Zonnestraal N.V.V. t.b.c.-fonds De actie voor het Zonnestraal N.V.V. t.b.c.-fonds in Westelijk Z.-Vlaanderen heeft de volgende bedragen opgebracht Schoondijke f 44,65; Oostburg f 36,67; Aardenburg f 27,80; Cadzand f 54,60; Breskens f 48,25; Groede f 36,67; Biervliet f 68,52. Het was in alle dorpen de Vrou wenbond N.V.V. die de busjesactie uitvoerde. Culturele avond ten bate van de vluchtelingen. Onder auspiciën van de O.V.V te Oostburg zal een culturele avond worden gehouden op 20 December a.s., waarvan de gehele opbrengst ten bate van het Vluchtelingenwerk komt. Medewerking wordt verleend o.m door mevr. E. J. van den Broecke-de Man te Aardenburg, declamatie; H, Stam, directeur van de Zeeuwse Mu ziekschool te Middelburg; Johan Men- adel, bariton en mej. Ingrid Staa harpiste. Deze laatsten komen uit Utrecht. Allen geven belangeloos hun medewerking. Voetbal Vierde klasse G. Aardenburg—Sluiskil afg.; Luctor E.M.M. 42; Ria W.—Breskens afg.; lersekeHoofdplaat afg.; Oostburg. Koewacht afg. De stand is nu Steen 980 1 16 39— 6 Aardenburg 9 7 1 115 3717 Luctor 11 7' 1 4 15 35—zo Clinge 10 6 r 3 13 30—17 lerseke 9 4 a 3 10 24—zo Breskens 83238 1916 Hoofdplaat 93x48 2026 Sluiskil 93248 2129 Oostburg 10 3 167 2541 Koewacht 10 1 4 5 6 1533 E.M.M. 81163 1033 Ria W. 9 1 1 7 3 13—28 Programma voor Zondag a.s. AardenburgRia W.; E.M.M.Steen; Clingelerseke; HoofdplaatOoitburg; BreskensLuctor. Beide koplopers, Aardenburg en Steen zullen ook Zondag weer wel winnen en zowel Ria als E.M.M. zullen geen schijn van kans hebben, zodat ze kaar op de onderste plaats nog wat ge zelschap houden Clinge zal lerseke wel van 't lijf houden, al zal het niet zo gemakkelijk gaan Hetzelfde kan gezegd worden van Hoofdplaat, dat Oostburg niet mag on derschatten. Breskens kan revanche nemen voor de nederlaag eertijds tegen Luctor ge leden. Wanneer de Bressiaanders alle zeilen bijzetten is succes verzekerd. Abe Stijging tegoed Nutsspaarbank Oostburg Gedurende de maand November 1954 steeg het inleggers-kapitaal bij de Nutsspaarbank te Oostburg van f 1.757-739.44 tot f 1.770.640,58. Ingelegd werd f 92.852,86 en terugbe taald f 79.951,72. Meer ingelegd dan terugbetaald f 12.901,14. Het aantel rekeningen steeg van 1569 tot 1581. Nieuw uitgegeven boekjes 13. wijl hij op een stoel plaatsnam en in zijn koffie roerde, keek hij naar Nel, de oudste dochter. Zij was het onge twijfeld, die gedurende dit gesprek naar hem gekeken had. Hij zag de spottende uitdrukking in haar gezicht. Nou. ook al zo'n koopvrouw, dacht hij. Lacht me in stilte uit, dat ik voor zo'n lage prijs dat doekje van de hand ge daan heb Maar wat kon hem eigenlijk Nel schelen. Hij had al van de eerste dag af gemerkt, dat zij de beide schilders niet bepaald mocht. Aan tafel sprak ze ook maar zelden met hem of Broeksma. Wat een ver schil, die twee zusters Wonderlijk toch HOOFDSTUK VI. Plaatselijk Nieuws. De volgende dag was het Zaterdag en Broeksma uitte de veronderstelling dat de baas die morgen wel zou ko men. .Anders moeten we nog naar het kantoor om geld te halen," meende hij, toen ze op de ladders stonden. Eigenlijk had Wim de baas al eer der verwacht. Maar zonder Zwarts kwam het werk ook wel klaar. Als hij vanmorgen kwam zou hij wel zien, dat ze in de nu achter hen liggende week niet stilgezeten hadden. Maandag Cadzand Uitvoering. De toneelvereniging „Cadzandria" gaf in café Lekens haar eerste uitvoe ring in dit seizoen. Opgevoerd werd: „De Dorpsdokter," een toneelspel in drie bedrijven. Er werd goed gespeeld, hetgeen door het publiek met een spontaan applaus werd beloond. Er was een verloting en tot slot werd er nog enkele uurtjes gedanst op de to nen van het populaire orkest „The Zwin-Boys" o.l.v. Pierre Leenhouts te Oostburg. Retranchement Schooiuitvoering. Voor de toneeluitvoering van de schooljeugd bestond Zaterdag veel be langstelling. De leerlingen brachten het er over het algemeen aardig af en toonden weinig hinder te hebben van plankenkoorts. Voor de restauratie. In de gecombineerde vergadering van kerkvoogdij en kerkeraad te Re tranchement overhandigde de vertegen woordiger van de Ned. Gustaaf Adolf- vereniging een bedrag van f 1000,- voor de restauratie van de Ned. Herv. Kerk. Aardenburg Teraardebestelling stoffelijk overschot van Wachtmeester A. van Hoeve. Woensdagmiddag j.l. is het stoffelijk overschot van de heer A. van Hoeve, in leven wachtmeester der Rijkspolitie, die tengevolge van een zeer tragisch ongeval om het leven kwam, met corps eer teraardebesteld. In de rouwstoet bevonden zich o.a. een detachement der Rijkspolitie, een groep leden der douane en Kon. Marechaussee, terwijl de Belgische Rijkswacht zich hierbij ook had aan gesloten. De baar die met bloemstuk ken was bedekt, werd gedragen door leden der Rijkspolitie van de groep Aardenburg. Bij het graf werd het woord ge voerd door de plaatselijke predikant, Ds. Blom, de Districtscommandant der Rijkspolitie en de burgemeester der gemeente Aardenburg. Kransen werden gelegd o.a. namens het personeel der Rijkspolitie te Aardenburg, het ge meentebestuur en de Algemene Neder landse Politiebond. Voor deze plechtige teraardebestel ling hadden zeer velen zich verzameld in de straten en op de begraafplaats om de overledene de laatste eer te bewijzen. Breskens Toneeluitvoering. Zaterdag j 1. gaf de toneelvereniging „De Schelde" alhier haar eerste uit voering in dit seizoen. De heer W. Hoffmann, die als woordvoerder op trad, heette alle aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder de ere-voor- zitter, de heer W. Carels. Opgevoerd werd: „De Sukkel," blij spel in drie bedrijven. Mede door de vele komische scènes die in dit blij spel voorkwamen, wisten de spelers- (sters) de lachspieren van het publiek danig in beweging te brengen. Vooral het spel van mej. Sj. de Rooy, die voor de eerste maal mee deed, was voortreffelijk. In de pauze had een goed geslaagde verloting plaats. Bij het einde kregen de vertolkers een hartelijk applaus in ontvangst te ging alles al in de grondverf. Althans, als het niet regende. Toen ze om half elf koffie dronken, hoorden ze de wagen van de baas het erf opkomen. Mijnheer Zwarts stapte uit zijn auto en kwam binnen. ,Zo, mannen, aan de koffie? Dat zal wel smaken, denk ik". „Ja," zei de boerin lachend, „mijn heer Zwarts zal wel gedacht hebben: ik moet maar zorgen dat ik om half elf op de boerderij ben, dan kan ik mee aan zitten". De baas lachte en de kntchts lach ten mee. „Wat moet ik daar nu op antwoorden?" vroeg hij aan Broeksma. „Ik geloof dat het maar hef beste is als U niets zegt en bij ons komt zitten. De boerin heeft de hele week goed voor ons gezorgd, dus ik denk niet, dat ze U op een droogje zal laten zitten". Inmiddels stond de koffie al voor hem. (Wordt vervolgd). Schaakwedstrijd De schaakclub te Breskens speel de een wedstrijd tegen Zuidzande I. De uitslag luidde Breskens I Zuidzande I L. de Vlieger F. de Putter Va-'/: J. de Smet A. Cappon o1 J. Stuy L. Verheije 1O A. Scheele D. Vermet o A. Punt I. Luteijn IO J. Hovestadt J. de Groote i-o P. Priester P. de Bruijne o- F. Goethals Dr.E. v.d.Waag afgebroken L. Kotvis A. Kotvis V2-V2 H. van Melle J. Dierkx 1O 5—4 Oostburg Jaarvergadering Ceres" Onder grote belangstelling hield de vereniging „Ceres" haar jaarvergadering in hotel „De Eenhoorn". De presidente, mevr. Van Cruijningen Erasmus, sprak een kort openings woord, waarin zij mej. mr. E. Roder van de voogdijraad te Middelburg hartelijk welkom heette. De notulen der vorige vergaderingen werden ongewijzigd vastgesteld. Er werden verschillende mededelingen ge daan, waaruit o.m. bleek, dat de ver eniging verschillende cut sussen organi seert, waarvoor bij de leden veel be langstelling bestaat. Zo zal er een vervolg komen op de cursus costuum- naaien, terwijl er ook nog belangstel ling blijkt ta bestaan voor een cursus kantklossen. De diepvries is inmiddels in gebruik genomen. Het is de eerste collectieve diepvries in Zeeland en de tweede in Nederland. Binnenkort zal deze inrich ting officieel worden geopend. Ook het maandblad werd uitvoerig besproken. Men vroeg aich af, of het in de huidige vorm wel te handhaven is. Het bestuur was van mening, dat het niet veel duurder is dan het regel matig laten drukken der convocatie- kaarten. Voor de leesmappen, die regel matig circuleren, was het niet eenvou dig de inhoud samen te stellen. Ten slotte viel de keuze op „De vrouw en haar huis", „Ons gezin" en „Margriet". Een uitgebreide bestuursverkiezing was nodig om alle vacatures aan te vullen. Herkozen werd zonder dat een tegen-candidate gesteld was, mevr. M J. van Cruijningen-Erasmus te Oostburg. Voor de dorpen Hoofdplaat en Nieuw- vliet werden resp. gekozen de dames W. Verplanke en mevr. Rosendaal- Risseeuw. Voor Biervliet zullen de nodige werkzaamheden voorlopig ver richt worden door mevr. Wiebosch en J. Verplanke-Haak. Later zal deze vacature, ontstaan door het bedanken van mevr. Verplanke-Haak, aangevuld worden als er liefhebsters zijn om deze bestuursplaats te vervullen. De presi dente gaf na haar herbenoeming in overweging tegen volgend jaar naar een andere presidente uit te zien, daar zij reeds 30 jaar deze functie vervult, en plaats wenst te maken voor een jongere kracht. In overweging werd gtgeven een filmtoestel aan te schaffen. Dit zal op de volgende agenda worden geplaatst. Mej. mr. E. Roder uit Middelburg sprak na de pauze, waarin verversingen werden aangeboden, over het werk der kinderbescherming. Zij schetste de tot standkoming dar kinderwetten in het algemeen. In 1921 kwam de wet der ondertoezichtstelling, hetgeen een be langrijke stap vooruit betekande.Spreek- ster schetste het grote belang, dat particulier initiatief kan ontplooien in dit opzicht. Tenslotte besprak mej. Roder het feit dat er uit Zeeland veel meer kin deren weg moeten voor observatie en opneming, dan in andere provincies. Dit komt, omdat Zeeland niet beschikt over een opvoedkundig bureau, waar ouders en kinderen met hun moeilijk heden heen kunnen. Ook met huwelijks moeilijkheden zal men bij een medisch opvoedkundig bureau terecht kunnen, en ook dit zal vele moeilijkheden met de kinderen kunnen voorkomen, het geen beter is dan ze later, als het kwaad niet meer te stuiten is, te trach ten dit alles te genezen. Mevr. van Cruijningen bracht mej. Roder hartelijk dank voor de interes sante lezing, waarna zij de vergadering sloot. Groede Duiventantoonstallinc. Zaterdag en Zondag j.l. had in het café van de heer J. van Haneghem alhier een zeer goed geslaagde duiven- tentoonstelling plaats. De uitslag is als volgt: Oude doffers Ie prijs: Joz. v. d. Wege. 2. J. van Haneghem. 3. P. Buize. 4- A. v. Gijs. 5. P. Buize 6. H. v. d. Hemel. 7. J. van Driel 8- A v. Gijs. ZE.V. E. Ver- strijnghe. E.V. J. v. Haneghem. Oude duivinnen le prijs: Jac Robijn. 2. P. Jongman. 3. J. v. Haneghem. 4. Joz. v. d. Wege. Z E.V. A. v. Gijs. E.V. Joz. v. d. Wege. Jarige doffers: le prijs: H Elfrink. 2. A. v. Gijs. 3 W. Fenijn. 4. H. Elfrink. 5. J. v. Driel. 6. W. Fenijn. 7. Iz. Vermeulen. 8. Ras- v. d- Wege. 4 Jac. Maas. Z.E.V. J. v. d. Broecke. E.V. Jac. v. Hoeve. Jarige duivinnen: I. G. Dusarduijn. 2. A. Versprille. 3. Jac. d. Dekker 4. J v. d. Broecke. 5. A. v. Gijs. 6. J. v. Hoeve. Z E.V. Jac. Robijn. E.V. P. Jongman. Jonge doffers: I. G. Dusarduijn. 2. E. Verstrijnghe. 3. G. Dusarduijn. 4. M Robijn. 5. J- v.d. Broecke. 6. C. Brakman. 7. A. v. Gijs. 8. J. Rofack. 9. J. v. d. Broecke. 10. P. Buize. 11 Iz. Vermeulen. 12. H. Elfrink. 13. J Vermeulen. 14. D- Aar- noutse. Z E V. D. Morel. E.V. Jac. Robijn. Jonge duivinnen I. H. v. d. Hemel. 2. G. Dusarduijn. 3. M Robijn- 4. Ras-v. d- Wege. 5. Jac. v. Hoeve. 6. Joz. v. d. Wege. 7. C. Brakman. 8. P. Buize. 9. W. Fenijn. 10. C. de Poorter. II. H. Elfrink. 12. M. Robijn. Z.E.V. J. Merk. E.V. J. v. Haneghem. Late jonge doffers: 1Jac. van Hoeve. 2 J. van Driel. Z.EV. J. Versprille. E.V. Iz. Vermeulen. Late jonge duivinnen I. A. Bouwens. 2. H. Elfrink. 3. J. v. Hoeve. Z.E.V. Jac. van Hoeve. E V. J. Vermeulen. Keurmeester was de heer J- v. d. Linde te Vlissingen. Hoofdplaat Raadsvergadering. Tijdens de vorige week alhier ge houden raadsvergadering, werd scherpe critiek uitgeoefend op het staken van de busdienst DriesprongBreskens via Hoofdplaat. Dhr. E. A. Steijaert wees er op, dat Hoofdplaat in een zeker isolement is komen te verkeren, ter wijl de buurtschappen Hogeweg, No. Eén, Slijkplaat en Sasput volkomen verstoken blijven van een openbaar vervoermiddel. Spr. schetste de grote moeilijkheden voor de bewoners van deze buurtschappen die in Breskens en Walcheren werken, terwijl men ver plicht is een taxi te nemen om naar Oostburg naar het ziekenhuis te gaan voor opname, bezoek of controle. Met klem drong spr. er op aan de Z.V.T.M. te verzoeken de bus die vanaf de Driesprong niet verder dan de kom Hoofdplaat gaat, door te laten rijden naar de Hogeweg en voor de bewo ners van de genoemde buurtschappen een dienst in te stellen Schoondijke Slijkplaat of No. Eén. Als één man schaarde de raad zich achter deze suggestie van Steijaert. Na nog een uitvoerige gedachten- wisseling werd nog bestoten bij G.S. te protesteren tegen staking der busdienst. Over de verlenging van het voetpad Mariastraat ontspon zich een levendige discussie. B. en W. hadden gezorgd hiervoor een begroting gereed te heb ben. Gezien de hoge kosten adviseer den zij bedoelde verlenging niet te doen uitvoeren. Dhr. Th. H. Wieleman kon niet aan nemen dat de begroting ad f 800,- juist was. Na een nadere toelichting werd besloten het werk niet te doen uitvoeren, maar dhr. Wieleman ver zocht toch in elk geval het voetpad over de bedoelde afstand enigermate te verbeteren en te herstellen. Dit laatste werd toegezegd. Met ingang van I October werden de presentiegelden voor de raad ge wijzigd. In de vervolge wordt per lid per vergadering f 7,50 vergoed, ter wijl voor commissievergaderingen het presentiegeld f 3,75 zal bedragen. Het raadsbesluit betreffende het aan gaan van een geldlening van f4385,38, ter vervanging van de rijksvoorschot ten, voor de bouw van 10 woning wetwoningen complex I, werd in dien zin gewijzigd, dat thans een lening van f 4528,01 wordt gesloten. Besloten werd voor i953/'54 aan

De Schakel | 1954 | | pagina 2