JAN Sint Nicolaas visite kaar ij es Dc A. NICO! Firma A. I I P. ÜHGISE, Breskens Firma SMOOR l DE HULSTER Kunsthande A.W. Hl Breskens visserij heeft grote mogelijkireden! KRAKER woonhuis huishoudelijke inboedel, Ruim v-cwJi A. J. BRUC Sint Nicol geschenkt Bruidsh INGEZONDEN Buiten verantivoordelijkheid der Redactie. Als men op het ogenblik aan de kade van Breskens komt ziet men vol op bedrijvigheid van Urkerschepen en Scheveningers, welke Hitvaren en bin nenkomen met mooie vangsten haring om hun lading hier in Breskens te laten lossen. Deze haring wordt, na verkocht te zijn, op auto's geladen en verzonden naar binnen- en buitenland. Een wagenpark van 200.000 kg. van de grootste vrachtonderneming in Breskens en anderen zorgen dat het zilveren zeebanket tot ver over de grenzen wordt vervoerd. Breskens is door deze haringaanvoer een belangrijke aanvoerhaven gewor den, welke in het binnen- en buiten land bekend is. Het is nog niet zo lang geleden, dat de Urkervloot bestond uit kleine vaartuigen zoals thans in Breskens. De haring heeft deze vloot groot gemaakt en nog steeds komen meerdere sche pen met de modernste uitvindingen uitgerust naar Breskens, om vandaar uit ter haringvisserij te gaan. Deze nijvere vissers gaan steeds vooruit. Een voorbeeld voor de Breskense vissers, want ook deze zouden dit kunnen be reiken. Deze week is er op de Br. 41 en Cz. 3 een Elac-echolood geplaatst, waarmede dus in Breskens gelukkig een nieuwe weg is ingeslagen door zich aan de tijd aan te passen. Een ont vang- en zendtoestel is voor beide schepen besteld, zodat men op de visserij onderling met elkander kan spreken. Zondagmorgen vertrokken beide vaar tuigen, uitgerust met deze moderne apparaten, ter visserij op de sprot en kwamen reeds des avonds binnen met 14000 kg. sprot, welke Maandagmor gen werden verkocht; voorwaar een mooi resultaat waarvan de opbrengst was f 4400,-. Dinsdagmorgen vertrok ken zij weer en kwamen des avonds binnen met 11000 kg., waarvoor een besomming werd gemaakt van f 4000,- ruim. Hopende dat de ondernemers meerdere successen mogen behalen. Hoeveel malen zal men niet node loos, met de risico's daaraan verbon den, het net overboord geworpen heb ben zonder dat men wist of er vis was, dus een greep in het duister. Nu wacht men tot er door middel van het toestel vis wordt geconstateerd en werpt dan het net overboord. Geen risico zonder kans van vangst. Hier mede is dus een begin gemaakt in de goede richting. Wat de Urkers bereikt hebben in de laatste jaren, kunt U ook bereiken Breskense vissers. Het sprotseizoen kunt U meemaken en ook het haring seizoen. Het haringseizoen begint in October en eindigt in Februari/Maart, dus bijna 6 maanden ligt een rijkdom aan haring en sprot ook binnen Uw bereik. Breskens, zo prachtig gelegen, dicht bij de visgronden. Een goede moderne visafslag, een haven waar men bij elk getij kan binnenkomen en ruime los plaatsen. Breskens heeft grote moge lijkheden voor degenen, die het zien willen, dus moeten deze benut worden. Wat ontbreekt er nog aan? Het navolgendegrotere schepen, volgde naar het vertrek waar de boerin koffie schonk en voor ieder een stuk ontbijtkoek op de schotel legde. „De anderen zijn zeker aan het werk buitenshuis?1' informeerde Broeksma, in zijn koffie roerend. „Ja," antwoordde de boerin in haar typisch Westfries; „ze zijn te ver van huis om te komen. Jannie, m'n jongste dochter, brengt ze de koffie wel op het land. We hebben hier een ge mengd bedrijf: wei- en bouwland". Na een kwartiertje gingen ze weer verder. Terwijl Wim op de ladder stond, keek hij af en toe eens naar de overkant. Daar stonden een aantal bomen reeds mooi in bloei. Tjonge, dat was een prachtig hoekje om van avond te schilderen, met zo die weg er voor en die boerderij op de ach tergrond en vooral die rijen bloemen vlakbij de waterkant Dat zou hij eens proberen Om twaalf uur werd het werk stop gezet. Met de voorkant waren ze zo wat klaar. Nog een uurtje, dan konden ze aan een van de zijgevels gaan be ginnen. „Nu gaan we eerst maar eens een grotere overdekte vismijn en een ijsfabriek. Gemeente Breskens let op Uw zaak, deze gelegenheid mag U niet voorbij laten gaan. Het brengt gewin voor de gemeente, lossers, vissers, vracht ondernemingen, nettenleveranciers, enz., enz. Breskens heeft de kans om hier wel bij te varen. Mochten er ondernemende zaken mensen zijn of andere belanghebben den die meer willen weten en die lust hebben om deze zaak in Breskens flink aan te pakken, laten deze zich per brief in verbinding stellen met ondergetekende, die met de visserij en alles wat daarmee verband houdt, vol komen op de hoogte is. Laten deze schrijven aan het Bureau van dit blad onder de naam DE MAN AAN DE KAAI. Plaatselijk Nieuws. Breskens Feestavond K. A. B. In het Gem. ontspanningsgebouw alhier hield de K. A. B., afdeling Bres kens Zaterdagavond een zeer geslaagd feest, ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de bond. Na opening door de voorzitter voerde de geestelijke adviseur het woord, waarna de districtsbestuurder, de heer J. v. d. Voorde, een overzicht gaf van de ontwikkeling der arbeiders beweging. „Mirian" verleende aan deze avond haar zeer gewaardeerde medewerking waarbij de muziek en voordrachten door de aanwezigen zeer op prijs wer den gesteld. Na afloop volgde op de tonen van „Mirian" een gezellig bal. Nat. Chr. Geheelonthouders-film. Voor een talrijk publiek, de zaal was meer dan vol, werd Maandag avond in het Gem. ontspanningsge bouw te Breskens de film gedraaid „Meisjes achter tralies". Deze rolprent, ofschoon nogal bewegelijk als naar de aard van het Franse volk, werd met grote aandacht gevolgd. In de pauze wees de heer v. Veen, propagandist, op de veranderingen ten goede in de gevangenissen in alle landen, om de gevangenen, waaronder velen slachtoffer geworden zijn van de drinkgewoonten, tijdens hun straftijd bij te brengen dat hun afzondering ook zijn kan een tijd van genezing. Zo worden ook filmavonden gegeven in de gevangenissen. Des middags werd voor 250 kinde ren „Da kleine zwerver" vertoond. Filmavond. Maandagavond werd, op initiatief van de Winkeliersvereniging „Ons Be lang" te Breskens, in samenwerking met de Middenstandsbond, een vijftal mooie films vertoond in hotel Valk. Jammer was dat de belangstelling hiervoor niet groter was. Vergadering C. H.U. Door het bestuur van de Chr. Hist. Unie te Breskens was Zaterdagmiddag in het Gem. verenigingsgebouw een openbare ver gadering belegd, waar als spreker zou op treden de WelEd. Gestr. Heer C. Philipse, lid van Ged. Staten. Verschillende actuele vraagstukken betreffende West Z.-Vlaanderen, w.o. de Veerhaven, enz. zouden worden be handeld. Na een korte inleiding door de voorzitter, de heer C. de Feijter, die de aanwezigen mededeelde dat de heer Philipse verhinderd was te komen, hetwelk een grote teleurstelling was, voerde in diens plaats het woord de kijken wat de pot schaft," vond Broeksma. Even over twaalven kwamen de an deren thuis. Daarbij was ook de andere dochter, die werkte zeker mee op het land, wat ze had een blauwe overall aan. Nadat iedereen zijn handen onder de pomp gewassen had nam men plaats aan tafel, waar reeds een grote schaal met dampende aardappelen ge reed stond. Jannie kwam binnen met de groenten: sperciebonen. Zeker uit het zout, dacht Wim. Of zou het uit de weck zijn? Op ieder bord werd een groot stuk spek en een dito stuk vlees gelegd. Wim keek er met verbazing naar. Goeie genade, dacht hij verbluft, dat is minstens een half pond samen. De boer zag het en lachte geamu seerd, terwijl hij aardappelen op zijn bord schepte. „Moeder kijk eens in de pan of er niet een groter stuk vlees is, want ik denk dat een der schilders het te klein vind Wim keek verschrikt op en ontmoette alleen lachende gezichten. (Wordt vervolgd). heer Deij uit Souburg. Spreker begon met de mededeling dat hij van bedoelde onder werpen weinig of niets afwist, zodat hij tot onderwerp koos: beginselpolitiek. Van de rondvraag werd door verschillende personen gebruik gemaakt. Bij het einde deelde de voorzitter mede dat men binnen enige maanden nogmaals zal trachten een vergadering te beleggen om vorengenoemde punten te bespreken. Bazar Ned Hsrv. Jeugdgebouw. De gehouden bazar ten bate van het Ned. Herv. Jeugdgebouw te Breskens heeft opgebracht de som van f 5531,40 bruto. De netto-opbrengst wordt later in dit blad be kend gemaakt daar alle nota's nog niet in het bezit zijn van het bestuur. Welke bestemming er aan de overgebleven goederen gegeven wordt is, in tegenstelling met een bericht in een der Prov. bladen, nog niet bekend. De uitslag van de grote verloting was: 3915 rijwiel 4291 kistje sigaren 3415 servies 2000 ets 1726 autoped 2996 sla-couvert 3264 strijkplank 4645 tabakspot 554 trapje 4290 gebreid kleedje 3320 doos bonbons Prijzen kunnen worden afgehaald bij de heer A. Schouten, Steenoven, Breskens. Gunning. Door het architectenbureau J. C. P. Loonen te Breskens, werd aanbesteed het bouwen van een woonhuis met bijbouw aan de Grote Kade te Breskens, voor rekening van de Erven D. J. Scherjon te Amsterdam. Het werk is na aanbesteding opgedragen aan: fa. Gebr. Visser, fa. L. heboid, fa Gebr. Tieleman en fa. v. Hmeghem Zn allen te Breskens. Het Sint Nicolaasfeest, Sint Nicolaas zal op Zaterdag 4 December a.s. te Breskens arriveren met de boot van 3.15 uur, waar hij met muziek wordt afgehaald. Vervol gens gaat het in optocht naar het Oranjeplein, waar versnaperingen aan de kinderen zullen worden uitgedeeld. Hierna volgt een rondgang door een deel der gemeente. o Maandag 6 December zal de goede Sint des morgens een bezoek brengen aan de R.K.-, de Openbare- en Christel, scholen. Des middags gaat hij naar de Kleuterschool, waarna om 6 uur vanaf het Gem. verenigingsgebouw weer een rondgang door de gemeente wordt gemaakt. Voetbal Vierde klasse G. Aardenburg—Breskens 21; Steen- Sluiskil 20; LuctorIerseke I 1; RiaOostburg 12; ClingeHoofd plaat 3 2. De stand is nu Aardenburg 9 7 1 1 15 3717 Steen 7 6 o 1 ia 27— 6 Clinge 8 5 1 2 n 24—14 Luctor 94149 2416 Hoofdplaat 73228 1916 Breskens 83238 1916 Ierseke 83238 1819 Oostburg 9 3 1 5 7 2336 Sluiskil 82246 1627 Koewacht 81436 1423 E.M.M. 7 1 1 5 3 8—29 Ria W. 81163 x333 Programma voor Zondag a.s. OostburgIerseke; KoewachtSteen; HoofdplaatLuctor; Clinge—Ria W E.M.M.Aardenburg;Breskens—Sluiskil. Ook deze week heeft Oostburg weer een goede kans om tegen Ierseke minstens één punt te veroveren- Koewacht zal tegen Steen wel niet opgewassen zijn. Het wordt voor Hoofdplaat weer een lastige wedstrijd, maar ze hebben toch een goede kans Luctor met lege handen terug over de Schelde te sturen. Clinge heeft het deze keer nogal makkelijk, nu Ria op bezoek komt. Ook Aardenburg zal wel niet veel van E.M.M. te duchten hebben. Voor Breskens is Sluiskil een lastige tegenstander, maar het zou ons tegen vallen als de Bressiaanders de punten aan de gasten zouden moeten laten. We rekenen deze keer weer op een overwinning. Om 11 uur speelt Breskens II tegen Terneuzen II. Abe. F1LMN1EUWS Zaterdag 27 November zal in het Luxor Theater te Breskens vertoond worden de grootse heldenfilm „De slag om Stalingrad". Wij zien hier de majestieuze strijd in de hel van Stalingrad, eens ademloos gevolgd door de gehele wereld. Het meest indrukwekkende gebeuren sinds 25 jaar. Een groot gedeelte bestaat uit authentieke frontopnamen Zondag 28 November zal worden vertoond het kroonjuweel der films „Anna". Met Sil- vano Mangano, de ster uit „Bittere rijst", thans in een fel drama. Een man zonder ge weten belaagde een vrouw, wier geweten pas begon te spreken, toen zij een eerlijk man ontmoette. De harde praktijk van het zieken huisleven schonk haar de rust om haar zondig leven te vergeten. Aanvang der voorstellingen om half zeven en half negen. Toegang 14 jaar. Gevonden voorwerpen. Wollen das, zakje met geld, pak Persil, 1 paar rubber knielaarzen, beige alpinomuts, potlood (rood en bruin), kïnderwant (bruin), idem (donkerblauw), armband, idem (doublé), bruin kinderschoentje, elast. bagagedrager riempje, armbandje (nikkel), 2 sleutels, rood plastic kindertasje, damesportemonnaie met inhoud, zilverbon, rode kinderportemonnaie, lederen voorschoot, kinderjasje, zwart lederen portemonnaie, 2 zakken aardappelen. Inlichtingen Rijkspolitie te Breskens. Een manchester jas, 1^/2 m- gummikabel. Inl. Postcommandant der Rijkspolitie, Groede 1 laars, capuchon, 1 want. Inl. ter gemeente-secretarie te Schoondijke. ADVERTENTIES Voor direct gevraagd voor da besteldienst. F. J. POlSSONNIER, Wettlendstrait 5 te Braikani. Verkrijgbaar Gehakt aanmaakhout Kachelblokjes en Blokken voor open haard 5 Dec. nadert waar kinderen bracht z'n gehele sortering Voor groot en klein Is daar Iets bij. Zie eerst de étalages en wat U daar niet ziet, vraag dat binnen. U slaagt zeker M. DE KRAKER BRESKENS Dorpsstraat 4 Telefoon 38 Notaris A. H. M. VAN DEN HOEK te Groede, zal op Zaterdag 27 November 1954, des nm. 17 (5) uur, ten verzoeke van de Erven DE LIJSER-Hol, in het café „De Zwaan" van de heer DE KRAMER te Zuidzande, overgaan tot de open bare verkoop van het aan de Sluissedijk W 9 te Zuidzande, met erf en tuin, kadastraal bekend als gemeente Zuidzande sectie E nummer 568 groot 3,55 aren. Te aanvaarden vrij van huur, bij be taling koopsom. Betaling koopsom één maand na toewijzipg. Betaling onkosten 8 dagen na toewijzing. Lasten voor rekening koper'vanaf 1 Januari 1955. Meerdere inlichtingen ten kantore van genoemde Notaris. Notaris A. H. M. VAN DEN HOEK te Groede, zal op Zaterdag 4 December 1954, des n.m. 13 (1) uur, in de noodwoning Bredestraat 39 te Oostburg, ten ver zoeke van de heer H. I. P. LUTEIJN te Oostburg, overgaan tot de openbare verkoop van een onder meer bestaande uit twee kabinetten, uittrektafel, stoelen, armstoel, hangklok, barometer, naai machine, bed, spiraalmatras, electr. strijkijzer, kapstokken, wastafel, lampekap, weckflessen, electr. melk koker, weegschaal en gewichten, vorken, lepels en voorts al hetgeen verder ten verkoop zal worden aan geboden. Bezichtiging op de koopdag vanaf 11 Voor de levering van Uw houden wij ons aanbevolen. Dorpsstraat 10 BRESKENS te B zal bij voldoend dia er prijs op mee te gat 4 we toe geven. De si Donderdag weer wordei Opgave van leer datum bij de sec Grote kade 6). Zie ook onze so Beursplein 9 WIJ he ART! GESC o a. etsei koperen- werpen, „F „Fris" mc nieuw Italiaan lot raffia, grote c Djmes- Klokkei Wekkei Barome Goud, z Slgarett Gero ai St. Jacobsstraal Artistieke Badhuisstraat 4 Telefoon 2217 van Anjers, Stephenotit, O Bruidsdames-bou Thé rozen Bloemwerken v< Orders worden i bekende bloemer Voor alle stor aan Electromi einden, Dynami Autodynamo's, het ZEEUWS Groenewoud 80 K 1184-803. U wagen komt. De bietencam Goed vervoe VOOR AL UV Teleioon 40 en 2S

De Schakel | 1954 | | pagina 4