Men moe! zijn blik naar de toekomst richten! Historisch De avonturen van Toontje Ezelsvel INGEZONDEN Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Met deze zinsnede besloot B. en W. van onze Gemeente Breskens het ad- viej omtrent de bouw van het Gemeente huis aan de leden van de raad, vol gens een onzer Zeeuwse dagbladen. Bij het lezen van al wat over de bouw van dit Gemeentehuis maar is gezegd bij de behandeling in deze zelfde raad, zijn bij velen misschien dezelfde gedachtt n gerezen als bij de schrijver dezer. Dan moet de toekomst van Breskens er goed uitzien. Want als men een bedrag van f 300.000,- durft gebruiken voor de bouw van een Gemeentehuis van ongeveer 3500 in woners, dan verwacht men van de toekomst toch wel wonderen. Jammer alleen dat de blik van onze B. en W. en leden der raad niet altijd zo ruim is en op de toekomst gericht. Want om dan het eerste en een van de urgentste maar eens te noe men, was de blik voor een sportveld, waar onze gemeente nu al tientallen jaren op wacht, nog niet ruim genoeg. Er is nog een zin met het woord toe komst er in, maar die zegt: wie de jeugd heeft, heeft de toekomst, en deze vind ik persoonlijk beter, maar me ningen kunnen verschillen dat blijkt ook hier weer eens duidelijk. In alle landen werkt en zorgt men voor de sportopleiding der jeugd op een manier die laat blijken, dat de we reld begrepen heeft dat dit ook een der beste onderdelen van een opvoe ding is. Verbroedering der Volken door op sportgebied elkaar op faire wijze te bekampen. Maar dat is schijn baar hier nog niet doorgedrongen dat men ook hier, al is het in het klein, daar aan mee kan werken. Kom heren leden van de raad, U heeft toch ook het recht en ook de plicht, om voorstellen te doen. Hebt ook eens een ruime blik en richt hem op de toekomst van onze jeugd, zij hebben er recht op. En als men dan ook nog leest dat een ontspanningslokaal de aandacht van B. en W. blijft houden, dan zeg ik kom heren, als men over f 300.000,- kan voor een Gemeentehuis (waar maar een klein gedeelte der gemeente wat aan heeft) dan kan er toch ook geen bezwaar tegen de bouw van een ontspanningslokaal zijn, waar practisch geheel de gemeente gebruik van maakt. Want tenslotte moet men met een ruime blik in de wereld zien en het culturele leven niet vergeten. We heb ben nu al een aula gebouwd, een dienstwoning, een vismijn, nieuwe scho len, waarvan de beide laatste nodig waren, maar een ontspanningslokaal had toch zeker in deze rij niet mis staan, dus voor een aula en voor een dienstwoning. En het badhuis en turn- lokaal die hadden toch zeker ook voor deze laatste twee, en ook voor dit veel te groot opgezette Gemeentehuis, moe ten komen. Wat het badhuis betreft, heeft ons Groene Kruis-bestuur een ruimere blik gehad dan ons Gemeentebestuur? Of lag het aan het Groene Kruis dat het badhuis er reeds nu niet staat? De blik van de gemeente was zeker ook hier niet ruim genoeg. Trouwens er Hij was zo verdiept in zijn werk, dat hij er geen erg in had dat er iemand al geruime tijd achter hem had gestaan. Toen hij zich op een gegeven ogenblik omdraaide om een andere tube verf uit de doos te nemen, zag hij iemand staan. Het was Jannie, de jongste dochter van de boer. Ze had een en al oog voor het doek. „Wat hebt U dat mooi gedaan zei ze bewonderend. „Het lijkt precies' „Vindt U?" was het enige, wat Wim op dit moment wist te antwoorden. „U schildert zeker vaker?" „Ja, zeker," antwoordde Wim met een plotseling invallende guitigheid; „idere dag hier aan de boerderij. En anders op de schepen". Ze schoot in een lach. Lieve help, wat had ze een leuke kuiltjes in haar wangen, als ze lachte. En een leuke toet had ze ook. Eigenlijk had hii daar nog nooit zo op gelet. Hij zou haar best eens willen schilderen, maar of hij dat kon „Ik bedoel of U dit werk wel eens meer doet Of bent U eigenlijk kunstschilder?" „Nee hoor," antwoordde hij, in zijn wordt hier in onze gemeente dikwijls geschermd met de financiële toestand die niet zo best zou zijn, maar dit is toch zeker maar fantasie geweest want ais we het advies van W. en B. lezen is de financiële toestand van onze ge meente gunstig. Maar dan is het toch zeker ook niet meer nodig dat het Bestuur der Bewaar school nog een bazar houdt voor nieuw meubilair voor de in aanbouw zijnde nieuwe school, dat kan de gemeente toch zeker wel zelf doen. Men heeft toch ook f 25000,voor aankleding van het Gemeentehuis uitgetrokken. En laat niemand van ons zich ook meer wijs maken dat door de gemeente beknot wordt op subsidie aanvragen van belangrijke Verenigingen als o.a. V.V.V., Sportverenigingen, Comité Ha ven, Visserij-Comité en Toneelvereni gingen, want dat zou dan niet van een ruime blik getuigen. Bewoners van Breskens van alle ge zindten, laten wij, die toch Breskens vormen daarom aan onze afgevaardig den in onze raad aandringen op ook een ruime blik en daarom al deze veel urgentere dingen dan dit te groot op gezette Gemeentehuis, in voorstellen in de raad behandelen en ook aan nemen, want wij, de Gemeenschap Bres kens, hebben plichten, maar ook rechten. En van een der rechten, n.l. om in zulke belangrijke kwesties ook onze stem te verheffen, moeten wij via onze vertegenwoordigers in de raad ge bruik maken en hen er op wijzen dat dit belangrijke kwesties zijn, zodat zij daar ook van overtuigd worden en onze belangen met geheel hun inzet verdedigen. Dus Bressianen dringt er bij Uw afgevaardigden in de raad op aan dat ALLE DINGEN die voor onze gemeente van groot belang zijn dan óók door hen met RUIME BLIK gezien worden. Een inwoner van Breskens. FILM NIEUWS Luxor Theater te Breskens brengt Zaterdag a.s. de wereldvermaarde ster Clark Gable in de machtige kleurenfilm der Metro Goldwyn Mayer „Achter de brede Missouri". Een liefdesgeschiede nis van een Indiaanse schone en haar blanke minnaar. Blanke pelsjagers in verbitterde strijd met Zwartvoet-Indianen. Slechts één voorstelling om 8,30 uur. Zondag draait in twee voorstellingen om 6,30 en 8,30 uur, een film, die u niet moogt missen „Export in blond". In zekere kringen weet men terstond wat de woorden „Export in blond" betekenen. Het wil zeggen, dat men met list, misbruik van vertrouwen en vaak zelfs geweld gebruikt om het legioen der verloren vrouwen aan te vullen in Zuid-Amerika. Deze film geeft u onthullingen in een uiterst boeiend verhaal over de handel in blanke slavinnen. Zondagsdienst doktoren. Breskens, Groede, Schoondijke Zondag 5 December 1954 Dr. Ossewaarde, Breskens, tel. 91 Aardenburg, Oostburg: Dr. Rijk, Aardenburg, tel. 104 Zondagsdienst Centrnm Kraamzorg West Z.-VI. Zondag December 1954 Zr. de Jong, Cadzand, tel. 65 zak zoekend naar het doosje sigaretten. „Ik ben maar gewoon huis- en tuin- schilder. Maar dit is een liefhebberij van me. En nu ik hier buiten ben, wil ik er van profiteren door een paar doekjes te maken". „Als U het verkoopt, krijgt U er vast veel geld voor". „Misschien wel," antwoordde hij verstrooid. „Maar dat is de bedoeling toch niet. Ik schilder in de eerste plaats voor m'n genoegen, leder mens heeft zo z'n liefhebberijen en dit is de mijne". „Nou, maar het is toch werkelijk mooi. Ik wed dat U er veel geld voor krijgt, als U er mee naar de overkant gaat". „Naar de overkant?" herhaalde Wim, niet begrijpend. Ze wees naar de boerderij, waar van hij een gedeelte had geschilderd. „Onze overburen, Ernsting heten ze. Ze zijn heel geschikt". „Nou," antwoordde hij luchtig, „we zullen wel eens zien, als het helemaal klaar is". (Wordt vervolgd). Vijf en tachtig jaar is vader, Vaak nog opgewekt en blij. Zo vertelde hij ook laatst nog Een Sinterklazen-mop aan mij. Circa 60 jaar geleden In het landje van Cadzand Heeft ook Sinterklaas gereden En uitgedeeld met gulle hand. 't Liep weer tegen 5 December En hij sprak met Jannes af Om eens Sinterklaas te spelen Want dat hoorde op zo'n dag. Jan was Sint en hij was Pieter Samen gingen z'op de baan Een rammelende disselketting Kondigde hun komst al aan. En ze gingen langs het huisje Van de slachter-kruidenier. Piet, zei Sint, straks op de t'rugweg, Bezoeken we ook de kinderen hier. En de slachter hoorde 't ramm'len Van de ketting op de straat En hij sprak, zacht in zichzelven Strakjes zal 'kje hebben, maat. En hij zette in de winkei Een grote emmer water klaar. De eerste, die hier Sint wil spelen Is, beloof ik. de sigaar. Even later op de avond Komen Sint en Piet weer aan. En de nurkse, norse slachter Ging bij d' emmer water staan. Zwarte Piet doet 't deurtje open Sint die zal naar binnen gaan. Maar gelukkig ziet Piet de slachter Met de emmer water staan. En hij neemt met de emmer water Een zwaai naar 't Sinterklaasgezicht. Maar zijn knechtje ziet het onheil En trekt snel de deur weer dicht. En de volle emmer water, Bestemd als Sinterklazen-bad Maakte alles in de winkel Van plafond tot vloer toe nat. Later gingen ze eens luist'ren. Sint zei „hoor, ze dweilen, Piet". Maar wat binnen wel gezegd werd, Dat vertel ik liever niet. Maar het ergste voor de slachter, Verder voor een ieder feest, Was toen ieder aan hem vroeg „Is St. Niklaas nog geweest A. L. Plaatselijk Nieuws. Breskens Trekking loten St. Nicolaas-actie. De trekking van de loten, welke worden uitgegeven tijdens de St. Nicolaas-actie te Breskens, zal geschieden op Dinsdag 7 De cember a.s. des avonds om 8 uur, t.o.v. No taris v. d. Hoek, in het wijkgebouw van Het Groene Kruis te Breskens. Aankomst St. Nicolaas. Nogmaals wordt medegedeeld, dat Sint Nicolaas met zijn gevolg morgenmiddag met de boot van kwart over drie in Breskens zal arriveren, waar hij met muziek wordt afge haald. Des Maandags zal hij de diverse scholen bezoeken, terwijl des avonds om 6 uur een rondgang gemaakt wordt met muziek. Benoeming. Als typiste ter gemeente-secre tarie te Breskens is benoemd mej. T. Bril uit Schoondijke. Aanbesteding. Vorige week werd door architect L. W. Rosenkranz te Oostburg, voor rekening van de heer A. C. Osse waarde te Breskens, aanbesteed de bouw van een dubbel woonhuis aan de Weijkmanlaan te Breskens. Ingeschreven werd als volgt Perceel metsel- en timmerwerk: Fa. Cruson f 48.934, C. Brevet - 48.982, Fa. Gebr. Vergouwe - 48.566, J. van Rosevelt - 48.080, Fa. Pleijte de Winde - 47.590, W. Jacobs - 46.857,— Fa. C. Daansen Zn. - 46.652, Fa. Gebr. Maas - 46.390, Fa. Gebr. Visser - 45.270, Anth. Leenhouts - 44.717,. Schilderwerk A. Provoost f 3876, J. van Haneghem Zn. - 3855, J. Basting Zn. - 3675,— Alle inschrijvers zijn te Breskens woonachtig. Ouderavond O. L. S. Vrijdag j.l. hield de Openbare Lagere School haar jaarlijkse ouder avond. Ondanks het slechte weer was de opkomst bevredigend. Nadat eerst het werk der leerlingen in school was bekeken en de ouders zich op de hoogte konden stellen van de vorderingen der kinderen, werd in het Ontspanningsgebouw de vergade ring voortgezet. De voorzitter der Oudercommissie, de heer Wijnen, heette allen hartelijk welkom, waarna de secretaresse, mevr. Niermans-Gossije, de notulen voorlas van de vorige ver gadering, waarbij toen de oudercom missie ingesteld was. Daarna kreeg het wnd. hoofd der school, de heer Koster, het woord, die o.a. het probleem van het schoolsparen besprak. Vervolgens voerden de leerlingen van de lagere klassen diverse toneel spelletjes op. Deze bleken zeer in de smaak van het publiek te vallen en de kleine toneelspelertjes mochten dan ook telkens een daverend applaus in ontvangst nemen. In de pauze werden de ouders een kop koffie aangeboden, terwijl ook de traditionele verloting niet ontbrak. Dat deze verloting geslaagd is, is zeker te danken aan de winkeliers van Bres kens, die zo gul de vele prachtige prijzen beschikbaar hadden gesteld. Na de pauze voerden enkele leer lingen van de hoogste klassen het toneelstuk „Hanneke Leckertant" op. Ook tijdens deze klucht wisten de ouders zich goed te amuseren. Vooral de eetpartij viel zowel bij de spelers zelf als bij het publiek zeer in de smaak. Dhr. Wijnen sloot deze zeer goed geslaagde ouderavond, waarna ieder opgetogen huiswaarts keerde. De thuis blijvers hebben waarlijk iets moois gemist en 't is te hopen, dat bij een volgende ouderavond alle ouders aan wezig zullen zijn. Nieuwe Dijkraad nodig voor Oud en Jong Breskene Naar het zich laat aanzien zullen de dijkraadsleden van de waterkering van het calamiteuze waterschap „Oud en Jong Breskens" hun mandaten ter be schikking stellen en aal een der bestuurs leden bij de Kroon zijn ontslag indienen. Zoals men zich zal herinneren gingen door G. Th. ROTMAN Terwijl haait men de loopplank in En neemt de zeereis een begin; In 't eerst gaat alles heel voorspoedig En allen zijn ze even moedig. Maar plot'ling komt een ommekeer, Het wordt ruw en onstuimig weer, Er komen huizenhoge golven, Waarin de boot schier wordt bedolven. Toen zo opeens die storm begon, Was 't juist concert in de salon. De bloem der passagiers zat daar In geestvervoering bij elkaar, Genietend van het schone lied, Dat aan Amelia's keel ontschiet; Amalia, zangeres vol gratie En kunst'uares van reputatie. de dijkraadsleden destijds niet accoord met de benoeming va:i een voorzitter, buiten de door de dijkraad opgestelde aanbeveling van drie personen om. Bestuur noch dijkraad werden op de hoogte gebracht van de motieven, die tot deze gang van zakep geleid hebben. Uit protest verschenen de leden van de dijkraad enige tijd geleden niet op een vergadering, waarin belangrijke beslissingen genomen moesten worden over werken aan de waterkering. Indien de dijkraadsleden thans inderdaad hun mandaten ter beschikking stellen, zal er een nieuwe dijkraad geformeerd moeten worden. Geslaagd. De te Breskens op initiatief van de voorzitter der visserijvereniging, de heer P. de Baare, gegeven cursus voor visventers en groothandel in vis, is voltooid. Bij het ge houden examen slaagden voor de kleinhandel de heren W. L. Schut, J. de Winde en J. van den Heuvel en de dames C. van Haneghem en S. Kosten. Voor de groothandel slaagde de heer Th. Cambier. Nleuwvliet Muziakconcert. Zaterdag n December a.s. zal de muziekvereniging „Nut en Genoegen" in de Stadsherberg een concert geven, waaraan medewerking zal worden ver leend door de in West Z.-VI. reeds overbekende conferencier Renaat Ver- ween (Modest) en diens medewerker Joppy Verdonck. De dansmuziek voor het bal, dat na afloop van het concert zal worden gegeven, wordt verzorgd door leden van de band „Amusemento" uit Groede. Biervliet Beroep aangenomen. Vicaris W. S. Evenhuis te Den Haag- Loosduinen, heeft het beroep naar de Herv. Gemeente te Biervliet aangenomen. Kampioenendag duiven De duivenhoudersvereniging te Biervliet hield een kampioenendag, waar nagenoeg alle clubkampioenen uit V/est Z.-Vlaanderen aanwezig waren, benevens ook enkele uit België en een 50-tal uit Oost Z.-VI. De eerste prijs, een fraaie beker, ging naar A. Lambrachts te Assenede (België), terwijl de tweede prijs voor P. Buize te Breskens was. Zuidzande Uitvoering. In de zaal van de heer P. de Witte gaf de Rederijkerskamer „Al doende leert men" haar najaarsiütvoering. Ope^/oerd werd: „De Liedjeszanges^ een luchtig>spel in 3 bedrij ven. Ondanks het feit dat e» nog al moeilijk heden waren geweest door gebrek aan krach ten, werd er goed gespeeld. In de pauze had een verloting plaats. Een gezellig bal door het orkest „Pierre Leenhouts" besloot deze drukbezochte avond. PRBDIKBBURTEN Zondag 5 Dec. Aarden burg, 10,30 uur, Ds. Blom Medewerking Amb. koor Collecte Ned. Bijbelgenootschap St. Kruis, 9 uur, Ds. Blom Biervliet, 10 uur, Ds. Boere Collecte jeugdgebouw Breskens, 10 uur, Ds. van Beusekom 6,30 uur, Ds. van Beusekom Cadzand, 11 uur, Ds. van Bork Oogstdankdienst Groede, 10 uur, Vicaris A. v. d. Beek, Rotterdam Hoofdplaat, 10 uur, Ps. Eijgendaal Nieuwvliet, 10 uur, Ds. v. d. Graaft" Oogstdankdienst Oostburg, 10 uur, Ds. Hugo van Dalen H. Doop Retranchement, 10 uur, Ds. Kuijlman Schoondijke, 10 uur, Ds. Schopenhauer H. Doop Colfecte alg. chr. doeleinden Zaterdag 7 uur, avondgebed. Sluis, 7 uur, Ds. Blom St. Anna ter Muiden, 2,30 uur, Ds. van Dalen Waterlandkerkje, 10 uur, Ds. Bergsma Collecte kerkvoogdij IJzendijke, 10 uur, Dis. Blomaard Zuidzande, 9,30 uur, Ds. van Bork Doopsgez. Gem. Aardenburg 10,15 uur> Ds. Vis Vrij Evang. Gemeente Breskens, 10 uur, Dr. van de Vrie Nieuwvliet, 10 uur, Br. I. de Bruijne Retranchement, 3,30 uur, Ds. v. d. Vrie Cadzand, 6 uur, Ds. v. d. Vrie Geref. Kerk Breskens Geen opgave Ev. Lu|h, Gemeente Groede, 10 uur, Ds. Maas, Vlissingen R.K. Parochie H. Barbara te Breskens Zaterdag 4 Dec. feestdag H. Barbara Patrones van de Parochie Zondag 5 Dec. se Zondag v«4 de Adventl Eerste H. Mis Tm half 8. Hoogmis om 10 uur. 's Middags om half 3, Lof In de weekH. Mis om half 8. Woensdag 8 Dec. feestdag Maria onbevlekt ontvangen 'sAvonds half 8, Plechtige Avondmis tot sluiting van het Mariajaar.

De Schakel | 1954 | | pagina 2