seizoen om Uw vruchtbomen en heesters, U zult er veel plezier van beleven. Fa. SMOOR DE HULSTER, Breskens jullie wel meerijden". „Wel, dat moeten we dan maar doen," vond Wim, die liever een paar uurtjes bleef. „Dan ga ik nog een uurtje schilderen". Wim had op de boerderij een plekje gezien dat hij wilde schilderen. Aan de achterkant van het huis, voorbij de schuren, had hij een mooi uitzicht op de ringdijk en tegen die dijk stonden een paar boerderijtjes. Dat zou ook een mooi boekje worden. Ongeveer honderd meter van het huis was een bleekveld, beschaduwd door peren- en appelbomen. Daar zat hij het beste. Ook lekker rustig. Als hij hier werkte, had hij kans, dat hij ook niet gestoord werd. Maar hij was nog geen kwartier bezig, toen hij Broeksma zag naderen. Wim zuchtte; hij had net een ruwe schets gemaakt, want de tijd was te kort om nog aan het schilderen te be ginnen. Dat kon Maandag wel, dacht hij. „Zo," zei Broeksma, die op zijn gemak er bij ging liggen, „weer iets anders op het oog? Wim wee» naar de ringdijk en Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs: f 1,10 per kwartaal; franco per post f 1,25 Prijs der advertentiën: 10 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen' 10 cent extra, FEUILLETON Een Westfriese roman door MAARTJE ZELDENRIJK l6 Na de koffie inspecteerde Zwarts, voorafgegaan door Broeksma, de ar beid van de eerste week. Wim, die aan een der luiken aan de zijkant van de woning werkte, keek af en toe eens even naar het tweetal en hij merkte al ras, dat de baas tevreden was. Dat kon ook niet anders. En zo moest het blijven. Dan had hij kans nog wel eens voor zo'n buitenkarweitje uitgepikt te worden. Tegen half twaalf reed Zwarts weer weg na de beide knechts de loon zakjes overhandigd te hebben. Er was twee gulden extra bij. „Voor het reis geld," had de baas gezegd. Nou, dat was vast niet tekort. Daar hielden ze nogjwel van over. Om twaalf uur zei Broeksma„We gaan nu eersl even eten en dan on middellijk daarna werken we nog een uurtje of anderhalf. Ik had zo gedacht, dat we dan om twee uur maar moesten ophouden". „Ik vind het best," antwoordde Wim. Toen ze klaar waren met hun werk, gingen ze zich wassen en verkleden. Daarna telden ze ieder zeven gulden neer voor de boerin en zeiden dat ze Maandagmorgen om een uur of acht terugkwamen. Dat was best en toen de boerin het geld had weggeborgen, kwam ze met twee flinke pakjes aan. „Voor jullie thuis een stukje spek Dat zal wel smaken, denk ik". „Dat weet ik wel zeker," antwoord de Broeksma lachend. „Kan moeder ook eens proeven, hoe goed we het hier hebben. Hartelijk bedankt en een plezierige Zondag". „Vansgelijke". Toen ze buiten stonden, elk met een pakje in de hand, waarin het vuile wasgoed en het gekregen spek zal, zei Wim opeens: „Zeg, hoe komen we eigenlijk in Purmerend?" „Nou, met lijn twee, denk ik," merkte Broeksma lachend op. Wim begreep hem eerst niet. „üa nou, lijn twee We zijn hier niet in Mokum I" „Hier doen ze vrijwel alles met lijn twee". Toen begreep Wim hem en gaf Broeksma een por in zijn zij. „Is dat ver lopen?" Het was tame lijk warm weer en Wim voelde niet zo bizonder veel voor een lange wan deling. „Laten we het maar eens vragen," besloot Broeksma, op zijn schreden terugkerend. „Naar Purmerend? De boerin keek het terugkerende tweetal aan. „Ja, dat is ruim een uur lopen en zeker wel naar het tramstation „Gaat er dan geen bus of zo naar de stad?" „Jawel, maar die komt hier niet langs. Dan moet je eerst een paar kruisen verder zijn en dan ben je ai half bij de stad. Maar als jullie geen haast hebt, om een uur of vier gaat Jannie naar de stad om boodschappen te doen. Met de wagen. Dan kunnen GROTE blijdschap over een KLEIN kind, dat is Kerstfeest A Maar laten we eer- f lijk zijn, het kleine kind was er éérst. Toen pas, door hem, is de grote blijdschap gekomen. Dat is een volg orde, die wij meestal omkeren. Het gaat ons om de blijdschap. Die roepen wij eerst met kunstmiddelen tevoorschijn Daar komt van alles bij te pas door de vriendelijke bemiddeling van de winkeliers. Kerstlicht en kerstpapier en hele kerstmaaltijden en weet ik meer wat voor kerstspullen. Tenslotte hebben we ons genoeg opgepijpt en dat ver slijten we dan met een beetje goede wil voor de grote blijdschap, waar Lucas 2 van spreekt. Maar het is niet veel meer dan een schimmetje, waar we achter lopen. Een schimmetje, want we maken het KIND los van onze blijdschap. En vrat we overhouden, is een feestelijke kerstuitgave, rood met goud op snee, van de gewone lol en leute. Die duren helaas maar kort, vooral van 'tjaar met de strop van één Zaterdag en één Zondag. Met de „grote blijdschap" is het anders. Die komt van het KIND, weet u. Daarom duurt deze blijdschap lan ger dan twee dagen. Een leven lang, en nog langer. Dat kind heeft maar één wens mensen echt blij maken. Dat heeft hij de eeuwen door gedaan. En dat zal hij blijven doen, zolang er mensen zijn. Want dat kind heeft GOD bij de mensen gebracht. Daar moet u niet over filosoferen. Dat moet u zien. Daar ligt God, schreiend en stralend in onze armoe. Ik kan er niet genoeg naar kijken en al kijkend en aanbiddend, komt er aan mijn blijdschap geen eind. Dit wonder moet ik vieren met mijn hele hart en mijn hele leven. Met min der kan het niet, nu God is gekomen in de wereld van 1954. De zaken staan waarachtig niet hopeloos. De toekomst behoort aan God en niet aan de hui lende wolven van vandaag en morgen. Nu God in mijn leven is willen ver schijnen, staan ook daar de zaken niet hopeloos. Als Hij dat leven wil be waren voor zijn Koninkrijk, dan is er geen reden tot wanhoop. JEZUS heet het kind, dat dit alles doet. Alle schuld van mensen vaagt hij weg. Hij maakt Sinds de dag dat de wapenstilstand in Zuid-Korea een feit werd, hebben zowel de U.S.A. als de verschillende afdelingen van de Organisatie der Ver enigde Naties, talrijke millioenen dollars aan geld en goederen aan de regering van President Rhee gegeven, om het in puinhopen herschapen land weer overeind te helpen. Nu de grote fabrieken weer draaien. gaat men ook speciaal zorg wijden aan de kleine ploeteraars, zoals op de foto deze dorpssmid in een plaatsje bij Soewon. Hij is juist bezig een nieuwe ploeg in elkaar te zetten. Het onbe werkte materiaal heeft hij tegen matige prijs betrokken van een regeringsbureau, op dezelfde wijze als in West Europa is gebeurd onder het Marshall-plan. J. P. de Klerk. ons leven tot een splinternieuwe moge lijkheid, een blijde mogelijkheid. Het wordt eindelijk waard om geleefd te worden, van harte en intens, want GOD is gekomen. Kerstfeest. Nieuwe, blijde mogelijk heid, van God gegeven. GROTE blijdschap over een KLEIN kind JEZUS, uw Heer en uw Heiland J. H. van Beusekom. F1LMNIEUWS Luxor Theater te Breskens komt met een Kerstprogramma, waaruit een ieder een keuze kan maken, daar de eerste Kerstdag de welbekende Hollandse film „Sterren stralen overal" zal ver toond worden in twee voorstellingen, om halfzeven en half negen. Klinkende namen van medespelers, zoals Johan Kaart, Piet Muizelaar en Willy Walden

De Schakel | 1954 | | pagina 1