BRILLEN 2 vredesconferenties: £anden en TïaïijA CIRKELGANG ^Brüïemaelier" De schakel ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDER EN 9e Jaargang Nummer 516 Vrijdag 10 Dec. 1954 Drukkers-Uitgeverij: Firma SMOOR DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs: f 1,10 per kwartaal; franco per post f 1,25 Prijs der advertentiën: 10 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen" 10 cent extra, Versaagt de pers tegenover het wereld- beklemmende vraagstuk van uitbanning van de oorlog Kiest zij de weg van de minste weerstand, de vele heilige huisjes langs de volkomen platgetreden paden van de internationale politiek zorgvuldig sparende Deze en dergelijke vragen dringen zich langzamerhand op, ook nu weer in verband met twee conferenties in Londen en Parijs. Allereerst dan de conferentie in Londen. Hieronder volgt het door deze conferentie uitgegeven „Manifest van Londen 1954" .„Wij, Parlementsleden, afkomstig uit 21 landen, zijn verenigd in Londen om de wijze te bestuderen waarop de lan den gezamenlijk in vrede kunnen leven en werken, en wij hebben geleerden tot ons horen spreken over waterstof wapens en andere kernwapens. Met al onze vereende krachten, waar schuwen wij de wereld, dat de wed ijverende landen thans zijn gewikkeld in een bewapeningswedloop, die de ge vaarlijkste is van alle tijden. Vroeger eindigde een bewapenings wedstrijd altijd in een oorlogmaar een oorlog, waarin atoom-wapens in actie zouden komen, zou de vernietiging van hele landen met zich brengen en zelfs het voortbestaan van het menselijk ras bedreigen. Een bewapeningswedloop is onafschei delijk verbonden aan de politiek van kracht. Deze politiek kost de wereld op het ogenblik 40 milliard pond per jaar d.w.z. meer dan 100 millioen gul den per jaar of meer dan f 1000, per seconde. En zelfs voor deze prijs hebben wij geen veiligheid kunnen kopen. Als elk jaar zulk een deel van de hulpbronnen van de wereld afge zonderd wordt voor dit steriele, inpro- ductieve en inflationele doel, van pro ductie der bewapening, zal het gevolg er van zijn, zelfs zonder oorlog, sociale revolutie en economische uitputting. Als deze nieuwe wapens gebruikt wor den, dan zal het de physieke ondergang van de wereld zijn, die ons zal bedrei gen. Wij doen een beroep op de vol ken en de regeringen van de gehele wereld Dat zij mogen begrijpen, dat er moet worden gekozen tussen een FEUILLETON 1* Een Westfriese roman door MAARTJE ZELDENRIJK „U moet onze boerderij ook eens schilderen. Vader zou het vast mooi vinden en er wel wat voor over hebben". Hij draaide zich lachend om. „Jullie boeren denken zeker alleen maar in geld, hè?" Nu was het haar beurt om verwon dert te kijken. „In geld?" herbaalde ze. „Hoe bedoelt U dat?'' „Nou, kijk eens, zoals ik al gezegd heb schilder ik uitsluitend voor m'n genoegen. Je hebt mensen die post zegels verzamelen en zij kunnen daar bijvoorbeeld een hele Zondag zoet mee zijn. Hun grootste genoegen is hun verzameling bekijken. Weer een ander houdt van duiven en doet mee aan postduivenwedstrijden. Allemaal voor hun plezier, nietwaar? Niet om er OOSTBURG vorm van wereld-regering of wereld ruïne. Er moet gekozen worden tussen de wedloop naar bewapening en de wed loop naar het geluk. Ook wij zijn voor een wedloop, maar een wedloop tussen economisch systeem en politiek idee, trachtende het be- staanspeil der volken, voor welke de verantwoordelijkheid moet worden ge dragen, te verhogen. Als slechts een deel van de 40 milliard pond sterling, die nu worden besteed aan bewapening, werden bestemd voor economische ont wikkeling en maatschappelijk welzijn, dan zou het leven nieuwe zin en nieuwe waardigheid krijgen voor honderden millioenen van onze broeders. Laten wij dus afzien van het onmo gelijke en laten we niet trachten de nationale veiligheid te verzekeren door nationale bewapeningen. Laat ons het feit aanvaarden, dat de nationale souve- reiniteit in de moderne wereld niet meer mogelijk is. Innig bewust van zodanige stand van zaken, nodigen wij de regeringen uit de gelegenheid aan te grijpen, die zich volgend jaar zal voordoen, om het Handvest der Verenigde Naties te wij zigen en deze organisatie te versterken doordat zij alle volken zal omvatten en vertegenwoordigen doordat zij wor den belast met te waken over de vrede in de wereld en de handhaving ervan op de basis van wereldrechtdoordat zij worden begiftigd met een wereld politiemacht, die haar in staat zal stel len zich van een zodanige taak te kwijten en doordat een deel van de bedragen, nu bestemd voor de nationale bewapeningen, worde besteed aan eco nomische ontwikkeling van de planeet waarop wij leven". Over deze conferentie verzucht de bekende Belgische Wereld federalist, Maurice R. Cosijn „Geen artikel, geen enkel woord hierover in de Belgische pers". Dat kan zeker niet worden ge zegd t. a. v. de conferentie van Parijs, waarop de daar aanwezige minisrers het eens werden over de oplossing van het Saarprobleem, wat minister Dulles „welhaast een wonder" noemde. Natuur- geld mee te verdienen. Maar bij jullie schijnt dat anders te zijn. Ik neem aan, dat U bijvoorbeeld geen hobby heeft". „Hobby? Wat is dat?" „Nou, liefhebberij dan. Dat is er een goed Nederlands woord voor". „Och, ik weet het niet. Daar heb ik eigenlijk geen tijd voor". „Daar heb je het al. Ik wil niets geen kwaads zeggen, dus begrijp me niet verkeerd. Maar jullie staan 's mor gens vroeg op en gaan aan het werk. Behalve dan een half uurtje voor het eten en 's middags een uurtje voor een middagdutje, werken jullie tot het donker is. Veel vrije tijd is er niet. Jullie werken, eten en slapen. Maar wat doet U dan zo'n hele Zondag?" „Wel, we gaan naar de kerk en als het mooi weer is, maken we 's mid dags een wandeling of we lezen een boek. Vergeet niet, dat op Zondag het vee ook gemolken en gevoerd moet worden. Dat is het. Wat moet je an ders doen?" „Zie je, dat is het verschil van jul lie leven met het onze. Als ik, nu ik lijk dient nog te worden afgewacht of dit wonder ook door alle betrokken parlementen zal kunnen worden gerati ficeerd. De pers is er over in de wolken o ja, ook wel over deze verzoening, maar toch hoofdzakelijk omdat West-Duits- land zich nu weer mag bewapenen en het lid wordt van de NATO, het Noord Atlantisch Pact. Laten we ons echter goed bezinnen wat dit feitelijk betekent. Het betekent dat nu West Europa zich zo spoedig en zo zwaar mogelijk zal kunnen gaan bewapenen en een sterke strijdmacht kan opstellen, kortom zich met volle kracht zal kunnen gaan voorbereiden op zijn „verdedigings"-oorlog, waarin, zoals Veldmaarschalk Montgommery juist dezer dagen verklaarde stellig en zeker atoomwapens zullen worden inge zet, waaraan hij terloops toevoegde dat oorlog en strategie voor hem een fasci nerend „spel" vormen. De Westelijke machthebbers, die zo als bekend reeds lang hebben gekozen vóór wat de bovengenoemde Londense conferentie „het onmogelijke" noemde, door te trachten „nationale veiligheid te verzekeren door nationale bewape ningen", zijn zeker op hun weg een belangrijke schrede gevorderd. Hetgeen natuurlijk niet wegneemt dat deze weg al wordt die ook met de beste voornemens geplaveid de weg is naar de hel, de hel van oorlog, vroeg of laat, oorlog, die op deze weg wel kan worden uitgesteld, maar nooit af gesteld, nooit uitgebannen. In het Manifest van deze conferentie wordt zoals we zagen een be roep gedaan op de regeringen en de volken van de gehele wereld. Men zal zeker wel hebben zorg gedragen dat dit beroep die regeringen bereikte. Geen mens ter wereld is echter in staat de volken der wereld te bereiken. Dat kan alleen de pers. Maar, ach arme De bekende boven reeds genoemde Belgische wereldfedera list, Maurice R. Cosijn, stelde vast „Geen artikel, geen enkel woord over het onderwerp van deze conferentie in de Belgische pers". En hij spreekt van hier werk, een avond-uurtje vrij heb, dan mag ik graag schilderen. Dat is mijn liefhebberij en dan denk ik niet aan geld." Ze lachte en trok met haar klomp figuurtjes in het kleine paadje tussen de grasperken in. „Ja zoals U het zegt, zal het wel zijn. We zijn nu eenmaal anders dan de mensen in de steden. Wat zul je daaraan doen? U schildert huizen en krijgt daarvoor loon. Wij verbouwen gerst en andere gewassen, hebben koeien, varkens en kippen om geld te verdienen. Maar dit schil derwerk, dat U in Uw vrije tijd doet, kan toch ook geld opbrengen? Ik be doel dit: U kunt zodoende wat bij verdienen". „Ja, inderdaad, dat zou kunnen. Maar veel brengt het heus niet op, juffrouw Blauwboer". Het was voor het eerst dat hij haar achternaam noemde. „Er zijn zoveel mensen die zoals ik schilderen kunnen en de meesten doen het nog veel mooier dan ik". „Maar ik vind het mooi en ik denk dat vader het ook wel mooi zal vinden. Als U het nu zou kunnen verkopen, een „muur van stilzwijgen". En onze Nederlandse pers Ach, er is zoveel „belangrijks" dat de pers krijgt te behandelen, als de belangrijke scheppingen van Fath, de laatste mode snufjes, de H-lijn, de S-lijn, het reizen en trekken van mannequins, schoon heids- en andere koninginnen, pijp rookwedstrijden en andere dergelijke wereldschokkende gebeurtenissen, die hun plaats in de pers opeisen Het schijnt wel of ten aanzien van onderwerpen als bovenbedoelde Londen se conferentie voor de pers het consigne geldt van Willem ParelNiet op reageren BURGERLIJKE STAND. Gemeente OOSTBURG over de maand November 1954 GEBOORTEN: 3, Pieter, zn.vanJ.de Bruijne en van J. Snoep, wonende te Sluis; 2, Albert Henry, zn. van W. Munster en van J. L. Haurissa, wo nende te Groede; 5, Martha, d. van A. Risakotta en van S. Watilete, wonende te Aardenburg; 5, Elisa Christina, d. van T. C. van Lieshout en van A. van Don, wonende te Middelburg: 8, Nico- laas Albert Emma, zn. van M. J. F. Ingels en van A. M. Bos, wonende te Biervliet; 13, Frans, zn. van E. Sahe- tapij en van J. Lumalesil, wonende te Oostburg; 14, Corlina Margaretha Santje, d. van L. Tonikoe en van MJ. Aheij, wonende te Groede; 19, Johanna, d. van 1. A. Bron en van A. E. Dees, wonende te Oostburg; 24, Bastiaan Lu- cien Ceasar, zn. van J. F. de Bruijne en van G. Groosman, wonende te Breskens; 26, Elizabeth Alphonsa Maria, d. van P. J. van 't Westeinde en van L. van Gessel, wonende te Groede: 25, Nicolaas Hendrik, zn van J. Pattinama en van L. Risakotta, wonende te Aar denburg; 27, Adriaan Abraham Willem, zn. van 1. Voogdt en van M. S. Vis ser, wonende te CadZand; 29, Roland Arthur Johan, zn. van R. De Wever en van R. A. van den Bossche, wo nende te Sint Jan Eremo in België: 30, Rita Catharine Josepha, d. van J. M. A. Geyssens en van M. K. L. S. de Kreyger, wonende te Watervliet in België. OVERLIJDEN: 3. Camiel Boutens, 89 weduwnaar van M. L- Rabout. te Sluis; 25, Willem du Rie, 59 j., echt genoot van S. Baas, te Groede: 28, Anna Maria Langeraert, 47 j., echtge note van Florent Rodts, te Oostburg. HUWELIJKEN2, Pieter Michiel Ja cob Risseeuw. 25 j., wonende te Am sterdam en Cornelia Geelhoed, 28 j., wonende te Oostburg; 27, Rudolf Jozef Hubertus Scholtis, 29 j., wonende te Breda en Gerda Judith Marie Sturm, 29 j-, wonende te Oostburg. deed U het dan?" Hij lachte geamuseerd. „Misschien". „Houdt U het liever?" Hij antwoordde weer„Misschien. Soms vind ik een doek zo geslaagd, dat ik er geen afstand van kan doen, in ieder geval niet verkoop. Maar als ik er iemand een plezier mee kan doen, dan zou ik het net zo lief weg geven". „Ik hoor het al, U bent een slechte koopman. Moet U er nog veel aan doen?" „Morgenavond om deze tijd is het klaar. En Vrijdagavond ga ik ergens anders aan beginnen. Ik heb nog een aardig plekje hier ontdekt". Meer werd er niet over gesproken, maar tot Wim's grote verwondering kwam de volgende avond Jannie met

De Schakel | 1954 | | pagina 1